Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

S-au inchis magazine in zonele rurale?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#73
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

 strongsss, on 21 ianuarie 2019 - 21:39, said:

magazinul e un loc public. legea (333 parca) il obliga sa monteze si sa exploateze sistemul de supraveghere cu o firma autorizata
Poti cita pasajul de lege care zice ca supravegherea cu camere e obligatorie la orice magazin? Ca eu n-am auzit de asa ceva pana acum.

#74
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Iti dai seama ca legea aia(333 parca) nu te poate obliga pe tine patron de magazin satesc sa pui sistem video cu o firma,iar daca asa se intampla cineva trebuie sa raspuna,legea e de rahat (cam ca orice lege data inainte de momentul 1 ian 2007) iar militienii mai de rahat.In fine,nu am inteles nicidata de ce domeniul asta cu alarme si camere video tine de politie,in lumea cu apa calda exista departamente ale statului ce dau licente nu militienii,dar ma rog,in Ro totul e pe invers,militia e implicata in inregistrarea masinilor si eliberarea permiselor...stat din lumea a 4-a,ce mai...

#75
danieldede

danieldede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 02.03.2018
De curand am fost la tara ca sa-mi vad parintii. Am observat un magazin inchis insa nu cred ca din cauza camerelor de supraveghere. Am aflat ca tipul dadea pe datorie, si a plecat in sat sa recupereze din bani ca sa poata sa-si cumpere marfa. Eu unul sunt patriot, daca gasesc un produs la magazinele mici srl, cumpar cu cea mai mare placere. prefer sa-i ajut pe semenii mei. Am asistat la o discutie intrun market, unul dintre sateni spunea:
Ce domne, ma duc la ala sa cumpar ca sa-l imbogatesc. Ce gandire bolnava.

#76
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

 eireman, on 21 ianuarie 2019 - 22:03, said:

Iti dai seama ca legea aia(333 parca) nu te poate obliga pe tine patron de magazin satesc sa pui sistem video cu o firma,iar daca asa se intampla cineva trebuie sa raspuna,legea e de rahat (cam ca orice lege data inainte de momentul 1 ian 2007) iar militienii mai de rahat.In fine,nu am inteles nicidata de ce domeniul asta cu alarme si camere video tine de politie,in lumea cu apa calda exista departamente ale statului ce dau licente nu militienii,dar ma rog,in Ro totul e pe invers,militia e implicata in inregistrarea masinilor si eliberarea permiselor...stat din lumea a 4-a,ce mai...
Cine vrei sa inregistreze  masinile si sa elibereze permise,administratorul de bloc?

#77
Disstrack

Disstrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 29.04.2018

 danieldede, on 21 ianuarie 2019 - 22:07, said:

Ce domne, ma duc la ala sa cumpar ca sa-l imbogatesc. Ce gandire bolnava.
''Pai normal, eu sa fac foamea si ala sa-si schimbe masina in fiecare luna?!''

#78
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
gândește-te doar ca ala daca îi merge bine si face bani, isi mai construieste o casa pentru care v a cumpăra materiale din România, v a pune la lucru oameni din România.. si exemplele pot continua.
in contrapartida, gândește-te ca retelelor mari daca le merg bine toti banii pleaca afara fara a face ceva cu ei aici.

#79
danieldede

danieldede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 02.03.2018
Tipul este super ok. Iarna de sarbatori impodebeste un brad mare si ofera cadouri copiilor saraci si nu numai. Organizeaza tombole, este super ok. Hai sa cumparam de la belgieni, englezi, germani. Astia care au urmarit sa ne rupa economia in doua si sa-si aduca ei produsele lor pe piata romaneasca. Oricum este prea tarziu pentru tara asta ca sa-si mai revina. Insa facem si noi atat cat putem...sa mai peticim.

#80
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 Neaceasca85, on 21 ianuarie 2019 - 17:54, said:

Am si eu magazin din 2003, nu dam tzagari la bucata si camere de supraveghere am din 2011.
Cit e o camera?

 Neaceasca85, on 21 ianuarie 2019 - 18:01, said:

Eu ii am perfect filmati dar neidentificati pe hotii ce mi-au spart in iunie 2016, bine mascati si cu manusi.
Smecheria e ca atunci cind inchizi magazinul sa asezi pe rafturi hirtie adeziva. Cu adezivul in sus.

Si mai sunt niste faze, le poti vedea de Craciun in Singur acasa.

#81
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,290
  • Înscris: 27.10.2007

 TruthHurts, on 21 ianuarie 2019 - 21:58, said:

Poti cita pasajul de lege care zice ca supravegherea cu camere e obligatorie la orice magazin? Ca eu n-am auzit de asa ceva pana acum.
Legea nu te obliga sa pui camere, dar daca le pui pe domeniul public, esti obligat sa le pui cu o firma autorizata.
obligativitatea camerelor la magazinele satesti se leaga de analiza de risc, dar deviem de la subiect ...

 eireman, on 21 ianuarie 2019 - 22:03, said:

dar ma rog,in Ro totul e pe invers,militia e implicata in inregistrarea masinilor si eliberarea permiselor...stat din lumea a 4-a,ce mai...
in Romania, politia nu mai este implicata demult (2004-2005) in inregistrarea masinilor si eliberarea permiselor. pentru asta e un serviciu separat DRPCIV, care n-are treaba cu IGPR.
ca oamenii nu stiu asta, confirma proverbul tara frumoasa, pacat ca-i locuita . . . unii sunt de mana a patra, ce sa-i faci ...

Edited by strongsss, 21 January 2019 - 23:48.


#82
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 danieldede, on 21 ianuarie 2019 - 22:59, said:

Tipul este super ok. Iarna de sarbatori impodebeste un brad mare si ofera cadouri copiilor saraci si nu numai. Organizeaza tombole, este super ok. Hai sa cumparam de la belgieni, englezi, germani. Astia care au urmarit sa ne rupa economia in doua si sa-si aduca ei produsele lor pe piata romaneasca. Oricum este prea tarziu pentru tara asta ca sa-si mai revina. Insa facem si noi atat cat putem...sa mai peticim.
Am fo' azi in Kaufland. Au inceput sa ma dispere supermarcheturile astea. Nu le mai suport reclamele cu oferte cu de toate. Nu pot sa vinda marfa si sa taca?

#83
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018
Ce gluma buna.
Cand vreodata s-a respectat vreo lege in zonele rurale?

Sa crezi tu ca s-au inchis magazine din cauza ca s-a dat inca o lege pe care sa nu o respecte e destul de naiva treaba.

#84
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

 strongsss, on 21 ianuarie 2019 - 23:32, said:


Legea nu te obliga sa pui camere, dar daca le pui pe domeniul public, esti obligat sa le pui cu o firma autorizata.
obligativitatea camerelor la magazinele satesti se leaga de analiza de risc, dar deviem de la subiect ...

in Romania, politia nu mai este implicata demult (2004-2005) in inregistrarea masinilor si eliberarea permiselor. pentru asta e un serviciu separat DRPCIV, care n-are treaba cu IGPR.
ca oamenii nu stiu asta, confirma proverbul tara frumoasa, pacat ca-i locuita . . . unii sunt de mana a patra, ce sa-i faci ...
Daca ai fi avut curiozitatea sa citesti,drpciv aia e plina de politisti si e sluga MAI. In lumea civilizata,actele masinii sunt emise de autoritati de sub ministerul transporturilor,doar la somalezii Europei militia e in tot si in toate...

#85
editielimitata

editielimitata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 05.01.2019

 rich1974, on 21 ianuarie 2019 - 17:37, said:

Mie faza cu tigarile la bucata mi se pare geniala. Oare mai exista pe undeva asa ceva? Chiar sunt curios.
in suburbiile oricarui mare oras occidental.
Londra, Roma, Paris, New York.
OK. face exceptie Havana, Moscova si Beijing. aia sunt saraci si comunisti .

Edited by editielimitata, 22 January 2019 - 06:09.


#86
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014

 SmurfK, on 21 ianuarie 2019 - 19:03, said:



"Micile afaceri" despre care discutăm aici sunt, de cele mai multe ori, în sfera bișniței. Evaziune fiscală la greu, existența pe piață fiind condiționată de această evaziune.

"Sănătatea economică" adusă de acești privați este similară cu cea adusă de sămsarii de mașini. Mai bine fără.


De fapt asta e "boala cronică", ideea că nu poți face un ban cistit și că trebuie să furi pe unde apuci, pentru că "așa se face". Lucru valabil, dacă faci afaceri proaste, cum sunt multe astfel de buticuri. O afacere bună n-are nevoie de evaziune.
Zicea deunazi F. Negrutiu la emisiunea in fatza ta, ca cam tot ce-i sistem in Ro: ca vb de economie, educatie, ....... daca-l scuturi nitel sare din el numai coruptie, scheme de evaziune..........cum sare colbul dintr-un presh. Afirmatia a fost facuta la o emisiune in care a fost invitat Funeriu, se discuta supravegherea BAC ului cu camere video, pb plagiatului. Io inclin sa-i dau dreptate, dupa 24 de ani de privat, dar interactionand cu Ana. F., Electrica........Imi povestea un prieten care muncise in Ana F., ca-l trimiteau sefii sa puna sechestru la firme cu datorii de miliarde pe dacii harb din 1900 toamna...... el trebiua sa semneze, sa-si asume riscul semnaturii, astfel in cazul in care se imputea treaba sa fie tzapul ispasitor. Cam ce se vroia cu Cliseru in 10 august. Tare mi-i teama ca toata Romania-i la fel.

#87
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
exact la fel sistemul de stat este corupt profund in România nimic nu este corect in acest sistem.

#88
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

 jimi91, on 21 ianuarie 2019 - 17:22, said:

... mai ales ca ei aveau clienti fideli, care luau pe datorie, tigari la bucata, bautura pe caiet etc...
Asta numesti tu clienti fideli, care iau acum si platesc la anul?
Daca 90% fac asa, cum crezi ca mai plateste magazinul pentru marfa? Cum isi plateste taxele, utilitatile, angajatii? Chiar si depozitele de unde se aprovizioneaza cer plata la 30 sau 60 de zile, iar daca magazinul asteapta dupa clientii "fideli", e clar ca nu are de unde sa le plateasca si pana la urma patronul decide sa inchida pravalia.

Cateodata chiar nu stiu din ce put al gandirii le mai scoti si pe astea...Posted Image Posted Image

Edited by Hider141, 22 January 2019 - 08:02.


#89
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009
Eu am un IMM, credeti-ma ca de la an la an ni se mai baga cate ceva pe gat... Analiza de risc, respecti contractul cu firma de paza, case de marcat noi, contract PSI etc. Nu mai spun ca taxa pentru salubrizare este de 10 ori mai mare fata de cat platesc acasa, dar asta tine de la firma la firma. Si nu am pubela de gunoi, le folosesc pe cele ale blocului unde este spatiul. Sa nu mai zic ca tot gunoiul meu este reciclabil - carton si platic si, astfel, folosesc doar pubelele pentru colectare selectiva.

Edited by alekz31, 22 January 2019 - 10:02.


#90
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Fratilor,citesc si ma crucesc! Sistemul e profund corupt in Romania,securistii au pus mana pe tot si au ajuns sa trateze pe toti ca pe scalavi. Cum naiba sa nu se inchida afaceri mici si cum sa nu plece lumea in vest cand acolo zilnic se scornesc alte taxe si obligatii? Sunt plecat din tara din 1993,am avut afaceri in UK si Irlanda dar asa aberatii ca in Romania nu am intalnit.
Nu te poate obliga nimeni in lumea normala la contract cu firme de paza(toate ale fostilor militieni si securisti),analize de risc,contract cu diverse firme ce furnizeaza ei tor felul conform legilor date pentru ei. Ciudat e si ca prin orasele Romaniei gasesti doar cate o firma care ridica gunoiul,esti fortat sa faci contract cu ea....ce mai,e raiul mafiotilor in Romania si situatia nu se va schimba curand daca lumea nu iese in strada sa sea cu ei de pamant.
Sa vedeti show daca vrei sa deschizinun service auto! Tone de acte,taxe,restrictii,minciuni cu norme europene inexistente..doar sa te impiedice sa faci,sa fie doar ai lor pe piata..si cam asa e in toate domeniile...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate