Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Loc parcare platit

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#55
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004
Constanta este blocata in timp, capusata la maxim in cam toata organigrama. Stiu un caz, relativ de curand, ramas fara loc de parcare pentru ca s-a retrocedat terenul (...cum altfel? E Constanta!) dintre blocuri; omu' a facut o cerere prin care ruga sa i se aloce alt loc, i s-a spus ca va avea prioritate...anu' a trecut, s-a dus si prioritatea - acum e la coada, ca toata lumea - o coada care insa nu se misca. Om, cum zici tu, cu doi copii, intr-o zona absolut sugrumata de lipsa locurilor de parcare si, mai nou, pironita toata cu celebrii stalpi ce impedica parcarea pe trotuare.

Oricum nu se face absolut nimic, nimeni nu pare sa aiba vreun interes, nu exista o baza de date cu locurile de parcare, care unde e, asa ca multi isi planteaza ei parcometre pe ce locuri gasesc de cuviinta.

O jungla.

Cat despre cazul tau, daca inca mai ai vreun dubiu, nu ai TU ce face pentru ca individul respectiv sa ramana fara loc. Atata vreme cat el e platit, nu exista cadru pentru o 'verificare' sa se asigure oamenii ca totul se pupa. Doar sa dai in judecata primaria, banuiesc... Posted Image

LE: Cei de la Comfort Urban, care inchiriaza locurile de pe bulevarde, mai au in multe cartiere locuri disponibile. Preturile sunt mai mari (120lei/luna parca), dar daca nevoia e stringenta, s-ar putea sa merite.

LLE: Eu mi-am plimbat copiii in autobuzele oaresului mi-a iesit pe nas, amandoi fiind, aparent, mari amatori de astfel de plimbari. Nu mi-a bagat nimeni mana-n buzunar si situatia nu e chiar asa cum o creionezi tu - poate ca putina ponderare n-ar strica.

Edited by Immortal, 29 April 2019 - 12:11.


#56
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Am citit o multime de rautacisme si vorbe goale.

@initiator, daca ai dreptate, ia-ti, nene un avocat, chemi in judecata Primaria, iar instanta va cita si acel proprietar de loc de parcare, care va trebui sa vina cu acte in sustinerea dreptului sau.
Anexezi documente ca ai sesizat primaria ca un loc de parcare este ocupat abuziv si raspunsul primit.
Daca ai dreptate e imposibil sa nu castigi.

In Bucuresti, la sectorul 3, daca un loc de parcare nu e ocupat de un proprietar in drept, primaria verifica mai intai in evidentale proprii situatia de fapt apoi, daca locul este ocupat abuziv, trimite Politia locala da aplice amenda, iar aia verifica in 5 min daca proprietarul mai sta sau nu acolo, daca are resedinta in alta parte, etc. Apoi, daca proprietarul nu apare in cateva zile, iar locul e ocupat abuziv, masina se ridica de pe domeniul public.

Edited by Kres, 29 April 2019 - 12:39.


#57
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,174
  • Înscris: 28.06.2005

 xcit, on 29 aprilie 2019 - 11:45, said:


in bucuresti parcarile de resedinta sunt permanente, nu cu ora, alea de pe strada sunt cu ore pana in 18 putea parca oricine, apoi devenea parcare de resedinta pana la 8 dimineata
Despre care sector vorbești?
Pentru că fiecare sector are regulamentul lui.

#58
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005

 ct03nut, on 29 aprilie 2019 - 09:58, said:

Ce pot face in acest caz?
sesizare.
ii vor lua actele la puricat, daca e ok il lasa in pace, daca sunt probleme rezolvabile are un termen de rezolvare, daca nu le poate lamuri ii vor anula contractul si va pierde locul de parcare.

Edited by arg, 29 April 2019 - 12:43.


#59
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Mulțumesc pentru sfaturi !

#60
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,896
  • Înscris: 29.06.2006

 sfantu.dracu, on 29 aprilie 2019 - 12:34, said:

Despre care sector vorbești?
Pentru că fiecare sector are regulamentul lui.
in sectorul 1 asa era acum vreo 11 ani cand aveam un loc inchiriat pe trotuar, era "al meu" intre 18-8, in cursul zilei nu statea gol

#61
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 10.10.2011

 Kres, on 29 aprilie 2019 - 12:31, said:

Am citit o multime de rautacisme si vorbe goale.

@initiator, daca ai dreptate, ia-ti, nene un avocat, chemi in judecata Primaria, iar instanta va cita si acel proprietar de loc de parcare, care va trebui sa vina cu acte in sustinerea dreptului sau.
Anexezi documente ca ai sesizat primaria ca un loc de parcare este ocupat abuziv si raspunsul primit.
Daca ai dreptate e imposibil sa nu castigi.


cel mai cretin sfat posibil. tu nu ai calitate procesuala sa te judeci cu ala. numai primaria are. nu mai spuneti prostii. ala a obtinut un loc de parcare si il plateste. acel loc nu poate "Sta nefolosit de 3 ani" si in acelasi timp sa fie subinchiriat. nu ai cum sa demonstrezi asa ceva pentru ca omul are o singura obligatie, respectiv sa plateasca parcarea. daca eu am parcare si masina e in service si vin musafiri la mine nu ii las sa parcheze la mine? lasa frustrarile si ocupa timpul cu altceva. NU AI LEGAL NICIO VARIANTA

#62
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,058
  • Înscris: 07.11.2006

 ct03nut, on 29 aprilie 2019 - 10:03, said:

Abtine-te. Am o singura masina si am nevoie de loc de parcare aproape deoarece am un copil de 1 an.

Sa stii ca si eu am nevoie de loc de parcare aproape.Da' io n-am copii.Se pune?

Edited by adisz, 29 April 2019 - 14:13.


#63
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 ct03nut, on 29 aprilie 2019 - 10:26, said:

Nu are absolut nimic în CT! Trebuie verificat la evidența populației sau in cartea de imobil probabil, daca are drept de reședință acolo! Nici nu a avut vreodată ceva in CT, doar drept de reședință acum peste 10 ani de a putut să ia locul de parcare. V.am explicat problema , acel loc sa de 3 ani cu plăcută sus, efectiv blochează intenționat un loc de parcare iar mai nou îl subînchiriază. Nu vine deloc în CT.
dar de unde sti tu? il urmaresti sau ce?
cu ce drept stai si-l pandesti pe ala?

#64
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005

 xcit, on 29 aprilie 2019 - 12:55, said:


in sectorul 1 asa era acum vreo 11 ani cand aveam un loc inchiriat pe trotuar, era "al meu" intre 18-8, in cursul zilei nu statea gol
in s1 e inchiat 24/24, 7/7
in s3 doar pe timpul de seara pana dimineata (nu stiu orele).

fiecare cu oras si sector cu regulamentul lui.

legat de locul asta din constanta. e posibil ca actele sa fie in regula, omu are o mutatie sau un ap pe numele lui etc, sau e posibil sa fie pe alta masina, exista 1001 alte variante perfect legale.

Edited by arg, 29 April 2019 - 14:21.


#65
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Dar plăcuța aia care stă ridicată e legală ?
Eu știam că nu .

Atâta timp cât plătește , cred că nu ai nicio șansă .

Edited by genius, 29 April 2019 - 14:31.


#66
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,892
  • Înscris: 27.04.2010
Lasati-l, ma, sa il dea dea in judecata, poate duce si inregistrai video facute asupra locului de parcare, ca sa-i dea astia si o amenda grasa cat casa ...!!! Asta, asa, pentru incalcarea legilor GDPR ...
Singura solutie viabila asupra locurilor de parcare e sa se faca d-alea supraetajate, cu lift, cum am mai spus. Ocupa loc putin, intra multe masini, situatia se rezolva de la sine.
Ca vor fi locuri (multe) neocupate si in acele parcari, si asta e adevarat ... ca sunt destui tampiti care vor sa parcheze la 2m de geam, si carora le e lene sa mearga pe jos 50m de la/pana la parcare.
Sunt destule locuri pentru constructia acestor parcari supraetajate, numai ca nu se vrea a fi facute. Unde e haos se poate fura mai usor, fara a se baga prea tare de seama.
Iar ala ala de care spune el poate avea viza de flotant facuta acum 100 de ani.
Si care viza e valabila inca 100 de ani ...
Care-i problema ca el sta sau nu acolo, atata timp cat are acea viza ??
Numai asa, de-al dracu, si-o poate reinnoi anual ...

Edited by shymano, 29 April 2019 - 14:35.


#67
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,174
  • Înscris: 28.06.2005

 xcit, on 29 aprilie 2019 - 12:55, said:


in sectorul 1 asa era acum vreo 11 ani cand aveam un loc inchiriat pe trotuar, era "al meu" intre 18-8, in cursul zilei nu statea gol
Și în S3 era altceva acum 11 ani.
Ar fi util să vorbim la prezent. :)

 arg, on 29 aprilie 2019 - 14:18, said:

in s1 e inchiat 24/24, 7/7
in s3 doar pe timpul de seara pana dimineata (nu stiu orele).
În S3 a fost 24x7.
Acum pe timp de zi (lucrătoare), în intervalul orar cutare (nu-l cunosc exact și mi-e lene să caut, dar parcă e 8-16 sau 18), dacă locul e liber poate parca altcineva dar nu mai mult de 15 minute și doar dacă are afișată o modalitate de contact.
Amenda pentru ocuparea abuzivă a luxului de parcare nu e deloc mică.

Edited by sfantu.dracu, 29 April 2019 - 14:54.


#68
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Atat timp cat este filmat domeniul public si exista acreditarile sistemului de supraveghere + stickerele la intrarea in bloc care anunta persoana ca este supravegheata video, nu exista nici o problema. Sunt desemnat de catre administratorul si presedintele blocului sa ma ocup de mentenanta sistemului si de descarcarea datelor in caz de solicitari asa ca nu vad care este problema. Nu trebuie sa stau cu bunghiul pe nimeni atat timp cat se vede clar cand manipuleaza placuta si parcheaza masina.

Edited by ct03nut, 29 April 2019 - 14:59.


#69
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 ct03nut, on 29 aprilie 2019 - 14:57, said:

Atat timp cat este filmat domeniul public si exista acreditarile sistemului de supraveghere + stickerele la intrarea in bloc care anunta persoana ca este supravegheata video, nu exista nici o problema. Sunt desemnat de catre administratorul blocului sa ma ocup de mentenanta sistemului si de descarcarea datelor in caz de solicitari asa ca nu vad care este problema. Nu trebuie sa stau cu bunghiul pe nimeni atat timp cat se vede clar cand manipuleaza placuta si parcheaza masina.
Să filmezi e ceva , folosirea filmării e cu totu' altceva .

Producerea de plase monofilament nu este interzisă dar ia folosește-le ?

#70
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Puneti si voi o poza cu placutele pwlii ca deja m-ati exasperat!

#71
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,174
  • Înscris: 28.06.2005

 ct03nut, on 29 aprilie 2019 - 09:58, said:

Salut, se da urmatoarea speta:

Doresc un loc de parcare platit. Cum nu mai este nici unul liber in parcare am luat la puricat HCLM-ul si am citit regulamentul parcarilor din scoarta-n scoarta.

Pe scurt, ca sa beneficiezi de un loc de parcare in Constanta trebuie sa indeplinesti urmatoarele conditii:

- Autoturismul sa fie in proprietatea ta si sa nu depaseasca mtma 3.5 t;
- Sa ai domiciliul in zona SAU drept de resedinta.

Am identificat un loc de parcare al unui individ care este Bucurestean, nu are/nici nu a avut vreodata vreo proprietate in Constanta. Masina e cu numar de Bucuresti, etc.

A obtinut locul de parcare acum 10+ ani avand drept de resedinta, drept care se reinoieste anual.

Individul il plateste, si mai nou l-a "subinchiriat" unui vecin.
ct03nut, de ce ești atât de sigur că nu e proprietar în zonă sau nu mai are reședința acolo?


#72
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
De resedinta nu sunt sigur dar asta doresc, sa verifice primaria. De proprietate, sunt sigur.

 genius, on 29 aprilie 2019 - 14:59, said:

Să filmezi e ceva , folosirea filmării e cu totu' altceva .

Producerea de plase monofilament nu este interzisă dar ia folosește-le ?
Nu vad care e problema. Este domeniu public.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate