Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

PlayStation 5

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
4386 replies to this topic

#4375
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.12.2007
Nu mai țin minte dacă se poate utiliza cu un cont guest, dar e mai bine să fie creat un cont local pentru a salva setările și eventualul progres. La întrebarea despre încărcare s-a răspuns deja, aș adăuga că e bine să se încarce doar cu stație de încărcare și nu cu un încărcător de telefon. Am auzit de controllere stricate pentru că au fost încărcate cu încărcător de telefon.

#4376
Akalino

Akalino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 16.01.2023

 tmihai20, on 16 februarie 2024 - 17:32, said:

Nu mai țin minte dacă se poate utiliza cu un cont guest, dar e mai bine să fie creat un cont local pentru a salva setările și eventualul progres. La întrebarea despre încărcare s-a răspuns deja, aș adăuga că e bine să se încarce doar cu stație de încărcare și nu cu un încărcător de telefon. Am auzit de controllere stricate pentru că au fost încărcate cu încărcător de telefon.
Sa inteleg ca cu un singur cont Sony imi functioneaza ambele controllere ? Si referitor la incarcare,de la PS sa incarc nu ar fi ok ?

#4377
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,058
  • Înscris: 31.05.2010
Da și da.

#4378
Akalino

Akalino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 16.01.2023
Imi poate spune cineva daca la abonamentul PlayStation plus Essential sunt destule jocuri free si ok sau pt asta trebuie macar Extra ?!

#4379
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.12.2007
@Akalino: la PS Plus Essential primești 3 jocuri pe lună, jocuri care sunt hit&miss. Uită-te la jocurile din oferta Extra și vezi dacă ai avea ce să joci. Eu am Extra pentru că am văzut acolo multe jocuri pe care nu le mai cumpăr ca să le joc (cândva).

#4380
Akalino

Akalino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 16.01.2023
Am inteles,multumesc🙂

#4381
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.11.2007
Vă salut băieți, vreau să îi cumpăr baiatului meu un PS5. Nu am nici cea mai mică cunoștință despre aceste console și aș vrea să îmi spuneți ce model/tip etc să cumpăr pentru că am văzut o grămadă de variante pe site-uri.
Ce știu este că vreau cu 2 manete să pot să mă joc cu el ceva FIFA, Basket etc din astea.
Mulțumesc mult pentru ajutor!

#4382
bogdanz1231

bogdanz1231

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 05.09.2014

View PostRedogs, on 09 aprilie 2024 - 22:09, said:

Vă salut băieți, vreau să îi cumpăr baiatului meu un PS5. Nu am nici cea mai mică cunoștință despre aceste console și aș vrea să îmi spuneți ce model/tip etc să cumpăr pentru că am văzut o grămadă de variante pe site-uri.
Ce știu este că vreau cu 2 manete să pot să mă joc cu el ceva FIFA, Basket etc din astea.
Mulțumesc mult pentru ajutor!
poi nu sunt mai multe tipuri (trebuie sa apara ps5 pro in toamna din zvonuri) exista doar ps5 slim(seria 1300) in productie la momentul actual . Celalte ps5 (fat cum i se mai zice) sunt variantele vechi seriile 1000/1100/1200 care din cate stiu au iesit din producite deci se gasesc doar pe la oameni ...In fine nu exista nici o diferenta intre ele la performanta . Doar de marime si consum de curent .
Eu zic sa nu te arunci la mai mult de 2500 2600 pe un ps5 slim cu garantie de 2 ani , cauti pe google si gasesti repede .
2 pentru jocuri o sa ai nevoie ori de un abomanent lunar (ps PLUS) (84 lei -64 lei-44 lei) in functie de ce prefrati sa va jucati . Eu zic ca e mai ok cu abomant decat sa dai banii pe jocuri , asta daca esti inrait si te joci zilnic.
3. Ps5 vine doar cu un singur controler / joystic/ maneta asa ca va trebui sa mai investesti inca 300-350 lei pentru o a doua "maneta" .
4 Pentru FIFA 2024 mai scoti inca 389 lei din buzunar.. sau poate gasesti pe cineva care vinde discul pe olx sau siteuri de genul care vand mai ieftin .. dar atentie daca iti cumperi discuri trebuie neaparat cand iei ps5 sa fie "disc edition" .

Edited by bogdanz1231, 10 April 2024 - 05:51.


#4383
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.11.2007

View Postbogdanz1231, on 10 aprilie 2024 - 05:49, said:

poi nu sunt mai multe tipuri (trebuie sa apara ps5 pro in toamna din zvonuri) exista doar ps5 slim(seria 1300) in productie la momentul actual . Celalte ps5 (fat cum i se mai zice) sunt variantele vechi seriile 1000/1100/1200 care din cate stiu au iesit din producite deci se gasesc doar pe la oameni ...In fine nu exista nici o diferenta intre ele la performanta . Doar de marime si consum de curent .
Eu zic sa nu te arunci la mai mult de 2500 2600 pe un ps5 slim cu garantie de 2 ani , cauti pe google si gasesti repede .
2 pentru jocuri o sa ai nevoie ori de un abomanent lunar (ps PLUS) (84 lei -64 lei-44 lei) in functie de ce prefrati sa va jucati . Eu zic ca e mai ok cu abomant decat sa dai banii pe jocuri , asta daca esti inrait si te joci zilnic.
3. Ps5 vine doar cu un singur controler / joystic/ maneta asa ca va trebui sa mai investesti inca 300-350 lei pentru o a doua "maneta" .
4 Pentru FIFA 2024 mai scoti inca 389 lei din buzunar.. sau poate gasesti pe cineva care vinde discul pe olx sau siteuri de genul care vand mai ieftin .. dar atentie daca iti cumperi discuri trebuie neaparat cand iei ps5 sa fie "disc edition" .
Am găsit pe un site popular la 3.000 lei cu 2 manete.
Referitor la abonament ... nu stiu cum e mai bine. As zice ca e mai bine cu CD pentru ca il cumpar o data si joc 1 an cu el. Asa cu abonament la 44 lei sa zicem ies mult mai scump intr-un an.
Toata chestia este ca trebuie sa fiu atent sa fie varianta cu DISC ...

Altceva ar mai trebui sa am in vedere?

Multumesc mult!

#4384
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.12.2007
Eu aș verifica jocurile de la PS Plus Extra pe care le-ar juca cel mic, în funcție de ce-i place lui. Pentru nepoții mei a fost cam dificil să găsesc ceva pe PS Plus Extra pentru că lor le plac Lego și jocurile Lego - erau puține jocuri bune Lego la Extra. Clar e nevoie de varianta cu disc, dar 3000 de lei pentru consolă cu două controllere e cam mult, chiar și nouă. Un controller costă 350-360 lei ca nou, iar pachetul de consolă (care are deja un controller) a fost și sub 2500 de lei. Se găsesc o tonă de jocuri folosite la preț bun, nu vei duce lipsă de jocuri la consola cu disc. Au fost chiar bundle-uri de consolă cu EAFC (fostul FIFA) la preț bun. Am văzut EAFC 25 și la 150 de lei folosit, nu are rost să cumperi jocul de nou.

La abonamentul PS Plus simplu au fost jocuri bune în timp, chiar și FIFA 24 - ultimul FIFA. E nevoie de abonamentul cel mai mic PS Plus pentru multiplayer oricum.

#4385
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.11.2007

View Posttmihai20, on 10 aprilie 2024 - 09:04, said:

E nevoie de abonamentul cel mai mic PS Plus pentru multiplayer oricum.
Adica daca vreau sa joc eu cu el FIFA am nevoie de abonament? Credeam ca daca am discul si 2 manete e suficient ...

#4386
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.12.2007

View PostRedogs, on 10 aprilie 2024 - 23:29, said:

Adica daca vreau sa joc eu cu el FIFA am nevoie de abonament? Credeam ca daca am discul si 2 manete e suficient ...

Nu, ai înțeles greșit. Coop local este gratuit și va fi mereu gratuit. Dacă copilul va dori să joace online cu alții, fiecare la consola lui acasă, atunci e nevoie de abonament PS Plus.

#4387
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.11.2007

View Posttmihai20, on 11 aprilie 2024 - 08:24, said:

Eu aș verifica jocurile de la PS Plus Extra pe care le-ar juca cel mic, în funcție de ce-i place lui. Pentru nepoții mei a fost cam dificil să găsesc ceva pe PS Plus Extra pentru că lor le plac Lego și jocurile Lego - erau puține jocuri bune Lego la Extra.
Minecraft ar vrea si FIFA24.

View Posttmihai20, on 11 aprilie 2024 - 08:24, said:

Clar e nevoie de varianta cu disc, dar 3000 de lei pentru consolă cu două controllere e cam mult, chiar și nouă. Un controller costă 350-360 lei ca nou, iar pachetul de consolă (care are deja un controller) a fost și sub 2500 de lei.
Vreau sa il iau nou mai ales ca manetele sunt destul de solicitate ca sa le iau second. O sa urmaresc sa vad preturile si atunci vad daca iau consola cu CD + 1 maneta si inca una separat sau iau direct consola + 2 manete.

View Posttmihai20, on 11 aprilie 2024 - 08:24, said:

Nu, ai înțeles greșit. Coop local este gratuit și va fi mereu gratuit. Dacă copilul va dori să joace online cu alții, fiecare la consola lui acasă, atunci e nevoie de abonament PS Plus.
Am înțeles Posted Image . Asta vroiam sa stiu.
Multumesc mult!

Edited by Redogs, 11 April 2024 - 09:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate