Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Cum gasesc proprietari de apartamente?

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#37
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Dintre cunostintele mele, cade au vrut sa cumpere sau sa vanda, dupa ce au umblat aiurea luni de zile, pana la urma au apelat la agentii. Au gasit repede, la cel mai bun pret. Plus ca agentul s-a ocupat de hartogarii, extase, a verificat daca nu e ipotecat, etc, clientul a avut doar de semnat. Cei care exclud agentiile, vor sa vanda singuri, adauga la pret si comisionul agentului, deci cumparatorul nu castiga nimic, are de umblat, ba mai isi si asuma niste riscuri, nefiind la curent cu gainariile practicate. Multi au patit-o, au platit un avans, ca sa constate pe urma ca vanzatorul a incasat avans de la zeci de cumparatori, oamenii au ramas cu banii aruncati. Apoi, vanzatorii cer de regula preturi aberante, agentii cunosc piata, ii trezesc la realitate, ii conving sa scada pretul, ca doar si ei au interesul sa se vanda repede sa ia comisionul. In concluzie, recomand agentiile, dar pe cele serioase, cu istoric, nu tepari.

#38
daniel2525

daniel2525

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.02.2019

View Postpisicuts, on 07 mai 2019 - 17:59, said:

Buna seara, in a doua parte a anului, prin August, Septembrie, o sa cumpar un apartament in Bucuresti. Am intrat pe imobiliare.ro, olx, storia si vad ca marea majoritate apartamentelor sunt postate de agenti imobiliari. Pentru anumite categorii, aproape toate sunt postate de agenti, de exemplu apartamente de 2 camere construite dupa anul 2000.

Am vazut ca au crescut si comisioanele pana la 2-3% si pentru ce? O plimbare cu masina si niste poze facute mai bine decat proprietarii? Inseamna 1000-1500 Euro la un apartament de 50 mii. Multi se dau drept proprietari cand posteaza anuntul, apoi la telefon spun ca vor comision.

Cum gasesc proprietari de apartamente? Ati observat pe anumite site-uri un procent mai mic de agenti imobiliari si mai mare de proprietari? Sau folositi anumite filtre in cautari, anumite cuvinte cheie?
destul de simplu, dar iti tre' rabdare. iti faci programare sa vizitezi cu agentul, vezi adresa, si dupa te duci la vecini si intrebi.  sau, copiezi pozele, le pui pe site cu pret ciudat, si in descriere spui ce te intereseaza. multe gunoaie de agenti pun preturi ciudate, ca sa te faca sa dai click. ca si cand, daca vreau sa iau un apt, fix pe ala il iau...gresit, si nici de-al dracu' nu is interesat pt ca pierd timp si nervi.
daca stai dupa site-uri, sa vb prin agenti, nu rezolvi nimic decat daca esti prost si ai vrea sa dai banii pusi de fomistii de agenti, care tre' sa-si asigure faina de malai si sacii de cartofi, ca sa aiba succes la femei de teapa lor....iar ma iau dracii cand vad cat de jeguri pot fii unii oameni care fug de munca, si fac pe ''postasii''...
eu nu-s in tara, si ma gandesc sa-mi iau un apt de vacanta printr-o zona cu turism in stabil si in crestere. am inceput sa ''socializez'' cu agentii, in sensul ca nu pun botu' la 40k pt un apt de 2-3 cam 40-45mp renovat cu dedemanisme, de gica si mircea, care fac lucru rapid sa fie ''renovat'' pana se scapa de apt. si le ofer un pret firesc si decent de 30k(unde nu sunt chiar asa de urat renovate). 10k pe camera(renovata) e pretul care ar trebui sa fie pt apt pana in 60mp,
si le trimit mesaje: salut, ma intereseaza bla bla bla, si asta-i pretul cash ce-l pun eu. unii raspund direct ca nu. altii mai ''smecheri'' imi baga la inaintare alt apt la care au ei comision sau combinatii mai mari, si imi denigreaza apt de care-s interesat. am o gramada de mesaje, pe care o sa le postez pe net, cu poza imobilului si agentul.
sa vada si propietarii ca daca lasa pe mana agentilor, care habar nu au sa evalueze(afara e alta papa de peste) , cum stau cu locuintele pe net, la expozitie, si nu se vand pana nu iasa banu' la foamea de agent. si mai sunt si prosti cu spume cand isi pun acelasi anunt cu preturi diferite, dar nu se negociaza. sau cand 2 agentii pun acelasi imobil cu preturi diferite si ambele iti spun ca pretul e fix, fixat de propietar....
singura modalitate e cu adresa si vecinii. si cea mai simpla/sigura.

View Post86-APP, on 07 mai 2019 - 18:02, said:

Dar anunturile alea pe care le gasesti tu , crezi ca sint facute prin munca voluntara ? Tu ce vrei , sa furi munca unora ?
Aia este munca lor , si inseamna mai mult decit ce crezi tu .
inseamna incercarea de a prosti cumparatorul si de a schimba preturile pietei, doar ca sa nu mai faca foame. altceva nimic decat plimbare .

View Postmaccip, on 07 mai 2019 - 18:05, said:

In era internetului intermediarii sunt niste paraziti.
man, te iubesc, si nu-s pe invers :) ai exprimat in cateva cuvinte, ceea ce eu incerc sa explic in ''romane''

#39
daniel2525

daniel2525

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.02.2019

View Postprojectfp, on 07 mai 2019 - 18:31, said:

Nu inteleg cu ce va deranjeaza agentiile ca vanzatori.
Atata timp cat eu vreau 90.000 pe el, ma dore in cot cine imi aduce cumparatorul atata timp cat eu incasez exact suma aia si nu platec nimic in plus.
Daca aia din agentii gasesc pe unul sa plateasca 100.000, e treaba lor, spaga lor ca au cautat si gasit fraierul.
problema e alta. tu ceri 90. agentul mai pune cel putin 4-5k , si pretul o sa fie mult peste cat merita. in momentul ala apt o sa inceapa sa stea pe net f mult pt ca agentii nu comunica, cu propietarul(in 90% din cazuri-iti spun ca am avut si eu la vanzare, si stiu ce ''deal'' mi-a oferit agentia doar ca sa castige si ei, si sa aiba anunt pe site-ul lor) si cand au pe cineva care ofera 90 direct, il patineaza ca: ''ultimul pret e 90500''. mno,  te mai doare-n cur de cum lucreaza ? eu zic, ca nu, pt ca o sa ajungi la randul tau sa depinzi de ei ca preturi impuse. si atunci, nu mai bine le-o dai prin gura din prima, iti pui anuntul pe net(ca ai degete sa tastezi, sau rogi un prieten/vecin), si cand vrei sa lasi vizionari, faci selectie de cereri si ii programezi pe esantioane in aceeasi zi. asa se face afara cu vizionarea. si, ai scapat si de bani dati gratis, si si de stres...cand esti afara, lasi cheia la un vecin. mare scofala. si in timp, ii faci sa fie profesionisti, ca afara, sau sa mearga la munca.
altfel in scurt timp o sa-i vezi pe toti in vile de 1m de euro si masini de 700k, plini de impresii ca ei sunt oameni de afaceri. plus ca au sa faca legea in vanzari

#40
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Agentii de vanzare sunt aia care stau pe olx si spameaza pe toti cu anunturi acolo?! Am avut anunt pus, scriu acolo ca nu doresc colaborari cu agentii si tot suna ca disperatii. Le zic nu ma intereseaza, iar ei imi spun..ce pacat ca aveam deja client :lol: marsh la munca bah!!!

#41
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,152
  • Înscris: 19.09.2005

View Postrumegus, on 08 mai 2019 - 09:04, said:

Dintre cunostintele mele, cade au vrut sa cumpere sau sa vanda, dupa ce au umblat aiurea luni de zile, pana la urma au apelat la agentii. Au gasit repede, la cel mai bun pret. Plus ca agentul s-a ocupat de hartogarii, extase, a verificat daca nu e ipotecat, etc, clientul a avut doar de semnat. Cei care exclud agentiile, vor sa vanda singuri, adauga la pret si comisionul agentului, deci cumparatorul nu castiga nimic, are de umblat, ba mai isi si asuma niste riscuri, nefiind la curent cu gainariile practicate. Multi au patit-o, au platit un avans, ca sa constate pe urma ca vanzatorul a incasat avans de la zeci de cumparatori, oamenii au ramas cu banii aruncati. Apoi, vanzatorii cer de regula preturi aberante, agentii cunosc piata, ii trezesc la realitate, ii conving sa scada pretul, ca doar si ei au interesul sa se vanda repede sa ia comisionul. In concluzie, recomand agentiile, dar pe cele serioase, cu istoric, nu tepari.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FIe8_cPBDFc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#42
daniel2525

daniel2525

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.02.2019

View Post86-APP, on 07 mai 2019 - 20:11, said:

Depinde cum  le publici , ca ele devin publice , si acordul tau nu conteaza , ca l-ai dat prin publicare !
vezi ca te lovesti la ceas. de copyright/ drepturi de autor, ai auzit? tot ce pun eu, si e creatie de-a mea, e protejata automat de lege, si ca sa o redistribui, tre' sa specifici sursa exacta.

#43
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postpisicuts, on 07 mai 2019 - 17:59, said:


Cum gasesc proprietari de apartamente?
Foarte foarte simplu !
- gasesti anunturile care te intereseaza
- trimiti un prieten sa le vada ,  acesta va retine adresa exacta - iar tu te duci ulterior si iei legatura direct cu proprietarii fara intermediari .

#44
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,315
  • Înscris: 13.01.2011
Avansul nu este necesar ori obligatoriu.
Eu nu am dat avans, deși vînzătorul a vrut.

Am zis să își facă timp, să trecem direct la fapte.
A acceptat și așa am făcut.

#45
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019

View Postgeorge_alexandru, on 07 mai 2019 - 18:50, said:

Pai baga si anul construirii, cartierul...ai o groaza de filtre. Poti incerca si agentii...le zici cat vrei sa dai (cu tot cu comision) si le lasi sa caute ele pentru tine.
De exemplu, pe imobiliare erau 39 de anunturi cu apartamente in tot Bucurestiul: 2 camere, maxim 50 de mii de Euro, iar dintre acelea la cateva nu erau proprietari, cum scriau in anunt, ci tot agenti imobiliari.

Sa caute pentru mine? Am incercat asta in 2011, spunand ca le platesc cat cer comisionul. Am sunat asa la minim 10 agentii. Ghici cati au sunat inapoi, vreodata?

View PostDtzDanutz, on 07 mai 2019 - 19:49, said:

Doresc sa dau un sfat si sper ca nu se va considera reclama.
Un prieten a platit o suma (cred 50 lei) pentru acces pe un site unde se gasesc doar anunturi postate de proprietari. In perioada aceea a notat si salvat local imagini de la foarte multe anunturi, iar in maxim o luna si in urma a peste 20 vizualizari facute direct cu proprietarii a gasit ceva pe placul lui. Cauta in google "anunturi particulari".
Cum se numea acel site? Imi poti scrie mesaj privat ca sa nu se considere reclama, desi ar fi util si altora care citesc. De cautat asa am cautat, multi sunt de fapt agenti imobiliari.

View PostMarius19891989, on 08 mai 2019 - 07:56, said:

https://www.anunturiparticulari.ro
Intri pe site-ul asta si scapi de agenți.
Multumesc, de asta nu stiam. O sa ii iau la rand sa vad daca sunt proprietari. Dupa cum cresc unii preturile apartamentelor postate de 6 luni, nu stiu... exista oameni atat de idioti?

@pcezar: Si vizionarile necesita gasirea unor proprietari. Mi se intamplase o data sa stabilesc o intalnire cu un proprietar si cetateanul era agent. Stabilise la aceeasi ora cu mine intalnire cu inca 2 agenti pentru colaborare.

@rumegus: Poate sunt si agenti care ii fac pe proprietari sa scada preturile. Majoritatea le cresc. Vazusem de multe ori anunturi puse de proprietar la un pret si acelasi apartament postat de agentii cu 2-3-5 mii de euro mai mult.

@daniel2525: Metoda propusa de tine e buna, cu exceptia situatiei in care parazitul te pune sa semnezi o "fisa de vizionare" prin care te obligi ca in cazul cumpararii locuintei sa ii platesti lui comision. La fel si daca locuinta este cumparata de o ruda sau prieten. O data l-am intrebat pe unul: "Cum se poate demonstra ca sunt prieten cu persoana care vrea sa cumpere apartamentul si eu vin doar sa ma uit?" "Se poate, in instanta." Adica... serios, sa risc sa fiu dat in judecata? Acum intelegi si intelegeti de ce vreau atat de mult sa ii evit?

Asa am un prieten care cauta apartament la Sibiu, dar s-a dus vremea in care gaseai cu 29000 Euro apartament renovat. Acum preturile se apropie de cele din Bucuresti. S-au scumpit si in Brasov. Poate in alte orase mai mici sa gasesti sub 40 de mii renovat.

@Baxon: asa ma gandisem, dar vezi situatia de mai sus. Tot mai multi paraziti spun la telefon "sa va luati buletinul, ca facem fisa de vizionare". In plus de asta, nu prea mai am prieteni in Bucuresti.

Edited by pisicuts, 08 May 2019 - 18:18.


#46
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007

View Postgeorge_alexandru, on 07 mai 2019 - 18:27, said:

Pe imobiliare.ro ai un filtru, Comision 0%. Bifezi acel filtru si vei exclude mare parte din agentii. Apoi vezi ca fiecare anunt are logo-ul agentiei in dreapta sus...le sari si pe acestea. Raman cele fara logo pe unde se mai afla agentii, dar cei mai multi sunt proprietari. Cand dai click pe anunt, in dreptul numelui va scrie "proprietar"
Principial ai dreptate, prin acel filtru teoretic raman doar agentii exclusivitate (care incaseaza comision de la vanzator doar) sau proprietari.

View Postgeorge_alexandru, on 07 mai 2019 - 18:27, said:

Eu cand mi-am pus apartamentul la vanzare...fix asa s-a intamplat. imobiliare.ro s-a umplut de anunturi identice. Le-am luat la rand si am cerut scoaterea de pe site, intr-un final ramanand doar al meu.

Unele agentii ma mai sunau ca stii, ca nu stiu ce...le-am zis, pot lua pozele sa le puna unde vor, doar pe imobiliare.ro sa nu le puna, ca acolo am anunt platit.

Eu nu pricep o chestie. Cand am vandut apartamentul in Tg-Jiu am contactat o agentie si am facut contract de exclusivitate. 2% comision la vanzare, 1% la cumparare.
Agentul a venit, a facut poze, o schita cu amplasament mobilier si a pus pe site-ul agentiei si promovat pe alte site-uri. I-am lasat cheie, explicatii si instructiuni ce sa arate si cu asta basta. Contract pe 1 an, nu platesc nimic decat acel comision la vanzare dar intermedierea CV e strict prin agentie.
Apartamentul era la cam 400m de actuala locuinta, dar am considerat ca nu am timp sa raspund la telefoane, sa ma duc la vizite, etc.
M-au intrebat amici daca nu voi pierde clienti din cauza comisionului de 1%, le-am spus ca nu ma intereseaza. Un client a incercat sa ma gaseasca direct dar i-am spus ca sunt legat contractual si sa discute cu agentia, care acceptase sa renunte la acel comision de 1% la cumparare... dar clientul n-a mai fost interesat. A durat ceva pana am gasit client dar mi s-a parut o afacere buna.

In Bucuresti vad ca sunt multe contracte fara exclusivitate si furaciuni. Nu inteleg cum vor sa scoata banii aia: daca vine un client si suna la agent iar agentul suna la vanzator atunci vanzatorul fie ii spune sa se duca dreaq cu clientul si sa stearga anunturile fara postate acordul lui fie cheama la vizionare clientul si se intelege direct cu el iar agentul nu mai ia nici un procent...

Adevarat, si imobiliare.ro ar trebui sa aibe un filtru de proprietar direct pentru ca nu mi se pare in regula ca daca cineva plateste un anunt sa fie copiat de alte agentii fara acceptul lui.

Edited by Hansolo, 08 May 2019 - 18:48.


#47
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postpisicuts, on 08 mai 2019 - 18:13, said:

@Baxon: asa ma gandisem, dar vezi situatia de mai sus. Tot mai multi paraziti spun la telefon "sa va luati buletinul, ca facem fisa de vizionare". In plus de asta, nu prea mai am prieteni in Bucuresti.
Si care e problema ? Merge prietenul tau face contract cu ei cu buletinul lui si dupa ce vede ap ce te intereseaza le zice ca se mai gandeste sau pur si simplu nu le zice nimic , nu pot aia sa-l oblige sa cumpere ceva Posted Image
Si e greu sa chemi un prieten de unde il ai ?

Edited by Baxon, 08 May 2019 - 19:12.


#48
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019
Cand ajungi sa ii suni si sa stabilesti vizionari, intalnesti destui agenti imobiliari, care postasera anunturile ca proprietari. Un prieten mai am in Bucuresti, restul cunostinte, nu ar merge sa caute apartamente pentru mine. Si daca ma da in judecata agentul imobiliar pe mine sau pe prietenul meu, pentru ca are contract de reprezentare exclusiva cu proprietarul. Dupa cum spuneam, vreau sa evit agentii imobiliari.

#49
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Daca lipesti afise in zonele de interes:
Cumpar apartament cu X camere, tel......

#50
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019
Da, o sa fac si asta. Si mai vazusem rubrica de anunturi la iesirea din Kaufland. O sa completez un anunt de cumparare acolo. Vazusem cateva anunturi de vanzare anul trecut.

Edited by pisicuts, 08 May 2019 - 21:48.


#51
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007

View Postpisicuts, on 08 mai 2019 - 20:59, said:

Cand ajungi sa ii suni si sa stabilesti vizionari, intalnesti destui agenti imobiliari, care postasera anunturile ca proprietari. Un prieten mai am in Bucuresti, restul cunostinte, nu ar merge sa caute apartamente pentru mine. Si daca ma da in judecata agentul imobiliar pe mine sau pe prietenul meu, pentru ca are contract de reprezentare exclusiva cu proprietarul. Dupa cum spuneam, vreau sa evit agentii imobiliari.
Poti sa-i eviti si sa fi sigur ca nu te pot da in judecata cat timp nu ai un contract cu ei.
Alea cu exclusivitate cum spuneam nu poti sa le cumperi direct de la proprietar, ca ala nu poate ocoli agentia.
Poti cauta pe site-ul pus de Marius19891989, m-am inscris si eu ca e interesant. E insa cu bani (demo nu cred ca dureaza prea mult) si m-as fi mirat sa fi fost altfel.

#52
hardanro

hardanro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 12.12.2005

View PostHansolo, on 08 mai 2019 - 18:35, said:

Eu nu pricep o chestie. Cand am vandut apartamentul in Tg-Jiu am contactat o agentie si am facut contract de exclusivitate. 2% comision la vanzare, 1% la cumparare.
Agentul a venit, a facut poze, o schita cu amplasament mobilier si a pus pe site-ul agentiei si promovat pe alte site-uri. I-am lasat cheie, explicatii si instructiuni ce sa arate si cu asta basta. Contract pe 1 an, nu platesc nimic decat acel comision la vanzare dar intermedierea CV e stric t prin agentie.
Asta e singura utilitate a agentilor pe care o vad. Cand n-ai timp sa te ocupi de vanzare, sau esti in alta tara/oras si nu poti sa te duci la fiecare vizionare, ii dai cheia agentului si te suna cand tre sa semnezi actele de vanzare cumparare.
Cand cautam sa cumpar apartament, la multe vizionari am fost unde desi mergeam cu agentul era si proprietarul acasa. Properietarul isi pusese anuntul pe olx, agentul pusese si el anuntul pe olx cu aceleasi poze (avand insa grija sa scoata pozele cu exteriorul :D) care e plus valoarea pe care o aduce agentul acelei tranzactii?
Pe mine m-a pescuit agentul ca nu stiam la ce apartament ma duce, dar vazusem deja apartamentul la 70.000 la proprietar, si daca nu a fost destul de interesant incat sa aranjez vizionarea direct cu vanzatorul, atunci in nici un caz n-o sa ii dau 75.000 prin agent.
Acum, cand am un apartament de vanzare intr-o zona care nu e prea atractiva, si nefiind in acelasi oras, am fost la 3 agentii sa semnam contract de exclusivitate. Cand au auzit de zona, toti au strambat din nas - ca ei se ocupa doar de proprietati de lux, ca e prea mult de munca. Mai bine repostam aceleasi anunturi si poze ca alte 100 de agentii si poate pica vreun fraier in plasa.

#53
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007
La cumparare utilitatea agentiilor ar fi daca ar sprijini intr-adevar clientii prin filtrarea imobilelor cu probleme. Insa daca faci doar copiere de poze de pe olx utilitatea e zero barat iar daca vinde din portofoliu (exclusivitate) cam greu sa tina partea cumparatorului cat timp comisionul iese de la vanzator.

#54
daniel2525

daniel2525

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.02.2019

View Postpisicuts, on 08 mai 2019 - 20:59, said:

Cand ajungi sa ii suni si sa stabilesti vizionari, intalnesti destui agenti imobiliari, care postasera anunturile ca proprietari. Un prieten mai am in Bucuresti, restul cunostinte, nu ar merge sa caute apartamente pentru mine. Si daca ma da in judecata agentul imobiliar pe mine sau pe prietenul meu, pentru ca are contract de reprezentare exclusiva cu proprietarul. Dupa cum spuneam, vreau sa evit agentii imobiliari.
nu te poate da in judecata pt ca tu ai vazut apt, si l-a cump alta persoana, care intamplator te cunoaste. lumea e mica, si poti cunoaste  multa lume(eu de ex, in oras, cunosteam o gramada, cu care vb orice subiect pt ca eram genul care umbla peste tot) cu care sa povestesti : ''salut, ce faci? cum esti? care-i viata ta?'' si tu, daca vrei sa-ti cumperi un apt, tii secret? nu. ii spui:''ceau, uite-s ok, dar nu pot sta de povesti ca ma grabesc sa ajung la o vizionare''. atat. cand te intalnesti iar, o sa te intrebe: '' ce faci? ti-ai luat apt?'' tu:'' a, nu. nu mi-a placut ca era asa si asa si asa.si incepi descrierea''. moment in care-l faci curios, pt ca intamplator si el vrea sa-si ia, doar ca nu a apucat sa-ti spuna pt ca te grabeai. si din ce i-ai spus, e pe gustul lui.
ce sa faca? sa nu-l cumpere, ca te ''arde'' pe tine? pai, cine crede asta, e cretin. oricine ar cumpara, chiar daca te-ar arde. si tu, si eu as face la fel, fara sa ne intereseze de restul.
si atunci, cum vine savantul ala de agent, sa-mi impuna un contract, care nu are nicio logica prin care sa demonstreze ca am fost in haita si l-am asuprit? n-are cum. cel putin nu in fata unui judecator inteligent si care se respecta. in fata unor fatalai, da, au ei castig de cauza. pe moment, ca poti sa-i relaxezi , cu alt proces pe toti....dar mno, romanu' e fricos si delasator. cand se gandeste ca-si pune pe cineva ''select'', in cap, daca-i sta cu capul sus, in fata, prefera sa fie ''credul'' si sa se conformeze aberatiilor unor smecheri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate