Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Pareri Farmacia Tei

- - - - -
  • Please log in to reply
272 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am vazut preturi foarte bune la ei. Chiar suspect de mici fata de alte farmacii sau chiar fata de alte lanturi farmaceutice. Cozi mari ca la supermarket, normal.
O farmacista mi-a bagat soparla cum ca produsele lor nu ar fi originale. Am observat ca ambalajul unui medicament cumparat de la ei este intradevar diferit de ambalajul din farmaciile concurente, desi ca informatii si prezentare contine aceleasi repere. Asta m-a pus pe ganduri...
Aveti idee care e faza?

#2
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
O farmacista de la Tei sau de la alta farmacie?

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
pai de ce sa cumperi ceva cu 10lei de la tei, cand poti sa-l cumperi de alta farmacie cu 15-20lei?

e aceasi poveste ca si la piesele de masini (+plus multe alte domenii)... 1001 intermediari. un produs care se fabrica/importa cu 5lei se vinde cu 100lei.

Edited by arg, 19 November 2018 - 12:53.


#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMembruAnonim, on 19 noiembrie 2018 - 12:45, said:

Am vazut preturi foarte bune la ei. Chiar suspect de mici fata de alte farmacii sau chiar fata de alte lanturi farmaceutice. Cozi mari ca la supermarket, normal.
O farmacista mi-a bagat soparla cum ca produsele lor nu ar fi originale. Am observat ca ambalajul unui medicament cumparat de la ei este intradevar diferit de ambalajul din farmaciile concurente, desi ca informatii si prezentare contine aceleasi repere. Asta m-a pus pe ganduri...
Aveti idee care e faza?

Nu stiu.. Am inceput sa comand online la ei diverse.. si imi ridic singur produsele.  Din ce cumpar eu, n-am observat sa fie falsuri... pentru ca nu se falsifica ambalajul, se falsifica direct pastila, turnand apa chioara in ea.  Numerosi producatori umbla la ambalaj pentru ca, odata cu lansarea unor produse mai diluate schimba si cutia..

Daca ai suspiciuni pune niste poze sa ne dumirim despre ce e vorba.

N-am observat falsuri, la nivel de ambalaj si am ochiul foarte bine format.  Daca se falsifica, se falsifica direct produsul.

Si nu exista preturi suspect de mici - farmacia Tei s-a cam aliniat la preturile de pe piata.. cu 1-2 lei mai ieftin, sa zic... Oricum produsele sunt scumpe rau.. dai pe un flaconas cu 30 de vitamine diluate 35 - 50 lei

Edited by rosix, 19 November 2018 - 12:55.


#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
nu-si permit falsuri, dar din cate stiu au ocolit o mare parte din intermediari.

#6
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View PostMembruAnonim, on 19 noiembrie 2018 - 12:45, said:

.
Aveti idee care e faza?

Probabil nu sunt calici la profit.

Sunt farmaci lipie una langa alta la una pastilele costa 10 lei la alta acelai pastile 20 lei

Cumpara in cantitati mari si au reduceri
Au adaos mic crred dar vanzari mari si atunci e ok

#7
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,837
  • Înscris: 26.02.2010
De când s-au extins am cumparat mai mereu de la ei si de fiecare data produsele au fost originale. Au rulaj mare si de aceea pot sustine preturi mici, bineinteles ca au inceput sa deranjeze concurenta, inainte nu ii baga mai nimeni in seama.

Edited by aris86, 19 November 2018 - 12:56.


#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Farmacia Tei are preturi corecte. La unele produse sunt si cu 30-40% mai mici decat in alte farmacii.
Trebuia sa o intrebi pe farmacista aia ce inseamna ca produsele nu sunt originale.

#9
angelz

angelz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,844
  • Înscris: 01.12.2003
Am luat de la ei de mai multe ori , online , si nu am avut probleme.Daca-s falsuri sunt ale dracu de reusite.Fata de farmacia de la parterul blocului unde stau , preturile sunt mult mai mici.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,611
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAlexEn, on 19 noiembrie 2018 - 12:57, said:

Farmacia Tei are preturi corecte. La unele produse sunt si cu 30-40% mai mici decat in alte farmacii.
Trebuia sa o intrebi pe farmacista aia ce inseamna ca produsele nu sunt originale.
Pretul nu trebuie sa fie "corect" ci real Posted Image Da se poarta multe smecherii in domeniul farmaceutic, de ex un medicament are mai multe licente de productie, daca alegi un producator indian de ex iesi cu 70% mai ieftin caci acel producator lucreaza pe o piata cu posibilitati reduse si cand il importi poti sparge piata de calitate... dar nu ai de unde sa stii daca controlul de calitate e in regula.

Edited by andreic, 19 November 2018 - 13:03.


#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Vedeti ca nu-s falsuri de cutie (alea pe care le observati voi cu ochiul liber) sunt falsuri de produs - adica produse inerte cu concentratii mici (cititi cu atentie reteta sa vedeti concentratia de substanta activa).

Peste 80% din produsele vandute de orice farmacie sunt apa chioara.. de asta au si inflorit ca ciupercile dupa ploaie..

Va dau un singur exemplu - producatorul de suplimente alimentare Cosmopharm, initial a fost importator de la o companie americana care se respecta.. Cand au vazut ca merge treaba si clientul cumpara, au lansat propria linie de productie cu produse diluat-falsificate - concentratii mai mici dar reglate din condei sa nu se prinda omul.


In prezent, in domeniul suplimentelor alimentare (vitamine, minerale, alte prafuri) sunt minim 5 producatori romani care fabrica produse diluate si le imping in piata cu ajutorul marketingului.

Deci, despre asta e vorba, nu ca ar fi o cutie mai verde ca alta.

Edited by rosix, 19 November 2018 - 13:05.


#12
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,826
  • Înscris: 16.05.2015
Farmacia Tei este o farmacie de top in Romania, alaturi de magazinele Bebe Tei. Rulaj foarte mare de marfa, adaosuri foarte mici la pret. Sper sa se extinda cat mai mult si in tara.

Alte farmacii prefera sa bage milioane de euro in reclame in loc sa vanda mai ieftin medicamentele. Probabil ca e mai profitabil asa.

Edited by borhot, 19 November 2018 - 13:08.


#13
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,331
  • Înscris: 29.07.2013

View PostMembruAnonim, on 19 noiembrie 2018 - 12:45, said:

Aveti idee care e faza?

Cand expira licenta unui medicament se pot apuca si altii sa-l produca, bineinteles la un pret mai mic.
Distribuitorii dau discounturi semnificative daca ai contract cu ei si-ti mentii targetul din el.

La fel, exista medicamente aproape indentice ca si continut, cu preturi diferite. Cele fabricate sub licenta sunt intotdeauna mai scumpe, pana la expirarea ei (iti dai seama de ce, gandindu-te cat a costat cercetarea si experimentarea)

Nu cred ca exista vreo farmacie fizica in care sa gasesti fake-uri, isi pierd instantaneu licentele si dreptul de a profesa.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Normal ca farmacista nu era de la Tei
Exista uneori si diferente de pret de 50%. Produsele cu pret impus (medicamente de lista) nu intra in discutie... Atasez  doua ambalaje luate in aceeasi saptamana; una dintr-o farmacie lant si una de la Tei.
@Argonaut - nu vorbim de medicamente generice aici...

Attached Files


Edited by MembruAnonim, 19 November 2018 - 13:08.


#15
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008

View Postrosix, on 19 noiembrie 2018 - 13:02, said:

Vedeti ca nu-s falsuri de cutie (alea pe care le observati voi cu ochiul liber) sunt falsuri de produs - adica produse inerte cu concentratii mici (cititi cu atentie reteta sa vedeti concentratia de substanta activa).

Peste 80% din produsele vandute de orice farmacie sunt apa chioara.. de asta au si inflorit ca ciupercile dupa ploaie..

Va dau un singur exemplu - producatorul de suplimente alimentare Cosmopharm, initial a fost importator de la o companie americana care se respecta.. Cand au vazut ca merge treaba si clientul cumpara, au lansat propria linie de productie cu produse diluat-falsificate - concentratii mai mici dar reglate din condei sa nu se prinda omul.


In prezent, in domeniul suplimentelor alimentare (vitamine, minerale, alte prafuri) sunt minim 5 producatori romani care fabrica produse diluate si le imping in piata cu ajutorul marketingului.

Deci, despre asta e vorba, nu ca ar fi o cutie mai verde ca alta.
Suplimentele naturale nu sunt medicamente. Sunt produse targetate prostilor care pun botul la vrajeli. Consumatori de Antena 3/RTV/Etno/Taraf etc.
Ele in sine nu prea au ce efecte sa aibe asa ca sa spui ca diluezi concentratia de ... nimic, e la fel, ramane tot nimic.

#16
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
Posted Image))))) de medicamente fake nu auzisem pana acum. Farmacia Tei cumpara in cantitati foarte mari si isi permite sa plateasca pe loc ---> reduceri mari la pretul de achizitie
Nu sar intermediari, nici nu sunt asa multi, fiecare farmacie cumpara de la producator.

Lanturile de farmacii cumpara in cantitati mici cu plata la termen.

Edited by Maryus89, 19 November 2018 - 13:12.


#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Lanturile de farmacii au in spate chiar depozite de distributie... Nu sunt deloc asa slabe financiar cum crezi tu. Poate vorbesti de farmacii independente :)

#18
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,837
  • Înscris: 26.02.2010

View Postioppo, on 19 noiembrie 2018 - 13:10, said:

Suplimentele naturale nu sunt medicamente. Sunt produse targetate prostilor care pun botul la vrajeli. Consumatori de Antena 3/RTV/Etno/Taraf etc.
Ele in sine nu prea au ce efecte sa aibe asa ca sa spui ca diluezi concentratia de ... nimic, e la fel, ramane tot nimic.

si cele alopate ce efect au?

Daca nu ai luat si ai vazut efectele lor benefice......

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate