Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

Sarbatorile - sansa comerciantilor de a vinde orice, la orice pret? Dezumanizarea cumparatorului?

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#19
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,288
  • Înscris: 06.07.2007

View PostArgent, on 16 decembrie 2018 - 14:36, said:


Fie viata mea cat de buna cat rea am facut un bradulet artificial si am pus cateva dulciuri pe langa el, asa ca pune mana de impodobeste bradul si nu mai fii uracios!

O sa ajungi la o varsta la care o sa iti para rau ca nu te-ai agatat de lucrurile astea, asta este viata, o sa fie Craciun si anul viitor si viata merge inainte.
Timpul trece si trebuie sa te bucuri.
Asta ai inteles din topic?
Ca sa te bucuri de Craciun trebuie sa spargi toate cardurile din casa si sa-ti cumperi cat pentru 4 luni?

Edited by dan1980_25, 16 December 2018 - 14:51.


#20
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Dany D. stii cum vad eu treaba cu economia locala,regionala,globala?  Un mare bulgare de ....ceva greu, rostogolit pe osb de 0,8!  Daca il opresti  -crapa osb!  Cu tot ce implica asta.  Asta la nivel macro!  Familial da,si in Ro. si in It daca nu aveai firma pe tine,daca nu posezi auto de peste....,daca vacanta nu o faci cu roaba de sampanie nu existi!   Spre deosebire de ...Surpriza...Uk!  Aici majoritatea bastinasilor(nu indi,paki,romani,s.a.) NU pun mare pret pe aspect financiar exterior.  Exista, dar nu pronuntat. Si in nici un caz pe mancare,vacante(nu vorbesc de alea -locuri exclusiviste). Bastinasii recunosc marca,dar nu fac caz si  poa sa doarma fara dilemele astea! Mai pe limbaj mioritic:  tin minte ca unde ma ducem la cumparaturi alimentare totul era tradus in kilogram. Carne,cas,cartofi,fructe,legume.    Inca in ziua de azi daca vreau 4 fleici subtirele ca sa se faca bine,4 cartofi,si 2 mere totul pt o masa vanzatorii se uita sui!  Plec.  Ca si maine cumpar,nu are sens sa tin eu cantitati prin casa!

#21
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,177
  • Înscris: 15.05.2008
la mine s-a gata de cativa ani cu mancarea facuta in exces de sarbatori,,stop
de rev mi-am propus sa fac gratar afara,nu conteaza vremea,o scarjica palinca si vin fiert

#22
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View Postdan1980_25, on 16 decembrie 2018 - 14:49, said:

Asta ai inteles din topic?
Ca sa te bucuri de Craciun trebuie sa spargi toate cardurile din casa si sa-ti cumperi cat pentru 4 luni?
Asta ai priceput tu ca am priceput eu din subiect? Ca eu nu pricep de unde ai priceput tu asa ceva ca eu nu am scris nimic de genul.

Si cu toate ca eu nu am o situatie foarte buna financiar, adica inteleg ca sunt care isi permit sa incarce 2-3 cosuri la supermarket fara ca treaba asta sa reprezinte ceva pentru ei, asa ca de ce sa ii judec?
Nu am vreo frustrare cu sarbatorile astea, asa ca nu iti inteleg mesajul cu golit cardurile si sa cumperi pentru 4 luni, ca vorba aia... Trece Craciunul, Revelionul si vine Sf. Gheorghe, Sf. Ion, vine Martie cu o alta luna a femeilor, deci vreo 2 luni si ceva pana la cadouri.

Edited by Argent, 16 December 2018 - 14:58.


#23
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
Am mai vazut si io cu caruturi mai pline, dar nu mi-a trecut prin cap sa-i intreb daca au nevoie sau nu de lucrurile alea.

#24
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,824
  • Înscris: 07.06.2014

View Postsuper8, on 16 decembrie 2018 - 14:47, said:

Bun venit in lumea adulta, dra. @Dany_Darke ! acest "consumerism" a existat dintotdeuna.

sunt de multa vreme constienta de aceasta lume, tocmai asta era ideea, ca i-am vazut "evolutia",  involutia mai bine zis

View Postsuper8, on 16 decembrie 2018 - 14:47, said:

Diferenta este ca pe vremuri clientii nu erau batjocoriti cu produse de calitate proasta la preturi mari.

pe vremuri era calitate proasta si mai de nicaieri de cumparat, daca intelegi ce vreau sa spun.

View Postsuper8, on 16 decembrie 2018 - 14:47, said:

Doar ca de Sarbatori ies mai mult in evidenta decat in restul anului genul asta de oameni (frustrati, labili psihici, saracie si cine mai stie ce alte probleme).

ies cu mult mai in evidenta, aici e si durerea, ca au de suferit si restul care nu sunt in aceeasi categorie, asta din pricina preturilor si aglomeratiilor de nedescris, a nepasarii de cel de langa tine cand il calci in picioare.

la noi capra vecinului a fost si va fi mereu ca si pestele de pe TV, adica in 99% din case si mereu pus la un loc unde sa admire toti

View Postsuper8, on 16 decembrie 2018 - 14:47, said:

Care este solutia ? in teorie sa ii toleram vazandu-ne de viata noastra mai departe.

ideal asa ar fi, dar revenim la capra vecinului

View Postslai, on 16 decembrie 2018 - 15:04, said:

Am mai vazut si io cu caruturi mai pline, dar nu mi-a trecut prin cap sa-i intreb daca au nevoie sau nu de lucrurile alea.

nici nu trebuie sa intrebi, ai sa observi cateva zile mai tarziu cand toata marfa aceea in exces sta pe langa tomberoanele ce deja sunt cu varf. atunci vezi realitatea.

mi-am adus aminte de o intamplare de acum cateva zile: merg in magazin sa cumpar o bautura pt cineva. stiind preferintele, aleg o bautura ce stiu ca-i place, era vreo 60 lei JW red label. langa era si JW black label la 110. persoana cu care eram imi zice sa iau pe cea de 110. ii spun ca nu o iau pe aceea pt ca o iau degeaba. ba nu, ca de ce sa dau doar 60 de lei, mai bine sa o iau pe cea de 110 ca altfel da in ochii celui caruia trebuie sa io ofer. zic, iau pe cea de 60 pt ca aceea ii place si o iau pt a o servi cu placere. nu ca daca e mai scumpa da mai bine.

exemplul clar de snobism. sa nu iau ceea ce trebuie, sa iau pretul, ca da mai bine. de parca mergeam cu bonul sa-i arat cat am cheltuit eu pe bautura. asta e problema. multi cumpara la pret, fara sa tina cont de ceea ce le place, e scump, pai trebuie cumparat. ghici cine sunt singurii care profita in urma acestei mentalitati.

#25
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Este vorba de indulge, asta ca am cautat cuvantul pe google ca nu stiam cum se traduce, este vorba vorba despre indulge/rasfatat si recompensat.
O bautura ieftina o poti bea oricand ca un alcoolist, o sticla de bere de 2.5 litri o bei oricand.

Daca ti-ar mers anul bine simti nevoia de putina rasfatare, daca ai probleme financiare o sa te indrepti spre sarbatorile la buget si abia o sa astepti sa treaca.
Eu personal vreau sa ma bucur de zilele alea libere, sa beau nitel, sa mananc, sa frec menta.

Cu toate ca sincer nu ma vad sa dau 110 lei pe o sticla de bautura, mai bine cumpar vin natural si tuica naturala.

#26
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,824
  • Înscris: 07.06.2014
o sticla de 60 de lei numai ieftina nu este, dar nici excesiv de scumpa, insa la fel de bine nu trebuie sa fii alcoolist pt a bea pe cea de 60. insa problema era faptul ca se omitea dorinta si placerea celui ce beneficia mai departe de ea. asta mi s-a parut de porc.

pana la urma, daca tot e vb de acea bautura, pt cine are habar de acest domeniu, diferentele sunt destul de mari intre cele 2, iar alegerea ei nu trebuie sa se faca dupa pret, ci dupa placerea consumarii acelei bauturi. ideea alegerii dupa pret, e snobism 100%

Edited by Dany_Darke, 16 December 2018 - 15:35.


#27
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Pai voi nu stiti ca de sarbatori mincam cu 3 guri, dormim in 3 paturi si ne uitam la 3 TV-uri cit peretele deodata...sa moara neamurile si prietenii..

#28
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostDany_Darke, on 16 decembrie 2018 - 14:01, said:

Perioada sarbatorilor este cea mai profitabila pt comercianti
Si asta e un lucru rau sau bun?

#29
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postdexterash, on 16 decembrie 2018 - 16:10, said:

Si asta e un lucru rau sau bun?
Este un lucru foarte bun , este " roata " care se invirte , caci noi sintem cumparatori , noi sintem vinzatori .Doar invirtim banii ...

#30
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,562
  • Înscris: 30.10.2003
Nu mai fiti carcotasi. Cica sarbatorile astea trebuie sa ne faca sa fim mai buni, mai intelegatori ... stiti voi povestea.
Si la o sarbatoare trebuie mancare, decoratiuni, sa fie acolo sa se vada ca e sarbatoare. Daca casa arata la fel, mananci tot salata de dieta ca sa slabesti, ce sarbatoare e aia?
O sarbatoare e ca shaorma cu de toate, nu sandwich vegetarian, pardon vegan. Altfel esti tot intr-o sarbatoare 365 de zile pe an.

#31
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View PostDany_Darke, on 16 decembrie 2018 - 15:35, said:

o sticla de 60 de lei numai ieftina nu este, dar nici excesiv de scumpa, insa la fel de bine nu trebuie sa fii alcoolist pt a bea pe cea de 60. insa problema era faptul ca se omitea dorinta si placerea celui ce beneficia mai departe de ea. asta mi s-a parut de porc.

pana la urma, daca tot e vb de acea bautura, pt cine are habar de acest domeniu, diferentele sunt destul de mari intre cele 2, iar alegerea ei nu trebuie sa se faca dupa pret, ci dupa placerea consumarii acelei bauturi. ideea alegerii dupa pret, e snobism 100%
Noi asociem Craciunul/Revelion ca ceva de sarbatorit, inainte eram acasa si impreuna cu familia si asta era in sine un motiv prilej de sarbatoare.
Asta fiind motivul pentru care scoatem ceva bistarei din buzunar sa facem lucrurile altfel.

Bautura fina costa bani si isi merita pretul daca esti cunoscator, bautor etc... In cazul meu? Mi-ar parea scumpa si sticla de 60 de lei ca beau foarte rar, nu ca mi-ar trebui aia 60 de lei sa zici ca fac altceva mega util cu ei, am destui bani pusi deoparte dar nu am ce face cu o sticla de bautura de 110 lei sau 60 de lei.

Si chestia este ce se cumpara de sarbatori, am scris pe undeva pe forum ca am prins in fata mea o pipita care era ceva fitnes, nu arata a tipa lucrata la sala dar avea fitnes, cred ca toate produsele din cosul ei erau peste 22-23 de lei bucata, a scos un total amuzant pe lucruri care nu se mananca(cum suntem noi obisnuiti sa zicem), pe treburi extra, suplimente, fite si etc...
Acum cine sunt eu sa judec ca mai zilele trecute am vazut o familie care cred ca s-a carat din oras cu un bax de 6 sticle(80 de bani sticla auchan) si ce mai aveau cu ei, ma gandeam ce pui mei sa faci cu atata apa plata sau minerala.

Cred in lucrurile de calitate si cumpar lucruri de calitate dar unde este vorba despre lucruri care pentru mine nu valoreaza nimic, gen bautura, tigari, pai ma nene aici unuia ca mine o sa ii para scump ca platesti 100 de lei pe o sticla de sampanie sau 500 de lei sa faci revelionul in oras, gen cateva ore pierdute in oras si 3-2-1.
DAR la fel de adevarat apreciez linistea si in loc sa fac revelionul acasa si sa fiu taran dala care da muzica tare, invita 50 de persoane, pai boss, prefer sa fac revelionul in oras, sa fie acolo o zi sau o noapte pe an in care ma simt bine si dimineata ma duc sa ma culc ca m-am simtit fain.

Deci orice moneda are 2 fete, eu sunt pe partea cu moneda de buget si liniste, vreau liniste si vreau sa treaca sarbatorile astea la buget, nu ca fac vreo economie la ceva dar nu ma sparg pe petarde(pur si simplu nu cumpar retarde), cumpar o sticla de sampanie sau am deja, am vin, tuica si vin cumparat, dar nu ma vezi pe mine sa cumpar trabucuri de cateva sute de lei bucata sau bautura scumpa sa am ce soarbe in noaptea de Revelion.

Si fie vorba intre noi... sunt destule lucruri scumpe care pot sa fie cumparate de sarbatorile astea si alte lucruri scumpe care pot sa te coste pe langa drumurile si aglomeratia din oras.
Brad artificial - Bifat.
Instalatie - Bifat.

Trebuie sa cumpar bomboane de brad 25 de lei ca imi plac.
Cozonac, Chec, prajituri, rulade, dulciurile.
Sticle de suc.
Maioneza pentru salata de boef.
1 Carton de oua.
Carne de porc am.
Bautura am.
Nu am cumparat porc ca nu am ce face cu el, nici nu mai am lada frigorifica si oricum Auchan si Kaufland cred ca deschid a doua zi de Craciun daca cumva raman fara mancare.

Cadouri nu cumpar de Craciun, am cumpar de Sf. Nicolae, suntem trecuti de o varsta si vrem liniste, deci cadouri nu am pe lista, poate ceva cumparaturi de haine.

Desigur sunt lucruri de care uit acum dar mai am pana sa fac cumparaturile de Craciun sau Revelion.

Edited by Argent, 16 December 2018 - 17:19.


#32
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014

View PostArgent, on 16 decembrie 2018 - 17:16, said:


Trebuie sa cumpar bomboane de brad 25 de lei ca imi plac.
Cozonac, Chec, prajituri, rulade, dulciurile.
Sticle de suc.
Maioneza pentru salata de boef.
1 Carton de oua.
Carne de porc am.
Bautura am.
Nu am cumparat porc ca nu am ce face cu el, nici nu mai am lada frigorifica si oricum Auchan si Kaufland cred ca deschid a doua zi de Craciun daca cumva raman fara mancare.
Portocale nu cumperi? ca sa-ti aduci aminte de copilarie...

#33
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

View Postslai, on 16 decembrie 2018 - 15:04, said:

Am mai vazut si io cu caruturi mai pline, dar nu mi-a trecut prin cap sa-i intreb daca au nevoie sau nu de lucrurile alea.
Nu am vazut pe nimeni cu carutu plin.sa il abandoneze in parcare,deci ce a cumparat este folosit.De sarbatori este frumos masa sa fie inbelsugata.

#34
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View PostBibulus, on 16 decembrie 2018 - 17:26, said:

Portocale nu cumperi? ca sa-ti aduci aminte de copilarie...
Portocale, mere, mandarine, banane.
5 Lei merele.
10 lei bananele.
10 lei mandarine si desigur trebuie clementine.

Cum ziceam... lista de cumparaturi nu este facuta.
DAR in nici un caz lista mea nu cumparaturi nu bate cu lista ProTv sau ce dracu mai calculeaza aia pe la televizor de ajung cu mii de lei pe sarbatorile de iarna.
Rulada, trebuie ceai de musetel in caz ca supara pe careva stomacul.

Edited by Argent, 16 December 2018 - 17:33.


#35
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014
Apropo de obsesia caruciorului plin --- mai fratilor, arunci in el un bax de apa, cateva paini, cateva beri, un suc, niste fructe, si deja se umple carauciorul trei sferturi. Deci carut plin nu este neaparat egal cu risipa.

#36
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
S-a dus de mult generatia care se ingramadea sa aiba "ca nu se stie niciodata", practic nu mai putem vorbi de generatia care a trait alte vremuri si au ramas "la fel" de atunci cu mentalitatea financiara respectiva. Mai traiesc, desigur, dar eu vorbesc de majoritatea populatiei active.

Sa fim seriosi, multi dintre noi ne-am dori sa fim in locul comerciantilor sa dam TUNUL la vanzari, cu cat mai scump, cu atat mai bine.

Eu tot sper sa fie cat mai costisitor iphone-ul, ma amuza ENORM sa vad oamenii cum se plang pe internet ca e scump, ca hai inca 3 ore (platite) de munca  suplimentara la serviciu, hai sa taiem de la sanatate, economii, activitati intelectuale pentru acel smartphone premium.  Nu imi pare rau deloc sa vad in ce hal a ajuns societatea, omul prin natura lui este falimentar atat al impactului asupra mediului inconjurator (consumam mai mult decat se poate reproduce natural) cat si al societatii in sine (imprumuturi, decizii proaste de-a lungul vietii etc).

Asa este, cand mergem noi la cumparaturi, ne cad ochii cand vedem ce preturi sunt prin magazine, dar asta si pentru ca se aplica cererea si oferta. Cat timp se pot obtine usor imprumuturi de nevoie personale, plus alte surse, normal ca si preturile sunt cele care sunt. Teoretic. Practic, stim ce se intampla si cu brazii care nu se mai vand la preturile de sarbatori, nu pica pretul, ci pica bradul in foc, asta se intampla.

Sa ii lasam pe altii sa se tavaleasca in chinuri, noi restul sa fim sanatosi.

Edited by bogdan_z, 16 December 2018 - 17:36.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate