Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cartela vs abonament (2019)

- - - - -
  • Please log in to reply
318 replies to this topic

#37
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006

View Postdorin_2k, on 10 ianuarie 2019 - 08:16, said:

Eu am ab de 5 € cu tot cu TVA. 23,3 lei.Am roaming si nelimitat voce si sms in orice retea.
Am 20 GB net + bonusuri. Am acum +100GB. Valabil o luna. Deci si 31 zile.
ai prins vreo oferta? ca ma uit pe site si nu vad asa ceva....

#38
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,262
  • Înscris: 01.12.2001

View Postxcit, on 10 ianuarie 2019 - 09:51, said:

ai prins vreo oferta? ca ma uit pe site si nu vad asa ceva....
Da, Orange Me5

La ab am 31 zile (lunile cu 31)
La cartela am 30 zile, indiferent de luna.

#39
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,822
  • Înscris: 01.11.2005
Mereu am avut prepay. La cat vorbesc eu la telefon...mi-e de ajuns.

Asta cu prepay vs abonament e o porcarie. Sunt situatii si situatii. In unele cazuri cel mai convenabil este prepay-ul iar in alte cazuri cel mai convenabil este abonamentul. Depinde pentru si cum le folosesti. E ca si cum ai intreba: sa imi iau masina compacta sau masina SW ???

#40
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View PostFreeThinker, on 10 ianuarie 2019 - 00:34, said:

- De ce sa mai am grija unei facturi?
Ce inseamna grija factura ?
Nu ti le lasa postasul in cutie sau nu le vezi in Inbox ?

Grija prepay: cit credit mai am, cind expira optiunile, perioade gratie etc. etc. etc. ?! (nu mai tin minte exact de acum 10-12 ani, cind am avut prepay....)

#41
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,430
  • Înscris: 30.08.2017
Platesc 11 eur pe luna pe nelimitat la Vodafone cu 16gb lunar...mi-e ok, n-am de ce sa trec pe cartela. Toata viata am avut abonament

#42
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,021
  • Înscris: 29.06.2011
Au mai evoluat lucrurile de acum 10-12 ani, acum ai activarea automata a optiunii si termen de 7 zile sa incarci. Primesti frumos un sms ca trebuie sa incarci, nici o grija.

#43
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008

View PostTaTa_RzV, on 10 ianuarie 2019 - 09:30, said:

Poate se intampla o situatie in care trebuie sa folosesti netul mult. Ce faci, platesti sa te usuci in luna aia?

Nu prea se intampla. Si daca se intampla, mai am trafic pana la 2.5GB pe Vodafone si inca 5GB de la Orange (care sunt 100% nefolositi luna de luna).

#44
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016

View Postgeorge_alexandru, on 10 ianuarie 2019 - 09:59, said:

Platesc 11 eur pe luna pe nelimitat la Vodafone cu 16gb lunar...mi-e ok, n-am de ce sa trec pe cartela. Toata viata am avut abonament
Ești sigur?
Eu nu plătesc nimic la Vodafone și am net nelimitat și minute ;)

#45
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,021
  • Înscris: 29.06.2011
Pentru M0sGerila
Attached File  Screenshot_20190110-101245.png   79.25K   112 downloads

Edited by CGDBZ, 10 January 2019 - 10:20.


#46
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,087
  • Înscris: 29.01.2016

View PostPololica, on 10 ianuarie 2019 - 09:26, said:



Ai dreptate si nu prea. Ca sa dau unu exemplu (la mine, cel putin): perioada de facturare incepe pe 01 ale fiecarei luni (data fixa, nu 30 de zile sau 28 sau 35... sunt sigur ca ai inteles ideea). Factura mi se elibereaza pe 2 ale lunii si am termen de 14 zile de plata. Daca nu platesc pana la urmatoarea emitere, mi se suspenda abonamentul

Sa facem un calcul: o luna de abonament+14 de plata+14 zile pana la urmatoarea factura = 2 luni

La cartela, reincarci pe intai ale lunii (ca sa respectam tiparul exemplului) si, daca pe 31 nu ai reincarcat, aleluia cu consumul.

Modalitatile de plata sunt un picm ai numeroase la cartela (buticurile), dar cred ca majoritatea care sunt abonati fac totul online (nu includem persoanele mai invarsta, a tehnice, care merg la magain sa plateasca).
Nu platesti atunci, dar platesti la urmatoarea. E un fel de amanare, de fapt. De platit tot platesti pentru cele 2 facturi. Adica, e acelasi lucru. Doar ca ai o perioada tampon. Ideea e ca, sunt unii care sunt mai putin buni platnici si, la 2 zile dupa cele 14 de plata a facturii li se pune restrictie. Tine de istoric. Si ajunge unde ziceam mai devreme.

#47
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 27.09.2006
Dezavantaje pe care le vad la cartela:
- trebuie sa tii cont ca luna asta trebuie sa incarci in ziua x, luna viitoare x-1, luna cealalta x+2 (la abonament ai data de facturare fixa)
- daca uiti sa incarci, in ziua x+1 nu mai poti vorbi la telefon (la abonament chiar daca nu platesti factura in ziua emiterii, mai poti vorbi fara probleme cel putin 1-2 saptamani)
- daca nu incarci cu credit suplimentar nu poti plati prin SMS nici un amarat de bilet pe transport in comun sau o parcare

Singurul avantaj: platesti mai putin pentru beneficii lunare mai multe (dar eu personal prefer sa dau cei 3-4 euro in plus pe luna ca sa nu am dezavantajele de mai sus + altele care nu mi-au trecut prin minte).

#48
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,037
  • Înscris: 02.09.2005

View Postdorin_2k, on 10 ianuarie 2019 - 08:16, said:

Tu platesti 5€+ TVA. Deci total 27,8 lei
Nu ai roaming. Doar 30 zile valabil. Tre lunar sa reincarci.
Nu ai nelimitat voce in alte retele.



4 euro plus TVA
Si Roaming
Si 35 de zile valabilitate
Pui 20 de euro si 6 luni scapi de stresul reincarcarii.
https://www.vodafone...te-de-calatorie

Edited by jericho, 10 January 2019 - 10:47.


#49
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
nu se face direct debit? cine mai plateste manual facturi in 2019?

#50
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018
99% din populatie.
De ce ai face direct debit? Nu ai nici un avantaj, doar dezavantaje, printre care sa nici nu stii ce anume ai platit si ce nu si cat ai platit.

#51
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,021
  • Înscris: 29.06.2011
@LuvRaluK primele doua puncte sunt neadevarate, citeste postul #42 .

#52
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,262
  • Înscris: 01.12.2001
@jericho
Initiatorul si eu ne referim la Orange.

#53
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006
E o (noua) dezbatere fara finalitate, fiecare isi sustine de fapt propria optiune, in functie de necesitati, acoperire, buget si nivel de informare...in general romanul ia totul in nume personal si rareori (spre niciodata) ar recunoaste ca nu a facut cea mai buna alegere.
Ca parere proprie, independenta de optiunile mele, daca ai necesitati reduse de comunicare voce si sms(si ai acoperire), abonamentul optim 2 de 2 euro de la Digi e cel mai bun (ai internet 4G nelimitat), la 3 euro+TVA este imbatabila oferta redusa de la cartela Vodafone, la 5 euro(TVA inclus) poti alege intre Optim nelimitat de la Digi - care astazi a scumpit abonamentele - sau mobil 5 fara perioada contractuala de la Telekom. Daca nu vrei abonament, optiunile de 5 euro+TVA de la Orange sau Voda ofera suficiente resurse pentru un user mediu.

#54
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012

View Postdorin_2k, on 10 ianuarie 2019 - 08:16, said:

Tu platesti 5€+ TVA. Deci total 27,8 lei
Nu ai roaming. Doar 30 zile valabil. Tre lunar sa reincarci.
Nu ai nelimitat voce in alte retele.

Eu am ab de 5 € cu tot cu TVA. 23,3 lei.Am roaming si nelimitat voce si sms in orice retea.
Am 20 GB net + bonusuri. Am acum +100GB. Valabil o luna. Deci si 31 zile.
Deci?
Avantaj abonament. Tot la Orange.
asta voiam sa zic si eu, merci!

View PostPololica, on 10 ianuarie 2019 - 09:26, said:


Ai dreptate si nu prea. Ca sa dau unu exemplu (la mine, cel putin): perioada de facturare incepe pe 01 ale fiecarei luni (data fixa, nu 30 de zile sau 28 sau 35... sunt sigur ca ai inteles ideea). Factura mi se elibereaza pe 2 ale lunii si am termen de 14 zile de plata. Daca nu platesc pana la urmatoarea emitere, mi se suspenda abonamentul
Sa facem un calcul: o luna de abonament+14 de plata+14 zile pana la urmatoarea factura = 2 luni
La cartela, reincarci pe intai ale lunii (ca sa respectam tiparul exemplului) si, daca pe 31 nu ai reincarcat, aleluia cu consumul.
Modalitatile de plata sunt un picm ai numeroase la cartela (buticurile), dar cred ca majoritatea care sunt abonati fac totul online (nu includem persoanele mai invarsta, a tehnice, care merg la magain sa plateasca).

yep

Edited by Hailztorm, 10 January 2019 - 11:02.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate