Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

CAFENEAUA AUDIO

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
2707 replies to this topic

#1783
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Cred ca asta-i sufrageria de care se vorbea in articol:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pG7_gceIFL4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Astea-s recorderele digitale Sony multitrack cu banda:
https://www.sony.net...ry/story03.html
Vezi pe acolo ce DA si AD folosesc.
Consola mare:
https://soniccircus....ith-ultimation/

Edited by edigee, 27 January 2023 - 23:30.


#1784
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Mai compară CD-urile alea „oarecare” cu atenție cu surplusul de înalte care dă „strălucire”. Eu am făcut asta cu cam toate CD-urile primite recent versus Tidal. Vocile nu capătă „strălucire”, ci devin stridente. La fel anumite instrumente care au armonici superioare mai bogate, devin țipate. Dacă nu auzi lucrurile acestea sugerez o audiogramă sau așa auzi tu. Mai cunosc pe cineva care nu înregistrează detaliile acestea, se pare că nu toți oamenii o fac.

Edited by Jean-Luc_Picard, 27 January 2023 - 23:33.


#1785
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Pot sa-mi dau seama imediat de ce canta, mp3, flac, dts, wave. Inseamna ca ceva aud. Tidal nu folosesc, imi place sa nu depind de nimeni.
CD oarecare e pentru masina. Acolo e Bose.

Edited by Ger0nimo, 27 January 2023 - 23:46.


#1786
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View PostJean-Luc_Picard, on 27 ianuarie 2023 - 23:32, said:

Mai compară CD-urile alea „oarecare” cu atenție cu surplusul de înalte care dă „strălucire”. Eu am făcut asta cu cam toate CD-urile primite recent versus Tidal. Vocile nu capătă „strălucire”, ci devin stridente. La fel anumite instrumente care au armonici superioare mai bogate, devin țipate. Dacă nu auzi lucrurile acestea sugerez o audiogramă sau așa auzi tu. Mai cunosc pe cineva care nu înregistrează detaliile acestea, se pare că nu toți oamenii o fac.
Exact
Mai sunt pe diferite surse neortodoxe albume flac 24/96 la care scrie TR24 OF. Sursa la astea e de obicei Qobuz.
Chiar la alea sunt probleme de care zici. Sunet dat mai tare ,inalte cu muschi de apar si sibilante la voce.
Mai sunt albume la care le zice "restored". Au bagat materialul intr-un DAW si au dat mai jos nivelul ,cica sa nu intre in clipping. Dar de multe ori albumele sunt inregistrate in clipping ,nu mai vorbesc de compresie dinamica la greu. Deci faci din rahat bici. E vorba mai ales de albume din 1990-2000 cand loudness war-ul era rege.

Edited by edigee, 28 January 2023 - 01:08.


#1787
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Cred ca ne strofocam degeaba:
https://www.engadget...-210728046.html

View PostJean-Luc_Picard, on 27 ianuarie 2023 - 23:32, said:

Mai comparã CD-urile alea „oarecare” cu atenție cu surplusul de înalte care dã „strãlucire”. Eu am fãcut asta cu cam toate CD-urile primite recent versus Tidal. Vocile nu capãtã „strãlucire”, ci devin stridente. La fel anumite instrumente care au armonici superioare mai bogate, devin țipate. Dacã nu auzi lucrurile acestea sugerez o audiogramã sau așa auzi tu. Mai cunosc pe cineva care nu înregistreazã detaliile acestea, se pare cã nu toți oamenii o fac.

Nu e vorba numai de inalte pe exemplul meu. Am acolo o baterie ceva pe joase care suna spatial si diverse altele. Poate iti aduc odata cd-ul respectiv.

#1788
DrLexic

DrLexic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 01.08.2010
E cineva amabil sa ma ajute cu software-ul pentru Logilink UA0099? Poate il aveti pe cd sau il gasiti voi pe internet. Eu nu reusesc :))

Am instalat software-ul pentru niste saracii de casti Somic (casti folosite de 3 ori si al caror material se decojeste; doamneee, ce standarde de calitate) si mi-a dezinstalat automat driverul pentru Logilink.
Beleaua e ca am cd-ul acasa la parinti iar de pe site-ul oficial vad ca pot downloada numai pdf-uri.


Multumiri!

#1789
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021

View PostDrLexic, on 29 ianuarie 2023 - 15:28, said:

E cineva amabil sa ma ajute cu software-ul pentru Logilink UA0099? Poate il aveti pe cd sau il gasiti voi pe internet. Eu nu reusesc Posted Image)

Am instalat software-ul pentru niste saracii de casti Somic (casti folosite de 3 ori si al caror material se decojeste; doamneee, ce standarde de calitate) si mi-a dezinstalat automat driverul pentru Logilink.
Beleaua e ca am cd-ul acasa la parinti iar de pe site-ul oficial vad ca pot downloada numai pdf-uri.


Multumiri!

De pe net


Bogdan Neculcea
23.02.2019
O placă audio bună!
Pentru funcționarea perfectă este nevoie instalarea unui driver de pe site-ul C-Media ( site-ul producătorului cipului audio )
Este nevoie de driver-ul pentru CM6206-LX ( găsit aici » https://www.cmedia.c...download_center )
Driver-ul trebuie instalat cu fișierele .inf din device manager manual!
Mai poate funcționa și cu driver-ul pe care-l instalează Windows-ul automat ( nu am testat pe alt sistem de operare )
Pro: Amplifică joasele pentru căști iar bass-ul e profund și clar.
Componente de calitate Posted Image
Contra:
Driver-ul de pe site-ul Logilink mi-a dat bătaie de cap pentru că nu funcționa portul "headphones".

Edited by Ger0nimo, 29 January 2023 - 17:01.


#1790
DrLexic

DrLexic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 01.08.2010
Am gasit pana la urma tot pe net, pe un site nemtesc: https://www.win-10-f...cheimer.157505/
Am gasit si recenzia pusa de catre tine. Era un pdf de downloadat...

Mersi oricum pentru intentia de a ma ajuta! Posted Image

Edited by DrLexic, 30 January 2023 - 13:21.


#1791
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Doar va semnalez, ca nu are rost sa ma duc eu cu cele 2 intrebari cheie ale mele 'cat e halatu' ?' si 'dati cate unul ca sa ajunga pana in fund':

https://www.avstore....ob-watts-13294/

4 februarie, Chord, DAC-uri, Rob Watts, auditie (?!), sesiune Q&A

Ca sa nu avem vorbe: este de menționat că Chord Electronics Ltd., compania care construiește DAC-uri și amplificatoare nu are nicio legătura cu The Chord Company Ltd., alt producător consacrat care fabrică cabluri audio !

Selectia mea de informatii, in lipsa abonamentului ChatGPT:
  • vizita aceasta se învârte mai mult în jurul DAC-urilor Chord și a creatorului lor, Rob Watts.
  • Rob Watts era întrebat ce l-a determinat să meargă pe calea FPGA, acesta răspunde foarte interesant și explică că testase toate tehnologiile de conversie de la momentul respectiv și hotărâse că niciuna nu este corectă
  • care este termenul de comparație cu care verifică că un DAC este corect, care este baremul de comparație
  • în acest sens au mers într-o sală de concerte
  • această înregistrare, dar, cel mai important, și propria lor amintire a ce au auzit la concert, sunt folosite ca bareme și standarde
  • Chord Electronics au început să producă amplificatoare pentru BBC, acestea devenind un standard în studiourile lor pentru foarte mulți ani. Ulterior, faima crescând, Chord Electronics au început să furnizeze amplificatoare și pentru alte locații uluitoare, unele dintre acestea fiind chiar Abbey Road Studios, The Royal Opera House, studiourile Sony de la New York sau studiourile Toshiba din Japonia


#1792
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
De o vreme, pe streaming sau pe magazine de cd-uri tot dadeam peste 'Bach - Goldberg variations', diverse interpretari, ziceai ca e marketing platit de Bach sau ceva. Seara asta nu stiu cum mi-a aparut pe streaming si i-am dat play, surpriza placuta e ca am impresia ca voi supravietui.
Nu e rau deloc, poti sa-l pui la o nunta mai spre dimineata cand nimeni nu mai e atent oricum.

#1793
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
De dat tare spre foarte tare. Nu chiar la ora asta Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/x0OXXhQhFvw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1794
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Unul dintre cei mai excentrici DJ vine la Neversea 2023. Primul val de artişti este completat de Alok și Don Diablo

https://life.hotnews...ore-ganacci.htm

Mnoa, clar nu te duci acolo sa-ti reglezi asteptarile de sunet :)
Sper sa nu circule mai mult praf decat nisip sub talpi.

Pentru prima dată, pe scena principală a festivalului Neversea va urca Alok, DJ-ul numărul patru în lume.
Morten, de origine daneză, este considerat unul dintre cei mai bine cotaţi producători/DJ-i din noul val. A cunoscut o ascensiune extraordinară datorită colaborării cu David Guetta în cadrul proiectului Future Rave, o marcă de sunet în zona de cultură dance.
Salvatore Ganacci a lansat piese la care a lucrat cu Sanjin şi Jillionaire de la Major Lazer, iar clip-ul oficial pentru „Money in my mattress”, o producţie lansată împreună cu Trinidad James, a fost considerat de MTV ca fiind „cel mai ciudat lucru la care să te uiţi toată ziua”.

#1795
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
M-am hotarat la setupul de pensie, va cer doar o opinie desi stiu ca imi veti sufla oferta. Iar o sa raman ca fraierul cu 30 mii de euroi la ciorap dar fara un dac decent si cabluri bune de boxe...

https://www.audioweb.ro/weiss-dac-502/
https://www.audioweb...u-boxe-premium/

#1796
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Am vorbit deja cu persoana. Cica imi face reducere la transport.

#1797
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007
Cum o fi sa pui dac-ul ala linga un Topping si sa constati ca nu e nicio diferenta semnificativa?

#1798
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Pontul a fost de la mine, sper ca pot veni sa le ascult o data pe an. Omul e serios, are si anunturi unde ofera rodaj gratis la cabluri, un aparat NASA/DARPA dupa niste vechi scheme din arhiva Vaticanului:

NEW: FREE CABLE BURN-IN* - La cerere pentru clientii care nu mai au rabdare sa astepte cel putin 2 ani pentru rodarea cablului.
Stim cat de greu este sa astepti sa se rodeze noul cablu, acest proces putand dura pana la cativa ani, de accea am achizitionat un aparat care sa faca acest lucru in doar 2 zile. Da, ati citit bine, 2 zile. Cat costa? Absolut nimic, serviciul fiind gratuit pentru clientii nostri.


View Postpedros_2005, on 09 februarie 2023 - 23:05, said:

Cum o fi sa pui dac-ul ala linga un Topping si sa constati ca nu e nicio diferenta semnificativa?

Pai daca nu astepti 2 ani sa rodezi cablurile din sistem ce vrei?! Normal ca nu se aude diferenta asa, din prima. In plus iti trebuie alimentare din aia de punea Vinciun, cablu direct de la Nuclearelectrica.

#1799
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015


Daca e nevoie de o sursa de energie electrica serioasa si autonoma. Problema e ca face un pic de galagie.

#1800
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Voila! Mana de la mana iese de un sistem decent.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate