Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 

Cartela vs abonament (2019)

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
318 răspunsuri în acest subiect

#91
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.739
  • Înscris: 28.12.2008
Chiar zilele astea am făcut 12 ani la cartelă cu acelaşi număr (Vodafone). Acum încarc cu 6 Euro lunar şi cred că folosesc 20-30% din beneficii.

Editat de driftking91, 10 ianuarie 2019 - 19:47.


#92
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.916
  • Înscris: 19.12.2007

View PostMagicwisewolf, on 10 ianuarie 2019 - 15:41, said:


Asta e valabil si daca iti iei un laptop, frigider, televizor, masina de spalat. Poti sa nu ai rate la telefon, dar sa ai la celelalte. Si tot aia e. ..
Noi vorbim de telefoane de 1000 de euro, nu de 150 de euro !
Legat de carduri, ce imi e 1000 de euro, ce imi e 150 de euro pe luna !
25-30 de euro este una, 150-200 euro pe luna este cu totul altceva ! Ce drac, dau 90 de euro la 20 mii euro imprumutati, ar fi culmea sa dau 200 de euro la 1000 de euro luati !
Fiecare cu socotelile lui, eu in ultimii 20 de ani am avut cartela fix vreme de un an,anul trecut si abonamente sub 15 dolari/euro nu am avut niciodata !
Repet, fiecare cu socotelile lui !
Faza asta cu legat de abonament e aberanta, adica la cartela nu esti legat sa platesti lunar , sau cum ?

#93
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.689
  • Înscris: 29.03.2010
Eu votez pentru abonament. La 7 euro (tva inclus) am nelimitat minute si sms-uri, 50 gb de internet, plus 400 minute internationale (folosesc 0). Toate beneficiile sunt disponibile si in roaming (din internet doar 2 gb). Abonamentul poate fi reziliat oricand, deci tot un fel de prepay e. Vad 2 lucruri care sunt utile pentru mine: faptul ca nu trebuie sa ma gandesc cand imi expira optiunea pentru a reincarca, si apelul conferinta. Il folosesc rar, dar uneori cand am de organizat ceva cu mai multe persoane nu stau sa vorbesc 15 detalii cu fiecare in parte, ci vorbim cu totii direct.

Dar daca esti client nou, votez pentru prepay, in special datorita internetului putin primit la abonament.

Edit: am uitat sa adaug faptul ca cu abonament pot plati bilete de autobuz prin sms.

Editat de R10, 10 ianuarie 2019 - 21:13.


#94
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.152
  • Înscris: 08.12.2008
Și eu sunt in dilema asta și cred că voi renunța la abonament. Dar mai am de așteptat până în septembrie. Acum plătesc 18 euro la Orange , am 5 sau 6 GB, nelimitat in rețea, câteva sute de minute in Roaming, nelimitat traficul pe Facebook și Orange TV gratis.
Dar cred că voi trece pe cartela din toamna , pentru că beneficiile la 5 euro/luna sunt mult mai mari. Dezavantajele ar fi că stai mereu cu grija reîncărcării la 30 de zile, altfel ți se blochează beneficiile (sau nu?). Și dacă vrei să cumperi un telefon de la ei , îl iei mai scump. În privința asta, dacă iei un telefon in rate și ești pe cartela, ajungi cu costurile la un abonament. Poate chiar și mai scump decât prețul abonamentului. Asta îl văd ca un dezavantaj. Deci e subiectivă treaba (dpmdv) dacă merită sau nu să treci de la abonament, la cartela.

#95
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.591
  • Înscris: 11.02.2016
E fix pe dos. Dacă iei telefon cu abonament îl iei mai scump decât dacă l-ai lua la liber sau în rate(fara dobânda)

Abonament vs cartela?
Depinde de operator. Vodafone uneori e gratis pe cartela, Orange are oferte bune și acoperire bună. Telekom e mai ok pe abonament dar nici cartela nu-i rea. La digi n-ai de ales, trebuie sa te abonezi.

#96
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.803
  • Înscris: 18.10.2018
Eu nu inteleg modul asta de gandire, cica stai cu grija reincarcarii. Pai cu grija platii facturii nu stai? E acelasi lucru.

#97
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.554
  • Înscris: 01.08.2006

View PostTaTa_RzV, on 11 ianuarie 2019 - 09:43, said:

Eu nu inteleg modul asta de gandire, cica stai cu grija reincarcarii. Pai cu grija platii facturii nu stai? E acelasi lucru.
La cartela iti expira minutele, traficul, ai 30 de zile (sau cat o fi) in care e valabila optiunea. Daca nu reincarci cand trebuie, ramai in pana prostului, cum ar veni :)).
La abonament, ai vreme sa platesti factura, beneficiile oricum intra atata timp cat platesti factura pana la scadenta.

#98
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.152
  • Înscris: 08.12.2008
Stai cu grija platii abonamentului. Dar dacă nu plătești chiar la timp, nu îți "taie tonul"? Corecati-ma dacă greșesc, dar parcă beneficiile cartelei sunt valabile 30 de zile. La Orange cel puțin. După asta ce se întâmplă?

View Postheinz, on 11 ianuarie 2019 - 09:30, said:

E fix pe dos. Dacă iei telefon cu abonament îl iei mai scump decât dacă l-ai lua la liber sau în rate(fara dobânda)

Eu cred că este cam același lucru. Abonamentul se face pe 2 ani. Dacă vei cumpara un telefon la liber de 1500 de lei, vei avea rata de aprox. 70 de lei/luna timp de 2 ani. Iar dacă mai adaugi încă 5 euro cat este o cartela, ajungi pe la 20 de euro de plată cu totul. Pai nu cred că are rost sa te complici cu cartela și telefon la liber in cazul asta, cand e mai comod sa mergi la un dealer și să rezolvi dintr-un foc și la un preț asemanator. :)

#99
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.806
  • Înscris: 04.01.2015
Daca e sa compari resurse abonament (servicii+aparatura) cu cartela (servicii+aparatura), foarte probabil sa fie mai ok (financiar) la cartela. Dar:
  • operatorii mobili nu sunt emag/flanco/altex (adica nu vand aparatura ca obiect principal de activitate). Sunt furnizori de servicii. Ca un exemplu: IPhone X consta 1.000E ("la liber" la emag/flanco/altex/etc). La operatori (Voda, Orange, Telekom, Digi) va costa 1.200 (tot "la liber"). Motivul? Numarul de terminale (aparate) achizitionate.
  • la cartela fiecare operator presupune ca iti ofera doar serivicii, clientul avand aparatul, deci nu trebuie sa-l achizitioneze (adica nu fac serviciul de achizitie si revanzare), dar clientul trebuie sa se descurce el financiar (adica sa aiba el banii, intr-un fel sau altul) si sa cumpere telefonul.
Pe baza celor de mai sus, fiecare isi face calculele. Plus ca fiecare serviciu (abonament si cartela) vine cu beneficii indisponibile celulalt serviciu (puncte la abonament, diverse bonusuri in GB de internet la cartela, etc).

LE: de fapt discutia trebuie luata de la punctul 0 (oarecum): n-am telefon si n-am cartela sim. Ce este mai convenabil: abonament (sa iau aparat subventionat si sa platesc 2 ani "rate" prin abonament) sau cartela (platesc optunea, dar iau telefonul... "cash" (am renuntat sa consum ceva, am economisit sau card de cumparaturi fara sa am servicii mobile).

Editat de Pololica, 11 ianuarie 2019 - 09:59.


#100
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.803
  • Înscris: 18.10.2018

View Postbai3tzash, on 11 ianuarie 2019 - 09:50, said:


La cartela iti expira minutele, traficul, ai 30 de zile (sau cat o fi) in care e valabila optiunea. Daca nu reincarci cand trebuie, ramai in pana prostului, cum ar veni :)).
La abonament, ai vreme sa platesti factura, beneficiile oricum intra atata timp cat platesti factura pana la scadenta.
si la abonament ramai in pana prostului, doar ca 2 sapt. mai tarziu. Adica ai timp de stres cu plata mai mult cu 2 sapt. Eu zic ca e acelasi lucru.

#101
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.916
  • Înscris: 19.12.2007
Poti incarca mai mult si nu stai cu grija reincarcarii, este ok cartela daca schimbi telefoanele la 4-5 ani, altfel...scoti mia de euro de la tescherea !


Eu am incredere mai mult in garantia oferita de un operator decat in cea de un magazin online !

#102
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.803
  • Înscris: 18.10.2018
Ei 4-5 ani. Eu schimb telul la maxim 1 an, hai un an jumate. Si nu dau 1000 euro, nu ma pasioneaza pocnitorile samsung sau iphone.

#103
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.875
  • Înscris: 23.06.2006
la cartela e dubios ca tu incarci dar trebuie sa si activezi optiune, altfel iti ia la tariful ala jecmanitor si te trezesti ca ti se termina creditul in 5 minute
la abonament nu stai sa iti bati capul decat cand semnezi contractul, apoi stii ca ai acele beneficii oricand

#104
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.697
  • Înscris: 30.08.2017

View PostTaTa_RzV, on 11 ianuarie 2019 - 09:43, said:

Eu nu inteleg modul asta de gandire, cica stai cu grija reincarcarii. Pai cu grija platii facturii nu stai? E acelasi lucru.

Daca faci direct debit nu stai cu grija facturii. Pui o limita de suma la DD daca nu vrei sa stai cu grija ca iti fura operatorul toti banii din cont.

#105
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.554
  • Înscris: 01.08.2006

View PostTaTa_RzV, on 11 ianuarie 2019 - 09:56, said:

si la abonament ramai in pana prostului, doar ca 2 sapt. mai tarziu. Adica ai timp de stres cu plata mai mult cu 2 sapt. Eu zic ca e acelasi lucru.
Cum zici si tu, e vorba de 2 saptamani diferenta. Aici nu e vorba neaparat de grija platii, ca oricum platesti fie optiunea pe cartela, fie factura de abonament. Ci e vorba de grija momentului cand platesti. La cartela, daca nu reincarci fix in ziua in care expira optiunea, nu ai nicio optiune activa, deci nu poti vorbi/naviga pe net. Sau daca nu cumva bagi credit in avans, ca sa ia automat.
Deci la cartela, trebuie platit fix cand trebuie, la abonament, ai 2 saptamani.

#106
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.040
  • Înscris: 29.06.2011
Mda, de parca asta este Sofpedia de Monte Carlo, toti isi cumpara telefoane de 1000E. Eu mai mult de 800Lei nu am dat pe un telefon dar il schimb la maxim 2 ani, acum de exemplu l-am schimbat la 11luni.
Dei la cartela trebuie platit fix cand tebuie ca vrei tu, eu am termen 7zile.

Editat de CGDBZ, 11 ianuarie 2019 - 10:04.


#107
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.819
  • Înscris: 17.05.2010
Parerea mea: cel mai convebabil este abonament de 5 € la Telekom (totul nelimitat) iar la portare iti da si un telefon cu 1 leu (nu e iPhone dar nici de ala cu butoane; daca il vinzi abonamentul e platit pe cel putin 1 an)!

Editat de breitner, 11 ianuarie 2019 - 10:30.


#108
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.591
  • Înscris: 11.02.2016

View Postbreitner, on 11 ianuarie 2019 - 10:26, said:

Parerea mea: cel mai convebabil este abonament de 5 € la Telekom (totul nelimitat) iar la portare iti da si un telefon cu 1 leu (nu e iPhone dar nici de ala cu butoane; daca il vinzi abonamentul e platit pe cel putin 1 an)!
La abonamentul de 5 euro nu-ți da niciun telefon la 1 leu.
Au fost câteva promoții cu niște telefoane reduse la abonamentul ala de 5 euro (p20 lie 900, Nokia 5.1/6.1 550/600, Nokia 3 250 etc)

View PostLauCalin, on 11 ianuarie 2019 - 09:53, said:

Stai cu grija platii abonamentului. Dar dacă nu plătești chiar la timp, nu îți "taie tonul"? Corecati-ma dacă greșesc, dar parcă beneficiile cartelei sunt valabile 30 de zile. La Orange cel puțin. După asta ce se întâmplă?



Eu cred că este cam același lucru. Abonamentul se face pe 2 ani. Dacă vei cumpara un telefon la liber de 1500 de lei, vei avea rata de aprox. 70 de lei/luna timp de 2 ani. Iar dacă mai adaugi încă 5 euro cat este o cartela, ajungi pe la 20 de euro de plată cu totul. Pai nu cred că are rost sa te complici cu cartela și telefon la liber in cazul asta, cand e mai comod sa mergi la un dealer și să rezolvi dintr-un foc și la un preț asemanator. :)
Per total ieși mai scump cu abonament de de cele mai multe ori ;)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate