Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Jurnal casa Balotesti P+E sau P+M

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#37
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Nu trebuie sa cauti modele. Arhitectul e obligat sa vina cu propuneri.
Ideea cu cele doua dormitoare cu ferestre avand vedere catre un gard viu ,nu imi place. Imi da o senzatie de spatiu inchis. Indiferent cat vor sta musafirii. Eu as prefera sa ma cazez la o pensiune decat sa stau intr-un astfel de dormitor.


#38
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 30.07.2007
Holul ala, asa cum s-a spus deja, mi se pare foarte ingust.
Traseele termice si de canalizare vor fi foarte lungi, daca centrala termica o vei monta in camera CT.
3 metri in lateral e putin - s-a spus deja.
Vei intra cu bagajele si cumparaturile prin toata casa, prin holul ala ingust, pana vei ajunge la camara/bucatarie.
Una peste alta, parerea mea este ca a iesit o casa "vagon" in 2020.

View Postroman_roman, on 08 noiembrie 2019 - 16:27, said:

Nu trebuie sa cauti modele. Arhitectul e obligat sa vina cu propuneri.
E clar, aici a fost greseala....te-ai dus cu casa la arhitect, in loc sa vina el la tine cu casa :)

#39
meine

meine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.10.2010

View Postcrocko.dilul, on 08 noiembrie 2019 - 16:48, said:

Holul ala, asa cum s-a spus deja, mi se pare foarte ingust.
Traseele termice si de canalizare vor fi foarte lungi, daca centrala termica o vei monta in camera CT.
3 metri in lateral e putin - s-a spus deja.
Saptamana viitoare ma intalnesc cu echipa si am sa le mentionez observatiile de pe forum
Vei intra cu bagajele si cumparaturile prin toata casa, prin holul ala ingust, pana vei ajunge la camara/bucatarie.
Din fericire noi suntem obijnuiti sa cumparam numai strictul necesar ,fara a umple frigidererele in stilui romanesc , iar la pensie avem timp berechet sa mergem mai des prin magazine si sa nu " caram " cumparaturi ptr o saptamana.
Una peste alta, parerea mea este ca a iesit o casa "vagon" in 2020.
Da, aveti dreptate , a iesit o casa vagon , dar nici nu prea am vazut altele ( numai parter ) la dimensiunea ei . Daca nu o sa fie ce ne place, o sa o vindem , dar pana atunci sa gasim o echipa care o poate realiza. Noi nu ne atasam de o casa , daca o sa fie ce nu dorim , o sa cautam alte variante . Initial am vrut sa cumparam deja construita , dar din pacate sunt prea putine construite doar parter  in acea zona  



E clar, aici a fost greseala....te-ai dus cu casa la arhitect, in loc sa vina el la tine cu casa Posted Image
M-am dus la un arhitect  care reuseste sa-mi ia autorizatie de contructie fara ca eu sa fiu nevoit sa ma deplasez.

Edited by meine, 08 November 2019 - 17:54.


#40
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
"Daca nu o sa fie ce ne place, o sa o vindem"
Cunosc cateva cazuri de persoane ce si-au realizat pe fuga o casa ,iar dupa ce au finalizat-o si-au dat seama ca nu e potrivita. Iar acum sunt la vanzare pe olx ..si cu bagajele facute , ca sa se mute in alta parte

Edited by roman_roman, 08 November 2019 - 18:07.


#41
meine

meine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.10.2010
Celor care au comentat despre proiect , amplasarea viitorei noastre case , in primul rand le multumim , suntem constienti ca puteam sa facem o alegere mai buna , dar avem si cateva intrebari.
Firma cu care am facut proiectul si se ocupa de autorizatie , a construit si case . Noi , de data asta nu vrem sa ne mai grabim sa cautam o firma care poate cel putin sa faca " constructia la rosu " inclusiv sa inveleasca acoperisul. Ne puteti spune cu aproximatie cam cat ne-ar costa constructia la "rosu" sau la "gri" ? va multumim

Edited by meine, 08 November 2019 - 18:11.


#42
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 30.07.2007
In 2017 eu am iesit la 240 eur/mp construit la rosu+invelitoare.
Parter, rural, regie proprie, structura cadre, tigla metalica.

Fara bransamente, taxe, autorizatii, avize etc. Numai constructia. Materialele procurate de mine....

Uite cam ce inseamna un proiect echilibrat:
https://www.archon.p...-m5a81f90ed780a

Sau, daca te sucesti si vrei cu etaj:
https://www.prokon.r...mitoare-erg179/
https://www.prokon.r...mitoare-erg203/
https://www.prokon.r...mitoare-erg196/

Edited by crocko.dilul, 08 November 2019 - 19:51.


#43
meine

meine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.10.2010

View Postcrocko.dilul, on 08 noiembrie 2019 - 20:15, said:

In 2017 eu am iesit la 240 eur/mp construit la rosu+invelitoare.
Noi speram sa reusim sa terminam totul ( put , fosa , gard , constructie la cheie  , bransamente  , padocuri )in bugetul de 250000 E , altfel nu renteaza sa ne apucam de constructie mai ales ca ne vom muta numai dupa 4-5 ani  .
Parter, rural, regie proprie, structura cadre, tigla metalica.

Fara bransamente, taxe, autorizatii, avize etc. Numai constructia. Materialele procurate de mine....

Uite cam ce inseamna un proiect echilibrat:
https://www.archon.p...-m5a81f90ed780a

Sau, daca te sucesti si vrei cu etaj:
https://www.prokon.r...mitoare-erg179/
https://www.prokon.r...mitoare-erg203/
https://www.prokon.r...mitoare-erg196/


#44
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

View Postcrocko.dilul, on 08 noiembrie 2019 - 20:15, said:


Uite cam ce inseamna un proiect echilibrat:
https://www.archon.p...-m5a81f90ed780a
Frumos. Dar nu are terasa ..pentru o tigara :)

#45
meine

meine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.10.2010

View Postroman_roman, on 08 noiembrie 2019 - 20:59, said:

Frumos. Dar nu are terasa ..pentru o tigara Posted Image
Asa suntem noi romanii , daca nu suntem sarcastici sau rautaciosi nu ne simtim bine --- roman -roman

Edited by meine, 08 November 2019 - 21:16.


#46
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Eu sarcastic ? Dar dumneata nu esti ? Sa mergi la un proiectant cu un proiect gasit pe internet pentru a face o economie ,stiind ca investesti in acea constructie 250000 de euro , asta cum o denumesti ?!
Eu la banii astia cautam cel mai bun arhitect care sa-mi faca propuneri arhitecturale pana ii spun eu stop. Probabil ai castigat banii aia prea usor de iti permit sarcasmuri din astea ieftine pe un astfel de forum.  



#47
meine

meine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.10.2010

View Postroman_roman, on 08 noiembrie 2019 - 21:33, said:

Eu sarcastic ? Dar dumneata nu esti ? Sa mergi la un proiectant cu un proiect gasit pe internet pentru a face o economie ,stiind ca investesti in acea constructie 250000 de euro , asta cum o denumesti ?!
Dumneata nu ai cu cine sa te certi sau seful de la job sau cel de acasa iti face viata grea si iti versi nervii pe altii. Economie nu cred ca am facut atata timp cand am proiectul complet , cert Urbanism , autorizatie constructie fara sa ma deplasez .
Eu la banii astia cautam cel mai bun arhitect care sa-mi faca propuneri arhitecturale pana ii spun eu stop. Probabil ai castigat banii aia prea usor de iti permit sarcasmuri din astea ieftine pe un astfel de forum.  
Da , i-am castigat usor, 30 de ani am lucrat cu rednecks  . Te oftici ? Te rog frumos sa mai raspunzi la postarea mea si sa cauti alti membri pe care poti sa-i critici .

Edited by meine, 08 November 2019 - 21:49.


#48
meine

meine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.10.2010
Revenim cu cateva intrebari adresate celor care ne pot ajuta   , dar inainte cu riscul de a repeta o sa explic cateva lucruri .
1 .Am luat un teren aproape de padure si cu utilitatile la o distanta considerabila de mare nu datorita pretului mic , ci pentru ca atunci aveam deja 8 caini dintre care 3 husky ( acum 4) si am cautat in cea zona sa nu avem vecini in spate pe care sa-i deranjam.
2. Din lipsa de timp petrecut in tara ( mai mult pe drumuri ) am optat pentru o firma de arhitectura care s-a putut ocupa inclusiv de autorizatie  . Aceasta firma nu a fost luata de pe net , ci recomandata de altii care sunt in aceasi situatie cu noi.
3. Am optat pentru o casa cu parter strict din motive de sanatate .Amandoi avem operatii care ne interzic sa ridicam greutati foarte mai , mai ales pe scari. Avem doi parinti ( ambele mame ) cu alzheimer si am avut exeriente neplacute cand le-am avut la noi in casa cu etaj. Exista posibilitatea ca unul ditre noi sa avem gena si nu vrem sa riscam cu o casa cu etaj. Casa este destul de mare pentru 2 +1 (parinte) si nepotii care ne vor vizita .
4. Am citit cateva jurnale de casa si ne-am alocat din timp 1000 de euro pe m2 asta incluzand toate cheltuielie ...... inclusiv mutatul in casa doar cu bagaje.
5. Anul viitor vrem sa incepem constructia si de aceea vroiam sa aflam un pret extimativ al zonei pentru o casa la rosu .
6. Nu este prima casa e situata doar la 3 metri de gard si suntem constienti ca arata ca un vagon , dar in genul asta de casa stam in tarile in care facem consultanta si este ok .
7. O sa revenim cu mai multe schite din arhitectura desenata si pe  cei care observa nereguli ii rugam sa adauge observatii.
8. Le multumim in advance tuturor celor care isi vor impartasi din experienta atat ca propietari care au contruit si cat expertilor.
Un weekend linistit si frumos va dorim !

Edited by meine, 09 November 2019 - 12:21.


#49
meine

meine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.10.2010
Din arhitectura desenata

Attached Files


Edited by meine, 09 November 2019 - 12:41.


#50
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,259
  • Înscris: 05.01.2004
Nu stiu de ce a facut arhitectul acoperisul ala pe doua nivele.
Orice fantezie la forma acoperisului costa in plus la acoperire.
Probabil sunt doar exercitii de arhitectura. Noua ne propusese living-ul inalt, pana la acoperis. Arata frumos, intr-adevar, dar cand ne-am gandit la incalzire, am preferat sa avem pod de la un capat la altul.

#51
meine

meine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.10.2010

View Postsorin61, on 09 noiembrie 2019 - 18:16, said:

Nu stiu de ce a facut arhitectul acoperisul ala pe doua nivele.
Asa am preferat noi , pod inalt de 2.10 m  o sa avem numai pe partea de locuit ( doar ptr lucruri usoare ),iar  deasupra garajului -care o sa fie mai mult depozit , nu am vrut pod  inalt ca altfel chiar arata ca un vagon.
Orice fantezie la forma acoperisului costa in plus la acoperire.
Nu ne-am gandit la asta .
Probabil sunt doar exercitii de arhitectura. Noua ne propusese living-ul inalt, pana la acoperis. Arata frumos, intr-adevar, dar cand ne-am gandit la incalzire, am preferat sa avem pod de la un capat la altul.
Cu cativa ani in urma am avut o casa asa si ai perfecta dreptate .

Edited by meine, 09 November 2019 - 19:16.


#52
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Cateva observatii din ce am vazut in sectiunea postata mai sus:
- oare cum s-a gandit proiectantul ca faci hidroizolatie intre stratul de rupere capilaritate (pietris) si extrudat...
- doar extrudatul de 10 cm (care apropo se poate inlocui cu un EPS 150) de sub placa mi se pare putin...eu as pune inca un strat de cel putin 5 cm peste placa in care inglobezi traseele sanitare si apoi o sapa de 4-5 cm.
- doar 10 cm de termoizolant la peretii exteriori consider ca e putin ...recomandat ar fi minim 15 cm
- da stiu...ma repet dar....20 cm termoizolant in pod sunt super putin...baga 30 sau mai bine 40 cm  de termoizolant in pod.
Bugetul mi se pare generos si te incadrezi cu aceste upgrade-uri care nu pot decat sa aduca un plus valoare casei.
- din sectiune (sapa 8 cm pentru trasee instalatii)  deduc ca vei folosi pe parte de incalzire varianta clasica cu radiatoare... nu v-ati gandit la IPAT ?
- sustin ideea unui coleg de mai sus cu amplasarea camerei tehnice cat mai central (s-ar putea face rocada intre birou si CT de exemplu)
- vad ca la "garaj" este desenata o usa normala dubla...ar fi pacat chiar daca va ganditi acum ca nu veti folosi spatiul respectiv pe post de garaj sa nu puneti acolo o usa de garaj...nu se stie niciodata.
- daca ce ai postat cateva randuri mai sus e ultima varianta de plan (revizuita de structurist) eu cred ca undeva este o problema.... o sa apara niste grinzi de beton destul de mari (un minim de 50-55 cm inaltime) peste tot unde nu ai pereti sub grinda dar mai deranjant va fi in living...sugerez grinzi intoarse ...ceea ce este reprezentat in sectiune la partea inferioara a grinzilor ar reprezenta un tavan fals din gips-carton insa eu zic ca sunt gresit reprezentata inaltimea grinzilor acolo (par a fi niste grinzi de 45 cm inaltime ceea ce la deschideri de peste 7 metri nu cred ca e posibil).
- nu inteleg ce e cu cele 5 pane de coama de 10x20 ( 10 cm? asta inseamna ca popii sunt de 10 cm?) cand acolo ar trebui sa am o pana de coama pusa pe cealalta directie...dar ma rog vedem noi cand ajungem la planul de sarpanta.

#53
meine

meine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.10.2010

View Postbrawnie, on 10 noiembrie 2019 - 15:40, said:

Cateva observatii din ce am vazut in sectiunea postata mai sus:
- oare cum s-a gandit proiectantul ca faci hidroizolatie intre stratul de rupere capilaritate (pietris) si extrudat...
- doar extrudatul de 10 cm (care apropo se poate inlocui cu un EPS 150) de sub placa mi se pare putin...eu as pune inca un strat de cel putin 5 cm peste placa in care inglobezi traseele sanitare si apoi o sapa de 4-5 cm.
- doar 10 cm de termoizolant la peretii exteriori consider ca e putin ...recomandat ar fi minim 15 cm
- da stiu...ma repet dar....20 cm termoizolant in pod sunt super putin...baga 30 sau mai bine 40 cm  de termoizolant in pod.
Marti ma intalnesc cu echipa si am sa puctez toate care le-ati mentionat mai sus .
Bugetul mi se pare generos si te incadrezi cu aceste upgrade-uri care nu pot decat sa aduca un plus valoare casei.
- din sectiune (sapa 8 cm pentru trasee instalatii)  deduc ca vei folosi pe parte de incalzire varianta clasica cu radiatoare... nu v-ati gandit la IPAT ?
Incalziea o sa fie prin pardoseala
- sustin ideea unui coleg de mai sus cu amplasarea camerei tehnice cat mai central (s-ar putea face rocada intre birou si CT de exemplu)
Cred ca o sa mutam centrala in bucatarie daca ne permite spatiu
- vad ca la "garaj" este desenata o usa normala dubla...ar fi pacat chiar daca va ganditi acum ca nu veti folosi spatiul respectiv pe post de garaj sa nu puneti acolo o usa de garaj...nu se stie niciodata.
In garaj o sa punem numai o motocicleta si unelte ...
- daca ce ai postat cateva randuri mai sus e ultima varianta de plan (revizuita de structurist) eu cred ca undeva este o problema.... o sa apara niste grinzi de beton destul de mari (un minim de 50-55 cm inaltime) peste tot unde nu ai pereti sub grinda dar mai deranjant va fi in living...sugerez grinzi intoarse ...ceea ce este reprezentat in sectiune la partea inferioara a grinzilor ar reprezenta un tavan fals din gips-carton insa eu zic ca sunt gresit reprezentata inaltimea grinzilor acolo (par a fi niste grinzi de 45 cm inaltime ceea ce la deschideri de peste 7 metri nu cred ca e posibil).
- nu inteleg ce e cu cele 5 pane de coama de 10x20 ( 10 cm? asta inseamna ca popii sunt de 10 cm?) cand acolo ar trebui sa am o pana de coama pusa pe cealalta directie...dar ma rog vedem noi cand ajungem la planul de sarpanta.
Multumesc mult ! observatiile facute o sa-mi fie de mare ajutor cand ma intalnesc cu echipa.

#54
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
https://www.mcdonald...esign/lyndhurst

Cauta modele de casa australiene cu single storey


https://www.pinteres...97696225036934/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate