Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

RCA obligatoriu daca tii masina in curte

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
317 replies to this topic

#37
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Gata cu j**r*le care folosesc masina 2500km/an. Sunt foarte multe masini parasite care stau dejeaba, pentru ca au fost aduse de afara, iar proprietarii sunt plecati.

Si daca proprietaru e plecat atunci ce face? Se duce peste el sa-i strice vacanta, bai vezi ca trebuie sa platesti RCA? :lol: Nu stiu astia cum sa mai stoarca bani... o lege calumea n-am vazut si eu.

#38
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Jammalan-the-Prophet, on 06 septembrie 2018 - 13:42, said:


Dar daca nu face.....hotul neprins negustor cinstit...nu?

Daca nu face, il asteapta Politia in boscheti ca sa ii ia talonul, ca si pana acum...   Nu despre asta e vorba.  E vorba ca pe sosea poti produce riscuri asigurate iar in curte nu poti produce riscuri asigurate..

Asta daca e vorba de o asigurare, daca e vorba de un impozit pe prostie, discutam altfel.

#39
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 rosix, on 06 septembrie 2018 - 13:39, said:


Da, ai inteles corect - platesti banutzul pe un an intreg si circuli cand poti... Asa e legea acum.. Mai ai si varianta sa demontezi numerele si sa mergi cu ele la Politie sa te asezi la o coada la care sigur nu-ti doresti sa stai.


Multumesc, am mai stat acum doi ani doua zile pline. Si f... si cu bani luati! E bine ca mi se mai intampla o data, era visul meu de mic copil!

#40
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Deenman, on 06 septembrie 2018 - 13:43, said:

rosix am observat ca esti foarte reticient cu orice tine de taxe. DAca nu iti convine poate te muti in Africa.

Aceasta lege este menita sa combata masinile care circula fara asigurare pe strazi. Ca nu mi-ar conveni daca m-ar lovi unu fara asigurare sa ma duc sa-l dau in judecata sa stau cu masina facuta zob cateva luni.

Apoi e facuta ca sa elibereze marile orase de masini. Sunt multi care au masina de servici, si mai au masina lor, masina sotiei, si ocupa parcarea cu 3 masini. Vrei masina fratica? platesti, nu imi pasa cat o folosesti.
Această lege e dată să facă bani asiguratorii.

Nici eu nu îi suport pe ăia cu 16 gunoaie prin parcare. Dar dacă am o mașina veche lăsată în curte la mine ce să mai plătesc bă nene bă ?

Edited by waterman, 06 September 2018 - 13:46.


#41
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 Pololica, on 06 septembrie 2018 - 13:37, said:

Daca eu am masina de servici, pe care o folosesc 10 luni pe ani (sa zicem) si o mai am si pe a mea, pe care o folosesc in concediu, sa inteleg ca voi fi obligat sa o asigur (pe a mea) la acelasi tarif?
Ii scoti o roata, bateria sau "ceva" astfel incat sa nu poata fi condusa/sa nu poata nimeni pleca cu ea in starea in care e.

Quote

A vehicle which is not formally withdrawn from use and which is capable of being driven must be covered by motor vehicle insurance against civil liability even if its owner, who no longer intends to drive it, has chosen to park it on private land

Edited by dexterash, 06 September 2018 - 13:46.


#42
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Pentru Deenman, Plateste tu daca vrei sa decartezi aiurea zeci sau sute de euro. Ce treaba are politia cu masina mea din curte, care nu circula pe drumurile publice?

Edited by tiestodj20, 06 September 2018 - 13:46.


#43
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Deenman, on 06 septembrie 2018 - 13:43, said:

rosix am observat ca esti foarte reticient cu orice tine de taxe. DAca nu iti convine poate te muti in Africa.

Asta e argumentul prostului, folosit, acu cativa ani, de Basescu in relatia cu medicii: "Nu va convine, plecat, bah.. in pala mea...din tara"

#44
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Mama ce va mai place sa vorbiti mult si dejeaba. Daca cineva merge la cules capsuni 3 luni, in mod sigur blindeaza masina si nu o mai foloseste nimeni in alea 3 luni, nu?

Daca proprietarul e plecat 1 luna de zile, la cat de putin costa asigurarea la noi, asta inseamna in general:
500ron pe 12 luni asigurare  42 ron pe luna.

Mare chestie, o pierdut 42 ron, 2 pachete de tigari, ca nu a folosit masina o luna.

Edited by calinkgb, 06 September 2018 - 14:13.
Mai usor...


#45
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 waterman, on 06 septembrie 2018 - 13:45, said:

Această lege e dată să facă bani asiguratorii.

Binenteles!  Nu am niciun fel de dubiu, ca e o lege data in favoarea corporatiilor...

Tre sa fii chior sau cu adevarat idiot sa nu vezi.

Edited by rosix, 06 September 2018 - 13:49.


#46
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

 tehnics, on 06 septembrie 2018 - 13:42, said:

Eu. A fost o perioada cand aveam 4 masini, si eu eram singurul conducator. Ce am facut ? Am predat numerele de inmatriculare si in 2 zile am primit inapoi restul de asigurare. M-a costat doar drumul la Vegvesen ( omologul RAR-ului ) si 5 minute.
Placutele erau pastrate timp de 6 luni fara sa coste nimic. Dupa 6 luni erau distruse si trebuia sa platesc daca doream altele.
Simplu.
asta s-a intamplat intr-o tara cu apa calda

#47
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 rosix, on 06 septembrie 2018 - 13:45, said:


Daca nu face, il asteapta Politia in boscheti ca sa ii ia talonul, ca si pana acum...   Nu despre asta e vorba.  E vorba ca pe sosea poti produce riscuri asigurate iar in curte nu poti produce riscuri asigurate..

Asta daca e vorba de o asigurare, daca e vorba de un impozit pe prostie, discutam altfel.


Mai omule...cum demonstrezi tu ca nu produce riscuri?
E un singur mod perfect legal. Duci numerele la politie.

Cum sa fiu eu sigur ca tu zici ca te duci in Italia si defapt zi de zi faci naveta cautand banane la 5 lei la mega?

#48
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Din câte știam, dacă dădeai nas în nas cu unul pe domeniul privat, evenimentul nu intra sub incidența legii rutiere și se căutau altfel rezervări. Să înteleg că acum chemăm Poliția oricum?
De ce nu plătesc asigurare și bicicletele și căruțele? Zic și eu. Asta chiar mi s-ar părea o lege corectă.

#49
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Deenman, on 06 septembrie 2018 - 13:46, said:

Mare chestie, o pierdut 42 ron, 2 pachete de tigari, ca nu a folosit masina o luna. Hai latrati in alta parte.

Dar de ce să pierd eu ca cetățean și să facă bani niște gunoaie ? Așa de sanchi ?

De ce vorbești așa cu colegii ?

#50
Andrei-Eugen

Andrei-Eugen

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.09.2018

 waterman, on 06 septembrie 2018 - 13:45, said:

Această lege e dată să facă bani asiguratorii.
Nu cred asta. Cred ca pur si simplu sunt incompetenti cei care scriu legile, mai nou. Adevarul este ca sunt multe masini abandonate pe locuri de parcare platite la zi de oameni care uita sau refuza sa le mai conduca si care blocheaza locul pentru cineva care chiar ar fi avut nevoie de el. Si probabil pentru a putea determina persoanele respective sa renunte la locul de parcare, au inventat aceasta lege, negandindu-se ca prin legiferarea facuta iti vei putea lua amenda inclusiv pentru masina care sta parcata bine-mersi in curtea proprie.

#51
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Daca proprietarul e plecat 1 luna de zile, la cat de putin costa asigurarea la noi, asta inseamna in general:
500ron pe 12 luni asigurare  42 ron pe luna.

Putin cu putin se face mult. 42 de ron sau mai mult de la fiecare care are 2-3, chiar si 4 masini in curte, cati bani se strang?

#52
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

 Jammalan-the-Prophet, on 06 septembrie 2018 - 13:49, said:



Mai omule...cum demonstrezi tu ca nu produce riscuri?
E un singur mod perfect legal. Duci numerele la politie.

Cum sa fiu eu sigur ca tu zici ca te duci in Italia si defapt zi de zi faci naveta cautand banane la 5 lei la mega?
Bag masina in curte, folosind o macara si nu o mai scot de acolo decat cu acelasi utilaj, pentru ca nu am poarta pentru masina. Ce riscuri produce?

#53
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Riscul că nu mai fac bani căpușele din RCA

#54
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Adică, revenind la ce spuneam, plătește mașina din beci care nu va mai vedea șoseaua pentru că, na, mi-e lene să stau la coadă lui Pește, dar nu și adevăratii participanții la trafic?!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate