Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Loc parcare platit

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#109
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010

View Postmircea812, on 30 aprilie 2019 - 07:59, said:

Toti astia care trageti in initiator raspundeti-mi la intrebarea: vi se pare normal/moral/corect sau cum vreti voi ca locul de parcare sa fie ocupat de cineva fara a avea o proprietate sau un drept de resedinta in zona parcarii? Initiatorul insista si spune ca ''tinta'' lui nu are. Poate are, nu stiu...
Daca nu avea acte, ceva, nu putea lua locul.
El doar isi da cu presupusul ... el e ca babele de pe scara, care n-au alta treaba decat sa tina inventarul celor care intra/ies in/din bloc, cine ce parcare are, cine ce masina are si tot asa ...
Murim de focul altora, ne mananca grija de ce fac altii, din invidie, ca altii au si noi n-avem.
Nu are de unde sa stie situatia exacta a vecinului respectiv, decat daca a stat de vorba cu el, fata in fata.
Altfel, ala nu a venit sa-i raporteze initiatorului ce are si ce n-are pe numele lui, ca el sa poata sa spuna ca stie ce si cum.
Poate initiatorul nu stie, dar cand mergi sa prelungesti contractul la parcare ti se cer copii de pe buletin si talonul masinii.
Daca ala si-a luat casa si la Bucuresti si a trecut masina pe Bucuresti, asta nu inseamna ca nu putea sa-si pastreze si resedinta pe Constanta.
Daca unul are bani si isi ia case in fiecare judet, nu-i problema vecinilor unde sta ala, de cate ori vine p-acolo sau de cate ori se duce la wc seara ...

Edited by shymano, 30 April 2019 - 13:17.


#110
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postshymano, on 30 aprilie 2019 - 13:08, said:

Poate initiatorul nu stie, dar cand mergi sa prelungesti contractul la parcare ti se cer copii de pe buletin si talonul masinii.
Nu prea . Chitanţa veche este de-ajuns .

#111
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Se prelungete automat .. Nu iti cere nimeni copii dupa nimic- multi platesc online. Daca masina mai este inmatriculata pe adresa merge banda in continuare.

#112
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
La noi (sectorul 5) se cere de fiecare data copie buletin si talon.
N-am prelungit niciodata contractul fara astea.

#113
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,371
  • Înscris: 28.10.2018
Cine sa baga sa organizeze o petitie pentru eliminarea locurilor de parcare cu dedicatie?

#114
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Eu ma bag ca si eu am depus cerere de 8 ani de cand stau in blocul asta si inca nu am loc. Ba mai mult m-am mai "batut" si cu niste idioti care "aveau" parcarea proprie mostenita de la Burebista pe trotuar. Macar pe astea am reusit sa le desfiintam, eu cu inca doi din bloc.
Am reusit deasemenea si sa ridicam 10 cazane infipte in pamant, problema e ca 8 au ajuns inapoi. Si stiu si ca unii nu mai au masina dar au loc si l-au dat catre alti vecini care au practic doua locuri acum. Dar la treaba asta nu am legal ce sa fac, am studiat problema.
Asa ca ma bag la o petitie de desfiintare a locurilor cu dedicatie.

Apropos, acum vreo 4 ani cineva de la ADP sect 4 mi-a cerut 300 de euro sa imi faca rost de un loc in sectorul 6 la mine. 150 lui ca se implica si 150 aluia de la sectorul 6. Am refuzat atunci, acum parca imi pare rau cateodata cand vin pe la 9 seara si ma plimb vreo 15 minute pana gasesc un loc.

#115
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,371
  • Înscris: 28.10.2018
Da-i bataie. Eu nu am justificare morala sa fac asta. Am plecat din Romania de mai bine de 13 ani. Semnez si eu petitia (inca am buletin romanesc) ca sa ne mai apropiem putin de o tara ca afara.

#116
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Si daca era mai mica spaga ceruta, acum aveai loc de parcare platit ... si nu te mai bagai la nicio petitie, este ??
Intotdeauna, cei care n-au ceva vor fi invidiosi pe cei care au acel ceva.
Asa.suntem noi facuti, sa ravnim la bunul altuia, sa ne doara pe noi mintea de ce face unul si altul ... in loc sa ne vedem de viata noastra.

#117
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,371
  • Înscris: 28.10.2018
Daca aia de au locuri de parcare le aveau pe munca sau pe merit, era o treaba (cum sunt alea de dai 15.000 de euro la dezvoltator)

Dar locurile de parcare ADP (Administratia Domeniului Public) creeaza discriminare si diferente acolo unde nu ar trebui sa existe.

Ce ai zice daca de maine s-ar trage la sorti ca doar jumatate din populatie sa mai poata detine si folosi autoturisme, restul sa mearga pe jos? Adica fara niciun criteriu justificativ. Pur si simplu tragere la sorti.

Sau altfel: sa zica de maine primaria ca doar primii 1 milion de cetateni care se duc sa se inregistreze mai pot folosi masini pe viitor, restul sa renunte la ele.

Ce zici de scenariul asta? Eu zic ca s-ar lasa cu mai multi morti decat in bombardamentul din Sri Lanka.

Eu militez doar pentru reducerea inegalitatii. Nimic altceva. Adica domeniul public sa fie domeniu public, folosit in mod egal si echitabil de toata lumea. Nu doar de unii.

View Postshymano, on 01 mai 2019 - 00:33, said:

Asa.suntem noi facuti, sa ravnim la bunul altuia, sa ne doara pe noi mintea de ce face unul si altul ... in loc sa ne vedem de viata noastra.

Stii cum e ce zici tu? E ca si cum te-ai duce intr-o firma in care se da la sfarsit de an bonus de performanta pe departament de sa zicem 20 de persoane, care se imparte in mod egal.

Cum ar fi ca la sfarsit de an sa primeasca bonusul si sa il pastreze doar 3 insi, cei mai vechi din departament pe motiv ca ei au fost primii care au primit bonusul asta vreodata, deci se cuvine sa il pastreze? Tot asa nu ai ravni la "bunul altuia" care in esenta este si al tau doar ca ti l-a furat altul cu complicitatea autoritatilor? Tot asa ti-ai vedea de viata ta?

Edited by abac, 01 May 2019 - 08:16.


#118
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,974
  • Înscris: 08.06.2005

View Postabac, on 01 mai 2019 - 08:14, said:

Dar locurile de parcare ADP (Administratia Domeniului Public) creeaza discriminare si diferente acolo unde nu ar trebui sa existe.

Ce ai zice daca de maine s-ar trage la sorti ca doar jumatate din populatie sa mai poata detine si folosi autoturisme, restul sa mearga pe jos? Adica fara niciun criteriu justificativ. Pur si simplu tragere la sorti.


Am vazut recent un episod din Grand Tour (cu tipii de la Top Gear) si spuneau ca in China in unele zone asa e. Se trage la sorti cine primeste numere de inmatriculare... Posted Image  nu ca ar fi vreun model China.

Edited by mircea812, 01 May 2019 - 09:15.


#119
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017

View Postshymano, on 30 aprilie 2019 - 20:01, said:

La noi (sectorul 5) se cere de fiecare data copie buletin si talon.
N-am prelungit niciodata contractul fara astea.

Si cat timp platesti cei 70 de lei pe an ti se pare normal sa ai locul rezervat pe viata, la acelasi pret modest :)

#120
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Pretul il stabileste primaria, nu eu.
Cat despre preturi de mii de euro pentru un loc de parcare ... cand iti cumperi casa, automat te uiti si daca ai posibilitati de parcare, in caz ca ai masina.
Sunt locuri unde casa vine cu un pret, alaturi de locul de parcare care are un pret, sunt locuri unde casa vine cu un alt pret, fara loc de parcare garantat ...
Acum, fiecare cum crede, asa face. Daca el/ei considera ca un loc de parcare, mai scump decat masina, merita, il cumpara. Daca nu, nu ...
Locurile de parcare de mii de euro sunt, totusi, in ansamblurile noi, si au caracter strict de proprietate privata, sunt facute de dezvoltator, nu sunt pe terenul primariei. Deci vorbim despre cu totul o alta speta ...

Edited by shymano, 02 May 2019 - 11:32.


#121
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,371
  • Înscris: 28.10.2018

View Postshymano, on 02 mai 2019 - 11:30, said:

Pretul il stabileste primaria, nu eu.
Cat despre preturi de mii de euro pentru un loc de parcare ... cand iti cumperi casa, automat te uiti si daca ai posibilitati de parcare, in caz ca ai masina.
Sunt locuri unde casa vine cu un pret, alaturi de locul de parcare care are un pret, sunt locuri unde casa vine cu un alt pret, fara loc de parcare garantat ...
Acum, fiecare cum crede, asa face. Daca el/ei considera ca un loc de parcare, mai scump decat masina, merita, il cumpara. Daca nu, nu ...
Locurile de parcare de mii de euro sunt, totusi, in ansamblurile noi, si au caracter strict de proprietate privata, sunt facute de dezvoltator, nu sunt pe terenul primariei. Deci vorbim despre cu totul o alta speta ...

Exact. Vorbim de speta ADP care este discriminare pe fata. Aceasta speta trebuie sa dispara. Locurile de parcare trebuie sa fie la liber pentru toti rezidentii. Care vine primul parcheaza.

#122
Disstrack

Disstrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 29.04.2018

View Postct03nut, on 29 aprilie 2019 - 11:04, said:

DA, merg cu autobuzul mai mult decat cu masina. NU, nu imi voi plimba copilul cu transportul in comun atat timp cat exista rromi care baga manele in autobuz, boschetari pishati care isi fac casa in el si diferite epidemii,cum a fost cea de gripa. cum a fost cea de gripa.
Suna mai mult a scuze de prost gust... Csf, n-ai ce sa-i faci cand comoditatea este prea mare..

Edited by Disstrack, 04 May 2019 - 02:16.


#123
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
In sectorul 3 se liciteaza. La 4-5 oameni pe un loc, pretul de adjudecare ajunge si la 250 lei/an, cam atat sunt dispusi oamenii sa dea. E mai corect asa, dar e totusi o forma de bisnita.

#124
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostKres, on 04 mai 2019 - 03:53, said:

In sectorul 3 se liciteaza. La 4-5 oameni pe un loc, pretul de adjudecare ajunge si la 250 lei/an, cam atat sunt dispusi oamenii sa dea. E mai corect asa, dar e totusi o forma de bisnita.
Și la .... Doamne ce fomiști .
Să nu plătească dar sa folosească ! Alții sunt hoți , nu ?

#125
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postabac, on 02 mai 2019 - 18:49, said:


Exact. Vorbim de speta ADP care este discriminare pe fata. Aceasta speta trebuie sa dispara. Locurile de parcare trebuie sa fie la liber pentru toti rezidentii. Care vine primul parcheaza.

Nu, nene, ca asa ocupa locurile toti boschetarii care n-au servici si cand vine omul de la munca, la 8, locuri ciuciu

View Post86-APP, on 04 mai 2019 - 08:32, said:


Și la .... Doamne ce fomiști .
Să nu plătească dar sa folosească ! Alții sunt hoți , nu ?

Plateste toata lumea care foloseste, important este sa fie accesibil sa poata plati toti. Iar la sectorul 3 s-au mai amenajat ceva locuri de parcare in ultimii ani.

Ideea e ca trebuue sa incurajam ecologia - omul sa foloseasca locul de parcare in loc sa foloseasca masina, vecinii mei cam tot asa fac, folosesc masina doar cand e nevoie.

Edited by Kres, 12 May 2019 - 13:37.


#126
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,371
  • Înscris: 28.10.2018
Eu zic sa incurajam ecologia la modul o singura masina pe adresa cu parcare de resedinta gratuita, pe baza de permis, loc fara rezervare. Restul sa plateasca parcare la primarie sau taxa de parcare (din nou, fara rezervare) lunara progresiva pentru fiecare masina in plus pe adresa.

Ce zici de ideea asta? Se practica de zeci de ani in vest cu un succes nebun. Fara discriminari porcesti gen unii cetateni sunt mai cetateni decat altii.

Edited by abac, 12 May 2019 - 16:03.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate