Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

CAFENEAUA AUDIO

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
2706 replies to this topic

#1765
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 16.11.2021

View Postaudiofidell, on 26 ianuarie 2023 - 20:28, said:

Nu e vorba de pretentii aici. E vorba daca sesizezi diferente sau nu pe propriul sistem. Daca altii iti ofera ceva mai bun, platesti cei 6,7 dolari in plus. Adica se arunca cu bani dupa streamere, upgrade uri de DAC uri si amp uri, dar nu se plateste pentru calitatea muzicii de fiecare zi. Scump la tarate, ieftin la malai! Sa nu mai spun de sisteme, mai ales ca unii le au destul de zdravene.

Pentru un sistem mediocru la care nu sesizezi diferente, nu merita. Daca ai calitate mai buna in alta parte, sursa e prima prioritate. Nu streamer, nu DAC, nu aiureli.
Poti sa ai si boxe trust ca diferente tot vezi. Pe streaming dar si pe cd-uri depinde cum e masterizata piesa. Are Jlp dreptate si eu am renuntat la spotify pt exact acelasi motiv, gain artificial care da intr un fasait pe inalte, un sss.
Toti se jura cu mana pe inima ca Spotify e peste youtube premium dar la o simpla comparatie, ce sa vezi nu e asa.
Dau exemplu cu Faithless albumul Reverence din 1996 pe care l am pe caseta Columbia, Cd si l am ascultat streaming pe Spotify premium, Apple si acum pe Youtube music premium.
Concluzia inregistrarea initiala de pe caseta e identica cu melodia de pe youtube music. Cd-ul e identic cu videoclipul si mult peste calitatea de pe caseta. Dar originalul se aude incet ca asa a fost cand l au inregistrat astia.
Orice versiune contemporana a Insomnia la acelasi volum, se aude de parca formatia e la tine in casa, auzi si clapele de la orga.  Iti tremura pestele de sticla pe mileu.Pe streaming. Pe spotify are gain ul ala artificial clar, parca e ceva combinatie intre caseta originala si cd.Pentru mine youtube music reda fidel inregistrarile initiale. Cu diferentele de rigoare.

#1766
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 19.06.2018
Sursa primara e inregistrarea, streamer ul e vehicolul, cum e CD ROM pt CD.

Tema buna de cercetare  YT Music Premium.

#1767
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Sa moara piticii vostri, daca pun Nightwish, End of an Era (albumul) la vreun dealer in showroom, de test, ii anuleaza aluia autorizatia, nu mai zic ca i se ard echipamentele.

#1768
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 16.11.2021

View Postaudiofidell, on 26 ianuarie 2023 - 21:10, said:

Sursa primara e inregistrarea, streamer ul e vehicolul, cum e CD ROM pt CD.

Tema buna de cercetare  YT Music Premium.
Corect, dar in exemplul dat e usor sa mi dau seama pentru ca stiu cum suna originalul.
Videoclipul de pe youtube sigur era masterizat la calitate cd, si se aude mult mai bine ca versiunea de pe caseta, nu incape comparatie. Iar youtube are si optiunea sa vezi ba video ba melodie. In general daca asculti muzica recenta varianta non videoclip este mult mai ascultabila. In cazul nostru este invers deoarece data fiind vechimea inregistrarii originale fix asa a fost. Videoclipul de pe mtv, care il gasim si acum pe youtube e mult mai clar, mai tare ca volum. Nici nu incape discutie ca nu sunt diferente, volumul mai mic sau mai mare nu e placebo.
Recent am facut comparatie intre Bombs Faithless si Bombs 2.0 remix facut de Claptone, probabil una dintre cele mai tari melodii de dans electronic actuale. Nu mai spun de versiuni ulterioare ale Insomnia cu j de remixuri, dar tot originalul de pe Mtv e clasicul. Dar oricum in chestiunea analizata, youtube iti permite sa faci si istoricul inregistrarilor si sa deduci diferente, care nu sunt placebo. Adica dezamagirea ca nu se aude ok pe youtube e data de faptul ca in multe cazuri merg pe reproducerea originala. Si exemple sunt multe de ex Faithless God is a Dj versus God is Beckham, care e un rework relativ recent al Faithless, reflecta diferentele de masterizare intre ani.

#1769
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 19.06.2018
Sa moara Trafalet, sa nu pui la AVStore ca nu mai cumpar in veci de la ei!

PS
Cu tampenia asta de postare am facut 1200. Mi am promis ca nu o sa ating niciodata 1000 si uite ca am depasit. Io creca o sa las forumul sa se mai exprime si altii. Sa fiti sanatosi si muzica sa va iubeasca! Sanatate!

Edited by audiofidell, 26 January 2023 - 21:28.


#1770
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
La AVSTORE am pus Santana si Murray Head, One Night in Bangkok. Au trecut testul cu 6,50. Nu au cum sa ajunga la Tarja - level.
(pamflet)

#1771
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007

View Postaudiofidell, on 26 ianuarie 2023 - 21:10, said:

Sursa primara e inregistrarea, streamer ul e vehicolul, cum e CD ROM pt CD.

Tema buna de cercetare  YT Music Premium.
La fel cum intr-un sistem bazat pe viniluri sursa e pickup-ul sau intr-un sistem bazat pe cd-uri sursa e cd player-ul, eu ma gindeam ca intr-un sistem bazat pe streaming sursa e streamerul, ca doar nu esti conectat direct la serverul Tidal. Inregistrarile s-au facut intr-un studio, la un moment dat, si dupa aia au fost transferate pe vinil, banda, cd, etc. Poti vorbi despre inregistrare ca e sursa atita timp cit la inregistrarea primara, originala, nu are nimeni acces? Sursa e device-ul care reda inregistrarea, de fapt copia inregistrarii. Cel putin, asa vad eu lucrurile...

#1772
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,776
  • Înscris: 04.10.2014
În fine, sursa poate fi suportul (discul de patefon Posted Image , CD-ul, fișierul de pe server) sau cititorul care extrage informația de pe suport sub forma unui semnal variabil în timp. Mai corect ar fi să fie suportul, deoarece cititorul nu poate depăși calitatea suportului, dar rezultatul poate fi diminuat prin citire și/sau „derulare” defectuoase.

#1773
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007
La acelasi vinil, banda, cd, etc. adica la acelasi suport, cind zicem ca sursa e aia care conteaza ne referim de fapt la device-ul care reda ce este pe suport. Sper ca este toata lumea de acord ca nu toate device-urile redau la fel ce este pe exact acelasi suport. Ba chiar exista diferente de la cer la pamint intre, sa zicem, doua cd playere. Zici ca nu mai asculti acelasi cd cind schimbi aparatul...

#1774
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,776
  • Înscris: 04.10.2014
E categorisirea cea mai comodă, chiar dacă nu e neapărat cea mai corectă (n-am sesizat diferențe mutând CD-uri dintr-un player în altul), pentru că la streaming primești direct fluxul informațional și nu-l poți influența în niciun fel, pentru tine aia e sursa. Eu gândeam lanțul HiFi ca ansamblul care are datoria să îți aducă la urechi exact ceea ce se află suport, deci originea întregii povești e suportul și nu cititorul.

#1775
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007
Am mari indoieli ca se aude la fel pe aparatele astea (restul lantului absout identic). Esoteric de 220.500 lei vs no name de 790 lei.

Attached Files


Edited by pedros_2005, 26 January 2023 - 22:33.


#1776
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,776
  • Înscris: 04.10.2014
Când voi putea accesa un dispozitiv din acesta de măcinat grâu (am înțeles că unele au un soi de piatră de moară pentru stabilizarea rotirii prin efect giroscopic), voi verifica. Până atunci n-am nici îndoieli, nici certitudini. Aparatele mele din casă sunt ori la fel de bune, ori la fel de proaste. Posted Image Într-o economie de piață prețul nu mă impresionează, nu reflectă vreo calitate, ci cât îți poți convinge (prin orice mijloace) cumpărătorii să scoată din buzunar.

#1777
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015

View Postaudiofidell, on 26 ianuarie 2023 - 21:25, said:

Sa moara Trafalet, sa nu pui la AVStore ca nu mai cumpar in veci de la ei!

PS
Cu tampenia asta de postare am facut 1200. Mi am promis ca nu o sa ating niciodata 1000 si uite ca am depasit. Io creca o sa las forumul sa se mai exprime si altii. Sa fiti sanatosi si muzica sa va iubeasca! Sanatate!

Am observat ca mai multi veterani si-au luat pensia. Devine trist pe aria asta.

#1778
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
De pe blog unde educa din astia ca mine, care sigur au dat cu urechea de multe piese pe radio, dar nu as putea sa le atribui care-cui (o sa ascult albumul diseara):
https://www.avstore....homemade-13280/

Ce e interesant cu privire la sunet, echipamente si partea tehnica (oare ce DAC foloseau, muahahaaa):

..............
Din dotările studioului „de acasă” menționez: microfoane Sony C-800G (împrumutate de Padgham direct de la Sony), microfoane Shep Neve, amplificatoare cu lămpi pentru microfoane mărcile Demeter și Summit, compresor Urei 1176, reverb Lexicon 224 XL, consolă cu 64 canale SSL 4064G+, două recordere Sony DASH PCM-3348 și monitoare de studio Quested 108.
Vocea lui Sting a fost înregistrată într-o „cabină” improvizată realizată din elemente acustice Audio Kinetics. Pe partea de producție este de menționat că Sting s-a implicat foarte mult și a jucat un rol foarte important.
................
După prima săptămână de înregistrări la Lake House, Padgham, a luat acasă un prim mix al albumului și a concluzionat că este prea mult bas și un control imperfect asupra sa.
..............................

#1779
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,175
  • Înscris: 16.10.2008
Mai mult conteaza la inregistrarile de studio(pe suport digital) ADC-ul decat DAC-ul.

#1780
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021

View PostTehCube, on 23 ianuarie 2023 - 12:15, said:

Pai strict teoretic vorbind, daca ai lua un track de pe un CD, si l-ai converti in mp3 de 128kbps (sa zicem), si apoi l-ai scrie iar pe alt CD ca track, nu ai avea calitate inferioara pe CD-ul 2 fata de cel original? Cauzata de compresia mp3, evident, nu de faptul ca al 2-lea cd e scris nu "stantat" din fabrica, sau cum s-or produce cele originale.
Adica, daca ai alta sursa a continutului, sunt sanse sa se auda diferit. Posted Image

Era moda asta cand CD-urile se vindeau in piata, la taraba. Vanzatorul (casa de discuri locala) tinea in mp3 tot stocul de muzica si in functie de cerere il imprima in CDA. Sper ca nu mai face nimeni de astea. Cand ramai fara frecvente la conversia in mp3 nu te poti astepta ca ele, frecventele, sa reapara la o succesiva conversie mp3->cda.

#1781
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
I-am dat o ascultare lui Sting, Ten Summoner's Tales pe Tidal HIFI, suna foarte bine, fresh, interesant, nu tradeaza neaparat anul 1993. Nu am suport fizic sa compar.

#1782
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Cand te obisnuiesti cu un sunet complet nu-ti mai place un cd oarecare, de Carturesti. Cu toate ca prima calitate a unui sistem hi-fi e sa faca sa sune bine si "petardele".
Nici eu nu mai cumpar suporturi fizice decat SACD, bluray, xlrcd, daca nu le am deja din alte surse.
Am ascultat Sting astazi in 5.1DTS si mp3 160. Bineinteles ca e diferenta dar nu asa de dramatica. Meritul e al digitalului care reuseste sa ridice mp3-ul, sa-l cosmetizeze si sa-l apropie de DTS. Diferente sunt la inaltele bassilor si frecventele peste 15khz. Bassul fara inalte suna infundat iar frecventele peste 15khz dau stralucire. Trebuie sa fii pasionat sa fii atent la detaliile astea, multa lume nu se consuma atat.

Apropo de homemade, in timpul pandemiei Eric Clapton si inca 3 tineri au inregistrat un bluray intr-un castel-ut. The lady in the balcony. Extraordinar sunetul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate