Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 

CAFENEAUA AUDIO

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
2800 replies to this topic

#2701
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,664
  • Înscris: 06.03.2005
Pai are sens sa ii dea in judecata, in primul rand problema de fond, nu este tehnica, este vorba daca astfel de afirmatii afecteaza compania producatoare, motiv pentru care pot cere daune.
Primul Amendament este valabil pana aduci prejudicii cuiva, morale sau financiare, fapt pentru care raspunzi in fata instantei.Este dreptul fiecaruia la opinie, dar asta poate costa si nu putin.

Apoi, de cand masuratorile alea sunt relevante si pentru ce? si mai ales ce si cum sunt facute, exista vreo certificare, vreo omologare care sa ateste ca sunt reale si corecte? probabil ca AMC nu sunt nici macar etalonate metrologic.Oricine se joaca acasa cu niste aparate poate trage concluzii prostesti pentru propriu amuzament dar cand le face publice si are o gramada de oi in turma care pun botul, se schimba situatia.

#2702
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 16.11.2021
Sunt certificate ANSI ANSI standard (CEA-2034)
Bine la urechiusele astora care nu sunt cu turma, sunt foarte putin relevante, ca nah alesii aud sub 20hz si peste 20khz precum si diferente intre dacuri.
Sigur ca are sens, pentru ca si Pamantul e plat.

Edited by Sasenoua, 14 April 2024 - 08:13.


#2703
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,859
  • Înscris: 04.10.2014
Genial punct de vedere. Deci dacă afectez (indirect, nu prin spargerea băncii în care își ține banii) profiturile vreunei corporații, trebuie să înfund pușcăria. Singurul lucru pe care am voie să-l fac este să cânt ode oricări companii care a dobândit o anumită putere financiară. Trebuie să îmi fie frică de cei cu bani. Din nou, genial.
Din alt punct de vedere, dacă măsurătorile nu sunt relevante, cum pot „afecta” vânzările? Marketing pe care îl fac vânzătorii cine îl certifică că e real și corect? Sau treaba e asimetrică, producătorul nu trebuie să se supună acelorași exigențe ca recenzorul?
În fine, îmi place superioritatea arogantă cu „turma de oi care pune botul”. Venită bineînțeles de la cineva care neagă știința, nici nu se putea altfel. Emitentul afirmației se autopoziționează în „casta aleșilor”, deținători ai „adevărului ezoteric”, evident fără a prezenta vreo dovadă a unor abilități peste medie.

Edited by Jean-Luc_Picard, 14 April 2024 - 09:14.


#2704
emagiul

emagiul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 30.06.2008
Daca s-ar fi pus problema asa ganditi-va cate procese ar fi intentat Apple, Tesla etc celor care ar fi emis recenzii negative. Eu cred ca e doar bullying, sa stea in banca lui. Oricum , comunitatea se va uni in jurul celor care fac reviewuri oneste.

#2705
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,314
  • Înscris: 09.01.2007
Eu le-am scris un comentariu ca merita un fond pentru o consultanta juridica serioasa de principiu, sa emita niste guidelines, set de recomandari pt reviewers. Ce poti spune, cum poti spune etc Ar fi utile intregii comunitati, nu sa rezolve pompieristic un caz sau altul.

#2706
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 05.10.2022

View Postoverseas, on 14 aprilie 2024 - 12:08, said:

Eu le-am scris un comentariu ca merita un fond pentru o consultanta juridica serioasa de principiu, sa emita niste guidelines, set de recomandari pt reviewers. Ce poti spune, cum poti spune etc Ar fi utile intregii comunitati, nu sa rezolve pompieristic un caz sau altul.
Adica ce a propus Amir aici? https://www.audiosci...ociation.53732/ ?

View Postemagiul, on 14 aprilie 2024 - 10:05, said:

Tesla etc celor care ar fi emis recenzii negative.
Pai Tesla a facut asta de mai multe ori si a si castigat unele; cu Top Gear in 2011 au pierdut Posted Image

Genial a doua oara cand Clarkson a facut review la Tesla, in masina cu 6 avocati.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0ssucYoYtYE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postemagiul, on 14 aprilie 2024 - 10:05, said:

Eu cred ca e doar bullying, sa stea in banca lui.
Si eu cred ca e bullying dar initial a functionat ca l-a speriat pe Erin si a dat video-ul jos; si Audioholics a dat videouri jos cu alte companii ce au facut ceva similar plus altii; Audioholics a zis ca a fost dat in judecata de sase ori pentru reviewuri negative. Unii revieweri au zis public ca din motivul asta refuza sa publice review la produsele ce sunt slabe (unii efectiv nu vor sa treaca prin bullying de genul asta).

Eu nu pot sa nu remarc situatia din prezent unde o foarte mare parte din review-uri sunt pozitive, la aproape orice (in special din SUA).

Edited by sirronkcuhc, 14 April 2024 - 15:23.


#2707
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,314
  • Înscris: 09.01.2007
Da, inainte de topicul ala, le am zis ca e mai bine sa stranga banul pt un framework, nu pentru cazuri punctuale.

#2708
emagiul

emagiul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 30.06.2008
Daca sunt fani Billy Joel pe aici va recomand showul cu numarul 100 la MSG NY de luna trecuta, nu stiu cum au reusit sa-l convinga sa accepte o filmare profesionala dar este exceptional. La 75 de ani. Nu este pe youtube.

#2709
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 05.10.2022
GR-Research distribuitor Meze; "they're gonna DHL these straight to you from Romania" :)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dm0l6-AHLPg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2710
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,661
  • Înscris: 19.04.2009
Eu pana saptamana asta nici nu stiam ca Meze sunt din Romania, ma uitam pe e-earphones si vad in descriere "facute cu grija in Romania" sau ceva de genul :)) eram wtf what

#2711
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,661
  • Înscris: 19.04.2009
Daca doreste cineva, Koji Oikawa - Best of Chopin in DSD la oferta (vreo 45 de leuti)
https://mora.jp/pack.../ANTCD-15992_D/

Trebuie doar VPN de JP la cumparare, merge cu carduri europene.

#2712
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 05.10.2022
https://www.audioche...s_frequency.php

La 15kHz trec cu 100%; la 16kHz pic testul; am incercat si cu un generator de ton si de la 15kHz in sus, aud tiuitul ala din ce in ce mai incet; daca dau castile la maxim, aud tiuitul pana pe la 18kHz (mult mai incet fata de 15kHz) dar blind testul la 16kHz il pic.

#2713
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,859
  • Înscris: 04.10.2014
Ai grijă cu acel maxim, altfel nu vei mai auzi nici 15...

#2714
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 05.10.2022
HD650….. cu impedanta 300 ohmi; maxim la amplificatorul meu pentru alea e probabil ora zece pentru majoritatea căștilor :)
(a fost doar un test oricum)

Goldensound aude spre 20-22kHz: https://youtu.be/UzE...XYA9fjiuBpj1KDG

Edited by sirronkcuhc, 06 May 2024 - 18:39.


#2715
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,859
  • Înscris: 04.10.2014
Alta era ideea, dacă insiști să mai percepi ceva în zone pe care le-ai pierdut, intensistatea necesară este foarte mare și poate degrada suplimentar auzul. E de făcut un test normal și ce nu mai auzi nu mai auzi, aia e. A da volumul mai tare să testezi dacă totuși mai auzi la nivel ridicat e periculos.

#2716
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,535
  • Înscris: 14.10.2008
Mi-o crapat Smart TV-ul in vinerea mare. E fain sa ai 1 singur aparat sa se ocupe si de imagine si de sunet si de internet/Youtube, dar si cand crapa....

Am scos TV-ul defect si adus PC-ul de la birou, adus un TV chior de prin casa, da-i si leaga iar la HDMI, ca intre 2017 si 2022, scoate converterul de Toslink, baga AUX jack direct in PC.

Dell Optiplex cu SSD si Windows 10, se aude semnificativ mai bine in Philips HTS 3500-S decat Smart TV-ul. Si mai tare ca volum. Bass mai dinamic, fuck, o sa repar Smart TV-ul dar vad ca e nevoie de PC pentru sunet bun.

PC-ul Asus care era ca sursa audio si video pana in 2022, Windows 7, nu se auzea asa de bine. Si a si crapat si ala. Bine ca rezista sistemul audio, care la fratele a crapat, ca e identic, si din 2007.

Pentru noi audiofilii, niciodata nu se aude suficient de bine. Posted image

#2717
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,746
  • Înscris: 23.10.2006

View PostNeaceasca85, on 08 mai 2024 - 10:13, said:

Pentru noi audiofilii, niciodata nu se aude suficient de bine. Posted Image
Make my day!Posted Image De mult nu am mai ras atat. Audiofil cu sistem Philips HTS 3500-S este o ,,blasfemie" Posted Image

#2718
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,314
  • Înscris: 09.01.2007
Niste ciudatenii.
Tribute to Ryuichi Sakamoto suna... fara cuvinte. Cred ca e genul de album facut pebtru sisteme de calitate. Nu vad ce ar cauta asa ceva la radio sau ca lalaiala de fundal.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate