Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Cum gasesc proprietari de apartamente?

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#1
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019
Buna seara, in a doua parte a anului, prin August, Septembrie, o sa cumpar un apartament in Bucuresti. Am intrat pe imobiliare.ro, olx, storia si vad ca marea majoritate apartamentelor sunt postate de agenti imobiliari. Pentru anumite categorii, aproape toate sunt postate de agenti, de exemplu apartamente de 2 camere construite dupa anul 2000.

Am vazut ca au crescut si comisioanele pana la 2-3% si pentru ce? O plimbare cu masina si niste poze facute mai bine decat proprietarii? Inseamna 1000-1500 Euro la un apartament de 50 mii. Multi se dau drept proprietari cand posteaza anuntul, apoi la telefon spun ca vor comision.

Cum gasesc proprietari de apartamente? Ati observat pe anumite site-uri un procent mai mic de agenti imobiliari si mai mare de proprietari? Sau folositi anumite filtre in cautari, anumite cuvinte cheie?

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 pisicuts, on 07 mai 2019 - 17:59, said:

....
Cum gasesc proprietari de apartamente?
....

cauti si iar cauti, stai non stop pe anunturi si tot dai refreh la pagina.
sa zicem, luni dimineata sau in alte zile.

cand dai un anunt cu ceva ok, ti-l preiau automat cateva zeci de angeti...

Edited by arg, 07 May 2019 - 18:03.


#3
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Dar anunturile alea pe care le gasesti tu , crezi ca sint facute prin munca voluntara ? Tu ce vrei , sa furi munca unora ?
Aia este munca lor , si inseamna mai mult decit ce crezi tu .

#4
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Mergi in zona in care vrei sa cumperi direct la asociatiile de proprietari
si intrebi acolo daca au locatari care vor sa se mute

#5
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019
Asta fac, doar ca vreo 90%-95% din anunturi sunt postate de agentii imobiliare sau agenti imobiliari PFA. Anunturile proprietarilor unde sunt? Le sterg ei dupa ce ii suna agentul si le propune sa ii reprezinte sau sunt agenti care umbla din usa in usa si ii intreaba pe oameni daca vor sa isi vand apartamentul?

#6
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Cauti printre cunoscuti, printre persoanele cu care ai contact.

#7
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,212
  • Înscris: 06.01.2007
In era internetului intermediarii sunt niste paraziti.

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 86-APP, on 07 mai 2019 - 18:02, said:

Dar anunturile alea pe care le gasesti tu , crezi ca sint facute prin munca voluntara ? Tu ce vrei , sa furi munca unora ?
Aia este munca lor , si inseamna mai mult decit ce crezi tu .
hai pass.
eu am facut pozele si le-am pus pe olx, dupa care le-am gasit cu "exclusiv" si numere de telefon ca stamp pe la 15agenti. a fost amunzant pentru ca noi am gasit client la 15min dupa anunt si am inchis cartela cu numarul din anunt.

uite un exemplu
propietarul
https://www.olx.ro/o...html#cc97b6150e

agentie 1
https://www.olx.ro/o...html#cc97b6150e

agentie 2
https://www.olx.ro/o...html#cc97b6150e

Edited by arg, 07 May 2019 - 18:08.


#9
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

 Batranelul, on 07 mai 2019 - 18:02, said:

Mergi in zona in care vrei sa cumperi direct la asociatiile de proprietari
si intrebi acolo daca au locatari care vor sa se mute
Ca si cum ar anunta cineva inainte ca vrea sa se mute si sa vanda, mai ales la asociatie.
Mai degraba dai lovitura cu niste biletele puse in posta cu cumpar apartament in acest bloc decat sa stai sa cauti nenorocitii de la asociatie.

Eu m-am trezit la un moment dat hartuit de cineva, dupa ce m-a "filat" ceva vreme, si-a facut curaj sa ma abordeze... imi spunea ca a auzit de la cineva ca e de vanzare casa mea si dorea sa ma intrebe cam cat cer pe ea ca cunoaste pe cineva doritor.
In mod evident habar nu aveam de ce vorbeste, deci nu stiu de la cine se presupune ca a aflat, probabil de la un pensionar idiot ce vorbeste ca sa nu adoarma.

Edited by projectfp, 07 May 2019 - 18:10.


#10
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019

 86-APP, on 07 mai 2019 - 18:02, said:

Dar anunturile alea pe care le gasesti tu , crezi ca sint facute prin munca voluntara ? Tu ce vrei , sa furi munca unora ?
Aia este munca lor , si inseamna mai mult decit ce crezi tu .

Nu vreau sa fur munca altora. Pentru cateva poze, uneori copiate si un text scris corect sau nu - asta mi se pare prea mult.

De multe ori, acesti indivizi merg la fel ca si mine, prima data la acel apartament! Pana si pozele erau copiate din anuntul proprietarului, cu acordul acestuia.

Ti se pare normal sa dai 1000 euro pe o plimbare cu masina de la metrou pana la apartament? In 2016 cand am fost sa cumpar, un agent imobiliar chiar m-a rugat sa il iau eu cu masina de la metrou pana la blocul unde se afla apartamentul de vanzare.

@arg: este legal sa iti fure pozele si sa te reprezinte fara acordul tau? Nu exista vreo lege care sa pedepseasca asta?

@projectfp: asa ma gandeam. Asa faceam in trecut. Problema este ca in ultimii ani majoritatea au venit si ei in Anglia, altii au plecat in alte tari. Dintre prietenii cu care discut in mod frecvent, unul a mai ramas in Bucuresti.

Edited by pisicuts, 07 May 2019 - 18:11.


#11
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

 pisicuts, on 07 mai 2019 - 18:08, said:

De multe ori, acesti indivizi merg la fel ca si mine, prima data la acel apartament! Pana si pozele erau copiate din anuntul proprietarului, cu acordul acestuia.

Ti se pare normal sa dai 1000 euro pe o plimbare cu masina de la metrou pana la apartament? In 2016 cand am fost sa cumpar, un agent imobiliar chiar m-a rugat sa il iau eu cu masina de la metrou pana la blocul unde se afla apartamentul de vanzare.
Cat timp exista prosti care dau vor exista si smecheri care iau. Asa functioneaza lumea, asta e comertul. Cred ca esti tanar rau daca inca nu ai aflat.

Edited by projectfp, 07 May 2019 - 18:10.


#12
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
Eu am mers in zona de interes, bine, mai mult soția și bunica, în echipă.
Am/au intrat în vorbă cu bătrînele vorbărețe din zonă :D
Am luat așa, nu aveți idee cîte informații au femeile, după o vîrstă.
La mine/noi, așa a mers, caz real :peacefingers:

Edited by crisstonne, 07 May 2019 - 18:22.


#13
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,437
  • Înscris: 30.08.2017
Pe imobiliare.ro ai un filtru, Comision 0%. Bifezi acel filtru si vei exclude mare parte din agentii. Apoi vezi ca fiecare anunt are logo-ul agentiei in dreapta sus...le sari si pe acestea. Raman cele fara logo pe unde se mai afla agentii, dar cei mai multi sunt proprietari. Cand dai click pe anunt, in dreptul numelui va scrie "proprietar"

 pisicuts, on 07 mai 2019 - 18:08, said:



@arg: este legal sa iti fure pozele si sa te reprezinte fara acordul tau? Nu exista vreo lege care sa pedepseasca asta?



Eu cand mi-am pus apartamentul la vanzare...fix asa s-a intamplat. imobiliare.ro s-a umplut de anunturi identice. Le-am luat la rand si am cerut scoaterea de pe site, intr-un final ramanand doar al meu.

Unele agentii ma mai sunau ca stii, ca nu stiu ce...le-am zis, pot lua pozele sa le puna unde vor, doar pe imobiliare.ro sa nu le puna, ca acolo am anunt platit.

#14
DemocracySucks

DemocracySucks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 06.04.2019
Unele site-uri iti ofera optiuni de a filtra(sigur, uneori sunt si agenti deghizati, dar tot ai sanse sa dai de proprietari)... de exemplu pe storia.ro dai cautare, dupa aia "mai multe optiuni" si bifezi "doar particulari" ... pe alte site-uri poti pune comision zero - nu scapi de agenti, dar ai sanse mai mari sa dai de proprietari

#15
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Nu inteleg cu ce va deranjeaza agentiile ca vanzatori.
Atata timp cat eu vreau 90.000 pe el, ma dore in cot cine imi aduce cumparatorul atata timp cat eu incasez exact suma aia si nu platec nimic in plus.
Daca aia din agentii gasesc pe unul sa plateasca 100.000, e treaba lor, spaga lor ca au cautat si gasit fraierul.

#16
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,437
  • Înscris: 30.08.2017
Ca vanzator nu ma intereseaza, dar daca imi face concurenta pe acelasi site...cumparatorul poate fi pescuit de agentie. Care agentie are prostul obicei de a-mi cere comision pentru munca zero, in cazul acesta.

#17
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011

 projectfp, on 07 mai 2019 - 18:31, said:

Nu inteleg cu ce va deranjeaza agentiile ca vanzatori.

O.N. topic, de fapt, este că se vorbește despre o achiziție/cumpărare :)

#18
pisicuts

pisicuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.01.2019

 george_alexandru, on 07 mai 2019 - 18:27, said:

Pe imobiliare.ro ai un filtru, Comision 0%. Bifezi acel filtru si vei exclude mare parte din agentii. Apoi vezi ca fiecare anunt are logo-ul agentiei in dreapta sus...le sari si pe acestea. Raman cele fara logo pe unde se mai afla agentii, dar cei mai multi sunt proprietari. Cand dai click pe anunt, in dreptul numelui va scrie "proprietar"

 projectfp, on 07 mai 2019 - 18:10, said:

Cat timp exista prosti care dau vor exista si smecheri care iau. Asa functioneaza lumea, asta e comertul. Cred ca esti tanar rau daca inca nu ai aflat.

Am aflat de mult, acum am 28 de ani. Insa cum sa evit aruncatul banilor pe niste paraziti, inca nu stiu perfect. Parca acum cativa ani erau mai putini si aveau metode mai simple, acum au devenit mai vicleni.

 crisstonne, on 07 mai 2019 - 18:11, said:

Eu am mers in zona de interes, bine, mai mult soția și bunica, în echipă.
Am/au intrat în vorbă cu bătrînele vorbărețe din zonă Posted Image
Am luat așa, nu aveți idee cîte informații au femeile, după o vîrstă.
La mine/noi, așa a mers, caz real Posted Image
Asta o sa fac si eu pana la urma... pare cea mai sigura metoda, desi nu e cea mai rapida, o sa o prefer decat sa dau o mie de euro pe o plimbare cu masina.

Eu cand mi-am pus apartamentul la vanzare...fix asa s-a intamplat. imobiliare.ro s-a umplut de anunturi identice. Le-am luat la rand si am cerut scoaterea de pe site, intr-un final ramanand doar al meu.
Unele agentii ma mai sunau ca stii, ca nu stiu ce...le-am zis, pot lua pozele sa le puna unde vor, doar pe imobiliare.ro sa nu le puna, ca acolo am anunt platit.

 george_alexandru, on 07 mai 2019 - 18:27, said:

Pe imobiliare.ro ai un filtru, Comision 0%. Bifezi acel filtru si vei exclude mare parte din agentii. Apoi vezi ca fiecare anunt are logo-ul agentiei in dreapta sus...le sari si pe acestea. Raman cele fara logo pe unde se mai afla agentii, dar cei mai multi sunt proprietari. Cand dai click pe anunt, in dreptul numelui va scrie "proprietar"



Eu cand mi-am pus apartamentul la vanzare...fix asa s-a intamplat. imobiliare.ro s-a umplut de anunturi identice. Le-am luat la rand si am cerut scoaterea de pe site, intr-un final ramanand doar al meu.

Unele agentii ma mai sunau ca stii, ca nu stiu ce...le-am zis, pot lua pozele sa le puna unde vor, doar pe imobiliare.ro sa nu le puna, ca acolo am anunt platit.
Am incercat si asa: raman apartamentele in blocuri noi, ori de pe camp, ori foarte scumpe in oras. Raman cateva zeci in tot orasul. Vad si de la proprietari si de la agentii cu comision zero. Vad ca exista si vanzatori care platesc comisionul.

@DemocracySucks: multi agenti se dau drept particulari.

Edited by pisicuts, 07 May 2019 - 18:49.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate