Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Romanii si centura de siguranta

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

Poll: Romanii si centura de siguranta (151 member(s) have cast votes)

Purtati centura de siguranta?

  1. Da, intodeauna! (140 votes [92.72%])

    Percentage of vote: 92.72%

  2. Ocazional, de obicei uit. (3 votes [1.99%])

    Percentage of vote: 1.99%

  3. Nu, nu am nevoie! (8 votes [5.30%])

    Percentage of vote: 5.30%

Vote Guests cannot vote

#127
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Conform codului rutier exista amenzi fara puncte penalizare pentru `persoane fizice`  precum  conducatorii auto/tractoare/tramvaie , pietoni , biciclisti , pasageri ( adulti ) ,etc si amenzi cu puncte penalizare (ori sanctiuni complementare) numai pentru conducatorii de autovehicule , tractoare , tramvaie.

Art.99.
1.Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa I de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de către persoane fizice:
  8-nerespectarea obligaţiei pasagerilor aflaţi într-un autovehicul şi tractor agricol sau forestier de a purta, în timpul deplasării pe drumurile publice, centura sau dispozitivele de siguranţă omologate;
2.Amenda contravenţională prevăzută la alin. (1) se aplică şi conducătorului de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai care săvârşeşte o faptă pentru care se aplică 2 puncte de penalizare, conform art. 108 alin. (1) lit. a).

Art.108.
1.Săvârşirea de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a uneia sau mai multor contravenţii atrage, pe lângă sancţiunea amenzii, şi aplicarea unui număr de puncte de penalizare, după cum urmează:
a.2 puncte de penalizare pentru săvârşirea următoarelor fapte:
3.nerespectarea obligaţiei de a purta, în timpul circulaţiei pe drumurile publice, centura de siguranţă ori căştile de protecţie omologate, după caz;
b.3 puncte de penalizare pentru săvârşirea următoarelor fapte:
9.nerespectarea obligaţiei conducătorului de autovehicul de se asigura că persoanele minore poartă centuri de siguranţă sau sunt transportate în dispozitive de fixare în scaune pentru copii omologate, în condiţiile prevăzute de regulament;
Art.100
2.Amenda contravenţională prevăzută la alin. (1) se aplică şi conducătorului de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai care săvârşeşte o faptă pentru care se aplică 3 puncte de penalizare, conform art. 108 alin. (1) lit. b).

1.Pentru nepurtatea centurii un sofer primeste o amenda din clasa 1 : 2-3 puncte amenda + 2 puncte penalizare
2.Pentru nepurtatea centurii un pasager adult primeste o amenda din clasa 1 : 2-3 puncte amenda  fara puncte de penalizare.
3.Pentru neasigurarea ca persoanele minore poarta centura de siguranta soferul primeste o amenda din clasa 2 : 4-5 puncte amenda si 3 puncte penalizare.

Ce mi se pare aiurea ...este faptul ca in 2019 in Romania avem sanctiuni mai mari pentru lipsa documentelor  decat daca conduci fara centura sau folosesti telefonul:

Pentru lipsa centurii sau folosirea telefonului primesti o amenda din clasa 1  : 290-435 lei ( 145-217 lei in 15 zile)
Pentru lipsa documentelor (esti pericol public ,mai ales ca pot fi verificate rapid aproape toate) primesti o amenda din clasa 3 : 870-1160 lei ( 435 - 580 lei in 15 zile)
Apropo ca tot discutam de puncte amenda si punctele penalizare. Pentru lipsa documentelor soferul primeste amenda fara puncte de penalizare.


P.S. Nici la nemti , nici la britanici `civilizatia rutiera` nu s-a efectuat cu frumosul .....ci prin sanctiuni.

Edited by polizei, 02 May 2019 - 13:27.


#128
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
eu am costatat ca vorbele magice: "eu nu-ti platesc amenda, esti pe banii tai" motiveaza promt si fara comentarii.

multi au senzatia ca ei se merg fara centura in caz de probleme plateste soferul... ghinion...

+ cateva manevre mai in forta, masina poate asa ca pe cei care comenteaza ii dau un pic cu capu de tocu de la usa sau scaunul din fata.
imi place sa merg lin si cursiv dar cand dau de cate un berbec (in general persone in varsta) ii "explic"(o accelerare, o schimbare de danda, o frana, etc) ca masinile din ziua de azi nu-s ca daciile 1300...

Edited by arg, 02 May 2019 - 14:00.


#129
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
Tot timpul, că așa m-am obișnuit. S-a întâmplat odată să uit să îmi pun centura și nu reușeam să îmi dau seama ce e în neregulă, simțeam că lipsește ceva dar nu înțelegeam ce.

Pasagerul din dreapta tot timpul poartă centură la mine în mașină, dar am mai făcut excepții (copil de 5 ani căruia îi era rău în mașină, l-a luat pasagerul din dreapta în brațe).

Cei din spate, când am pasageri pe locurile de acolo, rareori poartă. Am decapotabilă și când mai merg cu acoperișul în portbagaj îi ameninț că dacă nu-și pun centura le arăt ce pățesc cei fără centură într-o mașină de genul ăsta atunci când se răstoarnă. N-a fost nevoie până acum să le dau clipul.

Edited by 0v1d1u, 02 May 2019 - 22:38.


#130
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Port centura tot timpul si asta de foarte mult timp. Sotia la fel iar fiica-mea a invatat de mica sa stea cu centura si acum cand a crescut isi pune centura singura in spate.

Sunt multi cei care nu poarta centura, prea multi. Pentru ca nu poarta ei nu isi educa nici familia sa o faca si merg asa tot timpul.

#131
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
De ce este bine sa le ceri celor din spate sa isi spuna centurile:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/J4gxQLiYeMU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by polizei, 06 May 2019 - 22:10.


#132
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,463
  • Înscris: 15.06.2007
Referitor la lipsa documentelor. Daca rca este valabil, si exista doar in format electronic , se considera ca lipseste ? De exemplu am poza sau pdf in telefon? Rca faut online?

#133
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
cine te opreste sa-l printezi singur pe o hartie?

#134
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
În urma unui accident de prin 1998, centura de la Dacia 1300 mi-a salvat viața. Așa am învățat sa folosesc întotdeauna centura.

#135
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

View Post0v1d1u, on 02 mai 2019 - 22:38, said:


Pasagerul din dreapta tot timpul poartă centură la mine în mașină, dar am mai făcut excepții (copil de 5 ani căruia îi era rău în mașină, l-a luat pasagerul din dreapta în brațe).
Bad idea... copil mic în calea unui airbag. Data viitoare mută pasagerul în spate.

Cît despre purtat centura - cînd eram mai june m-am suit într-un taxi în față, ăla a reușit să intre în fundul altei mașini iar eu am atins parbrizul cu fruntea. La nici 40 km/h! De atunci pun centura 100%.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate