Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Jurnal casa Balotesti P+E sau P+M

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#19
meine

meine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.10.2010

View Postmariovrs, on 11 noiembrie 2018 - 07:43, said:


Pretul a fost ca pentru un teren cu utilitati sau ca pentru unul in camp?
Pretul nu a fost mare in comparatie cu cat se cere in zona.
Ba...eu nu stiu cum bulangii astia din statul roman, pot sa dea aprobare de constructie casa, undeva unde nu ai apa si curent. Nu zic si gaze..
Initiator, stai sa vezi daca trebuie vreun transformator montat de E-on, ca sa ai curent. Nu inseamna ca daca vecinul are curent ai si tu.

Sapatamna viitoare mergem in Balotesti la primarie si speram sa aflam mai multe .

Caz la mine in oras. Un tip, inconjurat de case care au curent, i-au cerut de la E-on 10.000 de euro...''pentru ca transformator''.
Asa ca inainte sa forezi puturi si sa bati tarusi, vezi oleaca cu astia de la curent ce faci. La gaze ti-a zis un coleg mai sus ca e 50-100 de euro metru de teava fara manopera.. Un vecin de la mine si-a tras gaz de la 25-30 m. 9000 de lei. Eu doar am traversat pe sub strada. 6000 de lei
La  100 m de teren sunt doua case in costructie , iar dezvoltatorul are curent si gaze de la Digi .




#20
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Aveti grija ca Digi doar furnizeaza ulterior utilitatiile,initial bransarea  trebuie facuta la infrastuctura E-Distributie.
Nu cred ca va ma trebuie si alt exemplu dar va scriu ca in mijlocul unei Strazi cu vecini pe toate partile racordati a fost nevoie de Extindere de Retea cu costuri de ~ 7000 euro

Spor

#21
meine

meine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.10.2010
Buna ziua si bine v-am regasit

In sfarsit avem certificatul de urbanism . Am ales o firma de pe net pentru proiect si actele necesare pentru autorizatia de constructie
  Ne -am hotarat la o casa parter - camera de zi, 3 dormitoare, birou, bucatarie , 2 bai , spatiu masina spalat /uscat , garaj ( folosit ca depozit ), camera tehnica , terasa inchisa
Am atasat proiectul ( cel ptr autorizatie constructie )

Edited by meine, 03 June 2019 - 15:42.


#22
meine

meine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.10.2010
Proiect casa parter

Attached Files



#23
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
230 mp....nu e mult pentru parter? Cate persoane vor locui?

#24
meine

meine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.10.2010
230 mp....nu e mult pentru parter? Cate persoane vor locui?

3 persoane , dar avem 4 nepoti deja si speram sa-si petreaca vacantele la noi ( casa e fara mansarda sau etaj)

Edited by meine, 03 June 2019 - 19:56.


#25
meine

meine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.10.2010
Cu pasi marunti

Attached Files



#26
pufi73

pufi73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 23.09.2008
Proiectul îmi pare ok. Faptul ca multe încăperi sunt pătrate nu va da bătăi de cap constructorului și vor fi ușor de mobilat. Nu știu daca, după ce vei primi proiectul de la structurist, mai ramai cu acel colt geam/geam la bucătărie. De dorit ca terasele sa fie acoperite dar îți va scădea gradul de însorite la living/bucătărie. Succes!

#27
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Hol ingust
Baia comuna amplasata prea departe
CT cu 3 usi isi anuleaza efectul
Usa de la garaj e o gluma
Latime garaj mare
Concluzia: mergi mai bine pe etaj retras sau mansarda, cu 1 dormitor la parter.



La 950 mp nu merita o casa asa mare pe parter. Nepoteii se vor bucura sa urce scarile si sa doarma la etaj :)


#28
meine

meine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.10.2010

View Postroman_roman, on 08 noiembrie 2019 - 07:48, said:

Hol ingust
Baia comuna amplasata prea departe
CT cu 3 usi isi anuleaza efectul
Usa de la garaj e o gluma
Latime garaj mare
Concluzia: mergi mai bine pe etaj retras sau mansarda, cu 1 dormitor la parter.



La 950 mp nu merita o casa asa mare pe parter. Nepoteii se vor bucura sa urce scarile si sa doarma la etaj Posted Image

Garajul o sa fie mai mult o camera de depozirare si max o motocicleta.
Am optat ptr parter din motive de sanatate .Locuiesc acum intr-o casa cu etaj
Baia de langa dressing v-a avea o usa din dressing si o sa o zidim pe cea din hol. Multumesc.

Edited by meine, 08 November 2019 - 12:19.


#29
meine

meine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.10.2010

View Postpufi73, on 08 noiembrie 2019 - 06:31, said:

Proiectul îmi pare ok. Faptul ca multe încăperi sunt pătrate nu va da bătăi de cap constructorului și vor fi ușor de mobilat. Nu știu daca, după ce vei primi proiectul de la structurist, mai ramai cu acel colt geam/geam la bucătărie. De dorit ca terasele sa fie acoperite dar îți va scădea gradul de însorite la living/bucătărie. Succes!

Am primit proiectul de la structurist , sapatamana viitoare o sa am o intalnire cu ei ptr ultimile modificari .
Terasa o sa fie acoperita , dar peretii ii dorim doar din sticla .  
Garajul o sa fie mai mult o camera de depozitare si max o motocicleta. La baia de langa dressing facem usa din dressing si o inchidem pe aia din hol . Unde scrie depozitare o sa  fie wc si o chiuveta mica.
Am optat ptr parter din motive de sanatate .Locuiesc acum intr-o casa cu etaj
Baia de langa dressing v-a avea o usa din dressing si o sa o zidim pe cea din hol. o sa revin cu proiectul modificat . Multumesc.

#30
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Sanatate pentru tine si sotie ,dupa o anumita perioada. Dar nepotii, copii or da vrea mai mult la etaj. Casa doar pe parter cu o asa suprafata pentru mine e plictisitoare. Labirinturi si incaperi in care te pierzi.
2. Ziceai ca stai langa padure. Cu atat mai mult as exploata acest aspect mergand pe verticala. Multi fugiti de ideea ca veti urca cateva trepte la batranete si va veti imbolnavi. Fii sigur ca asta va fi motivul cel mai mic. Daca ai dormitor parter , bucataria cu locul de luat masa si oaspeti , la etaj vei urca mai rar . Atunci cand esti capabil de un pic de miscare. Nu prea va inteleg pe cei cu ideea aceasta intiparita -ce o sa fac la batranete daca am etaj si trebuie sa urc trepte ?! Dar ce ati vrea sa faceti la batranete ? Sa stati pe banca la poarta si sa numarati masinile ? :) in asteptarea postasului ? De miscare nu a murit si nici nu va muri nimeni. Asta cu urcatul e asemeni ca drobul de sare.
Cheltuielile pentru executia si materiale e mai mare la casele de tip parter. In plus as prefera sa-mi ramana verdeata pe langa casa. Nu sa ma uit doar la gardul vecinului.

Ai pus de curiozitate amprenta casei pe teren sa vezi cu cat mai ramai ?

#31
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postroman_roman, on 08 noiembrie 2019 - 13:01, said:

Sanatate pentru tine si sotie ,dupa o anumita perioada. Dar nepotii, copii or da vrea mai mult la etaj. Casa doar pe parter cu o asa suprafata pentru mine e plictisitoare. Labirinturi si incaperi in care te pierzi.
2. Ziceai ca stai langa padure. Cu atat mai mult as exploata acest aspect mergand pe verticala. Multi fugiti de ideea ca veti urca cateva trepte la batranete si va veti imbolnavi. Fii sigur ca asta va fi motivul cel mai mic. Daca ai dormitor parter , bucataria cu locul de luat masa si oaspeti , la etaj vei urca mai rar . Atunci cand esti capabil de un pic de miscare. Nu prea va inteleg pe cei cu ideea aceasta intiparita -ce o sa fac la batranete daca am etaj si trebuie sa urc trepte ?! Dar ce ati vrea sa faceti la batranete ? Sa stati pe banca la poarta si sa numarati masinile ? Posted Image in asteptarea postasului ? De miscare nu a murit si nici nu va muri nimeni. Asta cu urcatul e asemeni ca drobul de sare.
Cheltuielile pentru executia si materiale e mai mare la casele de tip parter. In plus as prefera sa-mi ramana verdeata pe langa casa. Nu sa ma uit doar la gardul vecinului.

Daca se poate o completare: daca reusesti sa faci la parter o camera tip birou pe care ulterior sa o transformi in dormitor mai mic, acolo un 12mp...cred ca e un mare avantaj. Adica daca vei avea o problema sau pe cineva cu probleme de moblitate sa ai posibilitatea sa te adaptezi/repliezi. Mi se pare o mare smecherie treaba asta si am tinut neaparat la abordarea asta in faza de proiectare.
Casa parter are sens atunci cand nu ai mai mult de in jur de 100mp util si ai suficient teren.

#32
meine

meine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.10.2010

View Postroman_roman, on 08 noiembrie 2019 - 13:01, said:

Sanatate pentru tine si sotie ,dupa o anumita perioada. Dar nepotii, copii or da vrea mai mult la etaj. Casa doar pe parter cu o asa suprafata pentru mine e plictisitoare. Labirinturi si incaperi in care te pierzi.
Motivele de sanatate ,( diverse operatii ) nu de batranete ne-au facut sa facem aceasta alegere .
2. Ziceai ca stai langa padure. Cu atat mai mult as exploata acest aspect mergand pe verticala. Multi fugiti de ideea ca veti urca cateva trepte la batranete si va veti imbolnavi. Fii sigur ca asta va fi motivul cel mai mic. Daca ai dormitor parter , bucataria cu locul de luat masa si oaspeti , la etaj vei urca mai rar . Atunci cand esti capabil de un pic de miscare. Nu prea va inteleg pe cei cu ideea aceasta intiparita -ce o sa fac la batranete daca am etaj si trebuie sa urc trepte ?! Dar ce ati vrea sa faceti la batranete ?
Calatorim des si numai ideea de a mai cara geamantane de 23 kg pe scari ne ingrozeste .
Sa stati pe banca la poarta si sa numarati masinile ? Posted Image in asteptarea postasului ? De miscare nu a murit si nici nu va muri nimeni. Asta cu urcatul e asemeni ca drobul de sare.
Miscarea nu o sa fie o problema ( avem 4 husky care  ne tin activi )
Cheltuielile pentru executia si materiale e mai mare la casele de tip parter.
Vrem o casa cu ne-am dorit , nu ca se poate face mai ieftin
In plus as prefera sa-mi ramana verdeata pe langa casa. Nu sa ma uit doar la gardul vecinului.
Avem 934 de m2 , iar terenul este aproape patrat
Ai pus de curiozitate amprenta casei pe teren sa vezi cu cat mai ramai ?
Da , iar terenul din spate o sa fie doar ptr caini si cel mult o magazie

View Postcatalijns, on 08 noiembrie 2019 - 13:52, said:

Daca se poate o completare: daca reusesti sa faci la parter o camera tip birou pe care ulterior sa o transformi in dormitor mai mic, acolo un 12mp...cred ca e un mare avantaj.
Ne place ce am ales , iar pentru noi mai ramane doar sa vedem cu cine incepem contructia . Mai avem 2 case ( cu etaj ) si vrem sa vedem pe care o putem numi " acasa". Am ales acest teren Balotest/Petresti pentru ca suntem doar de 14 ani in Romania si majoritatea prietenilor  si fiul nostru stau in comuna Corbeanca
Adica daca vei avea o problema sau pe cineva cu probleme de moblitate sa ai posibilitatea sa te adaptezi/repliezi. Mi se pare o mare smecherie treaba asta si am tinut neaparat la abordarea asta in faza de proiectare.
Casa parter are sens atunci cand nu ai mai mult de in jur de 100mp util si ai suficient teren.
Avem 934 m2 si incercam sa cumparam  pentru cei 4 husky  ( padocuri, depozit , spalatorie , spatiu de joaca )si terenul din spate ( 1000 m2 )

Edited by meine, 08 November 2019 - 15:04.


#33
meine

meine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.10.2010

View Postmeine, on 08 noiembrie 2019 - 14:58, said:


Amplasare

Attached Files



#34
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Deci ai doua dormitoare,cele din stanga, cu vederea in gard, la 3 m si ceva . Iti place asa ceva ?

Terasa la strada ? La cativa m .

Daca mai cumperi teren in spate poate o sa vrei sa intri cu o masina sau utilaje in spate. Te ingramadesti sa treci prin cei 3 m ? Nu vad de ce te-ai intinde atat de mult pe toata latimea terenului. Puteai eventual sa o faci sub forma de L pentru a aveaai mult teren pe o parte.

#35
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Musafirii, copii , nepotii unde vor parca masina ?

#36
meine

meine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.10.2010

View Postroman_roman, on 08 noiembrie 2019 - 16:05, said:

Deci ai doua dormitoare,cele din stanga, cu vederea in gard, la 3 m si ceva . Iti place asa ceva ?
Acelea sunt ptr nepoti cad vin in vizita .

Terasa la strada ? La cativa m .
Terasa inchisa cu pereti de sticla o sa fie mai mult oaspeti care fumeaza . Unde stam avem o terasa in spate unde preferam sa stam .

Daca mai cumperi teren in spate poate o sa vrei sa intri cu o masina sau utilaje in spate.
Speram sa cumparam teren in spate , special doar ptr husky .In cazul in care nu se poate ,trebuie sa se multumeasca si cu 450 m2 liberi ( nu vrem gradina , livada , etc, doar tuia in pe langa gard intre vecinii laterali si ceva flori in fata unde nu vor avea acces )
Te ingramadesti sa treci prin cei 3 m ? Nu vad de ce te-ai intinde atat de mult pe toata latimea terenului. Puteai eventual sa o faci sub forma de L pentru a aveaai mult teren pe o parte.
Ai dreptate , era ,mai bine o casa in forma de L , dar nu prea am avut multe modele de unde ne-am inspirat .

View Postroman_roman, on 08 noiembrie 2019 - 16:22, said:

Musafirii, copii , nepotii unde vor parca masina ?
Dumul de access este lat de 9 metri , iar majoritatea  nepotilor si copiilor vin cu avionul , deci o sa-i aduca taxiul sau ii luam noi

Edited by meine, 08 November 2019 - 16:25.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate