Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

PlayStation 5

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
4386 replies to this topic

#4159
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Nu exista TVA, dar exista taxa pe vanzare, partea frumoasa este ca preturile sunt afisate fara, ai surpriza rezervata la final :)

#4160
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 979
  • Înscris: 16.01.2010
Au și americanii ceva taxe, cică nu e afișat la raft doar la casă și sunt în funcție de statul in care ești. Ăla e un fel de TVA la ei cum zicem noi. Au taxe peste tot inclusiv pe ebay care iarăși îi jupoaie.


#4161
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Posttoto1977, on 13 februarie 2023 - 16:03, said:

In USA nu exista TVA.
Ii spune sales tax.

https://en.wikipedia...e_United_States

#4162
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,501
  • Înscris: 19.04.2009

View Postbolovan, on 06 februarie 2023 - 10:16, said:

Toate preturile de retail se dau ca preturi finale (adica cat plateste cumparatorul). Prin urmare includ toate taxele. Inclusiv TVA-ul. Asta inseamna pret retail. Asta-i definitia...si asa de considera. Te documenteaza putin...si daca nu...macar urmareste preturile de pe raft.

FYI, in US și Canada nu e așa. Prețul de retail (și cel afișat la raft, in meniuri, peste tot) e cel fără taxe. Taxele le afli abia când trebuie sa plătești :lol:
Doar ca ei nu au VAT, au sales tax. Funcționează puțin diferit mecanismul.

#4163
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 05.10.2022
E sales tax dar cu (*) si anume ca in 90% din statele din SUA ai sales tax (~10%) dar daca te duci in Target, BestBuy, etc in unul din alea cinci state fara sales tax, cum ar fi Oregon si iei PS5, iei cu pretul ala care e pe site.
De exemplu Target in Portland.


Eu am dat comanda de VR2 (22-28 februarie) ca sunt tare curios cum e GT7 cu ei.

Edited by sirronkcuhc, 16 February 2023 - 06:00.


#4164
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.02.2014
Salut, acest controller este cumva o copie a originalului. Mi se pare un pret mic.

https://www.urbantre...I0aAos5EALw_wcB

Edited by Epidaurus, 19 February 2023 - 09:39.


#4165
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 11.01.2011

View PostEpidaurus, on 19 februarie 2023 - 09:39, said:

Salut, acest controller este cumva o copie a originalului. Mi se pare un pret mic.

https://www.urbantre...I0aAos5EALw_wcB

E o copie .

Edited by chflorin, 19 February 2023 - 10:45.


#4166
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.02.2014
Așa m-am gandit și eu. Cu toate că într-una din poze apare și scris Sony pe controller.

#4167
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.12.2007

View PostEpidaurus, on 19 februarie 2023 - 09:39, said:

Salut, acest controller este cumva o copie a originalului. Mi se pare un pret mic.

https://www.urbantre...I0aAos5EALw_wcB

Se vede instant că nu e original. Toate butoanele sunt diferite, cel care afișează meniul principal care o casă, la cel original are sigla PS. N-aș da banii pe o copie. Am cred că una la PS3 și s-a stricat repede după achiziționare. Nu spune nimeni să cumpărați Dual Sense Edge la 900 de lei, dar nici clone.

#4168
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.02.2014
Mulțumesc de răspuns. Vreau de fapt un controler pentru PC pentru băiat. Mă gândeam să iau chiar și de la alta firma având în vedere că o să cumpăr și o consola cândva. Nu știu exact daca o să fie de la Sony sau Microsoft.

Edited by Epidaurus, 20 February 2023 - 10:11.


#4169
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostEpidaurus, on 20 februarie 2023 - 10:10, said:

Vreau de fapt un controler pentru PC pentru băiat.
Controller de XBOX one. Este suportat nativ de windows, merge excelent.

#4170
KTM22

KTM22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.10.2015

View Posttmihai20, on 20 februarie 2023 - 09:55, said:

Se vede instant că nu e original. Toate butoanele sunt diferite, cel care afișează meniul principal care o casă, la cel original are sigla PS. N-aș da banii pe o copie. Am cred că una la PS3 și s-a stricat repede după achiziționare. Nu spune nimeni să cumpărați Dual Sense Edge la 900 de lei, dar nici clone.

Vreau si eu dualsense edge la 900 de lei, de unde pot cumpara ?
Un link, ceva...

#4171
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.12.2007
Am transformat eu aiurea cele 209 lire pentru că eu am contul principal pe UK și am convertit în euro. Nici la 900 de lei nu e o mare afacere pentru mine, cât timp nu folosește stick-uri cu Hall Sense. Doar pentru un controller care folosește Hall Sense m-aș gândi să dau banii și nu mai mult de 900. Nici nu mai e nevoie de stick-uri detașabile, pentru că cele Hall Sense nu au problemele celor cu potențiometre. Înțeleg ideea Sony, vând mai multe accesorii dacă stick-urile se pot strica și se pot înlocui.

#4172
liviutatarus

liviutatarus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 01.12.2009
De la dualsense edge la PSVR2. Venit PSVR2, configurat, instalat Horizon Call of the Mountain (cod in pachet, cam la jumatate de pret cat ar fi in magazinul Playstation), probat, catarat, tras cu arcul, omorat o masinarie, obosit Posted Image  Am luat si statia de incarcare a controllerelor care este super! Primul impact (nu am avut PSVR1) m-a dat pe spate! Trecutul cu mana prin apa, tragerea de liane, trasul cu arcul, zici ca esti acolo. Am sufrageria micuta si prin mijlocul actiunii eram cu spatele la tv si habar n-aveam! Nu am cu ce sa fac comparatie, dar imersiunea in joc este totala! Se pot juca si jocuri 2d cu controlerul de la PS5, se pot vedea si filme, daaaaar imaginea nu este ca pe OLED (am un C1 luat la pret foarte bun). Abia astept sa incerc Resident Evil Village si GT7 (tre sa mai strang bani...). Asta este o impresie "la cald", dupa 2 ore de joc.

#4173
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postliviutatarus, on 22 februarie 2023 - 12:17, said:

Venit PSVR2
2 intrebari:
- marginea imaginii este la fel de luminoasa ca restul sau este ca si cum ai o usoara vignetta?
- ai cumva ochelari? si daca da, cumva de citire?

#4174
liviutatarus

liviutatarus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 01.12.2009
Marginea imaginii este la fel ca restul, nu sunt diferente sau poate nu am observat eu, nu am avut PSVR1. Am ochelari de vedere (nu foarte tari) si se pot folosi fara nicio problema impreuna cu PSVR2.

#4175
Co5min

Co5min

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,260
  • Înscris: 02.12.2007

View Postliviutatarus, on 22 februarie 2023 - 15:38, said:

Am ochelari de vedere (nu foarte tari) si se pot folosi fara nicio problema impreuna cu PSVR2.
De aproape sau distanta ochelarii? Mi-e nu îmi este clar care trebuie purtați, em am de ambii.

#4176
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postliviutatarus, on 22 februarie 2023 - 15:38, said:

Am ochelari de vedere (nu foarte tari)
Multumesc! :)
La fel ca si colegul de mai sus, ochelarii sunt de apropiere?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate