Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

A fost morala intoarcerea armelor impotriva Germaniei naziste ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
214 replies to this topic

#1
titispanac

titispanac

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 365
  • Înscris: 08.04.2019
Observ ca exista aceasta prejudecata la romani, ca vezi doamne romanii i-ar fi tradat pe nemti in 44. Nimic mai fals. Nemtii au fost deosebit de parsivi cu noi, ne-au sfasiat teritoriul fara mila si ne-au exploatat petrolul cu nesimtire. Ungaria si Bulgaria au obtinut mult mai multe avantaje de pe urma relatiei cu nemtii. Noi am dus greul razboiului, fiind a doua natione dupa germani care au desfasurat cele mai multe trupe pe frontul de est, am participat la actiuni de razboi extrem de riscante  fara a beneficia de armament modern.

Iata un documentar facut chiar de nemti care pune lucrurile intr-o lumina mult mai pragmatica si realista

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7gIk0Bk29-g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

citez din sursa "petrolul Romaniei era mult mai important pentru Hitler decat soldatii romani".

#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Chir ca si ei ne-au tradat si ei (daca) tot un neam de tradatori suntem si noi.
Asta nu ne spala obrazul.

#3
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Asta e romanul, tepar.

#4
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

View Posttitispanac, on 13 mai 2019 - 19:39, said:

Ungaria si Bulgaria au obtinut mult mai multe avantaje de pe urma relatiei cu nemtii.
neamtul te respecta cand ii respecti principiile
daca te vede ca esti o pwla fanariota care umbla cu smecherii si limbi in kwr, iti da la gioale nemilos

#5
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
In razboi conteaza sa castigi, nu cum castigi.

A fost una dintre putinele momente din istoria noastra in care am avut sange-n instalatie.

Noi am castigat, pentru ca am vrut sa ne pastram tara, si am reusit. Bine, niste minusuri, asta e, se inregistreaza la pierderi, dar in mare ne-a iesit.

Edited by OriginalCopy, 13 May 2019 - 19:49.


#6
titispanac

titispanac

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 365
  • Înscris: 08.04.2019
Cum adica asa e romanul tepar. Dar cine ne-a impus tratatulRibentrop-Molotov si a dat  Ardealul lui Horthy? Hitler a dat vina pe romani pentru infrangerea de la Stalingrad, noi eram ultimii oameni pentru nemti, si cica tot noi suntem aia parsivi.

#7
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
A fost. Si? Cu ce te mai deranjeaza chestia asta astazi, cand Merkel se pupa una-doua cu Iohannis  ?
"Ungaria si Bulgaria au obtinut mult mai multe avantaje de pe urma relatiei cu nemtii."
Nu pentru ce-au facut in razboi, fii linistit. Ci pentru comportamentul de dupa 89. Aia si-au vandut tara, noi, nu si nu, pana mai e ceva de furat. Dupa care, acuma, nu mai avem ce vinde. Si cumparam la greu de la ei, ca noi nici nu producem.

Edited by wagmich, 13 May 2019 - 19:51.


#8
OpelAstra2002

OpelAstra2002

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2017
Daca romanii au intors armele impotriva aliatilor la 23 august, ungurii cam la ce data trebuiau sa le intoarca calculand distanta si viteza cu care era impins razboiul de la est la vest, asta daca ungurii erau tradatori ca noi Posted Image ? Aproximativ asa, la o luna, doua... ?? Ce viteza aveau pe atunci senilatele alea...:D ?!!

Edited by OpelAstra2002, 13 May 2019 - 19:59.


#9
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Ar fi bine acum o intoarcere si impotriva pesedeilor. Macar a voturilor.

#10
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 10.08.2005

View PostOriginalCopy, on 13 mai 2019 - 19:48, said:

In razboi conteaza sa castigi, nu cum castigi.

A fost una dintre putinele momente din istoria noastra in care am avut sange-n instalatie.

Noi am castigat, pentru ca am vrut sa ne pastram tara, si am reusit. Bine, niste minusuri, asta e, se inregistreaza la pierderi, dar in mare ne-a iesit.
am gastigat noi ceva, dar am fost in tabara invinsilor

Edited by MarianG, 13 May 2019 - 19:57.


#11
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Sint niste lucruri, pe care nu le intelegeti voi nicicum. Antonescu a fost un militar desavirsit, dar in acelasi timp un tactician cit se poate de prost la masa tratativelor. Alianta cu Hitler s-a facut pe principii cavaleresti. Ceva de genul "ii ajutam, iar ei isi vor arata recunostinta". Asta este o prostie epocala, care se comite si azi in mod repetat. Nimeni nu pune la bataie singele natiei, fara sa fixeze conditiile sub forma de acord semnat.
Cum vad nemtii treaba asta? Va zic io, in mare parte nicicum. Foarte putini se ocupa cu detaliile astea istorice, iar daca se ocupa, atunci partea mai interesanta este scindarea Germaniei si greseala de a fi bagat USA in joc. Cei putini, care se ocupa cu tot ansamblul, recunosc dilema Romaniei de la vremea respectiva si accepta ca nu exista alta varianta.
Parerea mea arata ceva mai altfel. Intoarcerea armelor s-a petrecut prin tradare fata de interesele poporului roman. In lcoul vostru n-as intelege prin treaba asta alianta cu Germania, ci faptul ca Romania trebuia sa reziste in continuare. Era doar o chestiune de rabdare, pina cind Rusia ar fi acceptat o capitulare conditionata in concurenta cu USA de a ajunge cit mai aproape de Berlin. Un rege prost si un Maniu al momentului idiot au condus la situatia sureala de fi depus armele fara nicio intelegere cu Rusia

Edited by vata_pa_batz, 13 May 2019 - 20:00.


#12
titispanac

titispanac

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 365
  • Înscris: 08.04.2019

View PostOpelAstra2002, on 13 mai 2019 - 19:55, said:

Daca romanii au intors armele impotriva aliatilor la 23 august, ungurii cam la ce data trebuiau sa le intoarca calculand distanta si viteza cu care era impins razboiul de la est la vest, asta daca ungurii erau tradatori ca noi Posted Image ? Aproximativ asa, la o luna, doua... ?? Ce viteza aveau pe atunci senilatele alea...Posted Image ?!!

Ungurii s-au facut cu teritorii de la toti vecinii lor. Noua ce ne-au dat nemtii ?

#13
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018

View PostOriginalCopy, on 13 mai 2019 - 19:48, said:

In razboi conteaza sa castigi, nu cum castigi.

A fost una dintre putinele momente din istoria noastra in care am avut sange-n instalatie.

Noi am castigat, pentru ca am vrut sa ne pastram tara, si am reusit. Bine, niste minusuri, asta e, se inregistreaza la pierderi, dar in mare ne-a iesit.

Vreo treime din teritoriul Romaniei (plus populatie) a ajuns la altii, ne-au furat rusii o gramada de bogati isi pe langa asta ne-au mai si tinut pe loc sau chiar am involuat timp de vreo 45 de ani din cauza comunismului si a faptului ca am fost blocati in sfera lor de influenta.

Da...  in mare, ne-a iesit. Suntem smecheri rau. Posted Image

Se putea si mai rau si in principiu nu ar fi avut cum sa castige tabara Germaniei dar chiar si asa mie nu-mi convine rezultatul. Se putea si mai rau dar se putea si mai bine.

PS: As fi preferat sa ma cotropeasca nemtii , nu rusii. Tarile din jurul lor sau care au fost ocupate de ei de-a lungul timpului sunt destul de dezvoltate.

Edited by vidiandrei, 13 May 2019 - 20:12.


#14
OpelAstra2002

OpelAstra2002

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2017

View Posttitispanac, on 13 mai 2019 - 20:07, said:


Ungurii s-au facut cu teritorii de la toti vecinii lor. Noua ce ne-au dat nemtii ?
Bai baiatule, ungurii au fost cuceritori, au avut ei asta in sange..!! Poti sa-i condamni ca au fost mai barbati decat unii care stiau doar sa creasca animale si sa cultive pamantul :D ?! Mai pune si vremurile respective. Civilizatia omului de la Adam si Eva sau de la maimuta incoace s-a produs in mii de ani pana s-a ajuns la ONU, Haga, NATO, etc....

#15
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

View Posttitispanac, on 13 mai 2019 - 20:07, said:


Ungurii s-au facut cu teritorii de la toti vecinii lor. Noua ce ne-au dat nemtii ?
Tratatul de la Trianon iti spune ceva?!?

#16
titispanac

titispanac

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 365
  • Înscris: 08.04.2019

View PostOpelAstra2002, on 13 mai 2019 - 20:16, said:

Bai baiatule, ungurii au fost cuceritori, au avut ei asta in sange..!! Poti sa-i condamni ca au fost mai barbati decat unii care stiau doar sa creasca animale si sa cultive pamantul Posted Image ?! Mai pune si vremurile respective. Civilizatia omului de la Adam si Eva sau de la maimuta incoace s-a produs in mii de ani pana s-a ajuns la ONU, Haga, NATO, etc....

pareri de bodega ceausista. Macar ai vizionat documentarul de la primul post ?

#17
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Subscriu la ce sa spus mai sus de Vată pe băț și specific, Antonescu începuse niște discuții de ieșire din război deja cu rușii, regele și cu partidele istorice au făcut totul praf, Hai că regele era puștan pe vremea aia și îl ducea capul doar la mașini și avioane, nici mai târziu nu a dat semn că are abilități politice, dar la momentul respectiv Maniu trăgea sforile pe la palat.
Pe ce se baza Antonescu la negocierea cu rușii ? Păi dacă reușea să îi țină pe ruși 6 luni pe linia fortificată Nămoloasa-Iași deja nemții câștigau timp pentru operaționalizarea Me 263 și a submarinului U IX, asta însemna că reușeau să refacă acoperirea aeriană pe frontul de est, cu submarinele moderne tăiau liniile de aprovizionare nordice de lend leasing care ajungeau în Murmansk, și avea și suficientă rază de acțiune pentru aviație ca să bombardeze din România zona petroliferă Baku și rafinăriile din Ural precum și liniile de aprovizionare spre front. Războiul oricum se termina când devenea operațională bomba atomică a americanilor dar se negocia altfel și cel mai probabil nu mai rămâneam în zona de influență sovietică, practic din cauza trădării partidelor politice sau pierdut 70 de ani din istoria noastră.

#18
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,496
  • Înscris: 30.08.2017

View PostOriginalCopy, on 13 mai 2019 - 19:48, said:

In razboi conteaza sa castigi, nu cum castigi.

A fost una dintre putinele momente din istoria noastra in care am avut sange-n instalatie.

Noi am castigat, pentru ca am vrut sa ne pastram tara, si am reusit. Bine, niste minusuri, asta e, se inregistreaza la pierderi, dar in mare ne-a iesit.

Sange am avut cand am declarat razboi URSS. Cand am intors armele impotriva nemtilor aia erau deja pe duca.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate