Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

RCA obligatoriu daca tii masina in curte

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
317 replies to this topic

#73
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011
Nu prea inteleg cu ce e mai periculoasa o masina cu numar decat una fara numar cand sta in curte. Are cineva amabilitatea sa-mi spuna cu ce e mai periculoasa prima masina fata de a doua de e nevoie de RCA pentru ea cand e in garaj?

Attached Files



#74
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostAndrei-Eugen, on 06 septembrie 2018 - 13:50, said:

Nu cred asta. Cred ca pur si simplu sunt incompetenti cei care scriu legile, mai nou.

UE este incompetenta?

#75
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postspinname, on 06 septembrie 2018 - 14:03, said:

Nu prea inteleg cu ce e mai periculoasa o masina cu numar decat una fara numar cand sta in curte. Are cineva amabilitatea sa-mi spuna cu ce e mai periculoasa prima masina fata de a doua de e nevoie de RCA pentru ea cand e in garaj?
Pariez ca iar se intelege gresit aici in meltenica lui Dragnea o decizie luat in VEST.

#76
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Uite cauza

Quote

Mrs Alina Antónia  Juliana was the owner of a motor vehicle registered in Portugal. Due to health  problems,  she  stopped  driving  it  and  parked  it  in  the  yard  of  her house ,  but  did  not  take  steps formally  to  withdraw it from use. In November 2006, Mrs Juliana’s son took possession of the vehicle  without his mother’s permission  or knowledge. The vehicle went  off the road , causing the  death of Mrs Juliana’s son and two other s, who were in that vehicle as passengers. On the date of the accident, Mrs Juliana had not taken out insurance against civil liability in respect of the use of that  vehicle  (motor  vehicle civil  liability  insurance ).
The Fundo  de  Garantia  Automóvel  (Motor Vehicle Guarantee Fund, Portugal) paid compensation to the persons entitled to such , through the passengers, for  the  damage and  injuries resulting  from  the  accident. Taking  the  view  that  Mrs
Juliana was subject to the obligation to take out insurance against civil liability for her vehicle and that she
had failed to comply with that obligation, the Fund then, in accordance with the possibility provided for by Portuguese law, sued in particular Mrs Juliana, claiming reimbursement from her of the  sum  of € 437,345.85  which  it  had  paid  to  the
persons  entitled  to  compensation  through the passengers. Mrs Juliana submitted that she was not liable for the accident and that, since she had parked her vehicle in the yard of her house and since she did not intend to use it, she was under
no obligation to take out amotor vehicle civil liability insurance contract.

Edited by waterman, 06 September 2018 - 14:05.


#77
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postspinname, on 06 septembrie 2018 - 14:03, said:

Nu prea inteleg cu ce e mai periculoasa o masina cu numar decat una fara numar cand sta in curte. Are cineva amabilitatea sa-mi spuna cu ce e mai periculoasa prima masina fata de a doua de e nevoie de RCA pentru ea cand e in garaj?

Unde scrie ca e tinuta in garaj?

#78
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
E taxa pe prostie.
Eu la americani n-am auzit sa fie obligatorie asigurarea daca nu circuli cu masina.
Vad ca numai in UE se poate.

View PostJammalan-the-Prophet, on 06 septembrie 2018 - 14:01, said:


Dupa logica asta pot sa umblu si cu mitraliera pe strada ca pana nu trag cu ea nu comit o infractiune...

Dar, la americani cum umbla aia cu pistolul la brau si nu-i intreaba nimeni de sanatate?  Face vreunul vreo asigurare RCA la pistoalele alea in caz ca se descarca accidental?

#79
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,147
  • Înscris: 19.05.2005

View PostDeenman, on 06 septembrie 2018 - 13:46, said:

Mama ce va mai place sa vorbiti mult si dejeaba. Daca cineva merge la cules capsuni 3 luni, in mod sigur blindeaza masina si nu o mai foloseste nimeni in alea 3 luni, nu?

Daca proprietarul e plecat 1 luna de zile, la cat de putin costa asigurarea la noi, asta inseamna in general:
500ron pe 12 luni asigurare  42 ron pe luna.

Mare chestie, o pierdut 42 ron, 2 pachete de tigari, ca nu a folosit masina o luna. Hai latrati in alta parte.



Tu esti de ala de vrea si taxa pe aer ca sa se mai rareasca saraci, nu?

Eu daca m o masina de colectie pe care toata iarna o tin in garaj de ce sa platesc RCA?

Daca am o masina 4x4 pe care o scot  doar vreo doua luni sa fac off road de ce sa platesc  RCA tot anul?

Ce ii va oprii pe cei ce circula acum fara RCA sa circule si cu noua lege? In ambele cazuri incalca legea.

Corect ar fi sa fie camere de trafic care sa verifice ITP, RCA si rovigneta, nu ai primesti amenda, sansa sa scapi ar fi mica asa ca astfel rezolvi problema.

Vechea mea masina a stat 3 luni in curtea service-ului, de ce ar trebuii sa platesc RCA daca nici macar nu a fost mutata si nu functiona?, doar impinsa se deplasa.

#80
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postwaterman, on 06 septembrie 2018 - 14:04, said:

Uite cauza
Citind cele scrise acolo este vorba tot de o masina aflata in mers, nu in curte parcata.

#81
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postspinname, on 06 septembrie 2018 - 14:03, said:

Nu prea inteleg cu ce e mai periculoasa o masina cu numar decat una fara numar cand sta in curte. Are cineva amabilitatea sa-mi spuna cu ce e mai periculoasa prima masina fata de a doua de e nevoie de RCA pentru ea cand e in garaj?

Nu e vorba de periculozitate aici..
Ca nici radaru nu atenueaza coliziunea ta cu un stalp la 200 la ora.

Ideea e de preventie.
Una e sa fi prins fara RCA alta e sa fi prins fara numere cu masina neinmatriculata, alta e sa fi prins cu numere false la masina.

#82
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View Postnotrust, on 06 septembrie 2018 - 14:01, said:


Cum poti fi sanctionat daca nu ai condus acel autovehicul pe un drum public :)
Aici îmi dă și mie eroare.

#83
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
RCA obligatoriu pentru o masina care nu se deplaseaza mi se pare un abuz.

Dar...
"It follows that national legislation can provide that, when the owner of the vehicle involved in the accident
has failed to comply with his obligation to insure that vehicle, that compensation body can bring an
action not only against the person or persons responsible for the accident, but also against that
owner, irrespective of the civil liability of the latter in the occurrence of the accident."

Paragraful asta mi se pare corect. Deci nu e cazul ca RCA sa fie declarat obligatoriu, ci legea poate fi modificata astfel incat proprietarul care nu s-a asigurat ca masina lui nu circula fara RCA sa fie sanctionat.

#84
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
O minimă logică are chestia.

Nu o mai folosești, radiere.
Ești un bogat cu 4 mașini.
Plătește boss și lasă gălăgia.

Uite și varianta românească a cauzei.

Quote

Reamintim că, marți dimineață, în jurul orei 3.00, conform reprezentanților Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Dolj, un minor în vârstă de 16 ani, Matei U., din Craiova, care circula, la volanul unui Volkswagen Golf 4, în care mai erau trei prieteni, dinspre Centura de Nord a Craiovei către Hanul Doctorului, a pierdut controlul direcției și s-a răsturnat în afara carosabilului. În urma accidentului a rezultat decesul tinerei de 18 ani, Andreea, pasageră pe locul din dreapta față a autoturismului, pentru care medicii sosiți la fața locului n-au mai putut face nimic, și rănirea ușoară a șoferului și a celorlalți doi pasageri. Este vorba de doi băieți de 15 și respectiv 17 ani. Polițiștii au descoperit că tânărul de 16 ani consumase și băuturi alcoolice, în urma testării cu etilotestul rezultând o valoare de 0,49 mg/l alcool pur în aerul expirat. Pe numele tânărului de 16 ani a fost deschis dosar penal pentru cele patru infracțiuni comise. „Evenimentul s-a petrecut pe fondul  consumului de alcool și a lipsei de experiență în conducere. În acest caz a fost deschis dosar penal, cercetările fiind continuate sub aspectul comiterii infracțiunilor de ucidere din culpă, vătămare corporală din culpă, conducere fără permis și conducere sub influența alcoolului”, au precizat reprezentanții IPJ Dolj.

Attached File  accident-2-1-600x373.jpg   52.59K   8 downloads

#85
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Raspunderea civila a proprietarului masinii (in caz ca-i fura cineva masina din curte si face accident cu ea) exista si pana acum.. Nimic nou sub soare.  Daca se dovedea neglijenta din partea proprietarului auto (a lasat cheile in contact, nu a incuiat poarta, etc, etc... ) el poate si in prezent sa fie tras la raspundere, nu are importanta daca are sau nu are RCA.

Parerea mea este ca statul sau firma de asigurari nu are de ce sa se interpuna peste dorinta omului de a circula cu masina sau a o tine parcata pe un teren privat.  Pentru ca e un drept privat care nu produce riscuri asigurate decat in cazul circulatiei pe un drum public.

#86
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View PostJammalan-the-Prophet, on 06 septembrie 2018 - 14:06, said:


Nu e vorba de periculozitate aici..
Ca nici radaru nu atenueaza coliziunea ta cu un stalp la 200 la ora.

Ideea e de preventie.
Una e sa fi prins fara RCA alta e sa fi prins fara numere cu masina neinmatriculata, alta e sa fi prins cu numere false la masina.
Nu auzi bre ca daca ai masina parcata si e inmatriculata, iti trebuie RCA iar daca predai numerele nu mai este nevoie de RCA... Logic rezulta ca daca are numar e foarte mare pericolul sa provoace accident, in garaj, in curte ... nu conteaza.

#87
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View PostYOUR_GOD, on 06 septembrie 2018 - 14:07, said:

Aici îmi dă și mie eroare.
Nu se poate sanctiona, acolo a fost vorba de o decizie in privinta unui vehicul care a fost parcat pe o proprietate privata, dar copilul familiei a plecat cu masina pe drum public fara RCA.
Instanta spunand ca familia trebuia sa aibe RCA chiar daca era parcata si nemiscata, adica aruncand vina pe proprietar pentru ca fiul lor a facut accident cu o masina familiei furata si fara RCA.
Subiectul ramane fara fond, iar sustinatorii ideii ca RCAul este obligatoriu si cand masina este parcata cred ca traiesc intr-un univers paralel, astia ar sta cu popoul gol in fata statului daca le-ar cere sa ii controleze cu penisnele.

Edited by notrust, 06 September 2018 - 14:12.


#88
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostJammalan-the-Prophet, on 06 septembrie 2018 - 14:06, said:

Ideea e de preventie.
Una e sa fi prins fara RCA alta e sa fi prins fara numere cu masina neinmatriculata, alta e sa fi prins cu numere false la masina.

Nu ai de ce sa platesti pentru o preventie atata timp cat riscul e foarte putin probabil sa apara.  E ca si cum i-ai obliga pe toti oamenii sa-si asigure casele contra caderilor de meteoriti sau de avioane pe caselel lor.. si ai incasa o carutza de bani din treaba asta.

#89
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postrosix, on 06 septembrie 2018 - 14:09, said:

Parerea mea este ca statul sau firma de asigurari nu are de ce sa se interpuna peste dorinta omului de a circula cu masina sau a o tine parcata pe un teren privat.  Pentru ca e un drept privat care nu produce riscuri asigurate decat in cazul circulatiei pe un drum public.
Da prietenul meu sunt de acord cu tine.
Dar dacă vrei să nu mai mergi cu ea îi dai numerele jos și le duci la poliție.

Pe de o parte văd așa cu puterea minții cum dispar toate ruginiturile de prin parcări. Pe motivul ăsta.
Așa că parcă parcă e și ceva bun.

#90
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
legi proaste dupa opininia mea

Atat timp ai masina parcata in curtea ta si circului numai vara cu ea sa zicem de ce trebuie sa platesti rca si impozit pe tot anul?

De ce sa platesti impozit la masina daca o tii in curte , curte care e a ta proprietate nu a statului si totusi platesti impozit la ea

Asta e ca http://www.economica...ice_143659.html
cu debrasarea ilegala cu toate ca nu doresti sa stai la radet ci vrei centrala

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate