Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Loc parcare platit

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#37
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,309
  • Înscris: 31.07.2017

View PostPlaton, on 29 aprilie 2019 - 10:45, said:

Drumul corect ar fi sa ne intoarcem la carute cu cai, problema oraselor este ca se dezvolta inegal, oamenii fug din toate partile la orase, poate ca ar trebui regandita strategia de dezvoltare,
Nu foarte simplu, fug din orasele de provincie amarate in orasele mari, suntem satui de ei, dar ei nu se muta de la tara in oras, ei muta tara in oras in mod evidenT!

View PostPlaton, on 29 aprilie 2019 - 10:45, said:

sa nu mai dai aviz firmelor sa aiba sedii in orasele mari, sa migreze catre zonele limitrofe, sa dezvolti infrastructura, sa construiesti sosele, linii de metrou multe si dese, nu sa interzici masinile cand toata lumea urla ca vrea repede

Te rog eu, asta este un basm nebun, stii de ce vrea toata lumea metrou, ca sa se descongenstioneze strazile iar ei sa mearga cu masina, nimic in plus,  nimic in minus!

#38
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postct03nut, on 29 aprilie 2019 - 10:03, said:

Abtine-te. Am o singura masina si am nevoie de loc de parcare aproape deoarece am un copil de 1 an.
Imi place cum ai facut tu pe militianul , sa pui mina pe ceva ce este al statului ..
Care este legatura dintre copil si locul de parcare ?

#39
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Teoretic, rolul statului, al primariilor, ar fi sa ajute cetateanul, sa fie la dispozitia lui, TEORETIC. De sa stea acel loc nefolosit, blocat de ani de zile si sa nu poata beneficia cineva de el ?

Teoretic, principalul scop al acestor institutii nu este incasarea banilor, asta este un by product al prestarii unor servicii, prioritate avand cetateanul. Nu inteleg unde am gresit in logica mea, teoretica...

Spre deosebire de voi, care preferati sa stati in spatele unor monitoare, eu m-am decis sa fac ceva pentru ca nimeni nu imi va face mie dreptate, doar eu insumi pot sa lupt pentru mine.

Am cerut niste sfaturi, vrea sa le dea cineva competent in acest domeniu...bine, vreti sa poluati topicul, iarasi bine.

Cand e vorba de confortul familiei mele, in special cel al copilului si al sotiei, fac orice. Voi continuati cu ale voastre, va rog, sunt multumit atat timp cat sunt oameni care ma inteleg si de la care astept un sfat.


DA, merg cu autobuzul mai mult decat cu masina. NU, nu imi voi plimba copilul cu transportul in comun atat timp cat exista rromi care baga manele in autobuz, boschetari pishati care isi fac casa in el si diferite epidemii, cum a fost cea de gripa.

Edited by ct03nut, 29 April 2019 - 11:10.


#40
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,309
  • Înscris: 31.07.2017

View Postct03nut, on 29 aprilie 2019 - 11:04, said:

Teoretic, rolul statului, al primariilor, ar fi sa ajute cetateanul, sa fie la dispozitia lui, TEORETIC. De sa stea acel loc nefolosit, blocat de ani de zile si sa nu poata beneficia cineva de el ?

dar te gandesti ca poate statul, primariile ca rol, ar putea sa descurajeze folositul zilnic al masinii, folosire pe care o incurajam atunci cand avem masina in scara, in cazul tau sau atunci cand dam locuri de parcare la preturi ieftine spre derizorii? ala care n-are masina de ce trebuie sa suporte poluarea aluia cu masina ? scrie  in biblie ca fara loc de parcare nu putem trai? toti proprietarii de masina in Ro sunt niste egoisti lipsiti de o minima empatie(da, am masina, o parchez sub geam - asta ca sa ne intelegem din capul locului! - si nu consider ca este ok asta!).

#41
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006

View Post86-APP, on 29 aprilie 2019 - 10:50, said:

Care este legatura dintre copil si locul de parcare ?
MASINA :)))

View Postkopac, on 29 aprilie 2019 - 11:11, said:

ala care n-are masina de ce trebuie sa suporte poluarea aluia cu masina ?
esti putin cam penibil...adica daca eu fumez si tu nu, nici eu nu trebuie sa fumez ca te afectez pe tine, cam aici vine logica ta. Dupa logica mea cui nu-i convine se muta...nu fumezi nu intri in carciuma, nu vrei poluare te muti la munte, nu vrei manele la bloc, te muti la casa, etc etc. De ce trebuie ingradit accesul altora dupa cum vrea unul si altul?

#42
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.07.2014
Prietene, lasa pretentiile securistoide. Vrei loc de parcare?Te muti intr-un ap unde poti cumpara/inchiria
Eu daca eram in locul omului iti remodelam dintii din gura. Daca ai copil ce?Toti tampitii folosesc scuza copilului pentru orice kkt

#43
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010

View Postgreywolfact, on 29 aprilie 2019 - 10:26, said:

Aceste locuri de resedinta ar trebui scoase la licitatie la 1-2 ani, fiind restrans dreptul de a licita doar celor ce au o proprietate. Astfel se aduce un plus semnificativ de bani cat si denota un sistem tip cerere si oferta.
Si asta ce inseamna, ca locurile de parcare sa fie doar pentru bogati, pentru cei care au si ofera mai mult ???

#44
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,309
  • Înscris: 31.07.2017

View Postshymano, on 29 aprilie 2019 - 11:30, said:

Si asta ce inseamna, ca locurile de parcare sa fie doar pentru bogati, pentru cei care au si ofera mai mult ???
da, fix asta, nasol nu, saracii cu masina de 2000 de euro ne nenorocesc pe toti, aia bogati polueaza mai putin. greu sa acceptam chestia asta, aerul este la comun la fel si polularea!

#45
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Ete ca am masina de 20k euro.
Asta inseamna ca trebuie sa platesc si pentru locul de parcare 20k ??
N-are nicio treaba valoarea masinii cu licitatie pentru locul de parcare.
Si, daca am continua logica ta, hai sa vedem ca un diesel mai nou (mai scump decat aia 2000)  polueaza mai mult ca un benzinar pe gpl mai vechi, luat cu 2000.

Edited by shymano, 29 April 2019 - 11:39.


#46
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Cam ceva asemanator am patit si eu:

La un bloc din Bucuresti unde detin un apartament, exista aproximativ 20 de locuri de parcare, administrate de ADP sector 6. Apartamentul meu cand l-am cumparat nu detinea un loc de parcare, dar am avut o intelegere cu un vecin fara masina sa ii dau eu o suma de bani lunar si sa parcheze chiriasul meu pe locul respectiv. Vecinul nu mai detinea masina de 3-4 ani, dar si-a reinnoit dreptul de parcare (banuiesc ca nu este necesara prezentarea talonului anual) an de an si il reinchiria mai departe (mie).

Vecinul a decedat intre timp, au venit copii lui care la fel nu au masina. Copii m-au sunat pe mine ca nu mai avem voie sa parcam pe locul lor. Din ce motiv nu mi-au spus, dar se pare ca de 2-3 ori pe saptamana au pe cineva in vizita care are nevoie de locul ala de parcare, iar in 4-5 zile sta gol. Acum chiriasul parcheaza la mama naibii.

Am sunat la ADP sa ma interesez daca exista locuri sau daca se verifica daca proprietarii mai au masini inregistrate. Niste incompetenti care imi inchid telefonul in nas cu pretextul ca "atat timp cat isi platesc datoriile nu este treaba lor".

Asta este, nu ai ce sa faci decat sa iti gasesti alt loc sau parcari private.

#47
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Fratele meu s-a mutat in Giurgiu intr-un apartament luat in chirie. Are si loc de parcare platit. Pentru ca are numere de NT ar trebui sa i se ia locul de parcare?
In Giurgiu este o regula ca pana la orele 16 locul de parcare poate fi ocupat de oricine.

#48
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postshymano, on 29 aprilie 2019 - 11:30, said:

Si asta ce inseamna, ca locurile de parcare sa fie doar pentru bogati, pentru cei care au si ofera mai mult ???
Așa ar fi corect .Eu vreau că primăria să scoată bani din locurile astea .
Tu ce vrei , eventual și un program pt calici " prima parcare " ? Cite pomeni mai vreți ?

#49
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Primaria  sa scoata bani din ele cand o avea pamantul primit mostenire ...
Daca vrei mai multi bani la primarie, du-te si zi-le sa-ti kareasca impozitele doar tie, ca ai bani multi si nu stii ce sa faci cu ei.
Daca vrea sa faca mai multi bani din parcari, sa faca d-alea supraetajate, cu lift, ca ca in tarile destepte, unde intra 50-100 de masini pe putini metri patrati.
Au facut o gramada de parculete mici, distruse de romulani din prima zi, unde se strang in noptile de vara doar boschetarii care fumeaza, beau si asculta muzica pana dimineata. Nu deranjeaza prin ceea ce fac, ci modul in care o fac ...

Edited by shymano, 29 April 2019 - 11:49.


#50
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006

View Postvladutgm, on 29 aprilie 2019 - 11:39, said:

In Giurgiu este o regula ca pana la orele 16 locul de parcare poate fi ocupat de oricine.
in bucuresti parcarile de resedinta sunt permanente, nu cu ora, alea de pe strada sunt cu ore pana in 18 putea parca oricine, apoi devenea parcare de resedinta pana la 8 dimineata

#51
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postct03nut, on 29 aprilie 2019 - 09:58, said:

Doresc un loc de parcare
Am identificat un loc de parcare al unui individ care e Bucurestean, A obtinut locul de parcare acum 10+ ani avand drept de resedinta
Tu procedezi ca in vremurile biblice: Cain si Abel. Tu vrei sa furi ce e al altuia.

View Postct03nut, on 29 aprilie 2019 - 10:03, said:

am nevoie de loc de parcare aproape deoarece am un copil de 1 an.
De ce crezi ca nevoia ta e mai importanta decat a lui?!

#52
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005
@initiator

In Bucuresti, sectorul 1 la fiecare reinnoire/prelungire contract anual trebuie sa prezinti un act de identitate cu adresa in zona respectiva. Nu conteaza daca esti proprietar sau ai doar un drept de resedinta(chirie, comodat). Daca nu ai adresa acolo nu mai primesti locul.

Nu stiu cum e in Constanta dar daca e la fel nu ai ce face...

Edited by mircea812, 29 April 2019 - 11:58.


#53
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
In Constanța se reinoieste automat în fiecare an atât timp cat plătești.

Nu trebuie prezentat nici un act, nici prezenta fizică nu este obligatorie . Nici nu se mai poate verifica daca cineva mai are drept de reședință se pare. Așa că...atât timp cât ai loc de parcare și ai mașină...poți să mori cu el liniștit. Indiferent daca te muti in alta tara, etc, nu mai îndeplinești condițiile necesare.

Edited by ct03nut, 29 April 2019 - 12:01.


#54
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005
Mare prostie daca e asa...de ce se mai numeste parcare de resedinta? :)

Edited by mircea812, 29 April 2019 - 12:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate