Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

A fost morala intoarcerea armelor impotriva Germaniei naziste ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
214 replies to this topic

#37
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
N-a fost si n-a folosit la nimic. Practic am supt mataringa celui (pe care-l credeam) mai puternic si cind ala a fost pe punctul de a muri am inceput sa sugem la mataringa sovietica, care ne-a intrat in gura, a trecut prin esofag, stomac, matze etc si a iesit pe cur. Neam de traista.

#38
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Lucrurile au stat asa :
- nemtii ne-au invins .
- conducatorii au fost nevoiti sa accepte o capitulare in anumite conditii "ca sa fie bine ...sa nu fie ( mai ) rau ".
- printre conditii a fost si aceea ca armata sa lupte alaturi de nemti ( alaturi este un fel de a spune , cand esti invingator si obtii asemenea conditii de capitulare trimiti armatele " afiliate " in prima linie ca sa scapi de ele si sa-ti protejezi proprii tai soldati
- la vremea cand ne-au tabacit nemtii , razboiul le era total favorabil , asa ca a fost o decizie politica buna sa ne alaturam lor.
- cursul razboiului s-a schimbat , asa ca intoarcerea armelor impotriva germaniei  a fost deasemenea o decizie buna .
- " la razboi ca la razboi " zice un intelept ...este irelevanta ideea de moralitate cand unul vrea sa te impuste si tu vrei sa il impusti inainte . Cine crede altfel este un cretin . Se numeste supravietuire .

Literatura este plina de exemple proaste despre moralitate . Literatura este scrisa de scriitori , care sunt un soi de intelectuali , adica un soi de visatori , adica un soi de inadaptati . Razboaiele sunt generate de politicieni si purtate de soldati ( majoritatea covarsitoare cu pregatire relativ inferioara ). De aici apare si inadvertenta . Despre onoare si morala vorbesc intelectualii ...despre omorat oameni pe campul de lupta vorbesc soldatii .

Edited by JurasikMan, 13 May 2019 - 21:45.


#39
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostJurasikMan, on 13 mai 2019 - 21:24, said:

Lucrurile au stat asa :
Adica asa:

View PostMosotti, on 13 mai 2019 - 21:23, said:

Practic am supt mataringa

Deci @Jurasik, ce poti sa ne spui referitor la gust? Posted Image

#40
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View Posttitispanac, on 13 mai 2019 - 19:39, said:

mult mai pragmatica si realista
Da, a fost moral.

#41
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Poate a fost imorala alianta cu nemtii. La ce ne-a trebuit... nu stiu. Aia omorau milioane de nevinovati in ghetouri si lagare. Si oricum au mai inceput un razboi pe care l-au pierdut, aveau experienta la infringeri. Nemtii au dat foc Europei, au ucis gramada si noi ne facem probleme ca cica i-am tradat. Dar de ce ne-am aliat tocmai cu ei?

View Posttitispanac, on 13 mai 2019 - 19:48, said:

Cum adica asa e romanul tepar. Dar cine ne-a impus tratatulRibentrop-Molotov si a dat  Ardealul lui Horthy? Hitler a dat vina pe romani pentru infrangerea de la Stalingrad, noi eram ultimii oameni pentru nemti, si cica tot noi suntem aia parsivi.
Mda, generalii nemti s-au prins in '41 iarna, maxim in primavara, ca razboiul nu mai poate fi cistigat. La batalia pentru Moscova.

View PostOpelAstra2002, on 13 mai 2019 - 20:39, said:

@Vata pe bat: Daca nemtii nu dadeau semne de oboseala si mergeau spre victorie, romanii ramaneau de partea Germaniei..!! Asa s-au dat cu cel mai tare !! Deci, lasitate si tradare..!! Restul e..."teatru" Posted Image !!!
Asa, si??? Noi am inceput razboiul??? Noi am renuntat singuri si nesiliti la o parte din Ardeal si la Basarabia si Bucovina? Noi am facut pactul Molotov-Ribbentrop? Ce treaba aveam noi cu nazistii?

#42
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015
Morala NU, a fost insa necesara si utila acea tradare...practic asa am putut pastra Ardeaulul. Daca mergeam cu nemtii pana la capat, dupa incheierea ostilitatiilor...exista riscul ca Stalin sa fie mult mai benevol cu ungurii, in dauna noastra.

#43
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postasul, on 13 mai 2019 - 21:09, said:

Despre proiectul nemțesc al bombei atomice scrie și Speer în cartea lui - spune foarte clar că nu aveau nici o șansă, erau mult prea în urmă.

Au un muzeu, dar ce se vede acolo seamănă mai degrabă cu o centrală atomică și nu cu o bombă. Cât despre misiunea Alsos evident că atunci când au executat-o aliații nu știau cât de avansați sunt nemții cu cercetările atomice, evident că au făcut rost de informații bune cu ocazia asta dar sigur asta nu a avut nici un impact asupra proiectului Manhattan, adică nu au aflat informații importante sau capturat vreun cercetător neamț care să sprijine efectiv proiectul Manhattan ulterior.

#44
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002

View Postmarcusdefeis, on 13 mai 2019 - 19:47, said:

neamtul te respecta cand ii respecti principiile
daca te vede ca esti o pwla fanariota care umbla cu smecherii si limbi in kwr, iti da la gioale nemilos
Am vorbit odata cu un german, care mi-a zis ca se stie despre romani ca i-au tradat de doua ori: la 1916 si in 1944. In ambele cazuri, s-au semnat aliante cu germanii, care nu au fost respectate.

#45
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Mai Goosecat, noi i-am chemat pe turci aici? Noi i-am invitat pe nemti la razboi? Am inceput noi razboiul cumva?

#46
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postjeffy86able, on 13 mai 2019 - 19:43, said:

Chir ca si ei ne-au tradat si ei (daca) tot un neam de tradatori suntem si noi.
Asta nu ne spala obrazul.

Eram sigur ca esti tradator. Io daca eram in locu tau, mergeam pana la capat si inapoi! Ii dadeam si nijte zacusca: Ia mah, ca vaz ca ti-e foame, na si ultimu meu borcan de zacusca i-l dadeam. Eheee, sa fi fost io pe vremurile alea, altfel statea treaba acuma, nu mai apucati tradatorii ca tine sa faceti... Ar trebui sa-ti fie rusine ca ai tradat!

Edited by criztu, 13 May 2019 - 22:51.


#47
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostWotan, on 13 mai 2019 - 22:40, said:

Am vorbit odata cu un german, care mi-a zis ca se stie despre romani ca i-au tradat de doua ori: la 1916 si in 1944. In ambele cazuri, s-au semnat aliante cu germanii, care nu au fost respectate.
Germanul ala stia ce a insemnat Germania pentru continent? Adica nazistii incep un razboi, se pun pe omorit, dau foc civilizatiei, se comporta ca niste barbari si dupa aia noua ni se spune ca am tradat? A se lasa!

#48
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
Dar a fost moral sa promiti sprijin anti tanc pe front si sa dai ciuciu? La Stalingrad, desi nemtii stiau ca nu avem deloc tunuri antitanc, pentru ca nu ne vandusera, cand au ost avertizati ca e o mare concentrare de tancuri rusesti in fata liniilor romanesti ce au facut? Au adus repede intariri, ca sa fortifice linia frontului cu arme antitanc, asa cum promisesera? S-au i-a durut in cur, ca ei au de obicei o singura idee si aia proasta. Au inghesuit toata armata a sasea intr-un oras, Stalingrad, si au lasat flancurile complet descoperite. Si acum noi suntem vinovati. Ei sunt porumbeii pacii.

E de asemenea moral sa cumperi petrol romanesc, si sa uiti sa platesti? Mai ai si acum vreun miliard doar datorie, pe care inca nu l-au platit.

E moral sa sfasii o tara intreaga, ca sa o impingi intr-un razboi inutil? Cand mult mai usor ar fi fost ca tara aia sa fie neutra, si sa poata sa-ti vanda petrol, fara sa fii nevoit sa aloci o gramada de resurse pentru apararea zonelor petroliere?

E moral sa incepi ca prostul doua razboaie mondiale, sa moara zeci de milioane de oameni din cauza cretinatatii tale, sa le pierzi pe amandoua, si apoi sa dai vina pe altii?


View PostPlatonX, on 13 mai 2019 - 20:40, said:

Eu am o alta intrebare: de ce nu a avut Antonescu sange in instalatie sa nu ii dea pe evrei lui Hitler ?

Ce evrei i-a dat Antonescu lui Hitler?

#49
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015

View PostDihorul Razboinic, on 13 mai 2019 - 22:23, said:

La ce ne-a trebuit... nu stiu.
Daca nemtii castigau in Est, am fi primit o uriasa regiune din Ucraina, inclusiv orasul Odesa. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca nu am fi cunoscut Comunismul, azi eram poate cel putin la nivelul Belgiei ca dezvoltare.
Marea greseala care a facut-o Hitler a fost ca l-a recunoscut pe Antonescu in 1941 in dauna lui Horia Sima, mizand pe faptul ca Antonescu e militar de cariera. Evident, daca legionarii erau la putere in 23 August 1944...nu facea niciun rahat Mihai, ar fi esuat cu brio lovitura de stat. In acelasi timp insa, soarta noastra ar fi fost una trista deoarece legionarii fiind fanatici ar fi luptat pana la ultimul om contra armatelor sovietice...probabil ca mureau sute de mii de civili si pierdeam Ardealul.
Deci reflectand pragmatic, tradarea lui Mihai a fost in final utila pentru tara si neam, era cea mai buna decizie care se putea lua la momentul respectiv.

Edited by doxan, 13 May 2019 - 23:04.


#50
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010

View PostGoosecat, on 13 mai 2019 - 22:54, said:

Nu i-am chemat noi pe turci si germani aici sau pe rusi. Au venit singuri , noi doar i-am lasat sa ne ocupe.
Pentru ca suntem si am fost un popor slab fara resurse si luptatori capabili cum a fost ......Cehia, Bulgaria,  Polonia sau Ungaria in evul mediu si care au putut forma imperii.  

Cehia: singurii vecini care nu i-au ocupat au fost aia de n-au vrut. In rest, a fost gang bang. Zi si tu o singura lupta mai serioasa, dusa de cehi.

Bulgaria - pasalac turcesc.
Polonia: Ocupata de suedezi. Impartita intre rusi, prusaci si austrieci. Inpartita intre germani si rusi. Ocupata de nemti. Ocupata din nou de rusi.
Ungaria: pasalac turcesc. Ocupata de austrieci. Ocupata de romani. Ocupata de nemti. Ocupata de rusi.

Ce ai vrut sa zici, ca nu am inteles.

Edited by kyrre, 13 May 2019 - 23:01.


#51
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
Unde cum cand se aparau cu darzenie in fata mongolilor?

Spune-mi si mie, te rog frumos, trei lupte epice duse de unguri impotriva mongolilor. Ar fi fost frumos sa fi si castigat.

Polonia, Ungaria ti-am spus cum au evoluat. Cat despre cehi.... Probabil singurii luptatori mai prosti ca ei sunt ungurii.

#52
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
Tot aici. Unde sa fie?

#53
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018

View PostGoosecat, on 13 mai 2019 - 22:48, said:


I-am tradat pe turci pentru rusi in 1877,
Ce tradat? Am vrut sa fim un stat independent.Pune mana pe carte sa citesti istorie, dupa poti sa-ti dau cu parerea.

I-am tradat pe germani pentru rusi in 1944
O miscare foarte buna.Voiai sa mergem cu ei pana la fund?Un conducator trebuie sa urmareasca interesele tarii.A fost cea mai buna decizie.

Si pare ca acum o sa-i tradam pe americani pentru rusi din 2016 incoace !
Cum ai ajuns tu la concluzia asta?

View PostGoosecat, on 13 mai 2019 - 23:25, said:

Ca veni vorba, romanii se lauda ca n-au cotropit niciodata pe nimeni, ca noi doar ne-am aparat patria.  
Dar daca le amintesc de Mihai Viteazul cand a invadat  cu cruzime  Moldavia si Transilvania , sau cand romanii au invadat Ungaria, sau cand am participat ca mercenari de lupta ai nazistilor la Stalingrad sau ca mercenari ai americanilor in Irak si Afghanistan, cam stramba din nas.



Popor de  parsivi, si prosti , si saraci, si ursuzi, si ipocriti, si samsari, si hoti, si mincinosi, si lenesi.  
CSF, NCSF.

Ne meritam soarta.
Daca exista acolo sus bunul Dumnezeu,  inseamna ca  politicienii actuali si toate problemele de care suferim azi  sunt  de fapt  pedepse divine de sus  pentru toate pacatele noastre din trecut.



P.S.
stail chill ca si cotropitorii germani, francezi si englezi sufera, ca doar ce aud ca se plang ca-s invadati de imigranti din lumea a treia pe care anterior i-a colonizat, exploatat si asuprit.
Si rusii au suferit si vor suferi si mai mult pentru pacatele lor, si americanii la fel.
Toti platim pentru pacate mai devreme sau mai tarziu.



Vrei exemplu de popor pacifist?
Poftim Elvetia care e neutra de la 1500!
Aparent esti troll.Ma retrag, n-are rost.

Edited by carturarulobosit, 13 May 2019 - 23:29.


#54
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
Sunt de acord cu initiatorul topicului , nemtii le-au permis sovieticlor sa anexeze Basarabia si Bucovina de nord , tot ei au facut cadou ungurilor respectiv bulgarilor Transilvania si Cadrilaterul .
Romanii au facut alianta cu ei in speranta ca ne vor inapoia dupa razboi teritoriile pierdute , cel mai probabil asa s-ar si fi intamplat. Mai trebuie sa ne gandim la faptul ca o posibila intrare in razboi alaturi de aliati era greu de pus in aplicare . Rusii refuzau sa ne inapoieze tezaurul si ne luase Basarabia,nemtii doar le-au permis asta , ei nu ravneau la vreun teritoriu . Romania nu prea avea alta varianta , decat sa se alieze cu nemtii si sa spere ca ei ii vor inapoia Romaniei ce e al ei de drept . Ca am intors armele impotriva in felul ala , a fost oribil . Puteam sa iesim din razboi cu capul sus fara sa il dam pe Maresal Antonescu pe mana rusilor . Daca am intrat in hora alaturi de nemti , trebuia sa jucam pana la final , sau sa facem un pact cu aliatii onorabil , nu o lovitura de stat injositoare pentru tara . Sa mai spun ca pactul respectiv cu aliatii a fost nul ? Nu a fost luat in considerare la finalul razboiului .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate