Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Noua Toyota Corolla

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
6196 replies to this topic

#4771
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,778
  • Înscris: 12.08.2008
Are VIN si poate verifica unde e "impachetata" masina.. posibil sa aibe si subansamble neimportante facute la terti.

#4772
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 18.08.2021
Sedan-ul meu e TMMT 100%,  a sosit pe ruta Sakharya Turcia - Pazadzik Bulgaria - Bucuresti Toyota Romania si nu am nimic de comentat la calitatea finisajelor. Poate 1 milimetru mai sus partea stanga a portbagajului fata de dreapta - ochiul meu zice asa, altii nu au confirmat, dupa ce le-am adresat observatia mea - dar, la cate ploi a prins in ultima luna, nu a intrat o picatura pe nicaieri, deci etansarea nu lasa deloc de dorit.
In altaa ordine de idei, e putin peste mana sa aduci in Europa de Est masina asamblata la SIngapore, cand ai facilitati de productie/asamblare mult mai aproape. Nu exclud faptul, dar pot fi mici exceptii care sa acopere cererea pe piata zonala. La Singapore se asambleaza masini pentru zona aia a Asiei.

#4773
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016

 mihaiC1, on 11 decembrie 2021 - 10:55, said:

posibil sa aibe si subansamble neimportante facute la terti.
Posibil si asa ceva.

 Raz0rblade, on 11 decembrie 2021 - 15:46, said:

In altaa ordine de idei, e putin peste mana sa aduci in Europa de Est masina asamblata la SIngapore, cand ai facilitati de productie/asamblare mult mai aproape.
De ce nu ? Lexus-urile din Romania vin direct din Japonia.

#4774
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,778
  • Înscris: 12.08.2008

 Raz0rblade, on 11 decembrie 2021 - 15:46, said:

Sedan-ul meu e TMMT 100%,  a sosit pe ruta Sakharya Turcia - Pazadzik Bulgaria - Bucuresti Toyota Romania si nu am nimic de comentat la calitatea finisajelor. Poate 1 milimetru mai sus partea stanga a portbagajului fata de dreapta - ochiul meu zice asa, altii nu au confirmat, dupa ce le-am adresat observatia mea - dar, la cate ploi a prins in ultima luna, nu a intrat o picatura pe nicaieri, deci etansarea nu lasa deloc de dorit.
Sunt doua tampoane pe laterale care pot fi reglate si eu am sesizat la haionul TS- ului asamblat in GB Posted Image mai desurubezi unul si mai insurubezi celalalt ... Oricum garniturile accepta peste 5 mm, apoi cred ca e plastic la sedan si "lucreaza" mai mult decat Fe.

Edited by mihaiC1, 12 December 2021 - 08:36.


#4775
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Cand acel model se produce in Turcia este anapoda sa il aduci din Singapore, inteleg cum a facut Ford cu EcoSport pe care il produce in Romania pentru piata europeana, sa nu mai bata atata drum cu ele.

#4776
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,328
  • Înscris: 09.09.2006

 MMike, on 10 decembrie 2021 - 10:46, said:

[...]din 2020 se fac si in Singapore (pentru europa). [...]
Mi se pare ciudată chestia asta, având în vedere că pe site la Toyota nu apare Singapore cu manufacturing facilities. Iarăși, ar fi ciudat să le producă acolo, într-o țară în care nu pot înmatricula produsele respective (În SG nu se înmatriculează mașini cu volan pe stânga).

 MMike, on 11 decembrie 2021 - 16:06, said:

[...]Lexus-urile din Romania vin direct din Japonia.
Asta pentru că Lexus nu are producție decât în Japonia, US și Canada, fabricile respective (cele din US/CN) producând doar 2 modele (ES și RX). Fabricile din America de Nord sunt cel mai probabil adaptate la consumul local (semnalizări pe lămpile stop, bord în mile, alte cerințe de poluare față de normele EU etc.) ceea ce le face foarte nepotrivite pentru import în UE.

#4777
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016
Lamurire. Conform VIN, e facuta in turcia. Ce o fi vazut tehnicianu din service referitor la Singapore, probabil o eticheta de pe niste subansamble ale masinii.

#4778
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 18.08.2021
Facut azi revizia la Corolla, la 12234 km, Toyota Rol Car Buzau. Problema e ca plec iar din tara, si cu valurile astea succesive de Covid, ma trezesc ca nu pot veni la timp pentru revizie. Si sa o fac in alta tara - adica in Bulgaria - parca nu m-ar coafa prea tare ideea (asta penru ca sunt si partial chel :) ) . Halatul fu 810 ron, ulei 0W16, filtru ulei si filtru habitaclu - asta eu l-am cerut desi stiam ca e simplu ca lumina zilei sa il schimbi - si aici a intrat cu titlu gratuit si verificarea sistemului hibrid. Si asta e verificarea intermediara, la aia completa ma astept la vreo 1200 ron cel putin. Meh, asta e, pentru linistea mea sufleteasca, o sa ma abtin a fi Harpagon si sa fac economii care sa duca mai tarziu la probleme costisitoare. Dar data viitoarefiltrul de habitaclu il schimb eu, ca deja se gaseste pe Auto Karma, de unde comand kitul de mentenanta pentru Opel de vreo 6 ani.

#4779
Boinx

Boinx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.04.2021

 siruletzu, on 24 noiembrie 2021 - 13:17, said:



fa un video cu sunetul si mergi la reprezentanta. o sa iti schimbe pe garantie coloana de directie. nu esti singurul, mai sunt cazuri. si eu am avut scartaitul respectiv, a aparut cand s-a racit afara. schimbat pe garantie. TS 2.0  dynamic an 2020.

Revin cu problema.
Am fost la Toyota Bacau pentru verificare, dar am fost tratat cu o lipsa de respect greu de descris. Nici nu au vrut sa bage masina in service, doar am fost la test drive 5 minute cu cineva de acolo, intr-adevar scartaitul neauzindu-se cat am fost la test drive. Raspunsul lor: nu se apuca ei de desfacut pe acolo pentru nimic, ca masina e in garantie bla bla-uri. Nu stiu cum sa procedez, scartaitul dispare si revine total aleator momentan, volanul mergand mai greu atunci cand scartaie.

Siruletzu, imi poti spune la ce reprezentanta ai fost tu cu problema aceasta? Multumesc.

#4780
siruletzu

siruletzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 11.01.2005
ai facut filmulet? eu am mers cu filmuletul la ei, au facut si un test drive (nu mai stiu sigur). Am fost la reprezentanta din PIatra Neamt. De unde esti?

#4781
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
@Boinx: Da te rog un mail catre Toyota la relatii.clienti[a]toyota.ro privind experienta ta cu masina si acel dealer. Trebuie sa inteleaga ca noi suntem clientii si ei sunt in folosul nostru, si nu invers.

Edited by connectorxp, 30 December 2021 - 14:14.


#4782
siruletzu

siruletzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 11.01.2005
@connectorxp: Mai bine merge la Focsani sau Piatra Neamt, in functie de  care e  mai aproape. Reprezentanta de la Bacau e praf, foarte multi se pling de ei, cu toate ca e acelasi dealer ca la Focasni, care e una din cele mai bune din tara sau daca nu cea mai buna.

#4783
Boinx

Boinx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.04.2021

 siruletzu, on 30 decembrie 2021 - 12:37, said:

ai facut filmulet? eu am mers cu filmuletul la ei, au facut si un test drive (nu mai stiu sigur). Am fost la reprezentanta din PIatra Neamt. De unde esti?

Bacau. Am vrut sa le arat un filmulet ( cu un sunet similar cu problema mea), dar nu au vrut sa se uite, tot trageau spre masina ca sa facem test drive. Le-am spus ca am gasit pe internet exact sunetul pe care il am si eu( tot de la o toyota), ei o dadeau ca pe internet sunt multi care isi dau cu parerea etc. Am filmulet si din masina mea, dar nu e foarte concludent. Daca ma uit eu la el care stiu ce problema este, nu zic din film ca ar fi ceva. De aceea voi incerca sa fac altul mai concludent.

#4784
Boinx

Boinx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.04.2021
Am trimis mail la Relatii Clienti. Nu ma astept la mare lucru. Cel mai probabil voi cere o verificare la alta reprezentanta in ianuarie. Dai o caruta de bani si esti tratat cu spatele.

#4785
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Se vede ca @bobPosted Image nu mai posteazaPosted Image. Posibil sa fie in SUA?

• Top 10 modele după numărul de înmatriculări în România în 2021:
1. Dacia Logan: 13.270 (-28.2%)
2. Dacia Duster: 9.045 (-7.9%)
3. Dacia Sandero: 8.227 (-12.7%)
4. Ford Puma: 3.141 (+57.4%)
5. Dacia Spring: 3.068
6. Renault Clio: 2.945 (-25.6%)
7. Hyundai Tucson: 2.852 (+77.6%)
8. Skoda Octavia: 2.720 (-26.6%)
9. Toyota Corolla: 2.450 (+49.3%)
10. Toyota C-HR: 2.101 (+21.4%)
Sursa

Edited by cata, 06 January 2022 - 13:13.


#4786
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016
O sa se adauge la lista aia si Yaris Cross. In rest da, e plin pe strazi de Corolla si CHR. Desigur, hibride.

De observat pe acea lista ca jumate din ea o ocupa masinile autohtone si cele fabricate aici....

De mai remarcat la acel top, ca doar Fordu Puma (din cele fabricate aici) a fost in crestere de vanzari, Hyundai Tucson si Toyotele.

#4787
Vali-Vali

Vali-Vali

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.09.2018
Salutare!
In urma cu ceva timp va intrebam cate ceva despre corolle, intentionand sa.mi achizitionez.
Nu am reusit, dar cum nici dorinta nu m.a parasit, vin cu o alta intrebare, rog: cum este cu manevrabilitatea unui sedan? Este oare mai dificil de condus intr.un oras ca Bucurestiul  aglomerat si intortocheat, avand in vedere ca are totusi peste 4,6 m?
Din cele citite pe aici, dar si alte forumuri din afara, dincolo de spatiul din portbagaj si pt pasagerii din spate, sedanul ar fi putin mai stabila si cu un consum chiar mai bun fata de hatchback. Dar nu pot spune ca am o nevoie asa mare de spatiu, acum, dar cum 75% as folosi.o in Bucuresti..ma tot gandesc.
Merci fain!

#4788
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

 cata, on 06 ianuarie 2022 - 13:10, said:

Se vede ca @bobPosted Image nu mai posteazaPosted Image. Posibil sa fie in SUA?

• Top 10 modele după numărul de înmatriculări în România în 2021:
1. Dacia Logan: 13.270 (-28.2%)
2. Dacia Duster: 9.045 (-7.9%)
3. Dacia Sandero: 8.227 (-12.7%)
4. Ford Puma: 3.141 (+57.4%)
5. Dacia Spring: 3.068
6. Renault Clio: 2.945 (-25.6% )
7. Hyundai Tucson: 2.852 (+77.6%)
8. Skoda Octavia: 2.720 (-26.6%)
9. Toyota Corolla: 2.450 (+49.3%)
10. Toyota C-HR: 2.101 (+21.4%)
Sursa

pfff, o perioadă extrem de aglomerată pt mine.

nu înțeleg scăderile dacia renault.

dar Corolla crește pentru că oferă „foarte multă mașină„ în banii ceruți. este un în top best-buy.

tucson - cel mai bun preț în segment, după Duster, dar design mai futurist

puma? probabil pt că e sexy și e din Romania. mă bucur pentru fabrica de la craiova.

de C-HR nu comentez :)))) poate mă trezesc și cu una de asta (doamne ferește) și atunci o să vă puteți pune poză cu mine la avatar :))))

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate