Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 

Cartela vs abonament (2019)

- - - - -
  • Please log in to reply
318 replies to this topic

#55
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
Unde ai vazut tu ca au 4g nelimitat? Esti in eroare grava. Mai degraba la vodafone si telekom ai internet nelimitat. Si chiar si la orange. Au scumpit abonamentele digi? Unde scrie? Nu a fost nici un comunicat.

#56
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View PostFlat, on 10 ianuarie 2019 - 09:39, said:

la abonament beneficiezi printre primii de noile tehnologii, cand a introdus vdf 4g+ sau cand va aparea 5g, fiti siguri ca nu pe cartele se va intampla/
pe scurt, abonament = calitate, cartela = cantitate

Eu am H+ pe sim-ul meu (am Redmi Note 5) și niciodată nu am simțit lipsa 4G-ului. Benchmark-ul la mine e sa vadă YouTube 1080p fără probleme.

#57
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,341
  • Înscris: 05.09.2006

View PostTaTa_RzV, on 10 ianuarie 2019 - 11:00, said:

Unde ai vazut tu ca au 4g nelimitat? Esti in eroare grava. Mai degraba la vodafone si telekom ai internet nelimitat. Si chiar si la orange. Au scumpit abonamentele digi? Unde scrie? Nu a fost nici un comunicat.
https://www.digiroma...optim-nelimitat

#58
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 11.02.2016

View PostTaTa_RzV, on 10 ianuarie 2019 - 11:00, said:

Unde ai vazut tu ca au 4g nelimitat? Esti in eroare grava. Mai degraba la vodafone si telekom ai internet nelimitat. Si chiar si la orange. Au scumpit abonamentele digi? Unde scrie? Nu a fost nici un comunicat.
Da, s-a întâmplat, mici scumpiri...

#59
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,341
  • Înscris: 05.09.2006
Aseara erau preturile normale, azi dimineata le vad marite...fara niciun comunicat, fireste!

#60
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,637
  • Înscris: 16.08.2010

View Postbuyonevideo, on 10 ianuarie 2019 - 09:57, said:

Ce inseamna grija factura ?
Nu ti le lasa postasul in cutie sau nu le vezi in Inbox ?

Grija prepay: cit credit mai am, cind expira optiunile, perioade gratie etc. etc. etc. ?! (nu mai tin minte exact de acum 10-12 ani, cind am avut prepay....)

Am explicat mai jos cu 2-3 posturi...

Sunt o gramada de topicuri cu titlul "Reziliere abonament inaintea expirarii perioadei contractuale" chiar aici pe SP...

#61
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012

View PostTaTa_RzV, on 10 ianuarie 2019 - 09:39, said:

Deci ideea e ca e mai bun un abonament mai scump cu resurse muuult mai putine la net, doar pt ca ne e lene sa incarcam. Care incarcare e aceiasi treaba cu plata abonamentului. Ca nu cred eu ca sunt multe persoane care uita sa plateasca abonamentul inainte de scadenta.
unde resurse putine? doar ce mi am facut anul trecut, am la 5 euro 6gb net care mie de ajuns lejer...plus totul nelimitat, nelimitat in sensul ca mi ajunge, uite aici o chestie.

Pana in data de 10/01/2019 ora 08:26 mai aveati: 4990 min nat, 300 min intl UE, 200 min nat si roaming SEE, 100 min nat/intl UE/roaming SEE, 4083 MB nat, din MB nationali mai ai 2677 MB disponibili in roaming SEE, min si SMS Orange nelimitat, SMS nat si roam SEE nelimitat, costul suplimentar era 0 EURO.

Vrei sa zici ca nu e de ajuns? si in 18 sau 19 mi se reincarca iar.

#62
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 24.10.2016
La prepaid cel mai avantajos e Vodafone in momentul de fata. Mai ales daca partici si la concursul cu cartonase. Poti obtine lejer sute de GB bonus, valabili 1 an de zile. Si nu au nici limita de viteza ca Telekom (ma refer la streaming video - youtube). Acum sigur conteaza si acoperirea/calitatea retelei in zona in care stai. Degeaba iti da vodafone sute de GB daca reteaua merge prost/nu e semnal.

La abonament e discutabil, in functie de nevoi/buget/acoperire, poate fi mai buna o retea sau alta.
Pentru cei care au un buget mic Digi sau Telekom e alegerea ideala.

View PostLuvRaluK, on 10 ianuarie 2019 - 10:44, said:

Dezavantaje pe care le vad la cartela:
- trebuie sa tii cont ca luna asta trebuie sa incarci in ziua x, luna viitoare x-1, luna cealalta x+2 (la abonament ai data de facturare fixa)
- daca uiti sa incarci, in ziua x+1 nu mai poti vorbi la telefon (la abonament chiar daca nu platesti factura in ziua emiterii, mai poti vorbi fara probleme cel putin 1-2 saptamani)
- daca nu incarci cu credit suplimentar nu poti plati prin SMS nici un amarat de bilet pe transport in comun sau o parcare

Singurul avantaj: platesti mai putin pentru beneficii lunare mai multe (dar eu personal prefer sa dau cei 3-4 euro in plus pe luna ca sa nu am dezavantajele de mai sus + altele care nu mi-au trecut prin minte).

Asa este, dar nu a zis nimeni ca trebuie sa incarci fix cand expira optiunea.
Spre exemplu daca ai o optiune de 5 euro, e suficient sa ai tot timpul cel putin 5 euro credit pe cont si se va activa automat in momentul expirarii.
Oricum vei primi multe sms-uri de avertizare, inclusiv in momentul in care se reactiveaza.

Edited by ovtd, 10 January 2019 - 11:15.


#63
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

View Postdorin_2k, on 10 ianuarie 2019 - 08:16, said:

Tu platesti 5€+ TVA. Deci total 27,8 lei
Nu ai roaming. Doar 30 zile valabil. Tre lunar sa reincarci.
Nu ai nelimitat voce in alte retele.

Eu am ab de 5 € cu tot cu TVA. 23,3 lei.Am roaming si nelimitat voce si sms in orice retea.
Am 20 GB net + bonusuri. Am acum +100GB. Valabil o luna. Deci si 31 zile.
Deci?
Avantaj abonament. Tot la Orange.
E corect ce zici, dar, uiti un aspect : ai abonament de 5 eur, in urma unor ani in care ai cotizat mult mai mult si acest ab il ai acum, la retentie. Ca sa ajungi aici, mai intai trebuie sa te abonezi, sa platesti timp de 1-2 ani un abonemant standard, din oferta comerciala a operatorului la care il faci.
Cat despre roaming, la Vodafone exista o optiune cu 4 eur pentru 35 de zile in care ai incluse 100 min nationale si 1.8 GB in roaming, pe langa cei 30 GB nationali din optiune.

#64
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,593
  • Înscris: 30.08.2017

View Postcostl, on 10 ianuarie 2019 - 10:47, said:

99% din populatie.
De ce ai face direct debit? Nu ai nici un avantaj, doar dezavantaje, printre care sa nici nu stii ce anume ai platit si ce nu si cat ai platit.

Poti pune limita de suma la direct debit. Faptul ca spui ca nu exista nici un avantaj denota faptul ca nici macar nu stii ce inseamna direct debit.

#65
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018

View Postdorin_2k, on 10 ianuarie 2019 - 08:16, said:

Tu platesti 5€+ TVA. Deci total 27,8 lei
Nu ai roaming. Doar 30 zile valabil. Tre lunar sa reincarci.
Nu ai nelimitat voce in alte retele.

Eu am ab de 5 € cu tot cu TVA. 23,3 lei.Am roaming si nelimitat voce si sms in orice retea.
Am 20 GB net + bonusuri. Am acum +100GB. Valabil o luna. Deci si 31 zile.
Deci?
Avantaj abonament. Tot la Orange.
Vezi ca la Orange la prepay cu 5 euro adica 27,8 lei ai peste 50GB + bonusuri care pot sari peste 100GB.
In timp ce la abonament ai 20GB

#66
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018

View Postl_dan, on 10 ianuarie 2019 - 11:05, said:

e doar 50 giga. Apoi vitezele scad la 128kb.

#67
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostMagicwisewolf, on 10 ianuarie 2019 - 10:31, said:

Nu platesti atunci, dar platesti la urmatoarea. E un fel de amanare, de fapt. De platit tot platesti pentru cele 2 facturi. Adica, e acelasi lucru. Doar ca ai o perioada tampon. Ideea e ca, sunt unii care sunt mai putin buni platnici si, la 2 zile dupa cele 14 de plata a facturii li se pune restrictie. Tine de istoric. Si ajunge unde ziceam mai devreme.


Un abonat corect isi plateste la timp facturile, asa cum un cartelist isi incarca cu credit cartela cu cateva zile inainte. Era doar o discutie ca are un termen de plata, dar cele 14 zile suplimentare tot raman (termenul de plata), ceea ce la cartela nu o sa vezi (incearca vodafone o chestie din asta, n-am priceput prea bine cum functioneaza, dar nici nu mi-am dat interesul).

#68
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,028
  • Înscris: 29.06.2011
Da, la Vodafone ai 7 zile la dispozitie sa-ti incarci cartela, este greu, tare greu, mai bine ramai legat de un abonament............

#69
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018
La abonament ii spune degeaba POST-Pay, ca si el e tot PRE-Pay, ca platesti abonamentul in AVANS. Ce platesti dupa sunt eventualele depasiri, dar astea nu mai sunt de actualitate in zilele noastre cand abonamentele au resurse fara numar, avea rost pe vremea cand abonamentul nu era decat o taxa de detinere numar, si tot ce vorbeai plateai extra.

#70
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postheinz, on 10 ianuarie 2019 - 11:05, said:

Da, s-a întâmplat, mici scumpiri...

Da, ai dreptate, au rotunjit la urmatorul numar intreg.

#71
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Dacă ai vechime, nu cumperi telefon, poți negocia un abonament cu bani putini și resurse multe. Prin urmare eu nu am motive de a râvni la ce îți oferă o cartelă.

#72
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Pe abonament de vreo 5 ani. Am abonament de 5 Euro, fara telefon, cu resurse mai mult decat suficiente, inclusiv roaming.
In plus, daca am de platit prin SMS ceva cum ar fi o taxa de parcare, pot plati linistit, mi se pune pe factura. Nu trebuie sa fug sa imi incarc cartela ca sa am credit.
Nu ma gandesc ca imi expira resursele, ca expira luna, am timp 2 saptamani sa platesc factura la abonament.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate