Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Pareri Farmacia Tei

- - - - -
  • Please log in to reply
272 replies to this topic

#145
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

View PostMarius19891989, on 13 aprilie 2019 - 10:06, said:

Si farmaciile catena si sensiblu ar putea sa aibe preturile mici dar ei plătesc sute de mii de euro ca să facă reclame pe la tv in continuu si dau mașini cadou in loc sa faca si sa tina preturile mici.
Exact. S-a mai discutat despre asta cu cateva pagini in urma.

#146
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,284
  • Înscris: 06.01.2007

View Post_______, on 13 aprilie 2019 - 12:07, said:

Ai lipsit de la cursul cu internetul?...
Tu crezi c-ai o scuză pentru lipsa de la cursul de internet, doar pentru că vrei să mai faci o vizită-n farmacie pentru a poza un produs care poate fi verificat online?...
Te declar idolul meu personal in materie de "cursul cu internetul".

#147
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,926
  • Înscris: 31.03.2003
Eu te declar hmmm... idolul nu mai pot ca ai fost deja declarat....ma mai gandesc.

Edited by oaspetele, 13 April 2019 - 16:09.


#148
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017
Acum 2 minute am facut o comanda online la Farmacia Tei.  Printre altele, am comandat pentru doamna soacra un medicament pe care l-am luat acum 2 luni din farmacie cu 12 lei si la ei e 8 lei.
Din pacate, online nu trimit orice medicament, chiar daca se elibereaza fara reteta. Intr-un fel, e normal, ca sunt medicamente, nu caramele.
Daca ar avea farmacie in orasul meu as cumpara doar de la ei.
Eu i-am descoperit de curand, imi pare rau ca n-am stiut de ei cat au fost copiii mici, au niste preturi la produse pentru copii.... foarte bune.

#149
_______

_______

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 01.08.2018
Există și-o sumă minimă/comandă pentru transport gratuit?

Dacă se poate, aș prefera fără declarații, din partea celor care mimează inteligența pe forum!

#150
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017
Nu este transport gratuit, indiferent de valoarea comenzii.
Poti sa cumperi direct de la ei, cand ai drum prin Bucuresti sau Constanta, daca nu, este 15 lei transportul pana la usa sau 10 lei cu ridicare din pachetomat.

#151
_______

_______

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 01.08.2018
Aspirina nu poate fi expediată prin servicii de curierat, deși nu-mi dau seama ce-ar putea să pățească din cauza transportului...

Attached Files



#152
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Da, au unele produse vandute fara reteta, dar le poti ridica doar de la farmacie. Si Tis Rinoxin se incadreaza. Nu stiu care sunt criteriile.

#153
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017
Nici aspirina, nici ibuprofen ( de care as fi vrut sa iau), nici banalul paracetamol, nu se trimit online (e o lege mi se pare ), din pacate pentru noi care nu suntem din Bucuresti, desi se dau fara reteta in orice farmacie. Am vazut ca la Tei paracetamolul e 1.5 lei, la noi in farmacii e 4 lei sau 4.50.
Nu e vorba de 1 leu sau 2 lei, dar cand iei medicamente mai scumpe, chiar se simte diferenta.  Sau la scutece, biberoane si alte chestii pentru copii.

Noua ne iau astia mintile cu niste carduri, aveam la un moment dat  carduri de la 4 farmacii diferite si reducerea era foarte mica, le-am aruncat. La una, ajunsesem la card gold.
Unii mi-au dat odata la o reteta de vreo 2 milioane o pasta de dinti cadou, era o pasta ordinara, dar eu, client cu card, trebuia sa ma simt bagat in seama, nu ? Ce reducere mi-au facut ei !!

#154
_______

_______

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 01.08.2018

View PostPuferiu_, on 14 aprilie 2019 - 13:20, said:

Nu stiu care sunt criteriile.
N-am suspectat absolut niciodată că tu ai știi vreodată ceva, deci nu intra-n panică!

#155
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,926
  • Înscris: 31.03.2003
Exista reglementari stricte pentru transportul medicamentelor.
Trimisul prin posta nu are cum sa fie in regula, mai ales cand e foarte frig sau foarte cald afara.

#156
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,284
  • Înscris: 06.01.2007
Zeci de mii de farmacii si farmacisti, toti se hranesc din boala oamenilor.
Se fac multi bani, se plimba multe spagi, e un spectacol grotesc al lacomiei.
In raza de 200 de metri de mine se afla 8 farmacii iar concurenta dintre ele e zero.
La 8 seara inchid toate.

Spre comparatie, am 2 supermarketuri, in zona, Un megaimaj si altul de cartier care se chinuie sa existe langa megaimaj.
Se chinuie, adica are deschis nonstop, inclusiv pe 31 decembrie, daca esti singur acasa si n-ai cu cine bea o cupa de sampanie, te poti duce la supermarket sa-ti petreci trecerea dintre ani cu una din vanzatoare. Si se stradiuesc sa aduca produse cat mai diferite fata de megaimaj. Adica se vede ca se chinuie.

La farmacii -> un rahat. De exemplu, daca una din ele n-are un medicament, poti sa incerci la toate, niciuna nu-l va avea.

Si asta doar la ultima veriga din lant. Dar lacomia cea mai mare se afla in zona producatorilor. Substantele active din medicamente au cu mult peste pretul aurului. Practic vand chimicale la pretul metalelor actinide.

#157
_______

_______

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 01.08.2018

View Postoaspetele, on 14 aprilie 2019 - 17:43, said:

Exista reglementari stricte pentru transportul medicamentelor.
Pune un link pentru a nu fi suspectat că tu ți-ai propus doar ca să faci o normă zilnică de postări, adică exact așa:

View Postoaspetele, on 12 aprilie 2019 - 23:01, said:

PARODONTAX PASTA DINTI CLASIC X 75ML 63 15,16 30 Jan '22
0,00 B 90  OTC GLAXOSMITHKLINE CONSUMER HEALTHCARE SRL
chestia bolduita e pretul de cumparare. Evident ca exista si un discount, dar ca sa ppoti vinde produsul cu 9 lei, ar trebui sa primesti un discount de minim 60%. Sa fim seriosi


#158
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

View Post_______, on 14 aprilie 2019 - 15:21, said:

N-am suspectat absolut niciodată că tu ai știi vreodată ceva, deci nu intra-n panică!
ai ști*

#159
_______

_______

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 01.08.2018
Q.E.D.

#160
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,926
  • Înscris: 31.03.2003

View Postmaccip, on 14 aprilie 2019 - 18:08, said:

Zeci de mii de farmacii si farmacisti, toti se hranesc din boala oamenilor.
Se fac multi bani, se plimba multe spagi, e un spectacol grotesc al lacomiei.
In raza de 200 de metri de mine se afla 8 farmacii iar concurenta dintre ele e zero.
La 8 seara inchid toate.

Spre comparatie, am 2 supermarketuri, in zona, Un megaimaj si altul de cartier care se chinuie sa existe langa megaimaj.
Se chinuie, adica are deschis nonstop, inclusiv pe 31 decembrie, daca esti singur acasa si n-ai cu cine bea o cupa de sampanie, te poti duce la supermarket sa-ti petreci trecerea dintre ani cu una din vanzatoare. Si se stradiuesc sa aduca produse cat mai diferite fata de megaimaj. Adica se vede ca se chinuie.

La farmacii -> un rahat. De exemplu, daca una din ele n-are un medicament, poti sa incerci la toate, niciuna nu-l va avea.


deci tu faci comparatii intre o farmacie si un supermarket??
au au au...

cat despre partea bolduita, ai auzit de exportul paralel??

#161
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,015
  • Înscris: 18.12.2007

View Postmaccip, on 14 aprilie 2019 - 18:08, said:

La farmacii -> un rahat. De exemplu, daca una din ele n-are un medicament, poti sa incerci la toate, niciuna nu-l va avea.

De unde ai scos tampenia asta?
Poate te rederi la medicamente speciale, de genul citostaticelor, la care oricum este criza de stocuri.

#162
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,284
  • Înscris: 06.01.2007
Ce tampenie ma? Nu e o tampenie. Este cel putin aprecierea mea.

Nush cat de special e Encephabol, Straterra.
Se iau pe gura si se scot pe cur, la fel ca toate alte medicamentele.
Eu in viata mea de pana acum am cautat putine medicamente. Astea uzuale gen algocalmin, aspirina pe care le gasesti sub o multime de nume si astea "speciale" pentru fii-mea pe care nu le-am gasit decat prin "filiera" Pe unele. Deoarece pe celelalte le gasesti peste tot.



@oaspetele, am auzit acum de la tine de acest export paralel. nush cu ce ar trebui sa-mi schimbe perceptia asupra modului in care se fac bani pe durerea oamenilor.
La fel si cu confuzia dintre farmacie si supermarket. Oricum eu i-as zice asemanare, nu confiuzie, confuzia e altceva. Si ma refeream la concurenta, adica la partea economica a problemei.
Ai 10 farmacii la un bloc. Asta nu-i concurenta ci un os de ros. Si se pot gasi asemanari cu ce alt fenomen vrei tu, inclusiv cu supermarketuri. Lacomia si practica ne-deontologica in acest domeniu se vad din satelit. La umbra legilor protective pentru (unii) producatori, restrictive pentru cumparatori se fac afaceri grele si  -> necinstite.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate