Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Ce serviciu de streaming audio sa aleg ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#1
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Cel mai mult ma intereseaza calitatea audio, deci automat raspunsul va fi Tidal, dar mai am niste cerinte:

1. sa pot downloada muzica de pe el ca sa o bag pe un player portabil Fiio X3 sa ascult si prin oras.

2. sa aiba muzica romaneasca actuala, dar mai ales mai veche, din anii 70-80 pana in 2000 (ex: Madalina Manole, Gica Petrescu, Phoenix, Pasarea colibri etc). Sa cumpar separat albumele fiecaruia nu-i o solutie.

Cred ca la Tidal oricum ma bag, dar care ar fi al doilea sa indeplineasca cerintele ?

#2
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
Spotify

edit: https://play.google....ore/music?hl=ro

Edited by bobo323, 26 October 2018 - 19:13.


#3
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

View PostBG_183, on 26 octombrie 2018 - 19:03, said:

Cel mai mult ma intereseaza calitatea audio, deci automat raspunsul va fi Tidal, dar mai am niste cerinte:

1. sa pot downloada muzica de pe el ca sa o bag pe un player portabil Fiio X3 sa ascult si prin oras.

2. sa aiba muzica romaneasca actuala, dar mai ales mai veche, din anii 70-80 pana in 2000 (ex: Madalina Manole, Gica Petrescu, Phoenix, Pasarea colibri etc). Sa cumpar separat albumele fiecaruia nu-i o solutie.

Cred ca la Tidal oricum ma bag, dar care ar fi al doilea sa indeplineasca cerintele ?
Prietene... uite AICI calitate digitala,toata muzica mondiala la numai un click distanta: lasa glumele gen TIDAL!
https://play.google.com/store/music
Cea mai buna sursa de muzica si legala si caliatate audio garantata! Eu mi-am cumparat zilele astea niste albume cu Orchestra Bagutti, formatie ce NU prea o gasesti piratata si este bine ca se intampla acest lucru! Calitatea ireprosabila! Descarcabila in computer,fisierele sunt mp3 la 320 Kb/sec,ceea ce am cumparat pot asculta on-line oricand iar pe baza de abonament la pret modic,ai acces full la muzica dorita.

#4
Robert13x

Robert13x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 01.03.2014

View PostTehnicianul090370, on 26 octombrie 2018 - 19:24, said:

Prietene... uite AICI calitate digitala,toata muzica mondiala la numai un click distanta: lasa glumele gen TIDAL!
https://play.google.com/store/music
Cea mai buna sursa de muzica si legala si caliatate audio garantata! Eu mi-am cumparat zilele astea niste albume cu Orchestra Bagutti, formatie ce NU prea o gasesti piratata si este bine ca se intampla acest lucru! Calitatea ireprosabila! Descarcabila in computer,fisierele sunt mp3 la 320 Kb/sec,ceea ce am cumparat pot asculta on-line oricand iar pe baza de abonament la pret modic,ai acces full la muzica dorita.
TIDAL distruge orice (in afara de Deezer HIFI+) la calitatea audio.
Nu cred ca stii despre ce vorbesti.


on: Incearca si Deezer, stiu ca au multe melodii romanesti.

#5
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

View PostRobert13x, on 26 octombrie 2018 - 19:29, said:

TIDAL distruge orice (in afara de Deezer HIFI+) la calitatea audio.
Nu cred ca stii despre ce vorbesti.


on: Incearca si Deezer, stiu ca au multe melodii romanesti.
Stiu prea bine despre ce vorbesc... te invat si pe tine daca vrei!
Am si studio... in fine... daca tu crezi ca DEEZER si TIDAL care upscaleaza mp3-uri la 192 Kb/sec si fac din ele FLAC-uri,ofera calitatea audio... mai ai de invatat!
Cand eu ma ocupam de inregistrari cu magnetofoane REVOX pe viteza de 38cm/sec... tu nici nu te nascusesi,asa ca te rog frumos si respectuos - nu-mi da tu mie lectii de audio ca s-ar putea sa pici de neinitiat... ca sa nu zic altceva!

#6
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Am avut abonament si la Deezer HI-Fi. Nu numai ca nu era la fel de calitativ ca Tidal, dar exista o discrepanta uriasa la nivelul datelor primite in timpul auditiei.

Pe Tidal chiar primesti prin streaming o cantitatea de informatie echivalenta cu cat ocupa fisierul audio losseless.

Se verifica foarte usor, intri in Taskmaster > Ethernet si vezi ce vine pe cablul de net.

La fisierele ,,Master'' de pe Tidal cantitatea de informatie crestea si mai mult, aproape triplu. Zici ca ma uitam la un film pe net Posted Image

View PostTehnicianul090370, on 26 octombrie 2018 - 19:34, said:

daca tu crezi ca DEEZER si TIDAL care upscaleaza mp3-uri la 192 Kb/sec si fac din ele FLAC-uri,ofera calitatea audio... mai ai de invatat!

Te rog sa aduci niste dovezi in sprijinul acestei afirmatii. Este prima oara cand aud asa ceva.

Edited by razor01, 26 October 2018 - 19:38.


#7
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

View Postrazor01, on 26 octombrie 2018 - 19:34, said:

Am avut abonament si la Deezer HI-Fi. Nu numai ca nu era la fel de calitativ ca Tidal, dar exista o discrepanta uriasa la nivelul datelor primite in timpul auditiei.

Pe Tidal chiar primesti prin streaming o cantitatea de informatie echivalenta cu cat ocupa fisierul audio losseless.

Se verifica foarte usor, intri in Taskmaster > Ethernet si vezi ce vine pe cablul de net.

La fisierele ,,Master'' de pe Tidal cantitatea de informatie crestea si mai mult, aproape triplu. Zici ca ma uitam la un film pe net Posted Image
Normal... este foarte usor din fisier mp3 la 192 Kb/sec sa transformi in FLAC 24/96 si apoi sa difuzezi "facatura" aia drept lossless! Voi n-aveti analizoare spactrale sa verificati adevarul si nici programe care sa va spuna ca acel cantec a fost candva mp3! Eu am! Si cu asta am spus ce aveam de spus.Restul este treaba si opinia voastra!
Dezbateri placute!

#8
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Arunci o perla dupa care singurul argument este ca ai tu nu stiu ce scule. Vino cu niste screen-uri, sa vedem si noi ce analizezi.

Edited by razor01, 26 October 2018 - 19:43.


#9
spikje

spikje

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 25.12.2004
Am folosit toate platformele(minus apple music), treaba e asa:
- Daca nu esti audiofil clar Spotify, calitatea la premium e peste competitori (strict la categoria non-hifi) pentru ca folosesc OGG si nu MP3 ca ceilalti furnizori(e un codec mai nou), e cel mai bun la 5 euro pe luna (strict raportat la calitate/pret).
- Daca esti audiofil tidal sau deezer, variantele hi-fi, cu mentiunea ca tidal o sa iti ofere mai putine playlisturi si recomandari decat deezer. As merge pe tidal in cazul meu pentru ca am music pass la vodafone si am trafic nelimitat in tidal, fac peste 50GB de date pe tidal lunar si nu ma costa nimic. Tidal e si mai ieftin decat Deezer.
- daca vrei sa combini propriile track-uri si cloud-ul sa completeze, mergi pe Google Play Music, iti ofera 100.000 de track-uri proprii in cloud plus restul librariei lor. Interfata e cea mai slaba la Play Music ca navigatie si playlist-uri.

Nu exista un serviciu perfect pentru toate urechile/gusturile, dar lumea e cea mai fericita cu Spotify daca decidem dupa numarul de abonati.

Apple Music se aude pe departe cel mai prost din ce am studiat, nu m-a interesat pentru ca nu sunt legat de ecosistemul mar muscat.

Lectura: - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FURPQI3VW58?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

PS: momentan am spotify premium si tidal hi-fi, mai stau pe spotify pana expira abonamentul.

Edited by spikje, 26 October 2018 - 20:25.


#10
puzzlewood

puzzlewood

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 05.01.2007
Voi chiar auziti diferentele dintre un flac si un lossy format cu bitrate mare? Eu unul nu...
https://cdvsmp3.word...d-test-results/

#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
daca ai casti "bune" da, se simte o diferenta,

#12
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
cel mai bun test e nevasta mea. daca ii leg laptopul prin jack la amplif si ii pun youtube si dupa aceea ii pun aceeasi melodie din cdplayer de pe un cd facut copie bit cu bit de pe cel original instanta isi da seama. femeie care e atehnica total si nu are nicio treaba cu "jucariile" astea. dupa aceea sa imi spuneti voi ca e misto cu tidal dizar si altele

#13
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Tu pui egal intre tidal si youtube? N-am facut nicio treaba daca ne angrenam in discutii de genul asta, ne pierdem vremea.

Nu stiu ce bit cu bit faci tu, dar daca suna la fel nu mai cumpara nimeni CD-uri originale.

Edited by razor01, 28 October 2018 - 21:17.


#14
nykysor

nykysor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.07.2012

 razor01, on 28 octombrie 2018 - 21:16, said:

Tu pui egal intre tidal si youtube? N-am facut nicio treaba daca ne angrenam in discutii de genul asta, ne pierdem vremea.

Nu stiu ce bit cu bit faci tu, dar daca suna la fel nu mai cumpara nimeni CD-uri originale.
Nu exista CD-uri originale ,exista doar o matrita si atat restul sunt copii !

#15
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Atat TIdal cat si Google iti ofera o luna de proba gratuit. Incearca-le si vezi ce iti place mai mult.

#16
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 BG_183, on 26 octombrie 2018 - 19:03, said:

Cel mai mult ma intereseaza calitatea audio, deci automat raspunsul va fi Tidal
LOLnu
Dacă te interesează calitatea audio + vrei şi risipă de trafic + crezi în făcătura numită MQA pentru că n-ai dat un search să vezi ce critici primeşte de la inginerimea care mai ştie câte ceva, abia atunci alegi Tidal. Posted Image

Calitate audio fără risipă de trafic = Bandcamp
* download-uri FLAC pentru tot ce cumperi de la ei
* nu se califică drept serviciu de streaming pentru că n-are playlist-uri generate dinamic sau vreo altă formă să dai Play şi să meargă oricât ai chef să-l laşi, trebuie să selectezi fiecare album pe care vrei să-l asculţi, şi la sfârşit se opreşte
* colecţie destul de mică, nu găseşti mai nimic românesc, practic sunt doar artiştii destul de "viteji" să fi venit direct pe Bandcamp şi să nu-şi fi vândut deja drepturile marilor corporaţii (dar e în creştere colecţia pe măsură ce tot mai mulţi artişti află că Bandcamp e singurul loc în care vreo 80% din banii plătiţi de client chiar ajung la artist)
* poţi asculta cap-coadă toate melodiile unui album de 2 ori (la 128 kbps) fără să cumperi, apoi cred că te mai lasă de vreo două ori dar cu un mesaj grafic la începutul fiecărei melodii, după care nu te mai lasă deloc până nu cumperi albumul.

Next la calitate = Google Play Music
* MP3 la 320kbps (atenţie la codarea agresivă fără overhead, care permite clipping în momentul decodării - eu tot timpul mi le "cuminţesc" imediat după cumpărare folosind MP3Gain)
* poţi opta pentru streaming sau pentru download să asculţi cu orice device vrei, dar nu amândouă deodată: dacă plăteşti doar abonament de streaming nu poţi downloada decât pentru folosire cu app-ul lor; pentru download "la liber" trebuie cumpărat album cu album şi download-at folosind pagina web în browser de desktop, nu app-ul mobil
* au printre cele mai mari colecţii existente (da, este şi Gică Petrescu, şi Phoenix)
* posibile alte beneficii dacă te abonezi, că în ultima vreme se tot chinuie să-şi facă relevante alte servicii gen YouTube Red combinând şi încrucişând abonamentele între ele, nu ştiu care mai e oferta exactă la ora asta.

Spotify = reject
* nu permite download "la liber" (eu îl folosesc numai în variantă Free, ca să testez albume înainte de cumpărare, că permit şi ei ascultarea completă, şi e pe la 160 kbps în Free)
* se pare că au colecţie destul de mare ca să aibă şi ei Gică Petrescu şi Phoenix, dar ţin minte vag că unele chestii care sunt pe GPM nu sunt şi pe Spotify.

În general pretenţiile de calitate audio şi streaming-ul fără să download-ezi fişiere nu se împacă: pe model de streaming tot timpul îţi pot servi scuza jalnică "am redus bitrate-ul în mod dinamic că nu-ţi mergea ţie Netul bine" şi nu ştii ce calitate primeşti de la un moment la altul. De-aia pentru mine un serviciu trebuie să ofere download de fişiere "la liber" sau ducă-se învârtindu-se, nu mă interesează cât e de popular.

Edited by donjoe, 29 October 2018 - 21:29.


#17
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
In primul rand ca MQA nu decodeaza corect decat cateva aparate in momentul de fata si in al doilea rand nu te obliga nimeni sa asculti melodiile lor in format MASTER, poti alege ce vrei tu. De obicei gasesti 3 sau chiar mai multe variante de inregistrare pentru piesele importante.

Problema fisierelor cumparate o reprezinta pretul. Daca ai cativa artisti pe care-i asculti este ok, poti sa cumperi, dar eu personal ascult o gama foarte variata si vreau sa am la dispozitie orice, oricand.

Edited by razor01, 30 October 2018 - 13:40.


#18
duncan26

duncan26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.09.2012
Donjoe a scris un rezumat consistent, sunt de acord cu el, în general fișierele audio  care sunt DAS (direct access storage) au mai multe detalii, dinamică decât cele redate din rețea LAN sau WAN.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate