Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Loc parcare platit

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#19
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,442
  • Înscris: 30.08.2017
Nu stiu cum e in Constanta, dar in sectorul 4 daca vinzi proprietatea cel care cumpara are 3 luni la dispozitie sa ia in primire locul. Nu se poate transfera catre alta persoana...doar schimburi intre locuri este permis. Daca vinzi masina, la fel, ramai fara loc dupa o vreme. Iar de verificat e simplu....nu mai apari la administratia locala cu impozit pe casa sau masina.

#20
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Nu are absolut nimic în CT! Trebuie verificat la evidența populației sau in cartea de imobil probabil, daca are drept de reședință acolo! Nici nu a avut vreodată ceva in CT, doar drept de reședință acum peste 10 ani de a putut să ia locul de parcare. V.am explicat problema , acel loc sa de 3 ani cu plăcută sus, efectiv blochează intenționat un loc de parcare iar mai nou îl subînchiriază. Nu vine deloc în CT.

#21
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 04.09.2008

View Postct03nut, on 29 aprilie 2019 - 09:58, said:

Doresc un loc de parcare platit. Cum nu mai este nici unul liber in parcare am luat la puricat HCLM-ul si am citit regulamentul parcarilor din scoarta-n scoarta.

Pe scurt, ca sa beneficiezi de un loc de parcare in Constanta trebuie sa indeplinesti urmatoarele conditii:

- Autoturismul sa fie in proprietatea ta si sa nu depaseasca mtma 3.5 t;
- Sa ai domiciliul in zona SAU drept de resedinta.

Am identificat un loc de parcare al unui individ care este Bucurestean, nu are/nici nu a avut vreodata vreo proprietate in Constanta. Masina e cu numar de Bucuresti, etc.


E inadmisibil ce se intampla cu locurile de parcare de resedinta si ce legi le guverneaza. Iti dau perfecta dreptate pentru frustrarea pe care o ai.

Problema insa trebuie adresata general, cred eu. Aceste locuri de resedinta ar trebui scoase la licitatie la 1-2 ani, fiind restrans dreptul de a licita doar celor ce au o proprietate. Astfel se aduce un plus semnificativ de bani cat si denota un sistem tip cerere si oferta.

Eu in locul tau as merge mai sus cu cazul expus. O rezolvare locala nu e optima.

Edited by greywolfact, 29 April 2019 - 10:27.


#22
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,309
  • Înscris: 31.07.2017

View Postct03nut, on 29 aprilie 2019 - 10:26, said:

Nu are absolut nimic în CT! Trebuie verificat la evidența populației sau in cartea de imobil probabil, daca are drept de reședință acolo! Nici nu a avut vreodată ceva in CT, doar drept de reședință acum peste 10 ani de a putut să ia locul de parcare. V.am explicat problema , acel loc sa de 3 ani cu plăcută sus, efectiv blochează intenționat un loc de parcare iar mai nou îl subînchiriază. Nu vine deloc în CT.
iti inteleg frustrarea cumva, da ai un copil, dar  de ce nu folosesti tramvaiul in constanta in rezolvarea problemelor personale. n-am vazut niciun copil care sa nu fie incantat cand merge cu transportul in comun, iar tramvaiul mi se pare o alegere foarte potrivita!

#23
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Mulțumesc. Intenționez să merg mai departe cu speță asta daca la primărie nu se rezolva. Poate așa își corectează lacunele din hclm.

Tramvai in Constanța? Dude ... Le.a dat Mazăre la fier vechi împreună cu troleele.

#24
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,309
  • Înscris: 31.07.2017

View Postct03nut, on 29 aprilie 2019 - 10:28, said:

Mulțumesc. Intenționez să merg mai departe cu speță asta daca la primărie nu se rezolva. Poate așa își corectează lacunele din hclm.

Tramvai in Constanța? Dude ... Le.a dat Mazăre la fier vechi împreună cu troleele.
nu cred asa ceva, bardul primarilor, spaima tutor sotilor v-a trimis in epoca de piatra? oricum frustrarea ta mai arata si un mic adevar: curand bucurestiul isi va permite sa cumpere toata tara la bucata - mai ales orasele mai amarate aflate pe la coada nivelului salariilor!

#25
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 04.09.2008

View Postct03nut, on 29 aprilie 2019 - 10:28, said:

Mulțumesc. Intenționez să merg mai departe cu speță asta daca la primărie nu se rezolva. Poate așa își corectează lacunele din hclm.

Tramvai in Constanța? Dude ... Le.a dat Mazăre la fier vechi împreună cu troleele.

Cred ca ar fi interesant de mers si la un canal de stiri, caci problema e de actualitate. In Bucuresti de exemplu un loc de parcare suprateran depaseste si 10k eur intr-o zona semicentrala, in timp ce preturile anuale la locurile de la primarie sunt derizorii.

Ce ai tu acolo chiar e un caz fain de facut public.

Edited by greywolfact, 29 April 2019 - 10:32.


#26
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,309
  • Înscris: 31.07.2017

View Postgreywolfact, on 29 aprilie 2019 - 10:31, said:


Cred ca ar fi interesant de mers si la un canal de stiri, caci problema e de actualitate. In Bucuresti de exemplu un loc de parcare suprateran depaseste si 10k eur inrt-o zona semicentrala, in timp ce preturile anuale la locurile de la primarie sunt derizorii.

Ce ai tu acolo chiar e un caz fain de facut public.
si ce anume ar putea relata televiziunea de stiri ca un individ care plateste constiincios locul de parcare ii provoaca unuia mai putin norocos invidie si frustrare? da, locurile de parcare trebuie desfiintate si imputinate, in olanda si in danemarca asta este drumul pe care se merge, doar noi visam locuri de parcare fara numar!

#27
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 04.09.2008

View Postkopac, on 29 aprilie 2019 - 10:34, said:

si ce anume ar putea relata televiziunea de stiri ca un individ care plateste constiincios locul de parcare ii provoaca unuia mai putin norocos invidie si frustrare?

Ca acel loc de parcare e blocat aiurea, caci taxele sunt derizorii. Daca acel individ cum spui tu "mai putin norocos" scoate mai multi bani sa ii revina lui. Asa nu o sa aibe locuri de parcare decat cei care isi permit. Implicit o sa fie si mai multi bani la buget.

In acest moment e ineficient din toate punctele.

View Postkopac, on 29 aprilie 2019 - 10:34, said:

da, locurile de parcare trebuie desfiintate si imputinate, in olanda si in danemarca asta este drumul pe care se merge, doar noi visam locuri de parcare fara numar!

Asta se face cu taxe, multe taxe. Vrei masina si loc de parcare ? Scoate banu'

Edited by greywolfact, 29 April 2019 - 10:40.


#28
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017

View Postshymano, on 29 aprilie 2019 - 10:04, said:

Nimic.
Asa cum si tu poti inchiria propria casa altcuiva, fara a fi obligat sa motivezi acest lucru, asa si el poate lasa pe altul sa parcheze pe locul inchiriat.

In sectorul 4 spre exemplu locul de parcare e doar pentru masina cu nr de inmatriculare din contract
Subinchirierea reprezinta incalcarea unui pct din regulament/contract si duce la pierderea locului. De curand s-au emis si carduri care se pun in parbriz, au cod de bare care poate fi citit cu telefonul ..mai departe codul cardului se verifica pe un site carei masini apartine

#29
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postkopac, on 29 aprilie 2019 - 10:34, said:

si ce anume ar putea relata televiziunea de stiri ca un individ care plateste constiincios locul de parcare ii provoaca unuia mai putin norocos invidie si frustrare? da, locurile de parcare trebuie desfiintate si imputinate, in olanda si in danemarca asta este drumul pe care se merge, doar noi visam locuri de parcare fara numar!


Si masinile unde parcheaza in Olanda si in Danemarca? Colegul initiator, stai linistit in banca ta, parcheaza unde gasesti, asa este si la Bucuresti, in fata blocului meu jumatate din masinile parcate sunt cu numere de provincie, acum ce sa facem? sa le trimitem pachet acasa la ele ? si ai grija si cu DVR ala, ca nu te poti folosi de el asa cum iti place tie, daca esti administrator ar trebui sa cunosti legislatia, sa nu cumva sa ai surprize, ca te apuci de procese inseamna ca ai prea multi bani si prea mult timp liber, ia viata asa cum este, si nu te mai uita in curtea altuia, traieste-ti viata, bucura-te de cel mic de un an, mama ne-a crescut fara locuri de parcare, si muncea si in doua schimburi, nu ai nevoie de masina sa cresti un copil

Edited by Platon, 29 April 2019 - 10:42.


#30
melcmiop

melcmiop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 29.08.2006

View Postct03nut, on 29 aprilie 2019 - 10:11, said:

Evident nu ai copil si nu stii ce inseamna a veni de la cumparaturi incarcat cu carutul impins sau a merge cu el cat mai repede la doctor.


Mai citeste o data ce am scris. Omul nu are nici o proprietate in constanta. Acel loc , in acest moment, e ocupat abuziv deoarece probabil el nu mai are drept de resedinta si primaria nu vrea sa verifice acest lucru, daca mai indeplineste criteriile de a avea loc de parcare sau nu.

Masina e pe Bucuresti, nu are cum sa fie pe Constanta.
Eu am 3 copii si nu am avut,nu am dorit,niciodata loc de parcare platit. Ma intreb si eu, cum de am reusit sa cresc copiii? Locuiesc in Bucuresti....

#31
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,309
  • Înscris: 31.07.2017

View PostPlaton, on 29 aprilie 2019 - 10:40, said:



Si masinile unde parcheaza in Olanda si in Danemarca?
https://www.citylab....en-left/586108/

habar nu am. asta este drumul corect. o singura masina de apartament ar fi mega suficienta pentru inceput. masinile de provincie expediate acasa la camp, oricum sunt mult mai vechi si mai proaste decat ale celor din bucuresti si s-ar rezolva natural 30% din probleme!

#32
anub

anub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 19.06.2014
http://www.primaria-...35.pdf?sfvrsn=6

Citeste ART.18

#33
melcmiop

melcmiop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 29.08.2006

View PostPlaton, on 29 aprilie 2019 - 10:40, said:



Si masinile unde parcheaza in Olanda si in Danemarca?

View PostPlaton, on 29 aprilie 2019 - 10:40, said:



Si masinile unde parcheaza in Olanda si in Danemarca?
Pe locurile publice. Primul venit primul servit. Fara rezervare.

#34
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,309
  • Înscris: 31.07.2017

View Postmelcmiop, on 29 aprilie 2019 - 10:43, said:

Pe locurile publice. Primul venit primul servit. Fara rezervare.
ma tem ca nu este chiar asa. e mult mai nuantat!

#35
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postkopac, on 29 aprilie 2019 - 10:42, said:

https://www.citylab....en-left/586108/

habar nu am. asta este drumul corect. o singura masina de apartament ar fi mega suficienta pentru inceput. masinile de provincie expediate acasa la camp, oricum sunt mult mai vechi si mai proaste decat ale celor din bucuresti si s-ar rezolva natural 30% din probleme!


Drumul corect ar fi sa ne intoarcem la carute cu cai, problema oraselor este ca se dezvolta inegal, oamenii fug din toate partile la orase, poate ca ar trebui regandita strategia de dezvoltare, sa nu mai dai aviz firmelor sa aiba sedii in orasele mari, sa migreze catre zonele limitrofe, sa dezvolti infrastructura, sa construiesti sosele, linii de metrou multe si dese, nu sa interzici masinile cand toata lumea urla ca vrea repede

#36
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Legea junglei! Și are mulți adepți pe SP!
Iată cum e la sectorul 6  iar dacă nu-și reînnoieste contractul: pa!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate