Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 

RCA obligatoriu daca tii masina in curte

* * * - - 4 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
317 răspunsuri în acest subiect

#109
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postgreenlife, on 06 septembrie 2018 - 14:19, said:

Pana la urma a intrat legea ca daca nu ai ITP se suspenda inmatricularea si masina e radiata din oficiu? Ca se discuta la inceputul anului.

Da.. si acolo e vorba de acelasi abuz.  O masina parcata, aflata in stare tehnica necorespunzatoare si fara ITP nu produce riscuri pe sosele atata timp cat sta parcata.

#110
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.731
  • Înscris: 09.11.2016

View PostJammalan-the-Prophet, on 06 septembrie 2018 - 14:27, said:

Urlam toata ziua ca doamne ce hoti ne conduc da primul lucru la care ne gandim e cum sa fentam legea.
Nu exista nicio lege in privinta acestui subiect, habar n-am cu cine te lupti, ai dusmani imaginari...

#111
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postnotrust, on 06 septembrie 2018 - 14:29, said:

Nu exista nicio lege in privinta acestui subiect, habar n-am cu cine te lupti, ai dusmani imaginari...

Nu exista!
Da urmeaza!
Daca ai fi citit documentul din prima postare si nu te-ar fi preocupat bataturile din palma nu mai vorbeai atatea prostii.

#112
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.550
  • Înscris: 01.08.2011

View PostJammalan-the-Prophet, on 06 septembrie 2018 - 14:27, said:

Tipica chestie, romanul vrea mereu sa fie sosele ca afara , legi ca afara , da cand e vorba sa scoata din buzunar...nu domne ...corporatiile, soros.!!!
Ii prinde radaru, militia!!!! A sarit din boscheti!!  Hua!!
Ii vine amenda din Germania a facut pipi pe el si fuge sa o plateasca.

Urlam toata ziua ca doamne ce hoti ne conduc da primul lucru la care ne gandim e cum sa fentam legea.

Tu ai nevoie de niste hoti care sa te oblige sa cumperi rahat/ ingrasamant daca nu-ti trebuie? Pana la urma pamantul trebuie sa fie fertil si in orase nu prea e in ultimul timp...

Editat de spinname, 06 septembrie 2018 - 14:31.


#113
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postrosix, on 06 septembrie 2018 - 14:28, said:


Da.. si acolo e vorba de acelasi abuz.  O masina parcata, aflata in stare tehnica necorespunzatoare si fara ITP nu produce riscuri pe sosele atata timp cat sta parcata.
Nu te sancioneaza nimeni daca masina aia nu merge.

#114
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postspinname, on 06 septembrie 2018 - 14:31, said:


Tu ai nevoie de niste hoti care sa te oblige sa cumperi cacat/ ingrasamant daca nu-ti trebuie? Pana la urma pamantul trebuie sa fie fertil si in orase nu prea e in ultimul timp...

Cine te obliga ca cumperi ceva care nu iti trebuie?
Radiaza nene maina si gata nu te mai obliga nimeni!

#115
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.731
  • Înscris: 09.11.2016

View PostJammalan-the-Prophet, on 06 septembrie 2018 - 14:30, said:


Nu exista!
Da urmeaza!
Daca ai fi citit documentul din prima postare si nu te-ar fi preocupat bataturile din palma nu mai vorbeai atatea prostii.
Nu urmeaza nimic.
Un judecator a spus ca masina aia daca a stat parcata fara RCA si copilul familiei a furat masina si a facut accident familia sa plateasca daunele, pana acum era altfel ?

#116
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.550
  • Înscris: 01.08.2011

View PostJammalan-the-Prophet, on 06 septembrie 2018 - 14:32, said:


Cine te obliga ca cumperi ceva care nu iti trebuie?
Radiaza nene maina si gata nu te mai obliga nimeni!
Masina imi trebuie peste doua luni... rca nu-mi trebuie pana atunci.

#117
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.121
  • Înscris: 29.01.2016

View PostDeenman, on 06 septembrie 2018 - 13:31, said:

Nu ma, ce draci nu intelegi. Firmele de asigurari iti fac asigurare continua, cand nu o mai faci ai dreptul sa o reinoiesti 2-4 saptamani, daca nu o reinoiesti duci numerele la politie. Daca nu faci asta, amoenda si confiscare talon si numere.

Gata cu j**r*le care folosesc masina 2500km/an. Sunt foarte multe masini parasite care stau dejeaba, pentru ca au fost aduse de afara, iar proprietarii sunt plecati.
I-auzi ! Cu ce ocazie ? Mah, voi ati inceput iar sa aplaudati frenetic toate tampeniile votate de toti idioti sau "clientii pe statul de plata (desi nu lucreaza la ei)" ai corporatiilor de RCA ?
Poate sunt plecat 3 luni din tara si masina e in curte/fata blocului. Si intre timp expira RCA-ul si nu am prieteni, rude, cunoscuti de care sa ma rog sa reinnoiasca polita, ca sunt mai antisocial asa (sa zicem)...ti se pare normal ? Ce, RCA-ul e abonament sa platesc si daca folosesc masina si daca nu ?
Treziti-va ! Nu toate legile si propunerile sunt bune. Usor usor vi se vor restrictiona si o parte din libertati si veti saluta si aceste decizii, din obisnuinta...

#118
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.873
  • Înscris: 01.02.2008
Repet pentru cei care se fac ca nu inteleg.

Noi nu platim RCA ca asa a hotarat partidul ci ca o taxa pentru a asigura niste riscuri pe care le putem produce tertilor prin circulatia unui autoturism pe drumurile publice.
Un autoturism care nu circula nu are cum sa produca astfel de riscuri decat in cazuri cu totul particulare si atunci proprietarul autoturismului raspunde, cum a raspuns dintotdeauna.

E ca si cu interceptarile de masa:  "Hai sa-i interceptam pe toti, poate exista teroristi printre ei"

Editat de rosix, 06 septembrie 2018 - 14:35.


#119
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postspinname, on 06 septembrie 2018 - 14:33, said:

Masina imi trebuie peste doua luni... rca nu-mi trebuie pana atunci.

Si peste doua luni te duci frumos si iei numerele...
Parca vad ca o sa vreti sa fie RCA si pe o zi sau 2 ore d-acum.

#120
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.456
  • Înscris: 27.06.2004
In concluzie, scad preturile la masinile SH?

#121
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.910
  • Înscris: 25.01.2007

View Postnotrust, on 06 septembrie 2018 - 14:29, said:


Nu exista nicio lege in privinta acestui subiect, habar n-am cu cine te lupti, ai dusmani imaginari...
Vezi legea rca, art 48, parca. Ca nu s-a aplicat niciodată, asta e, dar obligativitatea rca-ului pentru mașinile înmatriculate exista. Legea nu prevede obligativitate cât circuli, ci cât timp e inmatriculata.

#122
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.550
  • Înscris: 01.08.2011

View PostJammalan-the-Prophet, on 06 septembrie 2018 - 14:35, said:

Si peste doua luni te duci frumos si iei numerele...
Parca vad ca o sa vreti sa fie RCA si pe o zi sau 2 ore d-acum.
Pe ore si minute ar fi cel mai corect.

Editat de spinname, 06 septembrie 2018 - 14:37.


#123
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postspinname, on 06 septembrie 2018 - 14:37, said:

Pe ore si minute ar fi cel mai corect.

Ca ce chestie ,ca iti convine tie?
Eu vreau sa fie la minut ca fac 20-25 pana la servici. De ce sa platesc pentru alea 30 de minute....

#124
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postnotrust, on 06 septembrie 2018 - 14:31, said:

Nu te sancioneaza nimeni daca masina aia nu merge.

Ba da.  Se suspenda inmatricularea din oficiu. Citeste legea...  E acelasi abuz dar e in alta forma

Iar bomboana de pe coliva - si masinile pe care le duci la REMAT, toate au nevoie de ITP valabil ... chiar daca duci o masina veche de 30 de ani pe platforma pana acolo.

E mama ABUZULUI aceasta tara.

#125
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

I-auzi ! Cu ce ocazie ? Mah, voi ati inceput iar sa aplaudati frenetic toate tampeniile votate de toti idioti sau "clientii pe statul de plata (desi nu lucreaza la ei)" ai corporatiilor de RCA ?
Poate sunt plecat 3 luni din tara si masina e in curte/fata blocului. Si intre timp expira RCA-ul si nu am prieteni, rude, cunoscuti de care sa ma rog sa reinnoiasca polita, ca sunt mai antisocial asa (sa zicem)...ti se pare normal ? Ce, RCA-ul e abonament sa platesc si daca folosesc masina si daca nu ?
Treziti-va ! Nu toate legile si propunerile sunt bune. Usor usor vi se vor restrictiona si o parte din libertati si veti saluta si aceste decizii, din obisnuinta...

Doahhh. Sa ma sune in timp ce sunt cu femeile in pat pe mine in Turcia... de RCA, ne strica cheful de sex Posted Image

Editat de hwplanet, 06 septembrie 2018 - 14:39.


#126
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.570
  • Înscris: 22.09.2013

View Postcristiandrei, on 06 septembrie 2018 - 14:06, said:




Tu esti de ala de vrea si taxa pe aer ca sa se mai rareasca saraci, nu?

Eu daca m o masina de colectie pe care toata iarna o tin in garaj de ce sa platesc RCA?

Daca am o masina 4x4 pe care o scot  doar vreo doua luni sa fac off road de ce sa platesc  RCA tot anul?

Ce ii va oprii pe cei ce circula acum fara RCA sa circule si cu noua lege? In ambele cazuri incalca legea.

Corect ar fi sa fie camere de trafic care sa verifice ITP, RCA si rovigneta, nu ai primesti amenda, sansa sa scapi ar fi mica asa ca astfel rezolvi problema.

Vechea mea masina a stat 3 luni in curtea service-ului, de ce ar trebuii sa platesc RCA daca nici macar nu a fost mutata si nu functiona?, doar impinsa se deplasa.


Daca ai masina vehicul istoric inseamna ca ai niste bani gogule. Pentru ca nu orice rabla poate fi vehicul istoric, trebuie sa o restaurezi, iar ca sa restaurezi o masina functionala, nu iti ajung 2000 ron.

Daca faci 4x4 inseamna ca ai bani. Poate nu ai mers la un 4x4, dar cei care fac 4x4 stiu cat costa sa intretii o masina 4x4 de genul Nissan patrol, si stiu cati bani costa combustibilul pentru asemenea masina. Daca tu platesti impozit dupa masini cu 4x4 si 3000cmc+ inseamna ca ai bani sa-i platesti asigurare 12 luni pe an.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate