Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Jurnal casa Balotesti P+E sau P+M

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#1
meine

meine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.10.2010
Buna ziua si bine v-am gasit.

De curand am cumparat un teren  (950m ) cu o deschidere de 30 m in Balotesti-Corbeanca .  Saptamana viitoare speram sa facem delimitarea terenului cu ajutorul unui ing.de la cadastru si defisarea -nivelarea cu buldozer . Amplasarea terenului permite  construirea doar pe o suprafata de 30% , inaltime 9 m, nu exista canalizare , apa ,dar gaz si electricitate se afla la 100 de m. Pentru inceperea contructiei este necesar un forarea unui put si cred ca cu acest lucru o sa incepem anul viitor .
Cautam o firma serioasa  de constructii  care ne poate pune la dispozie si proiectul complet autorizatie al casei .
Casa pe care dorim sa o contruim incepand cu anul viitor dorim sa fie impartita astfel :
parter - 1living,1bucatarie+ loc servit masa ,1camara 1dormitor(min 13m) ,1garaj ( poate sa fie si separat de contructie ),1camera tehnică,1spalatorie, 1 dressing , 1 baie + wc serviciu , 2 terase  
etaj  - 3dormitoare,1dressing, 1 baie , 2 balcoane .


Sfaturi, pareri , corectari , sugestii , etc sunt bine venite

Va multumesc si va doresc o zi frumoasa !

Edited by meine, 10 November 2018 - 14:38.


#2
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Sa fii constient ca varianta all-in-one proiectare autorizare constructii inseamna banet adevarat si in general e bine ca proiectantul, dirigintele, constructorul sa fie entitati separate pentru a se controla una pe alta. In afara de asta, sunt rare firmele care ofera treaba asta, in general construiesc la scara larga nu prea se baga la lucrari mici.

La ce suprafata construita desfasurata te gandesti?

#3
meine

meine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.10.2010
Bylly00 multumesc pentru raspuns .  Ai perfecta dreptate , dar gasisem pe net cateva firme care ofereau "tot pachetul " si am crezut ca este mai convenabil decat sa alerg dupa fiecare in parte .
Suprafata utila trebuie sa fie intre min 130m si max 160m
Casa in care locuim acum este la 120 km distanta de teren si  este P+E in stil mediteranian , am cumapat-o la cheie , pe care am modificat-o de cateva ori , am marit livingul , am transformat terasa neacoperita in sala de mese , transformat garajul in camera de depozitare ... construit separat garaj , padocuri catei , foisor ,etc  cu echipe diferite si de aceea preferam o firma all inclusive .

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Sa nu le dai banii in mana sau fara facturi + chitante
Efectueaza plata pe etape.
Ex. fundatia - costa 10000EUR / le dai 3000 avans si restul cand termina
Sa nu te puna aghiuta sa dai avans mare. Sunt destui care s-au vazut cu banii dati si ... fara constructor
De altfel, o firma de constructii serioasa,nu are nevoie de bani de avans,ci de plati pe etape.
Daca vin vrajitori cu alta variante - Evita-I

Mai mult decat recomandat ar fi sa faci contract cu ei
Fara contract o lalaie cu lucrarile
Ex. nu are contract incheiat cu tine si gaseste alta lucrare = te lasa balta si se duce sa ia banii de la lucrarea aia.

#5
meine

meine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.10.2010

 Naijax, on 10 noiembrie 2018 - 15:51, said:

Sa nu le dai banii in mana sau fara facturi + chitante
Efectueaza plata pe etape.
Ex. fundatia - costa 10000EUR / le dai 3000 avans si restul cand termina
Sa nu te puna aghiuta sa dai avans mare. Sunt destui care s-au vazut cu banii dati si ... fara constructor
De altfel, o firma de constructii serioasa,nu are nevoie de bani de avans,ci de plati pe etape.
Daca vin vrajitori cu alta variante - Evita-I

Mai mult decat recomandat ar fi sa faci contract cu ei
Fara contract o lalaie cu lucrarile
Ex. nu are contract incheiat cu tine si gaseste alta lucrare = te lasa balta si se duce sa ia banii de la lucrarea aia.
Multumesc mult Naijax . Acesta este unul din motivele care m-a determinat sa deschid acest topic . Suntem satui de "meseriasi " care te tot amana , dupa care faci curatenie , si pentru ca locuim la o distanta de 120 km am considerat ca e mult mai convenabil sa angajam o firma care se ocupa de tot si bineinteles cu plata pe etape .  Cred ca in primul rad trebuia sa intreb de o farma de forari puturi si apoi de o firma de constructie

 Bylly00, on 10 noiembrie 2018 - 15:02, said:

Sa fii constient ca varianta all-in-one proiectare autorizare constructii inseamna banet adevarat si in general e bine ca proiectantul, dirigintele, constructorul sa fie entitati separate pentru a se controla una pe alta. In afara de asta, sunt rare firmele care ofera treaba asta, in general construiesc la scara larga nu prea se baga la lucrari mici.

La ce suprafata construita desfasurata te gandesti?
Bylly00 multumesc pentru raspuns .  Ai perfecta dreptate , dar gasisem pe net cateva firme care ofereau "tot pachetul " si am crezut ca este mai convenabil decat sa alerg dupa fiecare in parte .
Suprafata utila trebuie sa fie intre min 130m si max 160m
Casa in care locuim acum este la 120 km distanta de teren si  este P+E in stil mediteranian , am cumapat-o la cheie , pe care am modificat-o de cateva ori , am marit livingul , am transformat terasa neacoperita in sala de mese , transformat garajul in camera de depozitare ... construit separat garaj , padocuri catei , foisor ,etc  cu echipe diferite si de aceea preferam o firma all inclusive .

#6
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Cand ma documentam despre constructii am dat si eu de site-urile alea minune, unde dai banul si vii cu mobila. Pare cam prea frumos sa fie adevarat + ca nu am gasit feedback relevant pe net despre seriozitatea lor. Asta si faptul ca planurile sunt copii 1:1 de pe siteuri poloneze nu prea mi-a inspirat incredere. Pentru mine oricum nu era o varianta reala pentru ca sunt la o oarecare distanta, dar nici nu am ajuns sa discut cu ei sa imi fac o impresie "la prima mana". Indiferent cu cine decizi sa construiesti tine minte ce ti s-a spus legat de avans si musai cere sa vezi lucrari anterioare si stai de vorba cu beneficiarii lor despre seriozitatea firmei.

#7
meine

meine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.10.2010

 Bylly00, on 10 noiembrie 2018 - 16:29, said:

Cand ma documentam despre constructii am dat si eu de site-urile alea minune, unde dai banul si vii cu mobila.
Lucrul acesta  am facut cand am cumparat casa in care locuim si am mentionat mai sus cate am modificat , nu mai vorbesc de reparatiile facute
Pare cam prea frumos sa fie adevarat + ca nu am gasit feedback relevant pe net despre seriozitatea lor. Asta si faptul ca planurile sunt copii 1:1 de pe siteuri poloneze nu prea mi-a inspirat incredere.
Daca gaseam pana acum o firma pe net care imi inspira increderea , eram deja la masa de negocieri
Pentru mine oricum nu era o varianta reala pentru ca sunt la o oarecare distanta, dar nici nu am ajuns sa discut cu ei sa imi fac o impresie "la prima mana". Indiferent cu cine decizi sa construiesti tine minte ce ti s-a spus legat de avans si musai cere sa vezi lucrari anterioare si stai de vorba cu beneficiarii lor despre seriozitatea firmei.
Acesta este un sfat foarte valoros si cu siguranta am tin cont . Multumesc

Edited by meine, 10 November 2018 - 16:46.


#8
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Electricitatea si gazele te vor ucide incet. In special electricitatea, pentru ca vei avea nevoie de curent pentru constructie. Daca ai vreun vecin de la care sa iei curent, ar fi bine (dar nu cred sa ai, ca altfel nu mai era la 100 de metri...).
Anul trecut m-a costat curentul (trifazat) 3500 de lei doar bransarea in conditiile in care stalpul e la poarta. Nu mai vorbesc de avize, aprobari, taxe si alte alea. Iar de la bransare pana la montarea contorului a mai durat trei luni si jumatate.
Ia in calcul ca va trebui sa platesti inclusiv stalpii pana la tine (probabil 4 stalpi).
La gaze e si mai rau. Vecinii mei au reusit sa traga gazele in doi ani (cu pile!). Costul tevii bate intre 50 si 100 de euro pe metru liniar. Plus manopera. Plus avize, aprobari, taxe.

#9
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Initiatorul habar n-are ce inseamna sa aduci curent si gaze de la 100 de metri.
Eu zic sa se intereseze intai si apoi sa se apuce de casa..

Altfel o sa-l vad foarte activ pe forumul cu fotovoltaice si cel cu centrale pe lemne..

Edited by mariovrs, 10 November 2018 - 18:45.


#10
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009

 meine, on 10 noiembrie 2018 - 14:37, said:

dar gaz si electricitate se afla la 100 de m.
Ce este la 100 m,stalpul de electricitate ,postul de transformare,fdcp-ul?Vezi ca daca e mai mult de 100 m,nu e bine.

Attached Files


Edited by anaki, 10 November 2018 - 20:04.


#11
meine

meine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.10.2010

 anaki, on 10 noiembrie 2018 - 20:02, said:

Ce este la 100 m,stalpul de electricitate ,postul de transformare,fdcp-ul?Vezi ca daca e mai mult de 100 m,nu e bine.
Terenul care l-am cumparat este el treilea lot(toate avand deschiderea  de 30m ) dintr-un teren foarte mare  . In fata acestor loturi avem drum de servitude  lat de 9 m comun . Proprietarul primului lot o sa incepa contructia inaintea noastra si speram ca astfel stalpul de electricitate nu v-a mai fi la 100 de m , ci la doar max 60m

#12
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009
Eu zic sa nu te bazezi pe asta, lui ii vor face doar bransamentul individual,ar fi bine sa obtii avizul de amplasament sa vezi cum stai.

#13
meine

meine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.10.2010

 mariovrs, on 10 noiembrie 2018 - 18:44, said:

Initiatorul habar n-are ce inseamna sa aduci curent si gaze de la 100 de metri.
Eu zic sa se intereseze intai si apoi sa se apuce de casa..

Altfel o sa-l vad foarte activ pe forumul cu fotovoltaice si cel cu centrale pe lemne..
Aveti dreptate , habar nu am , dar mi-a placut pozita terenului aproape de padure  unde ma pot plimba cu cei 3 husky dar si aproape de supermarket , relativ aproape de aeroport si Bucuresti ( unde este agajat fiul nostru ). Langa se afla un cartier rezidential , iar zona chiar este in plina dezvoltare . Oricum ne intereseaza si o sursa de energie alternativa . PS : nu ma grabesc

 sorin61, on 10 noiembrie 2018 - 17:13, said:

Electricitatea si gazele te vor ucide incet. In special electricitatea, pentru ca vei avea nevoie de curent pentru constructie. Daca ai vreun vecin de la care sa iei curent, ar fi bine (dar nu cred sa ai, ca altfel nu mai era la 100 de metri...).
Anul trecut m-a costat curentul (trifazat) 3500 de lei doar bransarea in conditiile in care stalpul e la poarta. Nu mai vorbesc de avize, aprobari, taxe si alte alea. Iar de la bransare pana la montarea contorului a mai durat trei luni si jumatate.
Ia in calcul ca va trebui sa platesti inclusiv stalpii pana la tine (probabil 4 stalpi).
La gaze e si mai rau. Vecinii mei au reusit sa traga gazele in doi ani (cu pile!). Costul tevii bate intre 50 si 100 de euro pe metru liniar. Plus manopera. Plus avize, aprobari, taxe.

Saptamana aceasta am cumparat terenul , saptamana viitoare il "intarusez" si curat . Topicul l-am deschis pentru nu eram siguri daca vom aborda o firma " tot pachetul " sau separat proiectantul, dirigintele si  constructorul. Stiu sigur ca apa nu este trasa in zona si de aceea cred ca primul pas e sa gasim o firma de forare puturi

Edited by meine, 10 November 2018 - 20:41.


#14
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,569
  • Înscris: 11.03.2006
De la intentia buna de a nu mai pune oamenii sa faca extinderi de retea, s-a ajuns la niste aberatii. Cumparatorii ar trebui informati cumva, altfel se trezesc ca au un teren pe care nu il pot bransa la electricitate.
Cred ca se poate rezolva tot printr-o aberatie, iti faci firma si ceri putere mai mare. Dar bineinteles, platesti mai mult.

@meine, nu poti construi fara sa fii si tu acolo sa supraveghezi. Sau poate ca ai pe cineva de incredere care se pricepe si va sta pe capul muncitorilor.
La noi nu poti sa dai comanda si sa te muti la sfarsit, cum ai proceda intr-o tara normala.

Edited by cumparator, 10 November 2018 - 22:02.


#15
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004

 meine, on 10 noiembrie 2018 - 20:49, said:

Stiu sigur ca apa nu este trasa in zona si de aceea cred ca primul pas e sa gasim o firma de forare puturi
Asta e o alta problema. Aproape sigur apa va avea calcar mult si vei avea nevoie de instalatie de filtrare/dedurizare. Intereseaza-te cat te costa si mai gandeste-te...

#16
meine

meine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.10.2010

 sorin61, on 10 noiembrie 2018 - 22:58, said:

Asta e o alta problema. Aproape sigur apa va avea calcar mult si vei avea nevoie de instalatie de filtrare/dedurizare. Intereseaza-te cat te costa si mai gandeste-te...
  
Unde locuim nu avem put , iar apa este foarte dura si cu calcar de aceea avem intalat un dedurizator, cred ca o sa avem nevoie si la noua resedinta

#17
meine

meine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.10.2010

 cumparator, on 10 noiembrie 2018 - 21:55, said:

De la intentia buna de a nu mai pune oamenii sa faca extinderi de retea, s-a ajuns la niste aberatii. Cumparatorii ar trebui informati cumva, altfel se trezesc ca au un teren pe care nu il pot bransa la electricitate.
Cred ca se poate rezolva tot printr-o aberatie, iti faci firma si ceri putere mai mare. Dar bineinteles, platesti mai mult.
Acelasi lucru imi sugereau cei de la Telekom cand le ceream internet prin fibra optica ( am fost nevoiti sa avem 2 abonamente ca sa avem wifi in toata casa ),ei mi-au sugerat sa-mi fac firma si asa  voi aveai internet prin fibra . Dupa un numai un an cei de la Telecom si Rds au adus fibra in zona si se bateau in oferte .

@meine, nu poti construi fara sa fii si tu acolo sa supraveghezi. Sau poate ca ai pe cineva de incredere care se pricepe si va sta pe capul muncitorilor.
La noi nu poti sa dai comanda si sa te muti la sfarsit, cum ai proceda intr-o tara normala
.
Din pacate ai mare dreptate ,  dar indiferent ca vom construi cu o singura firma sau cu mai multe , noi o avem prieteni care stau in zone si speram sa supravegheze lucrarile sau macar evolutia lor atunci cand noi nu vom putea



#18
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 meine, on 10 noiembrie 2018 - 20:49, said:

Saptamana aceasta am cumparat terenul , saptamana viitoare il "intarusez" si curat . Topicul l-am deschis pentru nu eram siguri daca vom aborda o firma " tot pachetul " sau separat proiectantul, dirigintele si  constructorul. Stiu sigur ca apa nu este trasa in zona si de aceea cred ca primul pas e sa gasim o firma de forare puturi

Pretul a fost ca pentru un teren cu utilitati sau ca pentru unul in camp?
Ba...eu nu stiu cum bulangii astia din statul roman, pot sa dea aprobare de constructie casa, undeva unde nu ai apa si curent. Nu zic si gaze..
Initiator, stai sa vezi daca trebuie vreun transformator montat de E-on, ca sa ai curent. Nu inseamna ca daca vecinul are curent ai si tu.

Caz la mine in oras. Un tip, inconjurat de case care au curent, i-au cerut de la E-on 10.000 de euro...''pentru ca transformator''.
Asa ca inainte sa forezi puturi si sa bati tarusi, vezi oleaca cu astia de la curent ce faci. La gaze ti-a zis un coleg mai sus ca e 50-100 de euro metru de teava fara manopera.. Un vecin de la mine si-a tras gaz de la 25-30 m. 9000 de lei. Eu doar am traversat pe sub strada. 6000 de lei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate