Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

A fost morala intoarcerea armelor impotriva Germaniei naziste ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
214 replies to this topic

#73
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,772
  • Înscris: 01.10.2002
Practic a fost o predare neconditionata. Pe care rusii nici macar nu o cerusera...

#74
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postromanasu, on 14 mai 2019 - 13:44, said:

Ce au facut aliatii germaniei naziste?
Italienii, cei mai puternici aliati ai nazistilor din europa au tradat dupa ce au pierdut Sicilia si sudul Italiei. L-au dat jos pe Mussolini si au incercat sa iasa din razboi

E mai complicat, aliații au beneficiat în Italia de sprijinul mafiei, americanii au negociat cu mafioții italieni de la ei și le-au dat "mână liberă" pe niște afaceri iar ăștia folosind conexiunile cu "verii" lor de acasă au aranjat ca Italia să întoarcă armele, din acest motiv a și devenit o putere mafia în Italia după război, și încă mai este.

#75
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Italia a avut tot ce-i trebuia sa lupte, mai putin oameni, sau mai bine zis oameni dornici sa lupte. Nu e vina lor, pur si simplu natiunea italiana si constiinta italieneasca nu erau cimentate suficent la vremea respectiva. Nici astazi nu sunt, cu atatea dialecte, interese locale si dispret intre regiuni.

Indiferent cat de mult s-a straduit masoneria italiana in sec al 19-lea, peninsula Italica a ramas un conglomerat de populatii cu interese divergente. Nici macar nu au renuntat la limbile (dialectele) proprii ca sa imbratiseze o limba nationala. Asta spune multe.

Din acest motiv fascismul italian nu a putut sa mearga pe ideea de puritate rasiala si nici macar pe cea de natiune ce a reincalzit ciorba cu Imperiul Roman, reprezentat de statul italian.

Edited by razor01, 14 May 2019 - 19:15.


#76
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,961
  • Înscris: 27.05.2010
Morali au fost nemtii in '38? Cand au promis, si au si semnat, ca daca primesc sudetii, aia e. Vor sta cuminti si isi vor vedea de ale lor. Nu vor pune gheara pe toata Cehia, pe Austria, sau o parte din Polonia.
Sau cat de moral e sa cuceresti tari neutre? Ca Belgia si Olanda?

Si daca tot suntem la capitolul asta, cat de morali au fost englezii si francezii? I-au tot intaratat pe polonezi ca vor fi ajutati, au declarat razboi Germaniei ca sa ii ajute pe aia, si la sfarsit i-au lasat pe mana rusilor.

A dracului moralitate, numai la noi trebuie sa fie. La ailalti pauza.

View PostPlatonX, on 14 mai 2019 - 10:54, said:

Tu nu auzit de evrei cetateni romani care au ajuns la Auschwitz ? Cu acordul cui au ajuns acolo ?

Mai lasa dracului tuica aia, ca e de fapt gaz. Si bei pe nerasuflate, si tu si ala de ti-a dat like.

#77
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostJurasikMan, on 13 mai 2019 - 21:24, said:

Literatura este plina de exemple proaste despre moralitate . Literatura este scrisa de scriitori , care sunt un soi de intelectuali , adica un soi de visatori , adica un soi de inadaptati . Razboaiele sunt generate de politicieni si purtate de soldati ( majoritatea covarsitoare cu pregatire relativ inferioara ). De aici apare si inadvertenta . Despre onoare si morala vorbesc intelectualii ...despre omorat oameni pe campul de lupta vorbesc soldatii .
Da, sigur... scriitorii, intelectualii sunt niste inadaptati, iar astia cu razboiul in sange sunt miezul din nuca.

Edited by Cr1spy, 14 May 2019 - 19:43.


#78
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

View PostOriginalCopy, on 13 mai 2019 - 19:48, said:

A fost una dintre putinele momente din istoria noastra in care am avut sange-n instalatie.
cred ca te referi la instalatia rusilor

#79
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postlupini, on 14 mai 2019 - 13:38, said:




O vorbă spune aşa: "dacă oamenii ar cunoaşte viitorul, toţi ar fi bogaţi (sau victorioş)".

Nu putem cunoaşte viitorul, dar unele semne ale lui le putem intui.

Aşa s-a ĂŽntâmplat şi ĂŽn 23 August 1944.

Într-adevăr, ĂŽn politică şi afaceri nu există trădări, ci interese. În 23 August 1944, cam toată lumea ĂŽntrezărea că deja Germania nazistă era la capătul puterilor. Astfel, interesul României era nu de a fi prinsă la finalul războiului de partea ĂŽnvinşilor, ci de partea cealaltă. Se spera poate că, U.R.S.S. fiind ĂŽn alianţă cu puterile occidentale, sovieticii vor respecta un minim de status quo politic şi social antebelic ĂŽn Europa de Est. Însă...n-a fost să fie. Nimeni nu ştia că peste şase luni, ĂŽn Februarie 1945, la Ialta, Stalin va obţine de la Churchill zonă de influenţă ĂŽn estul Europei.
problema a fost ca n-am intors armele mai devreme impotriva germaniei ...daca faceam asta obtineam poate un regim mai deschis
asa a parut doar o smecherie de moment pe care aliatii n-au bagat-o in seama .....desi trebuiau sa stie aliatii ca nu noi am facut pactul ribbentropp molotov .....dar ma rog vesticii la vremea aia aveau si asa si alte probleme si oricum nu se preocupau ei de o tara asa marunta ca Romania

#80
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postkyrre, on 14 mai 2019 - 19:15, said:

Mai lasa dracului tuica aia, ca e de fapt gaz. Si bei pe nerasuflate, si tu si ala de ti-a dat like.
Daca nu este asa cum am spus eu, atunci cum este ? Cu acordul cui au fost dusi evrei din Romania ?

#81
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,262
  • Înscris: 29.12.2006

View Postkarax, on 15 mai 2019 - 05:46, said:

problema a fost ca n-am intors armele mai devreme impotriva germaniei ...daca faceam asta obtineam poate un regim mai deschis

Ce efect ar fi avut mai devreme sau mai târziu, asta nu se poate spune. Ce se ştie e că la Ialta s-a decis că: "de la Stettin din Baltica, până în Trieste la Adriatica, o cortină de fier să coboare asupra Europei", vorba lui Churchill.

Totuşi, de la noi, Armata Sovietică s-a retras în 1958. Însă, comunismul a avut particularităţi specifice psihologiei sociale a fiecărei naţii.

#82
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Pe mine ma intristeaza sa vad cum, dupa 75 de ani de la ocuparea tarii de trupele sovietice, inca sunt destui conationali ce asteapta americanii (americanii in sens metaforic).

Inca n-ati priceput ca nu-i pasa nimanui de soarta noastra? Nici acum, nici alta data, am fost mereu singuri.

Polonia nu a fost nicio secunda in razboi cu URSS-ul. Mai mult decat atat, a fost practic prima tara ce a intrat in razboi de partea Aliatilor. Cu toate acestea a fost ocupata de sovietici dupa razboi si violata economic, cultural si etnic de hoardele de la est, ca si cum ar fi luptat de partea Axei. Nu a dat nimeni cu pumnul in masa (negocierilor postbelice) pentru Polonia. Au fost lasati la discretia tovarasului Stalin. Cu toate acestea, unii inca mai viseaza la ce cai verzi pe pereti si cum i-ar fi durut in c** pe Churchill si pe Truman de faptul ca treceam noi mai devreme sau mai tarziu de partea sovieticilor.

Cata vreme majoritatea conationalilor viseaza stele verzi, in loc sa coboare cu picioarele pe pamant si sa inteleaga realitatea asa cum este, nu asa cum ne-ar placea noua sa fie, nu o sa scapam nici de urmasii FSN-ului si nici de mocirla in care ne zbatem, iar urmasii celor care ne-au ocupat in 44' vor continua sa ne f*** pe toate partile, in timp ce fac afaceri profitabile cu Merkel & CO.

Edited by razor01, 15 May 2019 - 12:30.


#83
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
''Goosecat'' ori nu esti roman ori esti roman cu probleme de identitate. Te-ai gandit cine a tradat Germania? romanii sau regele Mihai? Cine  a ajutat la arestarea lui Antonescu? nu cumva regele Mihai ca era prea tanar si nu stia sa faca o negociere cu rusii? Antonescu stia ce este ala razboi si stia cate pagube putea sa faca rusilor si ar fi negociat altfel pentru romanii fata de regele neamt Mihai.
Daca Hitler ar fi vazut in armata romana un aliat  adevarat si ar fi dotat aceasta armata cu ce aveau nemtii, altfel s-ar fi sfarsit razboiul. Dar Hitler la fel ca si persoana dumneavoastra nu au incredere in mamaligarul de roman si fac si au facut mari greseli. Vorbesti de tancuri de parca alea au castigat razboiul , eu spun de factorul uman care este mult mai important decat tancurile.

#84
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,298
  • Înscris: 05.08.2015
Avem:

- clauza secreta a tratului Ribbentrop-Molotov care permitea URSS sa ia Basarabia
- Arbitrajul de la Viena din 40 prin care am cedat jumatatea nordica a Ardealului
- Tratatul cu Bulgaria din 40 prin care am cedat Cadrilaterul si am facut schimb de populatii

- in 41 declaram razboi URSS si mergem alaturi de nemti pana la Volga si Caucaz cu sute de mii de victime

- in 1943 Italia defecteaza din Axa si intoarce armele
- in 1944 Romania defecteaza din Axa si intoarce armele
- in 1944 Finlanda defecteaza din Axa si intoarce armele

Si din toata povestea asta unii deduc ca Romania, doar ea, e curva si nemtii sunt niste draguti

Merita placute suedeze.

Edited by Mount_Yerrmom, 15 May 2019 - 15:47.


#85
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostGoosecat, on 15 mai 2019 - 15:41, said:

Pentru ca am fost mereu un stat vasal in ultimii 2000 de ani ?
Pentru ca am pierdut toate razboaiele?  
Pentru ca am aparut accidental ca natiune ca asa au vrut altii din afara pentru a le da gioale turcilor si austro-ungarilor?
Pentru ca cultural si educational am fost lamentabili?
Ca am fos mereu moneda de schimb intre marile puteri?  
Pentru ca am fost mereu inapoiatii Europei la nivel de infrastructura, medicina, tehnologie, productie, agricultura ?
Pentru ca suntem condusi de  mafioti bolsevici ca Liviu Dragnea ?
Pentru ca biserica ortodoxa e condusa de un patriarh securist ca Preafericitul Daniel?  

Gresesti profund pentru ca ai studiat superficial istoria. Nu suntem miezul universului dar nici pielea p****. Am jucat un rol destul de important in aceasta zona. Pot sa-ti dau multe exemple dar nu are sens pentru ca topicul are alt subiect.

Ideea ca relatia de vasalitate te face un sclav, lipsit de respect, nu are nicio legatura cu gandirea medievala, este o notiune contemporana. Ba din contra, era o onoare sa ai un senior puternic drept protector.

Si altii au fost monede de schimb, nu doar noi.

Nu am fost mereu inapoiatii Europei, citeste ce scrie Bogdan Murgescu in ,,Romania si Europa''. O sa vezi altfel lucrurile. https://www.polirom....ti/-/carte/3758

Edited by razor01, 15 May 2019 - 15:57.


#86
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,298
  • Înscris: 05.08.2015

View PostGoosecat, on 13 mai 2019 - 23:19, said:

Stiu ca marimile nu conteaza, dar uite cum arata Ungaria mare pe timpul lui Ludovic I de Anjou.

Pentru ca Louis era rege al Ungariei si al Poloniei nu inseamna ca Ungaria "Mare" incorpora Polonia. Las-o-n plm de istorie medievala...

#87
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009
După cum războiul însuși nu are nimic moral în el, nici întrebarea nu își prea are sensul. Poate, dacă reformulezi cumva acolo.

#88
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Termenul de vasalitate este o relatie interpersonala intre doi oameni (senior si vasal) si este specifica Evului Mediu. Faptul ca tu faci o ciorba din lucrurile acestea si amesteci epocile dovedeste ca discutia este nu doar inutila ci chiar contraproductiva.

Nu te supara dar iti lipsesc niste notiuni de baza ca sa putem discuta despre lucrurile acestea.

Intre Romania si URSS nu a fost o relatie de vasalitate ci o relatie de victima-calau. Sunt lucruri fundamental diferite, pe care nu le poti intelege, cel putin nu cu stadiul actual de lectura.

Edited by razor01, 15 May 2019 - 16:04.


#89
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu vreau sa para o lauda de sine dar este dificil sa gasesti pe cineva aici cu sentimente mai antibolsevice decat mine. Cel mai probabil nu ai citit cu atentie topicul sau nu ai priceput postarile in profunzime.

View PostGoosecat, on 15 mai 2019 - 16:06, said:

Stiu ce este vasalitatea, dar ea exista si azi, sub o alta forma si mai libertina ca sa zic asa, ca poti sa pleci cand vrei.
Cam asa suntem si noi in raport Romania-SUA, sau cum era raportul Romania-URSS.

Ba nu ai inteles. Iti mai spun odata, relatia de vasalitate este intre persoane , nu intre state.

Edited by razor01, 15 May 2019 - 16:09.


#90
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,298
  • Înscris: 05.08.2015

View PostGoosecat, on 15 mai 2019 - 15:49, said:

Italia si Finlanda nu  si-au schimbat stapanii criminali, adica nazistii, cu alti stapani criminali, adica sovieticii.

Ei au avut noroc, noi nu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate