Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Fumatorii de tigari home made / injectate

* * * * - 15 votes
  • Please log in to reply
4938 replies to this topic

#4573
gigiones

gigiones

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 13.03.2006

View PostC84, on 11 mai 2022 - 07:52, said:

sa vezi la mine în oraș ce preturi sunt, Senator Black 22 lei, Olsen 20, Senator orange 18 lei, Senator White 19 lei, first gold 16 lei, cică la ei în magazin sunt mai scumpe pentru ca nu plătesc transportul prin curier, tuburile mai bune trec de 16 lei la ei în magazin, de tutunul la punga, foite și filtre nici nu mai vorbesc

Monopolul exista, satelitii acestuia la fel...se mai lipesc unii carora cred ca e afacere neputand vinde sub pretul de achizitie. Intru foarte rar la ei si parca as fi primul client din ultimul an...ma uit la preturi si le spun ca revin !... Vedeti criza celor mai cautate tuburi parca toate fabricile au trecut la facut cartuse...sunt convins ca-s pe stoc dar trebuie sa le vanda si pe celelate si cand le vine randul pakkk la reduceri ca ori sunt expirate ori mucegaite ori prea uscate s.a.m.d. !

Edited by gigiones, 11 May 2022 - 23:04.


#4574
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015

View Postsebesan83, on 09 mai 2022 - 21:15, said:

Am sa incerc..dar dupa pot sal mai stropesc cu aromă? Oricum daca nul combin cu țigări de foi e foarte slab..poate ca din cauza ca iam spus sa imi trimita firicel light.In orice caz eu nu cred ca e tutun turcesc..e ( este ) tot românesc!
Poti sa-l stropesti cu ce vrei, oricum ramane umed dupa aburire. Taria o da si tipul de filtru. Incearca si alte modele de tuburi fara carbon sau sa nu fie perforate.
P.s. scrie corect romaneste ca sa intelegem ceva. Ti-am subliniat.Posted Image

Edited by deloghi, 15 May 2022 - 07:23.


#4575
C84

C84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 17.08.2020

View Postgigiones, on 11 mai 2022 - 22:50, said:



Monopolul exista, satelitii acestuia la fel...se mai lipesc unii carora cred ca e afacere neputand vinde sub pretul de achizitie. Intru foarte rar la ei si parca as fi primul client din ultimul an...ma uit la preturi si le spun ca revin !... Vedeti criza celor mai cautate tuburi parca toate fabricile au trecut la facut cartuse...sunt convins ca-s pe stoc dar trebuie sa le vanda si pe celelate si cand le vine randul pakkk la reduceri ca ori sunt expirate ori mucegaite ori prea uscate s.a.m.d. !
am o întrebare pentru tine dacă nu te superi: tuburile cu filtru de 25 mm pall mall blue sunt mai slabe sau mai tari decât mascotte x long?
Am văzut ca sunt la reducere la tuburiaparate.ro și vroiam sa le incerc

#4576
gigiones

gigiones

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 13.03.2006

View PostC84, on 15 mai 2022 - 12:01, said:

am o întrebare pentru tine dacă nu te superi: tuburile cu filtru de 25 mm pall mall blue sunt mai slabe sau mai tari decât mascotte x long?
Am văzut ca sunt la reducere la tuburiaparate.ro și vroiam sa le incerc

Nu stiu...utilizez numai tuburi de 6,5 sau 5,5 cu filtru cat mai lung (acum se gasesc de 20mm, dar au fost si de 24 )...daca nu iti raspunde vreun utiizator ramane sa le incerci !

#4577
aCristescu87

aCristescu87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 29.02.2020
eu folosesc cele cu carbon de 24 mm si filtreaza bine tutunul spre medium/light (depinde si de tutun). eu zic sa incerci cele de 25 mm si sa revii cu o opinie.

#4578
C84

C84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 17.08.2020

View PostaCristescu87, on 15 mai 2022 - 15:41, said:

eu folosesc cele cu carbon de 24 mm si filtreaza bine tutunul spre medium/light (depinde si de tutun). eu zic sa incerci cele de 25 mm si sa revii cu o opinie.
mâine am sa fac o comanda dar vad ca nu au pe stoc țigări de foi Rio black și nu știu ce sa comand nici de unde sa comand ,eu prefer tutunul mai tare și vad ca nici un magazin online nu le mai au la vânzare

#4579
Catallyna

Catallyna

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 08.09.2019
Olsen au taria destul de ridicata. https://tuburipentru...-rulat-economic

#4580
aCristescu87

aCristescu87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 29.02.2020
eu cu tuburile 24 carbon si tigarile rio selection https://www.tuburiap...iotabak-240g-25  imi iese o tigara medie, dar cum am zis testeaza tuburile 25 mm fara carbon si vezi diferenta.

https://www.tuburiap...iotabak-240g-25

nu s a pus bine link ul

Edited by aCristescu87, 16 May 2022 - 09:41.


#4581
C84

C84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 17.08.2020

View PostCatallyna, on 16 mai 2022 - 09:13, said:

Olsen au taria destul de ridicata. https://tuburipentru...-rulat-economic
La Deli-shop.ro găsești Olsen 10+1 pachete la 125 lei, mie nu-mi mai plac pentru ca nu mai au tăria și aroma care o aveau când au aparut prima data, acum sunt slabe și fără aroma, am sa caut Silverado red ca sunt mai tari și se injectează usor

View PostaCristescu87, on 16 mai 2022 - 09:43, said:

eu cu tuburile 24 carbon si tigarile rio selection https://www.tuburiap...iotabak-240g-25  imi iese o tigara medie, dar cum am zis testeaza tuburile 25 mm fara carbon si vezi diferenta.

https://www.tuburiap...iotabak-240g-25

nu s a pus bine link ul
eu acum folosesc tuburi cu filtru de 25 mm mascote x long, sunt bune dar am sa încerc și Pall mall sa vad cum sunt, am sa fac astăzi comanda de țigări de foi Rio selection sa vad cum sunt și am sa comand și Piff-Puff classic blue ca nu le-am încercat pana acum

#4582
sebesan83

sebesan83

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 08.07.2021

View Postdeloghi, on 15 mai 2022 - 07:18, said:


Poti sa-l stropesti cu ce vrei, oricum ramane umed dupa aburire. Taria o da si tipul de filtru. Incearca si alte modele de tuburi fara carbon sau sa nu fie perforate.
P.s. scrie corect romaneste ca sa intelegem ceva. Ti-am subliniat.Posted Image
Am incercat cam toate tipurile de filtre..singurele care sunt ok in combinație cu tutunul ce il am sunt Gizeh.Cand imi luam tutun senator blue la punga combinația cea mai ok era cu tuburi de pall mall albastru.Nu am ce să-i fac,e tutunul slab..daca nu il combin cu țigări de foi e foarte slab.Data viitoare am sa caut ceva mediu-tare(cu siguranță cred ca e păcăleala cu "tutun turcesc",e tot românesc)
Ps:Ma grăbesc cand scriu😆

#4583
alexandru_c

alexandru_c

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.05.2022
Salutare!
Sunt mai nou in sportu` acesta. Si as avea o intrebare, caut de ceva timp un tutun natural, fermentat natural fara chimicale. Am gasit o postare mai veche:

turci de la babadag din judetul tulcea il prepara astfel:
-o cutie lemn de 1 x 1 m cu capac - fundul cutiei este din tabla
-pune un bec normal de 60-70 wati sub tabla (ptr caldura constanta daca puneti de 100 wati  sau mai mare tr sa mariti cutia.
-taie tutunul in firicele aprox 1 kg
-uda tutunul in exces 80-85% umiditate( sa se lipeasca intre el)
-il baga in cutie si in fiecare zi il intorce-cel de jos il urca iar cel de sus il coboara.
-dupa ce miroase a ranced il scote si pune zahar cu alcool peste el apoi il baga in cutie.
-am bagat mana in cutie si era foarte cald tutunul in centru-fermenta.
-turcul il scoate dupa 7-9 zile si se uita la el sa vada daca incepe sa mucegaiasca,daca nu, il baga iar si il stropeste tot cu zahar si alcool
-dupa 10-14 zile scoate o mana si il testeaza sa vada cum este la gust si daca mai inteapa.
-daca nu inteapa limba si gatul incepe sa deschida usor capacul ca sa evapore surplusul de apa.nu inchide niciodata becul de sub cutie.
-vreau sa va zic ca dupa 3 saptamani mi-a pregatit turcul cateva tigari si am ramas mut.era asa de bun ca iti venea sa-l mananci.era virgin,fara arome si avea miros de tutun cu aroma de dulceata.
-cand s-au facut 4 sapt turcul a intins tutunul, l a stropit cu miere, diluata cu o cutie de aroma de narghilea
-la bagat tot tutunul intr-o oala mare cu capac si la pus la flacara unde intorcea oala mereu.amesteca tutunul.nu-l lasa mai mult de cateva secunde sa-l ia caldura.practic mixa prin caldura aroma.
-dupa 20 minute la scos si la intins 10 min pe un ziar apoi la bagat intr-un borcan.
-mi-a dat cam jumatate de kg si mie iar de atunci vreau sa va zic ca nu am mai fumat ceva atat de bun si aromat.
-tutunul e plantat de el - semioriental,face frunza mica si nu creste inalt ca virginia sau burley.
-dupa ce am vazut cum face el am incercat si eu cu ceva virginia---NU am reusit sa-l fumez.
-turcul stie sa-l prepare ,stie cand sa-l puna la fermentat, stie si cu aromele dozajul - eu am incercat ceva dar am distrus experimentul.
-radea de mine si mi-a zis ca el stie de la tata-l lui care si tata-su stia de la bunicul care a fost enicer turc.
puteti incerca ce v-am scris iar daca reusiti inseamna ca v-am ajutat cu folos."

Intrbarea este: mai cunoasteti ceva "retete" sau pe cineva care are ceva similar?

#4584
corutina

corutina

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 13.05.2022
Gata cu tutunul la galetusa

https://economie.hot...tit-ramburs.htm

#4585
didi_yo

didi_yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 14.06.2007

View Postalexandru_c, on 18 mai 2022 - 12:06, said:


...Intrbarea este: mai cunoasteti ceva "retete" sau pe cineva care are ceva similar?

Asta cred ca e o reteta ruseasca. Eu am incercat-o. Apa sa nu depaseasca 80 grade si minim 7-8 ore. Tutunul se inchide la culoare, e foarte bun la fumat.

#4586
alexandru_c

alexandru_c

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.05.2022

View Postdidi_yo, on 18 mai 2022 - 18:17, said:

Asta cred ca e o reteta ruseasca. Eu am incercat-o. Apa sa nu depaseasca 80 grade si minim 7-8 ore. Tutunul se inchide la culoare, e foarte bun la fumat.

Multumesc pt. raspuns!
Asta ar mai fi o "reteta" pe care am incercat`o azi: "Am pus la fiert 2 litri de apa intro oala intinsa in care am adaugat un shot de cognac si 2 linguri mari de miere am lasat apa sa clocoteasca si cand a dat in clocot apa am pus tutunul pe o sita iar sita deasupra oalei care fierbea si am lasat asa aproximatin 15 min pana am considerat eu ca este destul de umed . Binenteles ca era prea umed asa ca l-am lasat la uscat aproximativ 2 ore si dupa l-am injectat in tuburi  a iesit ceva de vis , tigarea aducea a trabuc ca si gust , foarte k . Multumesc de idei domnilor" --- in plus de ce zice aici, eu am mai pus cateva pufuri de ceva aroma de prune pt tutun in apa.Am scos tutunul, l`am pus in un borcan inchis bine, o sa il las 2-3 zile, dupa care o sa il usuc, si dupa voi incerca o parte din tutun sa fac "-la bagat tot tutunul intr-o oala mare cu capac si la pus la flacara unde intorcea oala mereu.amesteca tutunul.nu-l lasa mai mult de cateva secunde sa-l ia caldura.practic mixa prin caldura aroma". Nu am asteptari foarte mari la rezultat, dar sunt curios.
Pana acum puneam tutunul in un borcan mai mare, cam 3 sferturi, si lasam acolo un sfert de mar decojit, legat cu ata, suspendat in aer. Lasat 2-3 zile, dupa uscat 3-4 ore afara. Rezultat decent.

#4587
gigiones

gigiones

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 13.03.2006

View Postcorutina, on 18 mai 2022 - 17:12, said:

Gata cu tutunul la galetusa

https://economie.hot...tit-ramburs.htm

Nu cred....doar pe moment am 2 posibiitati de ocolire !...dar sa apara legea si apoi vorbim ca nu vreau sa le dau idei !...chiar azi am am primit o galetusa fara sa platesc ramburs.

Edited by gigiones, 18 May 2022 - 22:35.


#4588
corutina

corutina

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 13.05.2022
Legea a aparut
OUG !!!
De ce OUG ?
Asta ma intriga cel mai tare

https://economie.hot...rul-oficial.htm

#4589
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postgigiones, on 18 mai 2022 - 22:27, said:

doar pe moment am 2 posibiitati de ocolire !...dar sa apara legea si apoi vorbim ca nu vreau sa le dau idei !...chiar azi am am primit o galetusa fara sa platesc ramburs.
Cine a scris articolul a înțeles greșit. Se colectează datele expeditorilor care impun ramburs la livrare. Nu are nimeni treabă cu cumpărătorii care plătesc cash.
Scopul e să-i monitorizeze pe cei care vând constant produse, deci practic au activitate economică și nu-și declară veniturile sau declară mai puțin.

View Postcorutina, on 19 mai 2022 - 08:44, said:

OUG !!!
De ce OUG ?
Pentru că așa se modifică mai rapid legile deja în vigoare.

#4590
C84

C84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 17.08.2020

View Postalthea, on 19 mai 2022 - 09:03, said:


Cine a scris articolul a înțeles greșit. Se colectează datele expeditorilor care impun ramburs la livrare. Nu are nimeni treabă cu cumpărătorii care plătesc cash.
Scopul e să-i monitorizeze pe cei care vând constant produse, deci practic au activitate economică și nu-și declară veniturile sau declară mai puțin.


Pentru că așa se modifică mai rapid legile deja în vigoare.
o sa piardă mulți clienți firmele de curierat, în special pe cei care vând pe olx

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate