Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Loc parcare platit

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#91
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,177
  • Înscris: 28.06.2005
ct03nut, nu mi-ai răspuns la (ultima) întrebare.

#92
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Nici nu este interesul meu sa iti raspund.

#93
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006

 ct03nut, on 29 aprilie 2019 - 20:53, said:

E abuziv ptr ca sta pe locul altcuiva. Daca statea pe locul lui obtinut legal de la primarie nu aveam nici o problema.
deci asta era problema, ca sta pe locul altuia nu pe al tau...tipic romanesc, acu ia raspunde sincer, daca un vecin te-ar lasa sa parchezi pe locul lui ai parca? sau ai refuza politicos ca nu e legal?

#94
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Atat timp cat un vecin m-ar lasa sa parchez pe locul lui, as parca daca as gasi locul liber si in nici un caz nu as ridica placuta dupa ce plec si as lasa loc de parcare si altora pentru ca nu este dreptul meu sa ii ingradesc pe altii !

Edited by ct03nut, 29 April 2019 - 21:01.


#95
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,177
  • Înscris: 28.06.2005

 ct03nut, on 29 aprilie 2019 - 20:56, said:

Nici nu este interesul meu sa iti raspund.
Aaa, te rog să mă scuzi.
Succesuri.

#96
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006
daca ai arici in buzunar si figuri in cap poti sa torni 10 copii ca tot nu vezi loc de parcare, crezi ca daca detii puteri paranormale pe dvr-ul ala esti vreun super erou care face dreptate.....revino cu picioarele pe pamant, baga mana in buzunar si ia-ti loc de parcare ca altfel umbli prin tribunale si trece viata pe langa tine, te trezesti ca a crescut copilul si nu-ti mai trebuie locul de parcare

 ct03nut, on 29 aprilie 2019 - 21:00, said:

Atat timp cat un vecin m-ar lasa sa parchez pe locul lui, as parca daca as gasi locul liber si in nici un caz nu as ridica placuta dupa ce plec si as lasa loc de parcare si altora pentru ca nu este dreptul meu sa ii ingradesc pe altii !
aici te contrazici...pai cum adica daca vecinul iti zice, ba nene parcheaza aici ca asa zic eu...tu ce faci, in loc sa tii locul ocupat ii lasi pe altii sa parcheze? pai vecinul ce zice...aaa pai asa ne-a fost vorba? ia sa nu mai parchezi acolo, deci cum e?

#97
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Ma bucur ca am reusit sa adun toti userii cu anumite frustrari pe topicul asta. Scopul meu era de a primi niste sfaturi competente dar prin modul vostru de abordare se vede cat de mult a scazut calitatea forumului softpedia.

Da, frustrarea mea este intemeiata si nu este cronica precum cea a unor useri de aici.

Ce sa zic, chiar ma amuz de unele raspunsuri stiind ca eram si eu cocos ca unii pana cand ....veti vedea voi.

#98
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,286
  • Înscris: 24.06.2006

 shymano, on 29 aprilie 2019 - 10:04, said:

Asa cum si tu poti inchiria propria casa altcuiva, fara a fi obligat sa motivezi acest lucru, asa si el poate lasa pe altul sa parcheze pe locul inchiriat.
cam proasta logica si comparatia ta, parcarea nu-i a lui, comparatia cu casa proprie nu-si are rostul

in alta ordine de idei, in acest gen de contracte exista o clauza tocmai ca sa evite subinchirierea

Edited by dan210, 29 April 2019 - 21:25.


#99
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,186
  • Înscris: 15.05.2008
initiator,hai sa te intreb ceva sau sa-ti povestesc ceva
ai depus cerere pt obtinerea unui loc?presupun ca da
mergi in instanta si intr-un final sa spunem ca obtii anularea acelui contract al respectivului
cine ti-ar da dreptul sa iei acel loc,daca in fata ta mai sunt 1 sau mai multe persoane
raspunde matale acum la asta
am 2 locuri la ap.de acolo m-am mutat,inca le pastrez,fac ceva ilegal?

#100
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
E depusă cererea de 2 ani și sunt primul la rând când se va elibera un loc. Cel puțin așa mi s-a spus.

#101
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,893
  • Înscris: 27.04.2010

 dan210, on 29 aprilie 2019 - 21:22, said:

cam proasta logica si comparatia ta, parcarea nu-i a lui, comparatia cu casa proprie nu-si are rostul
Atata vreme cat cel care are contract plateste, ba da, e a lui.
Pana in momentul in care acel contract inceteaza, musiu pul..ca franaru' nu are ce cauta pe acel loc.
Ii face pe toti cei care nu-i dau dreptate inculti, insa tot el e cel care are mentalitatea aia de la tara ... insa cu aere de om citit.
Daca tot le stii pe toate, ce dracu mai cauti sfaturi p-aici, mai nene ??
O stii p-aia cu cainele si drumul lung ...?? Asa esti si tu, mori de focul altuia ...
Daca ala are mutatie acolo, sau daca era altul care chiar statea acolo si avea locul perfect legal, tu tot fara loc erai ... Atunci de cine te mai legai ?? Cautai niste neamuri de la Decebal incoace, cu care sa demonstrezi ca tu ai drept de retrocedare asupra acelui loc sau cum faceai ??
Pe unii va fute grija altora, insa cand a fost vremea sa miscati un pai n-ati facut-o, sau cel putin n-ati facut-o la momentul potrivit.
Apoi va ridicati ru pretentii ...

Edited by shymano, 29 April 2019 - 23:14.


#102
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,186
  • Înscris: 15.05.2008
asta este identica cu flotanta pe c.i. pt obtinerea unui loc la o scoala buna,legala DA morala,etica discutabila

#103
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.06.2005
Toti astia care trageti in initiator raspundeti-mi la intrebarea: vi se pare normal/moral/corect sau cum vreti voi ca locul de parcare sa fie ocupat de cineva fara a avea o proprietate sau un drept de resedinta in zona parcarii? Initiatorul insista si spune ca ''tinta'' lui nu are. Poate are, nu stiu...

Repet, mare prostie/hotie sa poti sa ai parcare doar daca o platesti fara a locui (sau a avea o proprietate) in zona respectiva.

De ce ma mir ca la Constanta e problema asta! Astia sunt aia cu bariera... Posted Image


In sectorul 1 Bucuresti daca la reinnoirea contractului in fiecare an nu aduci act de identitate cu adresa din zona respectiva nu primesti loc de parcare. Daca ai vandut apartamentul pierzi locul. Si credeti-ma ca vecinii stiu ca ai vandut :)

Edited by mircea812, 30 April 2019 - 08:05.


#104
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 mircea812, on 30 aprilie 2019 - 07:59, said:

Toti astia care trageti in initiator raspundeti-mi la intrebarea: vi se pare normal/moral/corect sau cum vreti voi ca locul de parcare sa fie ocupat de cineva fara a avea o proprietate sau un drept de resedinta in zona parcarii? .......
DA, foarte normal , asa ar trebui sa fie .
Cotetul tau de la bloc , nu vine cu drepturi in strada , alei sau spatiu verde .
Locurile de parcare sint ale comunitatii si ea decide cum le gestioneaza .

#105
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,409
  • Înscris: 28.10.2018
Locurile de parcare inchiriate cu dedicatie prin ADP trebuie sa dispara. Sunt un afront si o discriminare la adresa cetateanului. In esenta o flegma peste bot.

In tarile civilizate din vest fiecare rezident primeste un permis de parcare de resedinta gratuit de la primarie si parcheaza unde gaseste loc. Nu exista locuri rezervate.

Mai mult de un permis de parcare pe adresa costa bani. Multi sau din ce in ce mai multi, functie de cate masini vrei sa detii, cu scopul de descurajare a detinerii mai multor masini pe o adresa.

In timpul zilei umbla parcangii care dau amenzi celor fara permis de resedinta afisat in parbriz. Amenzile se dau in fiecare zi, garantat. Si se platesc garantat.

Cand suficienti oameni vor intelege ca e fundamental gresit ce se intampla cu locurile de parcare in multe orase din Romania si vor incepe petitiile si protestele la primarii, poate se va schimba ceva. Altfel sclavii sa stea sa rabde in timp ce altii stapanii subinchiriaza locuri de parcare ca sa isi scoata spaga platita pentru locul ala.

Edited by abac, 30 April 2019 - 08:26.


#106
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.06.2005
Nu stau la bloc Posted Image

''comunitatea'' sunt consilierii aia din primarii care  in momentul cand ajung la primarie primul lucru pe care il fac este sa se gandeasca la binele nostru Posted Image

De acord cu postul lui abac. De ce unii sa fie mai cetateni decat altii.

Edited by mircea812, 30 April 2019 - 08:26.


#107
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006
el e primul pe lista...dar daca nu baga mana in buzunar lista e intoarsa invers :)))) cand o auzi copilasul lui ca a fost carat prin soare si prin ploi de la metri intregi de la masina pana la bloc, ca tacsu n-a vrut sa dea o spaga....sa vezi ce-l injura cand o fi mare :))))

#108
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 ct03nut, on 29 aprilie 2019 - 22:53, said:

E depusă cererea de 2 ani și sunt primul la rând când se va elibera un loc. Cel puțin așa mi s-a spus.
Pai apuca-te si fa sesizari la gramada... Doar ai filmari CATV!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate