Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @honeybee!

La multi ani @canarel!

Intarzieri mari la deschiderea me...

Lenny Kravitz - TK421
 Recomandare router repeater

Unde se poate face o radiografie,...

bug microsoft store (viteza down...

Memorii RAM cu defect
 Recomandare tastatura TKL (Buget:...

De unde pot descarca ROG Armoury ...

Aur ieftin?

Boloboc digital
 Intarziere turnare sapa peste ipat

Intrebare toyota prius

Recomandare Placa Video

Mai exista in tara canale de tip ...
 

De ce Linux-ul nu este popular în rândul românilor?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
452 replies to this topic

#127
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

 Dihorul Razboinic, on 22 martie 2019 - 14:08, said:

Si EULA ce zice? Ai voie sa-l mai folosesti daca nu e activat?

Microsoft te lasa a il folosesti asa. Chiar zice ca il poti folosi in acest mod insa vei avea wattermark-ul si nu vei putea face modificari Settings > Personalization


"you don't have to activate Windows 10 with a product key to actually keep using it. In fact, the only real restriction Microsoft seems to put on unactivated versions of Windows 10 is the inability to change your PC's personalization settings"

"Microsoft sort of allows it because it spreads Windows 10 popularity.
The only problem is that you’ll have to face an annoying watermark and some other annoying limitations, which I assume you know as you said.
In short, it is not illegal, and many people use it without activation. People face activation problems all the time, as I have for the past months."

Edited by MembruAnonim, 22 March 2019 - 16:18.


#128
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,206
  • Înscris: 30.04.2007

 bai3tzash, on 22 martie 2019 - 14:15, said:

Descarci kitul de instalare de pe net de la Windows. Licenta ori o scrii tu de mana, ori o ia la instalare din BIOS/procesor sau unde dracu' se stocheaza licenta OEM Posted Image).
recunosc ca voi fi magar si mai ales nesimtit in cele pe care le voi scrie, si-mi cer scuze anticipat ..

daca ai in casa un calc pe uindoze, care s-a busit, un singur calculator, si nu mai lucra de nici un fel, cum .. "Descarci kitul de instalare de pe net de la Windows." ??????

#129
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019
Eu când instalez fără licență bifez maximul de date pe care le vrea Microsoft de la utilizator. Datele alea au valoare economica. Pe PC-ul principal am cu licență dar pe altele n-am. Pentru "free" as accepta și reclame in loc de acel watermark. Nici pe Ubuntu nu mă deranja colaborarea Canonical cu Amazon. Cine n-ar vrea independentă..dar nu prea se poate. Mai sunt instituții UE care se mai gândesc la noi dar uneori cred că exagerează cu tâmpenii comunistoide. Mai bine ar crea un mediu propice economiei așa cum a fost în SUA. Mai bine ar subvenționa europenii decât să-i taxeze pe americani.
LE
Pe viitor s-ar putea sa am nevoie de stocare in cloud; prima opțiune ar fi Microsoft; își scot ei pârleala chiar daca lasa Windows gratis.
LE
Ubuntu/ Linux Mint ar fi cea mai buna opțiune pentru seniorii care folosesc PC-ul pentru consum de conținut. Dar dacă considerăm android Linux tableta i-a mâncat pâinea PC-ului...

Edited by PostacheNegrutzi, 22 March 2019 - 16:33.


#130
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,655
  • Înscris: 30.07.2003

 MembruAnonim, on 22 martie 2019 - 16:13, said:

"you don't have to activate Windows 10 with a product key to actually keep using it...
Uiti insa cum ai facut rost de acel kit. Da, poti sa nu-l activezi dar de unde l-ai luat? Singura varianta legala si fara plata e cea de evaluare, restul nu. Asa ca nu-l activa dar bani ai dat.

Edited by neagu_laurentiu, 22 March 2019 - 16:33.


#131
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,123
  • Înscris: 09.08.2005

 shogun1, on 22 martie 2019 - 12:14, said:

Ai dreptate partial, cota de piata influenteaza. Daca te documentai inainte sa te arunci cu capul inainte, aflai ca Linux are si alte mijloace anti-malware! Poti monta partitiile read-only, noexec si esti imun! Bine, trebuie sa fii preocupat de securitate si sa te pricepi.
Autocad, Corel, samd. Tot partial, sper ca nu afirmni ca marea majoritate a userilor de windows folosesc aceste aplicatii...
Cota de piață e esențială - chestiune de eficiență. De restul puteai da informația fără să fii agresiv... și cred că utilizatorii care ar trece de la Windows la Linux s-ar aștepta la ușurință de utilizare, nu la montat partiții în moduri speciale.

 Mr_nobody_, on 22 martie 2019 - 12:41, said:

Pe Linux ai control deplin asupra sistemului de operare, poți chiar să compilezi kernel-ul din surse dacă ai chef, poți să modifici orice bucățică. Windows 10 e spyware.
Și cît i-ar lua cuiva care are zero cunoștințe de informatică/programare să capete competențele necesare pentru compilat kernel și modificat Linux după pofta inimii?

#132
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019
Suntem în epoca utilizatorului demult! Ce kernel?! De ce m-ar interesa pe mine ce-i ăla kernel?! Prea scurta viața pentru așa ceva

#133
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010
Eu m-am obişnuit cu Linux foarte mult. Pentru mine GNU/Linux este o necesitate.

Am Windows XP în VirtualBox doar pentru a-mi satisface uneori nostalgia pentru prima experienţă cu un PC.

Dar în rest, lucrez în Linux. Distribuţiile mele preferate sunt CentOS şi Fedora.

Apropo, Richard Stallman şi Linus Torvalds sunt doi mari genii ai timpurlui nostru,

şi nu în ultimul rând ceilalţi voluntari care contribuie la proiectele GNU şi Linux şi alte aplicaţii Open Source.

Edited by JJackFLASH, 22 March 2019 - 16:36.


#134
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 17.03.2005

 radunic, on 22 martie 2019 - 16:33, said:

Cota de piață e esențială - chestiune de eficiență. De restul puteai da informația fără să fii agresiv... și cred că utilizatorii care ar trece de la Windows la Linux s-ar aștepta la ușurință de utilizare, nu la montat partiții în moduri speciale.


Și cît i-ar lua cuiva care are zero cunoștințe de informatică/programare să capete competențele necesare pentru compilat kernel și modificat Linux după pofta inimii?
Nu trebuie sa montezi partitii in read only sau altceva, nu se pot autoexecuta coduri malicioase sau programe.
In Linux instalezi doar din "magazinul" lor aplicatii si fluieri ca nu ai nicio treaba cu malware, virusi viermi...

#135
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019
Aoleu! Stallman e caz clinic! Ăla folosește telefonul fix.

#136
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

 PostacheNegrutzi, on 22 martie 2019 - 16:39, said:

Aoleu! Stallman e caz clinic! Ăla folosește telefonul fix.

Telefonul fix este mai sigur decât smartphonul. Iar acei care postează în FB poze îşi trădează coordonatele geografice.

Aşa prostie au făcut nişte marinari de pe un vas militar rusesc, care se afla atunci în apele teritoriale ale unui stat din bazinul

Mării Meditrerane.

Edited by JJackFLASH, 22 March 2019 - 16:44.


#137
NaeCicolae

NaeCicolae

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 19.03.2019

 Amaryl, on 22 martie 2019 - 12:58, said:

Am înțeles, însă eu vorbesc din perspectiva userului obișnuit care vrea sa instaleze SO și apoi să l folosească, fără complicații. Îmi aduc minte cum instalam Windows 98 și nu era cea mai plăcută experiența.
Merită toată complicația cu Linux pt userul mediu ?
Eu am testat câteva distribuții, interesante, dar nu m au dat pe spate, de asta am întrebat, poate am ratat eu avantajele majore.



Aham, cine nu e profesionist IT e de nivel las fierbinți. Cum simt unii nevoia sa semnalizeze...
Pai este, pt ca nu-ti trebuie nici macar doua clase ca sa navighezi in Windows.De aceea ai si pictograme si nu text, ca si cei care nu stiu sa citeasca sa poata naviga.

 spooky51, on 22 martie 2019 - 13:47, said:


Sunt aproape sigur ca fabrica de laptopuri nu instaleaza Windows pe produse :D
Ba da, sunt versiunile OEM

 PostacheNegrutzi, on 22 martie 2019 - 16:39, said:

Aoleu! Stallman e caz clinic! Ăla folosește telefonul fix.
Clinic sau nu, datorira lui exists sistemul de operate GNU/Linux

Edited by NaeCicolae, 22 March 2019 - 16:44.


#138
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019

 JJackFLASH, on 22 martie 2019 - 16:42, said:

Telefonul fix este mai sigur decĂąt smartphonul. Iar acei care postează Ăźn FB poze Ăźși trădează coordonatele geografice.
Așa prostie au făcut niște marinari de pe un vas militar rusesc, care se afla atunci Ăźn apele teritoriale ale unui stat din bazinul
Mării Meditrerane.
Fii serios! Ești in afara societății, a familiei și a pieței muncii fără tehnologie. Pană și la spitalul de psihiatrie pacienților le sunt lăsate mobilele in camera! Normal că vine la pachet și cu dezavantaje. Nici fixul nu e "sigur" eu l-am desființat pentru că seniorii mei erau ținta a tot felul de excroci. Se poate și pe mobil dar mai greu.

Edited by PostacheNegrutzi, 22 March 2019 - 16:54.


#139
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

 PostacheNegrutzi, on 22 martie 2019 - 16:52, said:

Fii serios!

Stalman este serios şi nu este în afara societăţii.

Chiar şi reţele de socializare sunt o capcană.

Cu această ocazie RMS a zis: "You don't have Facebook, but Facebook has you".

#140
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,147
  • Înscris: 30.08.2017

 r_murphy, on 22 martie 2019 - 16:21, said:


recunosc ca voi fi magar si mai ales nesimtit in cele pe care le voi scrie, si-mi cer scuze anticipat ..

daca ai in casa un calc pe uindoze, care s-a busit, un singur calculator, si nu mai lucra de nici un fel, cum .. "Descarci kitul de instalare de pe net de la Windows." ??????

Faci din timp un stick/dvd cu win sau rogi un prieten sa îți dea un stick cu win.

#141
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,206
  • Înscris: 30.04.2007
si daca ai un stick linux live cd si-ti tragi intr-o alta partitie kitul, nu este mai simplu ? zic si eu asa, ca nestiutorul intr-ale calculatoristicii ;)

#142
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019

 NaeCicolae, on 22 martie 2019 - 16:48, said:


Pai este, pt ca nu-ti trebuie nici macar doua clase ca sa navighezi in Windows.De aceea ai si pictograme si nu text, ca si cei care nu stiu sa citeasca sa poata naviga.


Domnu suficient, faptul că Windows poate fi folosit de unul cu 2 clase nu presupune deloc că utilizatorii de Windows au doua clase sau nivel de las fierbinți.


Bun, după atâtea pagini tot prețul a rămas motivul pt migrarea pe Linux pt un user obișnuit. Exceptandu l, nu mai există altceva decât curiozitatea poate.

#143
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Nu cred ca pretul e prima problema. Nu am un procent (desi e in scadere), un numar mare de utilizatori de Windows nu folosesc o versiune legala si nu platesc nimic pentru ea, deci ar trebui sa pice din start treaba.

Curiozitatea? Sigur, ar fi principalul pas sa vada cum se prezinta noutatea (probabil e similar cu versiunile de Android cand majoritatea asteapta sa vada ce noutati aduce si cum se comporta).

A ramas in mintea majoritatii ca linux=programatori. Pana sa-l incerc, aveam aceeasi conceptie (trebuie sa scriu comenzi, nu are interfara grafica, etc). IT-stul fimei mi-a aratat (acu' vreo 10 ani) cand instala unul pe calculator (versiunea de server, ce-i drept) si mi-a zis ca grafica pe care o vad e normala pentru un server, fara de windows care cere resurse ma multe (duble la momentul respectiv).  Am cautat pe youtube si am vazut cum arata. PRactic asa a inceput linuxul la mine.

Din pacate, acea curiozitate (nu costa, chiar dispunem de 5-10 minute sa vedem cum ar decurge, frugal, o instalare si cum arata out of the box) sa se uite sa vada ce si cum. Mai adaug obisnuinta? Comoditatea? Lasa ca ma rezolva un prieten? La ce sa mai dau 5-600 lei pentru o licenta, si aia legata de calculator? De ce s-o mai platesc, din moment ce nu pot s-o instalez pe alt calculator, daca imi crapa asta actual?

Mai sunt si alte motive (pe langa cel principal: e prea greu de invatat, n-am chef, ma joc jocuri care nu sigur nu merg, n-am incercat, dar sigur nu merg). Ma intreb, din jucatorii de Steam, cati au vazut emblema de linux, si cati din ei au fost curiosi sa vada care-i faza?

#144
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

 neagu_laurentiu, on 22 martie 2019 - 16:32, said:

Uiti insa cum ai facut rost de acel kit. Da, poti sa nu-l activezi dar de unde l-ai luat? Singura varianta legala si fara plata e cea de evaluare, restul nu. Asa ca nu-l activa dar bani ai dat.

Eu am un calculator in casa cu win 10 luat de pe site-ul oficial microsoft. https://www.microsof...nload/windows10
Downloadat si instalat LEGAL. Isi face update regulat legal. Doar ca am acel wattermark in dreapta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate