Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Ce serviciu de streaming audio sa aleg ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#37
donPedros

donPedros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 25.03.2008
Am Spotify si acum Tidal instalate pe PC, daca asculti direct pe boxe, nu am simtit diferente de calitate intre unul si celalalt, nu stiu daca se poate trece printr-un player gen VLC, unde poti umbla la setarile audio. Probabil unii dintre voi veti stramba din nas, dar la ora asta nu am alta varianta de a modifica basul si inaltele.

#38
donPedros

donPedros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 25.03.2008

View Postbobo323, on 26 octombrie 2018 - 19:12, said:

E meserie Google play music, am descarcat Compact, la 320 Kb/sec, cu 4 lei.
Se aude meserie, pe amaratele mele de boxe (genius SP-HF800A0), incep sa-mi schimb optiunea de amplificator old cu o scula care stie sa citeasca mp3, flac,etc si cu niste boxe pe masura.

Edited by donPedros, 28 March 2020 - 20:07.


#39
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,667
  • Înscris: 24.10.2015

View PostdonPedros, on 28 martie 2020 - 19:14, said:

Am Spotify si acum Tidal instalate pe PC, daca asculti direct pe boxe, nu am simtit diferente de calitate intre unul si celalalt, nu stiu daca se poate trece printr-un player gen VLC, unde poti umbla la setarile audio. Probabil unii dintre voi veti stramba din nas, dar la ora asta nu am alta varianta de a modifica basul si inaltele.

Daca sunt instalate pe pc ai eq in realtek hd definition.

Sau daca vrei un Eq mult mai performant cu numar infinit de puncte poti instala Eq apo care e gratis. Dupa ce-l instalezi, orice sunet redat de pe pc, indiferent din ce aplicatie va trece prin acel Eq.

#40
donPedros

donPedros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 25.03.2008
Nu am placa de sunet dedicata, unde trebuie sa intru sa modific egalizatorul ?

#41
donPedros

donPedros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 25.03.2008
Am instalat APO EQ, se aude, dupa reglaje, mult mai bine si corect, atat basul cat si inaltele pe Spotify si Tidal, dar daca pun pe radio cu vlc sau winap e dezastru nu se mai aude bine, basul distorsioneaza, nu mai e claritatea de pe Tidal sau Spotify.

Edited by donPedros, 29 March 2020 - 15:29.


#42
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,667
  • Înscris: 24.10.2015
Daca distorsioneaza inseamna ca ai sarit peste zero db pe alocuri. Vezi ca ai in eq apo un reglaj pentru preamp. Da-i spre minus pana nu mai distorsioneaza. Dar verifica si eq din aimp sa nu fie activat. Folosesti mereu doar un eq.

Pune o poza, un printscreen cu ce ai facut in APO eq. Sunt sigur ca ceva nu e calumea. Nu trebuie sa ai distorsiuni audibile niciodata.

#43
donPedros

donPedros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 25.03.2008
ok, cer scuze daca nu am facut ceva bine, setarile le-am facut doar dupa ureche, alte aparate sau scule nu am.
Cu setarile astea se aude mult mai bine ca inainte . In winamp sau VLC am dezactivat setarile mele in EQ.

Attached Files


Edited by donPedros, 29 March 2020 - 19:21.


#44
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,667
  • Înscris: 24.10.2015
Aoleu! Vezi deasupra o rotita pe care scrie preamplification? Roteste inapoi sa mearga in minus pana dispare orice urma de rosu de la graficul de jos.

Nu trebuie sa ai rosu deloc!

Inca un sfat! Nu amplifica frecventele de pe la 45hz, hai 40 hz in jos. De pe la 40 spre 20 fa-o orizontala.

#45
donPedros

donPedros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 25.03.2008
Nu poti sa-mi pui tu o configuratie ? Am rotit dar nu s-a modificat culoarea.

#46
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu stii sa lucrezi cu egalizatorul!
Ai +27db peste! Din cauza asta ai distorsiunile astea.
Coboara Gain la -28db daca mergi pe curba actuală si tine cont de ce ti-a recomandat vinciun.Ridicand frecvențele alea ultralow nu faci altceva decat sa ingenunchezi incintele si amplificarea ca oricum sunt sigur ca nu ai cabinete pentru spectrul ala si foarte putina muzica coboara sub 40hz.
E recomandat chiar sa incarci un lowcut la 30hz.

Edited by geo123, 29 March 2020 - 22:09.


#47
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,667
  • Înscris: 24.10.2015
M-am abonat si eu la Tidal Master acum cu 4 euro pentru 4 luni. Mai am 10 zile de studio pe qobuz dar ma temeam sa nu expire oferta in partea asta.

Qobuzul ofera calitate foarte buna, nu zic, doar ca se cam intrerupe cateodata. Adica canta si la un moment dat se opreste pe la jumate de cantec. Patit si pe pc, telefon si musiccast.

#48
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,667
  • Înscris: 24.10.2015
Vad o mica problema la Tidal. Se aude mult mai incet. Daca pe Yamaha rn803D nu bate la ochi ca am de unde sa dau mai tare, pe telefon e foarte deranjant. Ascult in casti la maxim si parca e la jumate volumul. Am verificat si pe laptop si la fel. Ce sa aiba? Exact acelasi album il pe qobuz si se aude cu mult mai tare si in calitate formidabila.

Edited by vinciun, 04 April 2020 - 23:16.


#49
alfa147

alfa147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 21.07.2009

View Postvinciun, on 04 aprilie 2020 - 23:16, said:

Vad o mica problema la Tidal. Se aude mult mai incet. Daca pe Yamaha rn803D nu bate la ochi ca am de unde sa dau mai tare, pe telefon e foarte deranjant. Ascult in casti la maxim si parca e la jumate volumul. Am verificat si pe laptop si la fel. Ce sa aiba? Exact acelasi album il pe qobuz si se aude cu mult mai tare si in calitate formidabila.
În sfârșit, a mai remarcat cineva. Și la mine se aude mai încet Tidal ca Spotify sau ca alte surse. Nu contest că se aude mai bine ca Spotify, dar volumul e mai mic.

#50
zengaboy

zengaboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 14.02.2007
juno reactor angels and man pe tidal in exclusive mode cum se aude?
La mine tare cu dragonfly black si casti sennheiser PX 100-II de 32 ohm.

#51
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View PostBG_183, on 18 februarie 2020 - 19:52, said:

Poate sa imi confirme cineva ca pe Tidal au si muzica romaneasca veche ?

ZIc anii 60-70-80-90. Mihai Constantinescu, Phoenix, Valeriu Sterian, Ducu Bertzi etc.

Da, au o gramada de muzica romaneasca veche - similea, olimpia panciu, vali sterian, toata discografia holograf (primele albume, cu cotabita vocal), iris, marina florea, F.F.N., Mondial, aura urziceanu (o gramada de jazz), dida dragan, ioan luchian mihalea si grupul song, mirabela dauer, runceanu, bertzi, dan andrei aldea si muuuuuuulte altele.

Ce nu am gasit (e o formatie care-mi place): Trei parale.

Am gasit toata discografia Marillion (yesss!!). Am gasit multe albume de la Deutsche Gramofon. Am gasit multe albume/colectii Elina Garanca (o mezzosoprana care-mi place mult).

Am gasi coloana sonora de la seria Jandarmul cu de Funes (compozitor Raymond Lefevre). Am gasit coloana sonora de la filmele cu Pierre Richard - compozitii ale lui Vladimir Cosma.

Deci ai de unde alege, totu-i sa te gandesti sa le cauti.

Eu am ales un Tidal Family - 60 de lei / 6 persoane. Calitate HiFi si Masters (unde exista). Mi se pare excelent pentru cei 10 lei, o juma' de pachet de tigari sau doua treimi de sticla de bere in Centrul vechi.

Foarte convenabile mi se par abonamentele astea partajabile (cum e Netflix la 15 lei/persoana - cel de 12 euro / 4 persoane)

Edited by cattavencu, 25 May 2020 - 11:15.


#52
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004
https://www.engadget...-160020216.html

#53
ASMX

ASMX

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 03.05.2019

View Postvinciun, on 04 aprilie 2020 - 17:29, said:

M-am abonat si eu la Tidal Master acum cu 4 euro pentru 4 luni. Mai am 10 zile de studio pe qobuz dar ma temeam sa nu expire oferta in partea asta.

Qobuzul ofera calitate foarte buna, nu zic, doar ca se cam intrerupe cateodata. Adica canta si la un moment dat se opreste pe la jumate de cantec. Patit si pe pc, telefon si musiccast.

Tidal are acum o oferta la 8 lei pe 120 zile, indiferent de abonament.

#54
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Am mai scris pe undeva, da poate ajuta cuiva :

pentru muzica clasica va recomand un serviciu de streaming specializat : IDAGIO ( calitate loseless, piesele indexate corect, circa 20 lei/luna )

https://app.idagio.com/discover

Edited by bibiaudiofil, 01 June 2020 - 08:36.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate