Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

CAFENEAUA AUDIO

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
2709 replies to this topic

#1747
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,798
  • Înscris: 04.10.2014

 baribalu, on 23 ianuarie 2023 - 12:06, said:

Este vorba de CD si vinilurile remasterizate care se aud mai prost decat originalele.
Ok. Nu m-am gândit că turcii (sau vaporenii Posted Image ) mai stau să remasterizeze. Credeam că este vorba despre discuri piratate, produse fără licență și plata drepturilor de autor, dar având același conținut (luat de pe una bucată CD originală).

 TehCube, on 23 ianuarie 2023 - 12:15, said:

Pai strict teoretic vorbind, daca ai lua un track de pe un CD, si l-ai converti in mp3 de 128kbps (sa zicem), si apoi l-ai scrie iar pe alt CD ca track, nu ai avea calitate inferioara pe CD-ul 2 fata de cel original?
Da, dar nu văd avantajul de a face asta în afară de situația în care înghesui mai multe albume pe un singur disc. Dacă sunt 1:1 cu albumul original, capacitatea fizică a discului e tot aia.

 overseas, on 23 ianuarie 2023 - 12:26, said:

Daca sunt discuri la pret f. bun si editii facute de ilustre case europene sub diverse licente, compara si tu 1-2 din ele cu streaming cd-quality, as fi curios.
Cam 8 euro în medie bucata. Mult mai ieftine decât pe Cărturești, unde același disc poate fi 12 euro sau peste.
Desigur voi face teste, tocmai sunt în probe cu Tidal-ul (am constatat că e mult diferit de Spotify, care sună strident pe înalte prin comparație - mă și speriasem că e de la sistemul meu - și mai puțin detaliat per ansamblu).

Edited by Jean-Luc_Picard, 23 January 2023 - 13:10.


#1748
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,500
  • Înscris: 19.04.2009
Ati vazut noile DAP Sony?
A300 si ZX700

Posted Image

#1749
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,798
  • Înscris: 04.10.2014

 overseas, on 22 ianuarie 2023 - 22:35, said:

Instinctul nu m-a dezamagit. O fi vreun fake la gri sau de vina e remasterizarea, dar CD-ul suna banal, infiorator de plictisitor. L-amascultat cap - coada sa fiu sigur. Melodia e acolo, fix ca Sharon Stone la vreo 30 ani dupa 'Basic instinct'.
Am revenit pe Tidal, suna senzatie, accente, subtilitati, un acord de chitara iti ridica spranceana, bateristul o da in geniu.. Macar ma lecuiesc o perioada sa dau banii pe cd.
Mi-a venit brațul de CD-uri. Am comparat cu Tidal. Constat și eu că pe Tidal sunt mai multe detalii. Detaliile constau în... distorsiuni. Au făcut două măgării pentru a crea impresia de mai bine, au ridicat nivelul general digital al înregistrării (ei o să spună că au făcut normalizare) și au accentuat, destul de barbar, înaltele. „Banalul” de pe CD e varianta corectă, „senzația” de pe Tidal pe mine mă zgârie grav pe timpane. Bine că pot anula abonamentul la expirarea perioadei de probă.
(Am încercat deocamdată două piese de pe două CD-uri, interpreți diferiți. Mai testez și altele, sunt destule CD-uri, mai sunt unele pe drum.)

Edited by Jean-Luc_Picard, 26 January 2023 - 11:51.


#1750
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Nu te contrazic, mai ales daca nu vorbim de aceleasi piese, nu stiu ce CD ai etc
In marea majoritate, CD mi-a sunat mai bine, poate un sunet mai 'retro' dar cu scena mai mare, impact, punch, claritate. Este exceptie ce am patit acum, cu o casa de discuri mai obscura zic eu...

Cand zici ca 'au facut magarii' te referi la Tidal ? Abonament HIFI ?

#1751
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,798
  • Înscris: 04.10.2014
La Tidal mă refer. Abonamentul mai ieftin, n-am pe ce să redau MQA și văd că formatul e controversat.

#1752
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Tidal are variantele de calitate:
Normal
High
Hifi (cd quality)
Master (Mqa)

Cred ca Normal e free, eu stau cu plata pe HIFI.

#1753
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,798
  • Înscris: 04.10.2014
Eu sunt în 30 de zile gratuite de probă cu HiFi, apoi cu plată. Nici n-am văzut opțiune gratuită, doar pe Spotify.

#1754
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,667
  • Înscris: 24.10.2015
Nu exista Tidal free, cel putin nu la mine.

 overseas, on 26 ianuarie 2023 - 14:19, said:

Tidal are variantele de calitate:
Normal
High
Hifi (cd quality)
Master (Mqa)

Cred ca Normal e free, eu stau cu plata pe HIFI.

Alea sunt diferite moduri posibile din setari, nu abonamente. Dupa cum am mai spus, poate esti cu masina si nu te intereseaza calitate cd, sau poate nu ai trafic de date limitat la telefon etc.

Vad 3 abonamente:

Standard - echivalentul mp3 la 320kbps
HI FI - calitate cd audio
Si Master MQA

In alta ordine de idei, cand vreau sa fiu sigur ca fisierele sunt de calitate cumpar cd original ori albume de pe Qobuz. Ce curge la robinet pe streaming e un pic de loterie cred eu.

#1755
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 19.06.2018
Free trial, atat. Concluziile colegului sunt logice. Acum vreun an aveam in paralel Qobuz, Tidal si Spotify si sesizam diferente intre Qobuz si Tidal, desi inteleg ca Tidalul nu mai e cel de acum un an ci mai bun. Probabil intr un timp scurt cu o noua tehnologie si o viteza superioara generalizata de trafic date sa ajungem la aceeasi calitate.

Edited by audiofidell, 26 January 2023 - 18:36.


#1756
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,667
  • Înscris: 24.10.2015
Qobuz ti-a placut mai mult, nu? Mie parca da.
In orice caz, atata timp cat selectionezi calitate cd si fisierele sunt de pe acelasi album, aceeasi versie etc nu ar trebui sa fie diferente intre tidal, qobuz si deezer. Daca diferente sunt inseamna ca aplicatiile de streaming proceseaza subtil sunetul sa te atraga cumva, sa crezi ca la ei e mai de calitate

#1757
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 19.06.2018
Da, eu am ramas cu Qobuz, categoric, sunt fan!  Am luat Spotify pentru cele trei luni de mocaciune si e util ca pun muzica de pe telefon. Anyway, repet, inteleg ca s a imbunatatit si Tidalul, nu mai e cel de anul trecut. Nu stiu pe unde am citit aspectul asta, aici pe sectiune sau pe afara.

Edited by audiofidell, 26 January 2023 - 18:46.


#1758
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Am spus ca sunt variantele de CALITATE pt streaming. Cum se pupa cu abonamentele e alta treaba. La cat costa Deezer, raman pe Tidal HIFI cu 19.99 lei.

#1759
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,798
  • Înscris: 04.10.2014
Numai că Tidal HiFi nu e calitate CD, așa cum promite.

#1760
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007
Tidal hi-fi la pret de 19.99 lei pe luna e arhisuficient. E mult peste spotify, iar calitatea sunetului e foarte buna, dupa mine. Trebuie sa fii ultra pretentios ca sa zici contrariul. Chiar azi, la birou, nearfield, am ascultat ceva Leonard Cohen, se auzea superb, niciodata nu am ascultat Cohen la asa calitate. Fara mqa, fara brizbrizuri, redare din pc pe cablu usb audioquest cinnamon, dac topping e30 si boxe active audioengine a5+...

Edited by pedros_2005, 26 January 2023 - 20:02.


#1761
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,798
  • Înscris: 04.10.2014
Ori sunt eu ultrapretențios, ori prin calitate CD înțeleg să nu poți deosebi sunetul față de un disc, iar eu le pot deosebi și pe Tidal e mai rău, pentru mine deranjant.

#1762
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,667
  • Înscris: 24.10.2015

 Jean-Luc_Picard, on 26 ianuarie 2023 - 20:08, said:

Ori sunt eu ultrapretențios, ori prin calitate CD înțeleg să nu poți deosebi sunetul față de un disc,

Exact asa zic si eu.

#1763
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 19.06.2018
Nu e vorba de pretentii aici. E vorba daca sesizezi diferente sau nu pe propriul sistem. Daca altii iti ofera ceva mai bun, platesti cei 6,7 dolari in plus. Adica se arunca cu bani dupa streamere, upgrade uri de DAC uri si amp uri, dar nu se plateste pentru calitatea muzicii de fiecare zi. Scump la tarate, ieftin la malai! Sa nu mai spun de sisteme, mai ales ca unii le au destul de zdravene.

Pentru un sistem mediocru la care nu sesizezi diferente, nu merita. Daca ai calitate mai buna in alta parte, sursa e prima prioritate. Nu streamer, nu DAC, nu aiureli.

#1764
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007
Pai streamerul nu e sursa? Cel putin, in cazul meu, care merg doar pe streaming, asa e... Pina si la cd-uri am renuntat de mult...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate