Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Ce serviciu de streaming audio sa aleg ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 razor01, on 30 octombrie 2018 - 13:18, said:

Problema fisierelor cumparate o reprezinta pretul.
Am pretenții extreme de la conținutul melodiilor până să le calific drept re-ascultabile (cumpărabile), deci nu mă afectează problema prețului. Plus că pe GPM un album e 20-30 de lei, iar pe Bandcamp majoritatea artiștilor specifică doar un preț minim și te lasă să dai cât vrei tu (am întâlnit și minim = 0).

Edited by donjoe, 30 October 2018 - 17:11.


#20
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Depinde si de sistemul pe care asculti. Daca sunetul este reprodus de niste boxe de cateva sute de euro diferentele de care vorbim aici sunt placebo.

#21
spikje

spikje

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 25.12.2004
A evoluat mult Tidal de la ultima postare, au client nou de android, au loudness normalization, au urcat libraria de track-uri si sunt pe la 56 milioane acum (spotify si deezer mi se pare ca au 60 si un pic).
Am abonamentul de 1 an si nu revin la spotify.

Recomand :
- cont spotify free, si folosirea tunemymusic.com pentru a sincroniza intre spotify si tidal (asa nu prea mai ma intereseaza recomandarile lui tidal care promoveaza majoritar muzica de negri ).
- vpn de turcia si card gen revolut sau ceva similar (la mine a mers cu revolut la momentul respectiv), eu am prins la 19.99 lire turcesti ceea ce inseamna ceva intre 15-20 RON pe luna pentru abonamentul Hi-Fi.

Tidal rocks daca il prindeti pe abonamentul turcesc. Spala pe jos cu spotify-ul daca aveti si un DAC + casti decente respectiv boxe pasive + statie.

As zice ca in 2020 comparam mere si nu mai e ca acum 1 an diferenta in volum de track-uri.

PS: diferenta o face playlist sync intre platforme, puteti importa si playlist-uri de youtube si rezultatul o sa fie muzica FLAC sau MQA(care e doar FLAC + efecte placebo) de calitate perfecta.

Edited by spikje, 02 February 2020 - 22:49.


#22
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Teoretic cel putin azi Amazon Music HD ofera calitate mai buna decat Tidal.

#23
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Poate sa imi confirme cineva ca pe Tidal au si muzica romaneasca veche ?

ZIc anii 60-70-80-90. Mihai Constantinescu, Phoenix, Valeriu Sterian, Ducu Bertzi etc.

#24
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,663
  • Înscris: 23.10.2006
In afara de Phoenix, care are doar cateva melodii, dar trebuie sa cauti cu ,,Transsylvania Phoenix" restul au cateva albume pe Tidal.

Edited by baribalu, 19 February 2020 - 07:34.


#25
MCristian2k

MCristian2k

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 27.03.2018

 Tehnicianul090370, on 26 octombrie 2018 - 19:34, said:

Stiu prea bine despre ce vorbesc... te invat si pe tine daca vrei!
Am si studio... in fine... daca tu crezi ca DEEZER si TIDAL care upscaleaza mp3-uri la 192 Kb/sec si fac din ele FLAC-uri,ofera calitatea audio... mai ai de invatat!
Cand eu ma ocupam de inregistrari cu magnetofoane REVOX pe viteza de 38cm/sec... tu nici nu te nascusesi,asa ca te rog frumos si respectuos - nu-mi da tu mie lectii de audio ca s-ar putea sa pici de neinitiat... ca sa nu zic altceva!
Posted Image)))))))))

Cam atat...

Ps: genul de mecanic de repara trabans si lada, vine acum si da peste nas aluia de repara audi, ca pe vreamea lui... ehe, se folosea sarma de calitate :):):) mor de ras :D

Edited by MCristian2k, 28 February 2020 - 13:13.


#26
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004
OK, mai sunt ceva idei? Cum mai e cu calitatea? Am Google Play, am Spotify, am a vut Tidal, in general ascult acolo unde am playlistul de care am chef... totusi, vreo 75% din timp ascult/am in masina pe un sistem HK 7.1 si recunosc ca atunci cand am pus Tidal prima data mi s-a parut ca suna foarte bine... la toate platformele descarc pe telefon playlistul la cea mai buna calitate posibila deci, ce sa zic, fac ce pot... ok, ce recomandati pentru calitate din serviciile de pe piata? Cunoasteti situatia deci o sa ascult muuuulta muzica, la casti desigur, la volan cand vom avea voie...

#27
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,663
  • Înscris: 23.10.2006
Care inca nu aveti cont profitati... cu 8 lei ai 4 luni abonament....
https://try.tidal.com/spring

#28
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Mie imi arata 4 dolari. Dar e bine si asa.

#29
jeejack

jeejack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 22.04.2010
8 lei la mine. Thx baribalu

#30
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004
Hi-Fi 39.99 RON pe luna... Tidal...

#31
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Doar ca nu-i specificat daca pretul cela e pe luna timp de 4 luni sau e pentru toate 4 luni un pret.

#32
gast1

gast1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.02.2008
E pentru toate 4 lunile. Am avut eu, imi expira maine.

#33
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Merci!

#34
donPedros

donPedros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 25.03.2008
Se poate renunta dupa 4 luni ?

#35
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,663
  • Înscris: 23.10.2006
Normal ca poti renunta..

#36
jeejack

jeejack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 22.04.2010
Eu mi am facut cont cu 8 lei de dimineata. Parca pe prima pagina când intri iti arata 40 lei, dar cand treci la următorul pas iti spune oferta

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate