Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

Romanii si centura de siguranta

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

Poll: Romanii si centura de siguranta (151 member(s) have cast votes)

Purtati centura de siguranta?

  1. Da, intodeauna! (140 votes [92.72%])

    Percentage of vote: 92.72%

  2. Ocazional, de obicei uit. (3 votes [1.99%])

    Percentage of vote: 1.99%

  3. Nu, nu am nevoie! (8 votes [5.30%])

    Percentage of vote: 5.30%

Vote Guests cannot vote

#109
melcmiop

melcmiop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 29.08.2006

 OpelAstra2002, on 29 aprilie 2019 - 12:06, said:

Dupa ce am luat amenda pt centura acum vreo 10 ani am tot urmarit cati politisti o folosesc. In timpul asta cred ca am vazut de doua ori politisti cu centura pusa Posted Image !!
Centura si semnalul se folosesc pentru tine nu pentru politie. Politistii este si ei oameni.Posted Image Nu faci ce face popa. Faci ce zice popa.Posted Image

@cosmindaniel12  "Uite pentru asta e nevoie de campanii de conștientizare! Pentru că majoritatea oamenilor habar nu au ce energii sunt implicate într-un impact la 40-50km/h!
Îți imaginezi că e un fel de bobârnac, dar aia e viteza de la care accidentele devin fatale!"  Majoritatea oamenilor cred ca daca au masina premium sau SUV scapa cu viata la impact mai mare de 65Km/h.Posted Image  https://romanialiber...-80-km-h-428933

#110
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005

 dorin_2k, on 29 aprilie 2019 - 11:40, said:

Da-i jos din masina (socrii, prieteni sau ce-o fi).
Punctele de penalizare (daca se dau), vin la tine pe permis. Amenda tot din buzunarul tau. Daca ai socrii intelegatori, o vor plati ei, dar nu cred.
parca schimbasera asta, fiecare cu amenda lui.

 george_alexandru, on 29 aprilie 2019 - 18:52, said:

Conteaza si la 30 la ora...una e sa dai cu capul de volan, alta e sa nu dai cu capul de volan. In autobuz nu-s posibile centurile si, oricum, acolo se mai ciocnesc intre ei...ai o grasa in fata ta...bate orice airbag. Mai nasol e daca-i in spate.
la 30 fara centura, airbagul iti rupe gatu

Edited by arg, 30 April 2019 - 00:07.


#111
melcmiop

melcmiop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 29.08.2006

 Flat, on 29 aprilie 2019 - 18:45, said:


si pasagerii din autobuze, microbuze? nu am vazut centuri nicaieri in Romania. in cazul lor ar insemna ce.. moarte sigura
un accident usor la 30-40 la ora nu cred ca conteaza centura. daca tu mergi cu 30 si intra unul in tine cu 100, da conteaza
Pentru ca la noi merge si asa.NASOL. Daca un microbuz sau un autocar se rastoarna pe marginea  drumului la viteza de30km/h,ce pateste un pasager care musca din pamant prin geamul spart si prinde in brate un pasager de 130kg din partea opusa???

#112
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 melcmiop, on 30 aprilie 2019 - 00:07, said:

Pentru ca la noi merge si asa.NASOL. Daca un microbuz sau un autocar se rastoarna pe marginea  drumului la viteza de30km/h,ce pateste un pasager care musca din pamant prin geamul spart si prinde in brate un pasager de 130kg din partea opusa???

In Microbuze exista centuri, cel putin ultima data cand am mers de la Cluj la Timisoara erau si ma miram ca era singurul care o folosete.

#113
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,399
  • Înscris: 01.12.2001

 arg, on 30 aprilie 2019 - 00:03, said:


parca schimbasera asta, fiecare cu amenda lui.
Parca NU. Cum sa scrie in PV puncte de penalizare la copil sau bunica fara permis?
Cum sa amendeze copilul minor? Cum sa semneze el PV?
A fost doar un fakenews.


#114
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

 dorin_2k, on 30 aprilie 2019 - 08:08, said:


Parca NU. Cum sa scrie in PV puncte de penalizare la copil sau bunica fara permis?
Cum sa amendeze copilul minor? Cum sa semneze el PV?
A fost doar un fakenews.

Mie mi-a fost spusă de un polițist ce avea și cursul pentru Rutieră, în 2015. La copii răspunde șoferul dacă nu are scaune speciale și are copil sub 1,35m pe scaunul din față. Oricum, formularea articolului e cam ambiguă, cum e și cu obligația pietonului de a se asigura și posibilitatea de a fi amendat dacă nu o face.

Repet, informația a venit de la cineva instruit să aplice Codul Rutier (nu țin minte cum am ajuns la subiectul respectiv, era polițist la Ordine Publică parcă și voia să treacă la Rutieră, nu era polițist local ci ținea de Poliția Municipiului).

#115
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
https://forum.softpe...1#entry24610671

#116
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,399
  • Înscris: 01.12.2001
Politistul NU poate intocmi PV pt nepurtarea centurii la minori. Nu mai aberati ca pasagerul plateste.
Soferul trebuie sa informeze pasagerii despre obligativitatea purtarii centurii de siguranta.
Soferul primeste punctele de penalizare, NU pasagerii (pot sa fie si majori dar fara permis).

#117
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

 cico, on 29 aprilie 2019 - 10:39, said:

intotdeauna imi pun centura din instinct dar am patit cam 60 la suta din cazuri ori se uita cam urat  ori imi spune de ce imi pun.
Astora [dar de sex opus] care se uita urat le zici: "uite, mi-o pun singur, vrei sa ti-o pun eu si tie Posted Image  ?"
Posted Image


 slai, on 29 aprilie 2019 - 10:46, said:

Io port, dar niciodata nu m-a interesat cati romani o poarta. io in general sunt genul care are grija de capra lui, nu ma intereseaza caprele vecinilor, nu le duc io grija.
OK, de alti romani nu iti pasa, dar cei din masina cu tine ar trebui sa o poarte. Nu pentru ei ci in ideea ca nu vrei neaparat sa va contopiti la o frana brusca (sa vina cei din spate peste tine) sau la o manevra mai brusca (ocupantul locului de langa tine).

Edited by BlueKing-69, 30 April 2019 - 09:07.


#118
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,717
  • Înscris: 30.04.2006

 Lowrider, on 29 aprilie 2019 - 19:57, said:


Cand nick-ul tau descrie ce ai in cap, probabil ca moartea unui om ti se pare trollare. E posibil ca si eu si colegul mannes sa stim acelasi caz, daca baiatul de care vorbeste era student in Brasov. Daca nu, atunci sunt 2 cazuri similare.
lumea e mica, nu-i asa?

#119
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,571
  • Înscris: 30.10.2003
Voi sunteti si vecini, dar nu stiti Posted Image

#120
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005

 dorin_2k, on 30 aprilie 2019 - 08:56, said:

Politistul NU poate intocmi PV pt nepurtarea centurii la minori. Nu mai aberati ca pasagerul plateste.
Soferul trebuie sa informeze pasagerii despre obligativitatea purtarii centurii de siguranta.
Soferul primeste punctele de penalizare, NU pasagerii (pot sa fie si majori dar fara permis).
de orice minor e raspunzator un adult.

#121
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,399
  • Înscris: 01.12.2001
Si cum aplica puncte de penalizare la minor sau adult fara permis?
Doar soferului i se aplica sanctiunea.

#122
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
si la pietonul care trece pe trecere cand semaforul e rosu unde ii pune punctele?
biciclistului care merge pe contrasens ce carnet ii ia?

#123
OpelAstra2002

OpelAstra2002

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2017

 arg, on 30 aprilie 2019 - 16:29, said:

si la pietonul care trece pe trecere cand semaforul e rosu unde ii pune punctele?
biciclistului care merge pe contrasens ce carnet ii ia?
Nu le ia puncte dar le pot da amenzi in lei ceea ce nu e placut :)

Edited by OpelAstra2002, 30 April 2019 - 18:50.


#124
melcmiop

melcmiop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 29.08.2006

 arg, on 30 aprilie 2019 - 16:29, said:

si la pietonul care trece pe trecere cand semaforul e rosu unde ii pune punctele?
biciclistului care merge pe contrasens ce carnet ii ia?
Exista puncte amenda.

#125
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
lasa amenzile ca nu de alea discutam.

#126
dan.smarandoi

dan.smarandoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.03.2007
Pai amenda e scopul centurii....Masina merge si fara centura,ITP,asigurare,rovinieta,atestate..chiar si fara numere....si chiar fara militieni la tot pasul.De grija noastra nu mai pot ei,cine vrea sa o poarte,e liber sa o faca,cine nu vrea,de ce sa fie fortat?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate