Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Vot cu pondere in functie de educatie/IQ

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
208 replies to this topic

#19
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

View Post-Jinx-, on 10 octombrie 2018 - 23:43, said:

Statistic vorbind Papa are mult mai multe sanse de a avea dreptate asupra unui subiect decat Gica cel care vinde pere

Inevitabil. Dar sistemul tau ar insemna ca puterea de decizie ar fi a majoritatii oamenilor importanti iar cei neimportanti ar fi aruncati la cosul de gunoi. Si oricand cei importanti ar putea face ceva in favoarea lor cat timp cei neimportanti ar fi intotdeauna neimportanti in vot. Posted Image Hai sa ne gandim si la consecinte... cat timp votul este liber pentru fiecare atunci este clar ca majoritatea decide indiferent ce a decis, ceea ce mi se pare echitabil. Si daca cel neimportant ii se pune doar 10% din vot sau 1% din 100%, adica sa se faca un vot sa zicem ca trebuie sa voteze 10 persoane din alea neimmportante... crezi ca sar mai duce el sa voteze daca ar stii ca este neimportant votul lui?

Edited by hwplanet, 10 October 2018 - 23:47.


#20
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Nemţii, deşi popor la ani lumină de Români l-au susţinut ca demenţii pe Hitler... de parcă ar fi fost aparatul de radio "Vocea lui Hitler".
Unii criminali în serie aveau I.Q. mare (gen Ted Bundy).

#21
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,298
  • Înscris: 05.08.2015

View Postshefu_de_combinat, on 10 octombrie 2018 - 23:32, said:

Whatever, oricum n-o sa se intample prea curand, ne place baltirea asta in care ne aflam.

Si daca o sa mearga rau, mai rau, aia care vor fi monopolizat puterea politica ce vor face?

#22
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,962
  • Înscris: 14.08.2007

View Post-Jinx-, on 10 octombrie 2018 - 23:14, said:

PSD-istii PNL-istii ETC-istii sunt statistic neimportanti ca si numar total de voturi...
PSD-istii nu inseamna doar membrii PSD ... ci si fanii lor ... i-ar rezolva pe toti cu diplome de tot felul :)

#23
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View PostMarianG, on 10 octombrie 2018 - 23:45, said:

si spui ca cu votul public pentru verificarea ponderei o sa functioneze mai bine?
noi nu ne intelegm intre noi pentru ca admitem public ce partid tinem, dar se mai afle exact cine si ce a votat.
n-am avea loc in cimitire si inchisori

P.S. sistemul functioneza, iesiti la vot, fi-v-ar boicotul

Cine a zis de vot public. Am zis de vot secret iar ponderea sa fie stabilita automat de un sistem informatic de vot .

Boicotul la referendum e cu totul altceva ....boicotul la referendum duce la invalidarea referendumului ...prin urmare rezultatul a fost cel dorit.

Boicotul la parlamentare/prezidentiale e o ineptie si va duce la rezultatul dorit.....de corupti.

#24
madagascar123

madagascar123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 12.03.2017

View Post-Jinx-, on 10 octombrie 2018 - 23:06, said:

Situatia politica din Romania din ultimul timp cat si interactiunea cu diversi membri ai forumului m-a facut sa ma intreb daca nu cumva sistemul democratic clasic nu mai poate fi considerat ca fiind de actualitate.

Bineinteles ca toti avem dreptul la opinie si la a ne exprima ideile liber dar vad din ce in ce mai multe persoane care voteaza fara sa stie ce voteaza si care isi dau cu parerea despre  niste subiecte asupra carora care nu au facut nici macar un minim de munca de cercetare/informare.

Ar fi viabil un sistem democratic in vare votul sa aiba o pondere mai mare sau mai mica de importanta in functie de nivelul de educatie/IQ al persoanei care il emite?

Mai intai extemporal , apoi sa ai dreptul sa votezi DOAR daca ai obtinut peste 8 .
Si eu visam uneori ca cei care renunta de bunavoie la dreptul de a vota liber , sa nu mai aibe posibilitatea de a vota nicicand .
Pura utopie !

#25
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Posthwplanet, on 10 octombrie 2018 - 23:46, said:



Inevitabil. Dar sistemul tau ar insemna ca puterea de decizie ar fi a majoritatii oamenilor importanti iar cei neimportanti ar fi aruncati la cosul de gunoi. Si oricand cei importanti ar putea face ceva in favoarea lor cat timp cei neimportanti ar fi intotdeauna neimportanti in vot. Posted Image Hai sa ne gandim si la consecinte... cat timp votul este liber pentru fiecare atunci este clar ca majoritatea decide indiferent ce a decis, ceea ce mi se pare echitabil. Si daca cel neimportant ii se pune doar 10% din vot sau 1% din 100%, adica sa se faca un vot sa zicem ca trebuie sa voteze 10 persoane din alea neimmportante... crezi ca sar mai duce el sa voteze daca ar stii ca este neimportant votul lui?

Ponderea evident ar trebui sa fie echitabila...in sensul ca(un exemplu f simplist)

Avem x persoane cu generala/liceu y cu facultatae

Valoarea totala a voturilor celor 2 grupuri sa fie egala

Sau mai realist de atat nivelul de referinta sa fie liceul. Valoarea totala a celor cu liceul sa fie egala cu valoarea celor cu facultatea si egala cu valoarea totala a celor cu generala.


Edited by -Jinx-, 11 October 2018 - 00:09.


#26
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,061
  • Înscris: 23.09.2005
Initiator, ai observat aceasta problema, si intuiesti aproximativ si o posibila rezolvare. Probabil ca ar fi bine sa fie facut ceva in sensul asta, chiar daca se mai poate "slefui" si solutia asta cumva.

Eu sunt de acord, in principiu cu ce spui.

Imi amintesc si acum de babuta aia din clipul alora de la Recorder, care mergand la votul cu familia traditionala, dupa ce i s-au explicat variantele cu DA si NU, intreba in sala de vot ca "si eu ce trebuie sa aleg?".

Edited by Phobos, 11 October 2018 - 00:12.


#27
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Discutia e pur teoretica....in practica nu s-ar putea pune niciodata o initiativa de acest fel deoarece ar trebui supusa sistemului actual de vot care este egal.
Cum cei cu studii suoerioare care ar vota in favoarea unei astfel de schimbari sunt inferiori numeric clar rezultatul votului nu ar fi unul favorabil

Edited by -Jinx-, 11 October 2018 - 00:12.


#28
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

View Post-Jinx-, on 11 octombrie 2018 - 00:02, said:

Ponderea evident ar trebui sa fie echitabila...in sensul ca(un exemplu f simplist)

Avem x persoane cu generala/liceu y cu facultatae

Valoarea totala a voturilor celor 2 grupuri sa fie egala

Sau mai realist de atat nivelul de referinta sa fie liceul. Valoarea totala a celor cu liceul sa fie egala cu valoarea celor cu facultatea si egala cu valoarea totala a celor cu generala.

Nu se poate. Majoritatea ar decide adica aia importanti ceea ce nu este echitabil daca luam in calcul ca multi sunt analfabeti si nici scoala generala nu au.Asa cum ti-am spus, cei neimportanti nu ar mai vota daca ar sti ca sunt neimportanti.Lumea este obisnuita cu dreptul la vot fiecare indiferent de persoana, situatie, bla bla bla. 1 singur vot / de persoana. Asa-i peste tot....  nu prea vad ca sar schimba sistemul asta peste noapte si cred ca foarte multi nu ar fi de acord sa se schimbe, deci nu se poate.

Quote

Discutia e pur teoretica....in practica nu s-ar putea pune niciodata o initiativa de acest fel deoarece ar trebui supusa sistemului actual de vot care este egal.
Cum cei cu studii suoerioare care ar vota in favoarea unei astfel de schimbari sunt inferiori numeric clar rezultatul votului nu ar fi unul favorabil

Exact. Ai spus tot ce trebuia sa spui de prima data fara sa o mai dam in aberatii.... deci raman la ca nu se poate.

Edited by hwplanet, 11 October 2018 - 00:15.


#29
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,061
  • Înscris: 23.09.2005

View Post-Jinx-, on 11 octombrie 2018 - 00:11, said:

Cum cei cu studii suoerioare care ar vota in favoarea unei astfel de schimbari sunt inferiori numeric clar rezultatul votului nu ar fi unul favorabil

Sa stii ca sunt si multi oameni fara multa scoala, dar care sunt sigur ca ar fi de acord cu asa ceva. Multi din cei fara scoala nu-s chiar prosti, si realizeaza ca unele decizii este mai bine sa fie luate de oameni un pic mai pregatiti.

Mai, eu de exemplu daca ar trebui sa votez cine sa conduca Armata Romana in razboi, as prefera sa nu iau eu decizia asta ci aia care se pricep.

#30
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

View PostPhobos, on 11 octombrie 2018 - 00:15, said:

Sa stii ca sunt si multi oameni fara multa scoala, dar care sunt sigur ca ar fi de acord cu asa ceva. Multi din cei fara scoala nu-s chiar prosti, si realizeaza ca unele decizii este mai bine sa fie luate de oameni un pic mai pregatiti.

Mai, eu de exemplu daca ar trebui sa votez cine sa conduca Armata Romana in razboi, as prefera sa nu iau eu decizia asta ci aia care se pricep.

Nu se poate pentru ca este influentabil. Daca ar decide decat aia cu diploma sau atestat de razboi, ar putea fi usor manipulati.... sar alege praful. Cat timp oricine poate vota inseamna ca este foarte greu sa poti manipula pe toata lumea chiar spre imposibil. Unde ai vazut tu undeva sa fie procent de 100% pentru o anumita persoana sau un grup de oameni? Un numar restrans de oameni poate fi usor manipulat.

Edited by hwplanet, 11 October 2018 - 00:19.


#31
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Posthwplanet, on 11 octombrie 2018 - 00:18, said:



Nu se poate pentru ca este influentabil. Daca ar decide decat aia cu diploma sau atestat de razboi, ar putea fi usor manipulati.... sar alege praful. Cat timp oricine poate vota inseamna ca este foarte greu sa poti manipula pe toata lumea chiar spre imposibil. Unde ai vazut tu undeva sa fie procent de 100% pentru o anumita persoana sau un grup de oameni? Un numar restrans de oameni poate fi usor manipulat.

Eu am o parere diferita....o turma de oi e mai usor de manipulat decat un grup restrans de oameni educati

#32
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,656
  • Înscris: 02.10.2009
Imposibil.
Lasati naivitatile si utopiile, incercati sa intelegeti societatea.
O idee, chiar foarte buna din anumite puncte de vedere poate fi catastrofala prin efecte secundare sau imposibil de a fi aplicata.
Ideea asta nici macar nu e buna, din capul locului, ce sa mai vorbim de restul.

Oamenii voteaza in functie de interese, nu dupa greutatea diplomelor.
Oamenii inteligenti pot gresi si ei, chiar daca probabilitatea de a gresi este mai redusa, teoretic, dar cine stabileste ca au gresit sau nu?

Vedeti chiar in Ro, puteti gasi mult mai multi oameni fara scoala- dar cu bun simt macar, care voteaza tinand cont si de interesul public, comparativ cu avocati, politicieni si slugi ale lor, plini de "scoala".
Problema este insa fundamentala, cea a democratiei, in care votantul trebuie sa-si exercite votul in cunostinta de cauza. Foarte greu de realizat asta, in conditiile in care numarul celor care nu sunt in cunostinta de cauza este disproportionat de mare in raport cu cei care stiu bine despre ce e vorba si care ar fi urmarile.

#33
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

View Post-Jinx-, on 11 octombrie 2018 - 00:20, said:

Eu am o parere diferita....o turma de oi e mai usor de manipulat decat un grup restrans de oameni educati

Este aceeasi chestie. Nu am incredere in niciuna dintre variante. Nici cu pondere nici fara. Posted Image in ambele variante ori turma de oi, ori grupul restrans de oameni educati poate interveni manipularea. Problema intervine cand turma de oi nu mai poate decide deloc... asa macar avem speranta ca poate se vor trezi din adormire. asa grupul ala restrans de educati se alege praful daca au toti aceleasi interese... sau mai stiu eu ce. deci daca imi urmez instinctul cred ca fac alegerea potrivita... Posted Image si oricum banuiesc ca  au fost altii inainte care sau gandit la asta... daca era ceva  se punea in aplicare pana acum.

Edited by hwplanet, 11 October 2018 - 00:26.


#34
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,061
  • Înscris: 23.09.2005

View Posthwplanet, on 11 octombrie 2018 - 00:18, said:

Nu se poate pentru ca este influentabil. Daca ar decide decat aia cu diploma sau atestat de razboi, ar putea fi usor manipulati.... sar alege praful. Cat timp oricine poate vota inseamna ca este foarte greu sa poti manipula pe toata lumea chiar spre imposibil. Unde ai vazut tu undeva sa fie procent de 100% pentru o anumita persoana sau un grup de oameni? Un numar restrans de oameni poate fi usor manipulat.

Mi-e greu sa cred de exemplu ca multimea oamenilor cu 12 clase din Romania poate vota "in functie de interese". Ca n-a zis nimeni sa fie necesar doctoratul ca sa votezi.

Sa ne aducem aminte de discutiile cu taximetristii si cele 12 clase.

In cazul ala cum sta treaba?

Edited by Phobos, 11 October 2018 - 00:27.


#35
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,298
  • Înscris: 05.08.2015

View Post-Jinx-, on 11 octombrie 2018 - 00:11, said:

Cum cei cu studii suoerioare care ar vota in favoarea unei astfel de schimbari ...

Dar ar vota?

Nu-ti trebuie studii superioare ca sa iti dai seama ca acestea nu reprezinta o calificare superioara in domeniul politic

Daca crezi contrariul atunci nici n-ar trebui sa votezi deloc, te descalifici din start

#36
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

View PostPhobos, on 11 octombrie 2018 - 00:27, said:

Mi-e greu sa cred de exemplu ca multimea oamenilor cu 12 clase din Romania poate vota "in functie de interese". Ca n-a zis nimeni sa fie necesar doctoratul ca sa votezi.

Sa ne aducem aminte de discutiile cu taximetristii si cele 12 clase.

In cazul ala cum sta treaba?

Habar n-am Posted Image Ok deci la tine nu mai este valabila ponderea si se exclude din start aia care n-au 12 clase n-au drept de vot. Ar fi o idee si asta, sa zicem.

< 12 clase - 10 persoane = 1 vot.
=>12 clase - 1 persoana / 1 vot ca si acum.

E bun asa?

Edited by hwplanet, 11 October 2018 - 00:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate