Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Cel mai bun malai ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#55
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Eu îmi fac mălai din porumbul propriu, din sămânța mea an de an, deci nehibridizat ! Fiind și eu mămăligar de fel, îmi produc singur mălaiul și macin cât am nevoie pe o moară profesională de măcinat cafea, piper, orez, grâu, porumb etc. cu granulație reglabilă, are 15Kg mașina, cum sunt cele din magazine și practic într-un minut macin cam un Kg de boabe ! Nu se compară niciodată mămăliga din mălai, boabe curățate proaspăt de pe cocean, cu ce vând ăștia mălai grisat de prin magazine, fără nici un gust și miros de porumb !

Eu de exemplu am rețeta mea de rasol de pui cu mămăligă, nu mai consum carne prăjită în ulei. Pun apa pe foc și când dă în clocot pun bucățile de pui fără piele, această piele grasă o dau la pisici și când începe iar să fiarbă supa, adaug un morcov, o bucată de țelină, păstârnac, pătrunjel rădăcină 2-3 cartofi tăiați pe jumătate, piper și sare niciodată nu adăugați sarea înainte de final, trebuie să păstrăm gustul cărnii de pui cât mai aromată și dulce !

Sarea adăugată în apă rece la început împreună cu carnea și legumele se prepară doar pentru gustul ciorbei sau supei cu tăiței și găluște, carnea fiartă fiind produsul secundar care nu va avea nici pe departe același gust ca al rasolului ! Nu-i musai să adaugi toate legumele enumerate, puteți personaliza după gust și după cca. 15-20min este gata rasolul ! Scoți toate ingredientele legumele și carnea care au fiert și le pui pe un platou acoperit cu un capac, să nu se usuce rasolul, apoi strecori supa în ceaunul de făcut mămăligă, o cană de supă o păstrezi pentru mujdeiul de usturoi pisat.

După ce-ai terminat mămăliga, o să iasă atât de gustoasă, că o savurezi goală și merge cu orice alt preparat, tocăniță, sarmale, pește, brânză de burduf, ouă ochiuri etc...etc, dar eu o ”halesc” cu puiul rasol, legumele și mujdeiul pe care-l dau voleu cu lingura, binențeles nu mai ies din casă câteva ore că-i omor pe toți când deschid pliscul ! Posted Image

#56
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 21.06.2012
On:Panzani
Off:Ce gatiti astazi "fetelor"???

#57
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 DaculScoril0, on 11 februarie 2019 - 21:42, said:

eu caut făină de porumb. Adică un mălai măcinat fin ca făina obișnuită.

Numa la moara. Nu e un produs comercial. Consumatorii de nagazin cauta un malai care sa arate ca grisul.

 Iocan, on 11 februarie 2019 - 22:07, said:

Mălai bun nu există.

Asta crezi tu, ca n-ai mancat in viata ta o mamaliga facuta la ceaun din malai de tara. Sunt oameni la tara care au pamant si nu dau tot porumbul la oratanii, iau doi saci si-i duc la moara, si iau malai la schimb care le ajunge toata iarna. Ultima data eu am luat 20 kg.

Il folosesc in prezent amestecat cu malai grisat pentru ca malaiul nou, macinat recent, avand umiditate, are o problema de coacere (nu se leaga). Peste 4-5 luni, aceasta problema dispare si se poate folosi doar faina de porumb.

Pentru cei interesati pot explica tehnlogia mamaligii, daca se doreste.

Edited by rosix, 12 February 2019 - 08:00.


#58
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 trestie-de-balta, on 11 februarie 2019 - 22:26, said:


Intrebati-i pe Boc si pe Ciolos cum ne-am pricopsit cu initium.

Ciudat.
Eu am fost sigur că Băsescu și Șoroș sunt de vină, ca de obicei.
Ei sunt tot timpul la boxa atotvinovaților.

#59
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Desi pare banal de usor o mamaliga buna cere atentie.  Mai degraba faci un bors,o friptura. Sotia se impaca cu boromir,la ceaun rromesc/tuci. Si lasata sa fiarba la foc mic,amestecata din cand in cand.  Ps. glumind I-am zis: cand faci o mamliga ok te marit.   Pss. s-a chinuit 20 de ani! La crasme nu mancati mmaliga ci ceva ce seamana.

#60
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006

 C63AMG, on 12 februarie 2019 - 07:48, said:

On:Panzani
Off:Ce gatiti astazi "fetelor"???
Pentru Off, exista ditamai topicul ;)

#61
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 03.08.2004
Dar ala din piata de la tarani ce are?

#62
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
Eu cred că majoritatea mărcilor sunt bune, cu condiția să nu fi stat prea mult prin depozite.
Îmi place mălaiul Lucsor de la Buzău.

 Iocan, on 11 februarie 2019 - 22:33, said:

Ți se pare că meiul seamănă cu porumbul...

Nu o semăna el ca cereală, dar făina de mei seamănă cu făina de porumb, iar rezultatul fierturilor lor este tot un păsat, doar că cel de porumb are mai mult amidon și se încheagă mai bine, de-asta a și fost înlocuită mămăliga de mei cu mămăliga de porumb.

Dacii cultivau grâu și mei.
.

Edited by Koal, 12 February 2019 - 12:42.


#63
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Ăla din porumb.

#64
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,526
  • Înscris: 13.10.2010

 destrug, on 12 februarie 2019 - 11:18, said:

Dar ala din piata de la tarani ce are?

la mine-n piata e 2.5lei/kg, f bun. daca vreau sa-l cern, bine! daca nu, bagam cu mai multe fibre, n-am patit nimic rau de el.

#65
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 03.08.2004
Si eu tot malai de la tarani folosesc si este foarte bun. M-a mirat recomandarea sa cumperi porumb din piata si sa alergi cu el la moara cand pe aceasi taraba gasesti si malai. Cel mai bun malai l-am primit acum multi ani de la o ruda din ardeal facut din porumb copt (in cuptor). Nu am mai vazut nicaieri asa ceva.

Edited by destrug, 12 February 2019 - 16:48.


#66
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Folosesc malai Dobrogea si-mi place mult gustul.
Am mancat malai varsat din piata mult mai prost.

#67
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Si l-ati gasit, fara sa-l pregatiti in ceaun?

#68
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu prepar mamaliga la Microunde.
De lene si nefiind lamurit ce sa cumpar, am luat tot de la LIdl. Mamaliga e comestibila, dar nu e ....mamaliga. Malaiul contine si particule mult prea fin macinate si nu are aroma pe care o astept.
Nici macar cu nasul bagat in punga cu malai, nu simt mirosul caracteristic de porumb.
Posibil ca @overseas sa aibe dreptate. Parca imi aduc aminte si eu, ca cel de la Dobrogea era mai bun.

#69
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006
Exista unele preparate pentru care nu exista shortcut-uri.
Mămăliga e unul dintre ele.
Pentru o mămăliga corecta, e nevoie de mălai râșnit la moara de piatra, foc domol și răbdare...și nici măcar nu trebuie prea multă, in 20 minute fierbe.
Pentru o mămăliga legată, cu consistentă suficient de tare încât sa poată fi feliata, raportul de apa/faina este de 1/3.

#70
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Hai sa va zic cum fac eu mamaliga. Eu folosesc un ceaun de aluminiu cu coada (se gaseste pe la mesteri atizani). Pun cam 1,5l de apa la o mamaliga (ceaunul are cam 3l) adaug un praf de sare si un pic de ulei in apa, sa iasa mai legata, sa nu se lipeasca.

Cand fierbe apa, adaug malaiul "in ploaie" in apa clcotita si invart continuu cu un tel de batut oua (am unul mai zdravan, cum erau odata) sa nu faca cocoloase. Se pune malai cat sa iasa ca o smantana subtire de consistenta, apoi se adauga cu un capac (nu va lasati pacaliti la consistenta, malaiul mai absoarbe din apa). Dupa aceasta etapa las sa fiarba la foc ceva mai mic si mai invart mamaliga cu o lopatica de lemn. Se invarte energic. Nu are un timp de coacere standard dar dureaza vreo 10 min dupa ce adaug malaiul. Se rastoarna intr-o farfurie mai mare, cu un ticator de lemn dedesubt, sau direct pe tocator daca e ceva nai tare, mai legata. Se portioneaza cu lingura daca e moale (ex: ptr branza cu smantana) sau se taie cu atza daca e ceva mai vanjoasa.

Edited by rosix, 24 February 2019 - 14:56.


#71
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Exact asa am facut si eu zeci de ani, pana cand am "descoperit" metoda la microunde. Rapid, simplu, fara cocolase, dureri de burta, sau arsuri pe maini de la stropi.
Daca malaiul este de calitate, iese mamaliga perfecta.

Metoda:
Intr-un vas de sticla termorezistanta (Jena) pun malai si apa in raport de 1:3 (eu folosesc 100 ml:300 ml), sare si un pic de unt(cca 25 g).
Pun 2 minute la microunde, amestec, 2 minute, amestec, 2 minute amestec, 2 minute, amestec si gata (in functie de cantitate, de consistnta dorita si de puterea cuptorului timpii pot fi diferiti).
Inca un avantaj: vasul se spala foarte usor.

Edited by pasilla, 24 February 2019 - 16:18.


#72
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006
Dacă nu e mălai instant, aia nu e fiarta cum trebuie neam...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate