Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cartela vs abonament (2019)

- - - - -
  • Please log in to reply
318 replies to this topic

#19
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,087
  • Înscris: 29.01.2016

View PostHailztorm, on 10 ianuarie 2019 - 01:14, said:

si asa nu ai grija incarcarii?

ON: Abonament, daca la prepay sa zicem , cum suntem ocupati in ziua de azi...nu ajungi sa te reincarci, ce faci? si mai am argumente doar ca la ora asta sunt obosit, si urmeaza sa le enumar dupa ce ajung de la munca.
Si daca uiti sa platesti factura, asa cum poti uita sa reincarci, si iti pune restrictie, nu tot trebuie sa mergi undeva sa platesti sau sa faci plata online, apoi sa suni sa confirmi si apoi sa astepti sa ridice restrictia ?
La prepaid e simplu, ai uitat sa reincarci, ai n-spe mii de magazine si chioscuri, posibilitatea sa reincarci online, sa incarci din contul de internet banking (al unor banci), etc. Plus ca, daca ai abonament, poti opta pt reincarcare automata de prepaid la o anumita data si se reincarca singur, nu trebuie sa mai faci nimic apoi.
Cartela sau abonamentul, e cam acelasi lucru din punct de vedere "al grijii". E doar o chestiune de comoditate sa zicem. In schimb, din pc de vedere beneficii e mai ok la prepaid, cam in toate retelele. Si de ce ? Pt ca ponderea de prepaid vs abonament este de 60% vs 40%, sau poate chiar mai mult in favoarea prepaid.

#20
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,411
  • Înscris: 24.02.2017

View PostTrafalgarLaw, on 10 ianuarie 2019 - 00:01, said:

In anul de gratie 2019, care opțiune este mai avantajoasa? Eu folosesc un prepay de 5 euro/luna la orange și primesc 5GB de baza + 50GB bonus pe luna (ca le sunt client de prin 2011) plus nelimitat minute și convorbiri. Majoritatea pe care i-am întâlnit sunt însă la abonament, deși sunt în general mai scumpe.

Voi ce credeți?


Exact asta am si eu. Si sunt super multumit. De ce m-as complica cu un abonament ?

View Postdorin_2k, on 10 ianuarie 2019 - 08:16, said:


Nu ai nelimitat voce in alte retele.



Ai 1000 de minute sau chiar 2000. Deci este ca si cum ar fi nelimitat. Nu stiu cine (omeneste posibil), poate vorbi atat.

#21
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Prefer abonamentul. Ca raspuns subiectiv, internetul imi e arhisuficient (7GB, portare, inca un an de abonament Orange la 15E cu telefon gratuit, nu cred ca-l voi schimba in urmatorii 3 ani). Imi plac avantajele daca faci Orange Love (in special daca Telekom se gandeste sa bage fibra unde stau, va fi concurenta).

Bine, balast au si abonamentele (minute internationale, pe care multi nu consuma nici macar 1 in viata), dar si la cartela (cel putin pentru mine, internetul e prea mult, dar minutele, 2.000, un pic prea putine).

Avantaje la cartela sunt, in special daca esti sub 26 ani (Vodafone You (mai mult net sau ce dau ei), Orange Young (ce n-as da sa pot configura abonamentul/cartela cum vreau, in functie de necesitati, fara sa fiu nevoit sa platesc balastul unei optiuni...)).

#22
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
Cartela e sfanta. Ieftin si bun.

Plus ca ai nenumarate optiuni si poti sa activezi tot ce iti vrea inima oricand. La abonament esti ca intr-o cusca, canti dupa cum vor ei.

#23
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001

View PostBogotta, on 10 ianuarie 2019 - 09:17, said:

Ai 1000 de minute sau chiar 2000. Deci este ca si cum ar fi nelimitat. Nu stiu cine (omeneste posibil), poate vorbi atat.
La cartela orange de 5€ are 900 minute in alta retea. Deci? Nicicum nelimitat.

#24
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
La orange, pentru cartela prepay, care e valabilitatea ?
Ca la Vodafone, desi ai minute si multi gigi, anul are echivalentul a 13 luni. Vodafone merge pe ideea ca orice luna are 28 de zile.

Eu folosesc abonament Vodafone de prin 2005. Platesc vreo 35 de lei (TVA inlcus) pe luna si am minute/sms nelimitate national, cateva sute in afara si vreo 2.5GB de net. Nu simt nevoia de mai mult.

#25
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Eu am 2 pe ab si 2 prepay.
Ma chinui de juma de an sa trec alea ore pay oe ab si nu am timp de vb la tel la rc orange.

La orange e fix 30 zile valabilitatea.

#26
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018

View Postpaso87, on 10 ianuarie 2019 - 09:21, said:

La orange, pentru cartela prepay, care e valabilitatea ?
Ca la Vodafone, desi ai minute si multi gigi, anul are echivalentul a 13 luni. Vodafone merge pe ideea ca orice luna are 28 de zile.

Eu folosesc abonament Vodafone de prin 2005. Platesc vreo 35 de lei (TVA inlcus) pe luna si am minute/sms nelimitate national, cateva sute in afara si vreo 2.5GB de net. Nu simt nevoia de mai mult.
2.5 giga in 2019?nu ai ce face cu banii..

View Postdorin_2k, on 10 ianuarie 2019 - 09:20, said:


La cartela orange de 5€ are 900 minute in alta retea. Deci? Nicicum nelimitat.
nu mai dezinforma aiurea.

#27
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostMagicwisewolf, on 10 ianuarie 2019 - 08:58, said:

Si daca uiti sa platesti factura, asa cum poti uita sa reincarci, si iti pune restrictie, nu tot trebuie sa mergi undeva sa platesti sau sa faci plata online, apoi sa suni sa confirmi si apoi sa astepti sa ridice restrictia ?
La prepaid e simplu, ai uitat sa reincarci, ai n-spe mii de magazine si chioscuri, posibilitatea sa reincarci online, sa incarci din contul de internet banking (al unor banci), etc. Plus ca, daca ai abonament, poti opta pt reincarcare automata de prepaid la o anumita data si se reincarca singur, nu trebuie sa mai faci nimic apoi.
Cartela sau abonamentul, e cam acelasi lucru din punct de vedere "al grijii". E doar o chestiune de comoditate sa zicem. In schimb, din pc de vedere beneficii e mai ok la prepaid, cam in toate retelele. Si de ce ? Pt ca ponderea de prepaid vs abonament este de 60% vs 40%, sau poate chiar mai mult in favoarea prepaid.


Ai dreptate si nu prea. Ca sa dau unu exemplu (la mine, cel putin): perioada de facturare incepe pe 01 ale fiecarei luni (data fixa, nu 30 de zile sau 28 sau 35... sunt sigur ca ai inteles ideea). Factura mi se elibereaza pe 2 ale lunii si am termen de 14 zile de plata. Daca nu platesc pana la urmatoarea emitere, mi se suspenda abonamentul

Sa facem un calcul: o luna de abonament+14 de plata+14 zile pana la urmatoarea factura = 2 luni

La cartela, reincarci pe intai ale lunii (ca sa respectam tiparul exemplului) si, daca pe 31 nu ai reincarcat, aleluia cu consumul.

Modalitatile de plata sunt un picm ai numeroase la cartela (buticurile), dar cred ca majoritatea care sunt abonati fac totul online (nu includem persoanele mai invarsta, a tehnice, care merg la magain sa plateasca).

#28
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008

View PostTaTa_RzV, on 10 ianuarie 2019 - 09:23, said:

2.5 giga in 2019?nu ai ce face cu banii..


Pai daca consum in jur de 800Mb lunar, de ce mi-ar trebui mai mult ?
In general tin internetul oprit pe telefon ca... prefer sa ma relaxez decat sa stau cu ochii in telefon.

#29
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
Poate se intampla o situatie in care trebuie sa folosesti netul mult. Ce faci, platesti sa te usuci in luna aia?

#30
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001

View PostTaTa_RzV, on 10 ianuarie 2019 - 09:23, said:

nu mai dezinforma aiurea.
Da. Am gresit eu. Nu are 900 minute. Sunt 1000 minute in alte retele.
M-am uitat in contul meu si aveam doar 850 minute dupa 2 zile si credeam ca sunt 900.
Aici intra si SMS nationale. Deci... mai putin de 900 minute ar fi dca trimiti si sms nationale
Attached File  5.png   47.68K   50 downloads

Edited by dorin_2k, 10 January 2019 - 09:35.


#31
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Poate ar fi bine si categoria din care facem parte, dar si necestatile. La cartele ma enerveaza ca trebuie sa tin minte (stiu, primesc mesaje) cand trebuie sa reincarc, dar niciodata nu o sa fie o data fixa (asta e principalul meu dinte impotriva cartelelor).

#32
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
la abonament beneficiezi printre primii de noile tehnologii, cand a introdus vdf 4g+ sau cand va aparea 5g, fiti siguri ca nu pe cartele se va intampla/
pe scurt, abonament = calitate, cartela = cantitate

#33
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
Deci ideea e ca e mai bun un abonament mai scump cu resurse muuult mai putine la net, doar pt ca ne e lene sa incarcam. Care incarcare e aceiasi treaba cu plata abonamentului. Ca nu cred eu ca sunt multe persoane care uita sa plateasca abonamentul inainte de scadenta.

#34
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Din curiozitate, o cartela orange cata valabilitate are ? Poti s-o folosesti cat vrei pana consumi ce ai pe ea sau expira dupa 30, 60 de zile ?

#35
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
Pai ca la abonament. La fel ai resurse o luna de zile.

#36
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018

View Postvidiandrei, on 10 ianuarie 2019 - 09:42, said:

Din curiozitate, o cartela orange cata valabilitate are ? Poti s-o folosesti cat vrei pana consumi ce ai pe ea sau expira dupa 30, 60 de zile ?
Consumi de pe ea creditul in perioada activa, iar perioada activa depinde de cat de mult incarci.
La 5 euro ofera 30 zile de exemplu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate