Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

S-au inchis magazine in zonele rurale?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#91
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018
Nu ziceti voi ca vreti sa se respecte legea... luati legi de la PSD, numai din alea cu dedicatie sa faca bani sustinatorii de partid.
Pe zi ce trece mai inventeaza ceva inutil ca un stampilator de hartii de partid sa faca bani.
Verificare ITP, verificare acte de notar, verificare gaze, verificare sanatate, verificare incendiu, verificare securitate,, verificare coeficient energetic... si tot felul de verificari si avize INUTILE facute doar pentru a jefui populatia de bani prin oamenii partidului.

View Postalekz31, on 22 ianuarie 2019 - 10:00, said:

credeti-ma ca de la an la an ni se mai baga cate ceva pe gat...


#92
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,561
  • Înscris: 25.04.2007

View Postalx42, on 21 ianuarie 2019 - 20:43, said:

or fi fost si daunatori, dar existenta lor produce in mod indirect si efecte pozitive.
"samsarul" mai cumpara de la taran, mai da de lucru la X si Y, mai isi cheltuie casul prin tara. in general este mai ineficient si asta un lucru benefic pentru restul populatiei.
dar ditamai lantul de hypermarketuri prin natura lui este un monument de eficienta, si va cumpara ce e mai ieftin, implicit mai prost si isi va 'optimiza' cheltuielile la sange astfel incat gazda sa nu ramana cu nimic iar dupa ce gazda moare, se va muta in alt loc
Si buticarul de unde cumpara marfa? Alearga prin tara dupa calitatea a I-a? Chiar daca nu gandesti cand scrii, mai reciteste de doua trei ori pana ii dai drumul la postare, poate vine sclipirea si stergi aberatiile.

#93
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009

View PostCousteau, on 22 ianuarie 2019 - 11:48, said:

Si buticarul de unde cumpara marfa? Alearga prin tara dupa calitatea a I-a? Chiar daca nu gandesti cand scrii, mai reciteste de doua trei ori pana ii dai drumul la postare, poate vine sclipirea si stergi aberatiile.
Din angro-uri!Astia la supermarket mai practica si aducerea marfi din zonele unde nu se vand,schimba data de valabilitate......!

#94
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postsilesax, on 22 ianuarie 2019 - 07:46, said:

exact la fel sistemul de stat este corupt profund in România nimic nu este corect in acest sistem.
Nu as fi sigur ca la privat e mai bine sau mai altfel.

Stiti care e diferenta cea mai mare intre stat si privat? -> Sunt oameni in ambele parti. Parerea mea.

View Posteireman, on 22 ianuarie 2019 - 10:34, said:

Fratilor,citesc si ma crucesc! Sistemul e profund corupt in Romania,securistii au pus mana pe tot si au ajuns sa trateze pe toti ca pe scalavi. Cum naiba sa nu se inchida afaceri mici si cum sa nu plece lumea in vest cand acolo zilnic se scornesc alte taxe si obligatii? Sunt plecat din tara din 1993,am avut afaceri in UK si Irlanda dar asa aberatii ca in Romania nu am intalnit.
Nu te poate obliga nimeni in lumea normala la contract cu firme de paza(toate ale fostilor militieni si securisti),analize de risc,contract cu diverse firme ce furnizeaza ei tor felul conform legilor date pentru ei. Ciudat e si ca prin orasele Romaniei gasesti doar cate o firma care ridica gunoiul,esti fortat sa faci contract cu ea....ce mai,e raiul mafiotilor in Romania si situatia nu se va schimba curand daca lumea nu iese in strada sa sea cu ei de pamant.
Sa vedeti show daca vrei sa deschizinun service auto! Tone de acte,taxe,restrictii,minciuni cu norme europene inexistente..doar sa te impiedice sa faci,sa fie doar ai lor pe piata..si cam asa e in toate domeniile...
Nu stiu cit e problema de securisti si cit e de mentalitate si obiceiuri locale...

#95
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostHider141, on 22 ianuarie 2019 - 08:01, said:

Asta numesti tu clienti fideli, care iau acum si platesc la anul?
Daca 90% fac asa, cum crezi ca mai plateste magazinul pentru marfa? Cum isi plateste taxele, utilitatile, angajatii? Chiar si depozitele de unde se aprovizioneaza cer plata la 30 sau 60 de zile, iar daca magazinul asteapta dupa clientii "fideli", e clar ca nu are de unde sa le plateasca si pana la urma patronul decide sa inchida pravalia.

Cateodata chiar nu stiu din ce put al gandirii le mai scoti si pe astea...Posted Image Posted Image

daca nu le conveneau, nu ar fi acceptat....platesc si ei la salariu, la tara se mai intampla sa nu ai bani, nu toti muncesc la interprinderi, multi se duc cu ziua....dar le fac consumatie...gandeste-te ca magazinele astea supravietuiesc de 20 de ani ....nu le-ar fi tinut daca nu ar fi meritat....

Dar ca mentalitate, normal ca te duci la nea Vasile care ti-a mai dat pe caiet :)

#96
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,561
  • Înscris: 25.04.2007

View Postdanieldede, on 21 ianuarie 2019 - 22:07, said:

De curand am fost la tara ca sa-mi vad parintii. Am observat un magazin inchis insa nu cred ca din cauza camerelor de supraveghere. Am aflat ca tipul dadea pe datorie, si a plecat in sat sa recupereze din bani ca sa poata sa-si cumpere marfa. Eu unul sunt patriot, daca gasesc un produs la magazinele mici srl, cumpar cu cea mai mare placere. prefer sa-i ajut pe semenii mei. Am asistat la o discutie intrun market, unul dintre sateni spunea:
Ce domne, ma duc la ala sa cumpar ca sa-l imbogatesc. Ce gandire bolnava.
Si ce vrei omule sa fac? Sa cumpar ardei Kapia cu 9 lei dintr-un supermarket sau sa merg in piata si sa cumpar acelasi kapia cu 12-13 lei? Am dat doar un exemplu. Imi rup eu de la gura 35% ca sa-l ajut pe ala din piata doar in ideea ca asa as fi patriot si invers nu? Aaaa, sau in ideea ca ala isi va cheltui profitul in Romania si nu-si va petrece concediul in Grecia, bulgaria, Turcia ci pe la Eforie sa se scalde printre rahatii plutitori? Tu esti serios cand debitezi enormitatile astea sau si tu esti un amarat de buticar?

#97
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Voi n-ati vazut ce preturi au astia la magazinele pe colt....o sticla de lapte de 1 litru 4-5 lei :)...nici macar nu vorbim de brand aici..un no name ...si nici nu e bun :)...eu cu 6 lei la tara cumpar 2 l direct de la vaca :)....are gust de cacao...stiu ca conteaza ce mananca vaca...foarte bun laptele...acum, nu toti au aceasta opurtunitate, sa ia lapte de la sursa....dar fiecare cauta preturi decente si un produs pe masura :)...de la magazinele de la tara eu am cumparat doar tigari, bautura  si paine :)), cam atat...restul au niste preturi prea piperate.

Acum, cel de la tara, desi stie ca in oras e mai ieftin, tot de la ei cumpara...de ce? pentru ca poate sa-i dea banii peste doua saptamani :)...nu-i convine nici lui ca plateste in plus...dar asta se intampla cand esti amarat..totul e mai scump...

#98
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

View Postjimi91, on 22 ianuarie 2019 - 13:54, said:

Voi n-ati vazut ce preturi au astia la magazinele pe colt....o sticla de lapte de 1 litru 4-5 lei Posted Image...nici macar nu vorbim de brand aici..un no name ...si nici nu e bun Posted Image...eu cu 6 lei la tara cumpar 2 l direct de la vaca Posted Image....are gust de cacao...stiu ca conteaza ce mananca vaca...foarte bun laptele...acum, nu toti au aceasta opurtunitate, sa ia lapte de la sursa....dar fiecare cauta preturi decente si un produs pe masura Posted Image...de la magazinele de la tara eu am cumparat doar tigari, bautura  si paine Posted Image), cam atat...restul au niste preturi prea piperate.

Acum, cel de la tara, desi stie ca in oras e mai ieftin, tot de la ei cumpara...de ce? pentru ca poate sa-i dea banii peste doua saptamani Posted Image...nu-i convine nici lui ca plateste in plus...dar asta se intampla cand esti amarat..totul e mai scump...
Cand cumperi lapte de la sursa,sa stai la poarta,sa nu vezi cum mulge vaca.

#99
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postscania_delfin, on 22 ianuarie 2019 - 14:09, said:

Cand cumperi lapte de la sursa,sa stai la poarta,sa nu vezi cum mulge vaca.

am vrut sa evidentiez faptul ca oamenii cauta produse bune la preturi corecte :)....iar laptele proaspat e cald;)

#100
danieldede

danieldede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 02.03.2018

View PostCousteau, on 22 ianuarie 2019 - 13:31, said:

Si ce vrei omule sa fac? Sa cumpar ardei Kapia cu 9 lei dintr-un supermarket sau sa merg in piata si sa cumpar acelasi kapia cu 12-13 lei? Am dat doar un exemplu. Imi rup eu de la gura 35% ca sa-l ajut pe ala din piata doar in ideea ca asa as fi patriot si invers nu? Aaaa, sau in ideea ca ala isi va cheltui profitul in Romania si nu-si va petrece concediul in Grecia, bulgaria, Turcia ci pe la Eforie sa se scalde printre rahatii plutitori? Tu esti serios cand debitezi enormitatile astea sau si tu esti un amarat de buticar?
Nu omule, nu sunt buticar. Mai sunt insa si buticari care au preturi rezonabile chiar si fata de market-uri renumite. Adevarat ca majoritatea au un renume vis-a-vis de preturile mari. Ma bate gandul sa deschid un magazin la tara si sa adaug doar 0,50 de bani la fiecare produs. Ma gandesc ca daca as vinde 300 de produse pe zi minim, mi-ar ajunge 150 de lei pe zi cu un program de 10 ore. Mai greu cu actele si toata birocratia asta...

Edited by danieldede, 22 January 2019 - 15:20.


#101
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postdanieldede, on 22 ianuarie 2019 - 15:20, said:

Nu omule, nu sunt buticar. Mai sunt insa si buticari care au preturi rezonabile chiar si fata de market-uri renumite. Adevarat ca majoritatea au un renume vis-a-vis de preturile mari. Ma bate gandul sa deschid un magazin la tara si sa adaug doar 0,50 de bani la fiecare produs. Ma gandesc ca daca as vinde 300 de produse pe zi minim, mi-ar ajunge 150 de lei pe zi cu un program de 10 ore. Mai greu cu actele si toata birocratia asta...
Si cu taxele si impozitele. Incearca sa faci calculul cu tot cu astea.

Apoi gindeste-te ca poate nu atingi tinta aia de 300 produse/zi.

Avantajul e ca ai timp sa citesti carti, poate sa urmezi si o facultate la invatamint la distanta.

#102
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018

View PostCousteau, on 22 ianuarie 2019 - 13:31, said:

Si ce vrei omule sa fac? Sa cumpar ardei Kapia cu 9 lei dintr-un supermarket sau sa merg in piata si sa cumpar acelasi kapia cu 12-13 lei? Am dat doar un exemplu. Imi rup eu de la gura 35% ca sa-l ajut pe ala din piata doar in ideea ca asa as fi patriot si invers nu? Aaaa, sau in ideea ca ala isi va cheltui profitul in Romania si nu-si va petrece concediul in Grecia, bulgaria, Turcia ci pe la Eforie sa se scalde printre rahatii plutitori? Tu esti serios cand debitezi enormitatile astea sau si tu esti un amarat de buticar?
E ca in bancul ala:
- Sefu ce Mertan frumos ti-ai luat!
- Da, daca vei munci mai mult anul asta... la anul imi voi lua inca unul si mai misto.

Cam asa zic si ei, sa cumperi de la bisnitarul patron roman cu adaosuri nesimtite ca sa isi ia la anul unul si mai misto... sa vezi ce mandru o sa te simti cand stai la el la taraba fata in fata cu o analfabeta de la tara tinuta in frig la taraba si platita in bani de paine si el cu Mertanul la poarta la piata asteapta sa vina proasta cu incasarile. O sa iesi mai mandru pe poarta la piata cand vezi Mertanul acolo, ca ai ajutat la cumpararea lui.

Edited by costl, 22 January 2019 - 15:31.


#103
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

View PostHider141, on 22 ianuarie 2019 - 08:01, said:

Asta numesti tu clienti fideli, care iau acum si platesc la anul?
Daca 90% fac asa, cum crezi ca mai plateste magazinul pentru marfa? Cum isi plateste taxele, utilitatile, angajatii? Chiar si depozitele de unde se aprovizioneaza cer plata la 30 sau 60 de zile, iar daca magazinul asteapta dupa clientii "fideli", e clar ca nu are de unde sa le plateasca si pana la urma patronul decide sa inchida pravalia.

Cateodata chiar nu stiu din ce put al gandirii le mai scoti si pe astea...Posted Image Posted Image
ciudat este ca bietul patron are si 10-15 apartamente prin diverse orase mari ''bagare la produs''! e folclor ca nu merge treaba, daca nu mergea plecau la capsuni nu stateau sa traga mita de coada!

#104
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postdanieldede, on 22 ianuarie 2019 - 15:20, said:

Mai greu cu actele si toata birocratia asta...

Eu nu cred că asta-i problema, ci faptul că încerci să aplici o economie care se aplică jocurilor de copii din spatele blocului, în lumea reală.

Am văzut problema asta în cazul multora care încep mici afaceri. Ajung să funcționeze, pe urmă au un mare blocaj, când se trezesc că socoteala de-acasă nu prea e potrivită. E și o lipsă de educație generală, pentru că lucrurile astea nu se învață în școală, dar și o ignoranță personală.

Eu chiar îmi doresc să-ți deschizi tu magazinașul ăla în care aplici adaos comercial de "0,50 de bani". Că dacă-ți spun eu că vorbești aiurea, zici că am ceva cu tine, dar când dai tu cu capul în perete înveți mai bine.

#105
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Și că m-am revigorat cu un duș, să-ți fac și un mic calcul.

Tu zici că aplici 50 bani pe produs. E greu să fac calculul pe așa ceva, așa că voi folosi o valoare procentuală, voi considera 5% adaos comercial.

Să zicem că ai 10.000 de lei, ăștia sunt banii tăi de aprovizionare. Te duci frumos, cumperi marfă de 10.000 de lei, umpli magazinul. Conform prețurilor, odată ce vinzi toate produsele, vei încasa 10.500 lei.

Din ăia 500 de lei, vei plăti așa:
- 864 lei contribuția pentru salariul tău minim;
- 1263 lei salariul tău net;
- 500 lei contabilul;
- 500 lei chiria;
- 300 lei energia + alte utilități;
- 100 lei taxa de gunoi;
- 200 lei benzină;
- rata la mașină (pentru că îți faci aprovizionare singur, că nu-ți vine nici dracu' să-ți aducă ție 5 pungi de făină);

Astea sunt cheltuielile curente, pe care le vei plăti lună de lună. Pe lângă, mai ai cheltuielile de înființare (4-500 lei), casa de marcat (1000 lei), ceva amenajări, curățenie, autorizații.


Pe urmă, mai vine problema produselor nevândute. Eu am prezentat o situație ipotetică, ideală, care nu se întâmplă niciodată. Tu, odată ce cumperi marfă de 10.000 lei, nu vei ajunge niciodată să vinzi toată marfa înainte de următoarea aprovizionare. Să zicem că ai niște copii care-ți tot cumpără pufuleți. Rămâi fără pufuleți. Tu trebuie să te duci să cumperi pufuleți. Și tot așa, în funcție de nevoi. Vei avea produse cu care vei rămâne pe raft, altele care se vor altera și va trebui să le arunci.


Eroarea ta logică este că tu consideri că dacă cumperi un produs cu 5 lei și-l vinzi cu 5,5 lei, vei fi mai bogat cu 5,5 lei. Fals, vei avea venit 5,5 lei, din care 5 va trebui să păstrezi pentru a te aproviziona data viitoare, iar 0,5 lei va trebui să-i distribui în cheltuieli. Ce-ți rămâne odată ce ai satisfăcut toate cheltuielile, ăla e profitul net, pe care îl poți folosi, ori pentru a lua marfă mai bună, mai multă, ori pentru a aduce îmbunățiri magazinului, ori pentru a-l scoate ca dividend și a-l cheltui după cum vrei tu. Dar cum vedem mai sus, pentru un adaos comercial mic, social, așa, trebuie să vii lună de lună cu sume consistente pentru a te juca tu de-a magazinul.


Produsele au adaos comercial variabil, în funcție de mai multe criterii. Dar când gândești, de ansamblu, o astfel de afacere, trebuie să ai în vedere cheltuielile. Dacă nu reușești să-ți acoperi cheltuielile, înseamnă că acea afacere nu va putea funcționa. Și de-asta se recurge la evaziune. Mai scoți un ban din TVA, mai cumperi marfă la negru, ca să rămâi pe linia de plutire cu o afacere care nu e profitabilă.


Idealistic, sună frumos. Cumperi ieftin, vinzi ieftin, ajuți lumea. În realitate, nu merge. Doar dacă ești un mic Țiriac, care trage o bășină, se uită pe telefon și află că e mai bogat cu 50.000 de euro decât înainte de bășină, că i-a crescut o acțiune puțin. Te poți juca de-a magazinul social, cât timp ai bani să faci asta.

Edited by SmurfK, 22 January 2019 - 19:06.


#106
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,526
  • Înscris: 20.10.2006

View PostHider141, on 22 ianuarie 2019 - 08:01, said:

Asta numesti tu clienti fideli, care iau acum si platesc la anul?
Daca 90% fac asa, cum crezi ca mai plateste magazinul pentru marfa? Cum isi plateste taxele, utilitatile, angajatii? Chiar si depozitele de unde se aprovizioneaza cer plata la 30 sau 60 de zile, iar daca magazinul asteapta dupa clientii "fideli", e clar ca nu are de unde sa le plateasca si pana la urma patronul decide sa inchida pravalia.

Cateodata chiar nu stiu din ce put al gandirii le mai scoti si pe astea...Posted Image Posted Image
90% in rural cam asta presupune un magazin: sa ai suficienti bani de rulat pana iti aduc cei carora le dai ,,pe caiet” si adaosuri suficient de mari incat sa merite toata tarasenia.

#107
danieldede

danieldede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 02.03.2018

View PostSmurfK, on 22 ianuarie 2019 - 19:01, said:

Și că m-am revigorat cu un duș, să-ți fac și un mic calcul.

Tu zici că aplici 50 bani pe produs. E greu să fac calculul pe așa ceva, așa că voi folosi o valoare procentuală, voi considera 5% adaos comercial.

Să zicem că ai 10.000 de lei, ăștia sunt banii tăi de aprovizionare. Te duci frumos, cumperi marfă de 10.000 de lei, umpli magazinul. Conform prețurilor, odată ce vinzi toate produsele, vei încasa 10.500 lei.

Din ăia 500 de lei, vei plăti așa:
- 864 lei contribuția pentru salariul tău minim;
- 1263 lei salariul tău net;
- 500 lei contabilul;
- 500 lei chiria;
- 300 lei energia + alte utilități;
- 100 lei taxa de gunoi;
- 200 lei benzină;
- rata la mașină (pentru că îți faci aprovizionare singur, că nu-ți vine nici dracu' să-ți aducă ție 5 pungi de făină);

Astea sunt cheltuielile curente, pe care le vei plăti lună de lună. Pe lângă, mai ai cheltuielile de înființare (4-500 lei), casa de marcat (1000 lei), ceva amenajări, curățenie, autorizații.


Pe urmă, mai vine problema produselor nevândute. Eu am prezentat o situație ipotetică, ideală, care nu se întâmplă niciodată. Tu, odată ce cumperi marfă de 10.000 lei, nu vei ajunge niciodată să vinzi toată marfa înainte de următoarea aprovizionare. Să zicem că ai niște copii care-ți tot cumpără pufuleți. Rămâi fără pufuleți. Tu trebuie să te duci să cumperi pufuleți. Și tot așa, în funcție de nevoi. Vei avea produse cu care vei rămâne pe raft, altele care se vor altera și va trebui să le arunci.


Eroarea ta logică este că tu consideri că dacă cumperi un produs cu 5 lei și-l vinzi cu 5,5 lei, vei fi mai bogat cu 5,5 lei. Fals, vei avea venit 5,5 lei, din care 5 va trebui să păstrezi pentru a te aproviziona data viitoare, iar 0,5 lei va trebui să-i distribui în cheltuieli. Ce-ți rămâne odată ce ai satisfăcut toate cheltuielile, ăla e profitul net, pe care îl poți folosi, ori pentru a lua marfă mai bună, mai multă, ori pentru a aduce îmbunățiri magazinului, ori pentru a-l scoate ca dividend și a-l cheltui după cum vrei tu. Dar cum vedem mai sus, pentru un adaos comercial mic, social, așa, trebuie să vii lună de lună cu sume consistente pentru a te juca tu de-a magazinul.


Produsele au adaos comercial variabil, în funcție de mai multe criterii. Dar când gândești, de ansamblu, o astfel de afacere, trebuie să ai în vedere cheltuielile. Dacă nu reușești să-ți acoperi cheltuielile, înseamnă că acea afacere nu va putea funcționa. Și de-asta se recurge la evaziune. Mai scoți un ban din TVA, mai cumperi marfă la negru, ca să rămâi pe linia de plutire cu o afacere care nu e profitabilă.


Idealistic, sună frumos. Cumperi ieftin, vinzi ieftin, ajuți lumea. În realitate, nu merge. Doar dacă ești un mic Țiriac, care trage o bășină, se uită pe telefon și află că e mai bogat cu 50.000 de euro decât înainte de bășină, că i-a crescut o acțiune puțin. Te poți juca de-a magazinul social, cât timp ai bani să faci asta.
Ai dreptate, cred ca a fost o idee proasta.
Multumesc pentru informatii si sfaturi!

#108
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014

View Postjimi91, on 22 ianuarie 2019 - 13:54, said:

cu 6 lei la tara cumpar 2 l direct de la vaca
Pai d'aia e frate atat de iefin. cand negociezi direct cu animalul e mai usor...  nu mai baga nimeni adaos.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate