Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Cum gasesc proprietari de apartamente?

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#73
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019
Nu ma las pacalit. Ziceam de oamenii astia "descurcareti". Sunt ei si mai sunt si altii care muncesc, ca mine, ca tine, probabil si ca alti colegi.

Dupa cum am scris inainte, o sa caut de la proprietar, dar o sa ma uit si la apartamentele noi la marginea orasului. Vad de cateva luni, maxim un an ca apartamentele vechi le depasesc ca pret, in zone apropiate.

Edited by pisicuts, 10 May 2019 - 14:27.


#74
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
Fa-ti abonament pe pagina asta, atunci cand vrei sa te apuci de cautat efectiv
www.anunturiparticulari.ro

#75
daniel2525

daniel2525

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.02.2019

View Postpisicuts, on 10 mai 2019 - 13:03, said:

@daniel2525: da, le poti demonstra, desi un roman poate fi cetatean cu oricare alt cetatean strain, la cum e sistemul juridic in Romania nu stiu la ce sa ma astept. De asta evit din start agentiile.

In 2011 cand nu stiam asa de multe, intrebam echipe de meseriasi cat ma costa sa renovez un apartament. Incepeau sa spuna diverse preturi fara ca macar sa vada starea apartamentului sau sa ma intrebe ce vreau sa fac. Am primit raspunsuri de la "manopera = pretul materialelor", pana la "renovarea este jumatate din valoarea apartamentului". I-am spus unuia ca am dat 15 mii de euro pe apartament, nu a mai zis nimic. De fapt costase 33 de mii.

Nu vad o problema in a lucra cu materiale ca la Dedeman, luate din alta parte, ca ei au crescut mult preturile. Merita si asa daca lucrarea este facuta la un pret acceptabil sau apartamentul gata renovat este la un pret care reflecta calitatea renovarii si celelalte caracteristici. O sa iau pentru inchiriere si la fel locuiesc si eu cand vin acasa intr-un apartament renovat cu produse obisnuite si mobilat cu mobila de la Dedeman si Ikea.
nu as avea treaba cu magazinele, daca nu as vedea in 99% din apt prostul gust, si daca nu ar sarii corbii ca: mvai, dar e lux apt...
probabil tot de acolo as lua materialele, in caz ca nu gasesc un transportator care sa-mi aduca de aici(ma bate gandul asta, mai ales ca astia arunca piane dupa piane, sau cer 2-300e pe bucata), dar ca as face-o ca in vest- cu stil.
nu ma intelege gresit ca as avea ceva impotriva magazinelor. doar ca ce vand, nu e marfa prin care sa arati cat de stilat esti. vad vile superb construite, de zici ca esti in state, dar cand dai si pe interior, apar faiantele rosii in bucatarii cu mobila rosie, faianta tabla de sah alb/rosu in bai, sau faianta aia albastra cu alb, de zici ca-i ''spuma marii''(probabil asa cred ei) si in loc sa te relaxeze in vana, te ameteste...mno, pt asa ceva agentii striga lux, de ma face sa cred ca toti au iesit din cotet acum, si vad pt prima data o cladire.
asa ceva scade pretul imobilului, in loc sa-l creasca. nu si la agenti. la ei creste pretul ca e ''lux''

Edited by daniel2525, 10 May 2019 - 18:00.


#76
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019
Chestia asta cu prostul gust, nu este ceva demonstrabil obiectiv. Uite mie nu imi plac unele culori sau combinatii de culori alese de unii proprietari. Dar nu pot spune ca locuinta aia valoreaza mai putin datorita culorilor. Mie nu imi place? Nu cumpar. Poate se va gasi unul caruia sa ii placa.

Pretul imobilului poate fi scazut de finisajele de proasta calitate si materiale ieftine: parchet de 3-4 mm, greseie care aluneca, usi de plastic cu autocolant de pal si alte lucruri.

Despre care vecini spuneai pe pagina 4? Bulgarii?

Edited by pisicuts, 12 May 2019 - 14:29.


#77
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,280
  • Înscris: 13.01.2011
Exact, este de gustibus, asta cu designul.
Udrea stă în submarin", cred că este mîndră, treaba ei, ce să avem noi cu ea.

Mă mai uit la ,,Case de vis ", unele de multe milioane de euro, chiar zeci, nu îmi permit în viața asta.
Dar unele nu îmi plac, pe altele însă, le consider fascinante.

#78
daniel2525

daniel2525

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.02.2019

View Postpisicuts, on 12 mai 2019 - 14:23, said:

Chestia asta cu prostul gust, nu este ceva demonstrabil obiectiv. Uite mie nu imi plac unele culori sau combinatii de culori alese de unii proprietari. Dar nu pot spune ca locuinta aia valoreaza mai putin datorita culorilor. Mie nu imi place? Nu cumpar. Poate se va gasi unul caruia sa ii placa.

Pretul imobilului poate fi scazut de finisajele de proasta calitate si materiale ieftine: parchet de 3-4 mm, greseie care aluneca, usi de plastic cu autocolant de pal si alte lucruri.

Despre care vecini spuneai pe pagina 4? Bulgarii?
ii cu dus si intors la faza cu gustul. sunt de acord, dar nu-l pune la acelasi pret pe care-l are unul facut de un designer, sau de o persoana care are mai mult de 10 clase si intelege  diferenta dintre kitsch si stil. pt ca daca-l pui la pret nesimtit, ala care intr-adevar merita banii, o sa-l puna mult mai mult. si uite cum ''taranul'' strica si el piata.
da, bulgarii au ieftinaturi si daca sari putin mai departe, la italieni, gasesti ceva de 70k, cat ai da pe 3 cam in bucuresti sau cj. ma rog, nu in capitala, dar oricum intr-un loc mai bun ca mentalitate si viata...
aici imbogatesti parazitarii

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate