Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia
 Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata
 Zone de facut casa

Recomandare service Maserati in B...

Drenaj ape pluviale

Incompatibilitate router Digi Mer...
 Lada frigorifica vs congelator

Rezerve periuta de dinti Woya

Promisiunile și realizarile ...

Recomandare soundbar
 

Vw Golf 7 Variant 1.6 TDI 110 CP

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
91 răspunsuri în acest subiect

#19
boboskippy

boboskippy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 267
  • Înscris: 09.03.2009
Albastrica 💪💪💪
Colegii cu 1.6 ce range real aveti, am alimentat cu 44 litri si arata cam asa la mine.

Fișiere atașate


Editat de boboskippy, 11 septembrie 2018 - 14:00.


#20
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.091
  • Înscris: 30.10.2003
Poti sa te compari cu tfmercedes aveti acealsi motor. Si eu am 1.6, dar euro 5 generatia mai veche.

#21
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.313
  • Înscris: 25.06.2006
Motorul asta scoate niste consumuri faine de tot, cel putin pe CB. La Jetta care am avut-o eu(cred ca era tot modelul anterior, cu 105 CP) real la pompa era mai mare cu peste 0.5l/100km.

#22
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.615
  • Înscris: 17.08.2007

 boboskippy, on 11 septembrie 2018 - 13:47, said:

Albastrica ������
Colegii cu 1.6 ce range real aveti, am alimentat cu 44 litri si arata cam asa la mine.
Ma uitam si eu dupa un sistem din acela magnetic ptr telefon de pus in gura de aer. Ce telefon folosesti, cum sta, ai putea sa pui o poza cu telefonul fixat? Vad ca unele sunt fixe si altele sunt cu o nuca si permit reglaj, nu stiu de care sa iau sa fie mai discret, sa nu fie butucanos

#23
black1990

black1990

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.290
  • Înscris: 09.04.2008
Eu am cumparat asa ceva. A ajuns in 3 saptamani. Este destul de puternic, nu cade telefonul.

#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.227
  • Înscris: 19.09.2005

 black1990, on 11 septembrie 2018 - 17:01, said:

Eu am cumparat asa ceva. A ajuns in 3 saptamani. Este destul de puternic, nu cade telefonul.
eu l-am luat din selgros, dar trebuesc probate ca unele au magnetii mai puternici si altele mai slabi...
ce pe care il am e simplu, fara bila, iar telefonul se reazema si de bord.

Editat de arg, 11 septembrie 2018 - 17:13.


#25
boboskippy

boboskippy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 267
  • Înscris: 09.03.2009

 atupi, on 11 septembrie 2018 - 16:15, said:


Ma uitam si eu dupa un sistem din acela magnetic ptr telefon de pus in gura de aer.
Eu l-am cumpărat din Carrefour de la raionul auto cu 17 lei. Are bila de poziționare dar nu este butucanos, eu il folosesc la un telefon OnePlus 5T si sta foarte foarte bine in el, are magnetul destul de puternic încât sa nu se miște, nici măcar nu vibreaza.
Cand ajung la masina iti fac câteva poze din diferite unghiuri sa iti faci o idee.

#26
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.423
  • Înscris: 29.12.2007

 boboskippy, on 11 septembrie 2018 - 13:47, said:

Albastrica ������
Colegii cu 1.6 ce range real aveti, am alimentat cu 44 litri si arata cam asa la mine.
Eu la acea medie de viteza scot 3.6-3.7% (Golf 6 1.6TDI, 5 trepte -105 cai).

La Skoda benzinara (din 2017) consumul este intre 4.6-5%  (aceeasi medie de viteza).

#27
boboskippy

boboskippy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 267
  • Înscris: 09.03.2009

 mihalexmihalex, on 11 septembrie 2018 - 19:29, said:


Eu la acea medie de viteza scot 3.6-3.7% (Golf 6 1.6TDI, 5 trepte -105 cai).

La Skoda benzinara (din 2017) consumul este intre 4.6-5%  (aceeasi medie de viteza).
Oare la mine sa influențeze cutia DSG? Totusi este o diferența de 1 litru%
Oricât de economic am condus mai puțin de 4,5% nu am scos niciodata.

#28
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.615
  • Înscris: 17.08.2007
Am avut și eu 1.6 tdi 105 cai și nu-mi amintesc de consumuri sub 4

#29
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.423
  • Înscris: 29.12.2007

 boboskippy, on 11 septembrie 2018 - 20:48, said:

Oare la mine sa influențeze cutia DSG? Totusi este o diferența de 1 litru%
Oricât de economic am condus mai puțin de 4,5% nu am scos niciodata.
Cutia DSG e perfecta, nu-ti face griji. Eu am un stil de condus mai calm... nu plec cu scartz si nu o calc pina la podea, nu-i dau demaraj puternic atunci cind stiu ca urmeaza o curba, ca apoi sa frinez fara rost... apoi nu tot timpul scot acele consumuri. Daca mergi legal (50/100) nu ai cum sa nu scoti si tu asa consum. Ai rabdare sa te obisnuiesti cu masina, foloseste mai mult frina de motor si vei vedea. Este si aici pe forum un jurnal cu motor ca al tau (Skoda lui @tfm) care scoate cit ziceam eu...

#30
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.091
  • Înscris: 30.10.2003

 atupi, on 11 septembrie 2018 - 21:52, said:

Am avut și eu 1.6 tdi 105 cai și nu-mi amintesc de consumuri sub 4
Nici eu nu scot asemenea consumuri decat foarte rar. Chiar duminica am avut la intrare in oras 3,7%, dar asta e ca am venit de la munte, am prins liber si am mers constant cu 90 km/h. In rest peste 4,5%.

#31
boboskippy

boboskippy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 267
  • Înscris: 09.03.2009
ATUPI iti atasez pozele promise cu suportul magnetic de telefon, nu stiu cat sunt de elocvente..

Fișiere atașate



#32
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.615
  • Înscris: 17.08.2007
Mulțumesc ptr poze, f elocvente! Mi-am luat și eu în weekend unul Hama destul de scump dar fff practic și micuț că nu mai aveam răbdare.

#33
boboskippy

boboskippy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 267
  • Înscris: 09.03.2009
Din seria "oare o fi normal sa faca asa", astazi aruncam o privire la compartimentul motor in timp ce functiona si am observat ca se aude un zgomot ciudat.
Este normal acest zgomot, asa fac motoarele diesel? Am vreun motiv de ingrijorare?
Va rog sa imi iertati intrebarile ciudate dar 13 ani am avut doar masini pe benzina.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2vLgb4WKcDM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Fișiere atașate


Editat de boboskippy, 22 septembrie 2018 - 10:07.


#34
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.615
  • Înscris: 17.08.2007
Eu zic că sună foarte diesel :)

#35
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.980
  • Înscris: 15.05.2009

 atupi, on 04 septembrie 2018 - 20:37, said:

Am condus 4 ani motorizarea asta, nu are ea superreprize dar este economic si trage bine ca orice diesel turbo pana la urma.
+1. Si eu conduc motorizarea asta de 3 ani(dar cu 105 cp) si sunt multumit de cum trage incarcata. Schimba foarte ok vitezele, se infige daca e nevoie, dar totusi sa nu ne asteptam la performante de top pe demaraj. E o masina de familie cu spatiu geenros in portbagaj si as zice eu destul de comoda pentru sofer, in conditiile in care am 1.87 si peste 100 kg.
Imi ia spre 8l/100 km iarna si vara consumul scade cu 1 l. In Bucuresti.
In afara pe DN1, pana in Campina spre exemplu imi ia 5.2 la dus si 4.9 la intors. Jumatete de drum pe autostrada cu 130 km/h, si cu mers de 75-80 in localitati si 120 in afara.
Din ce am observat greu te duci sub 4.5%. Dar nici in sus nu se duce foarte tare la un condus mai alert, deci are o plaja de consum mai stransa.

Editat de nniki, 23 septembrie 2018 - 23:57.


#36
boboskippy

boboskippy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 267
  • Înscris: 09.03.2009
Am primit o oferta de la Generali pentru casco de 858 euro. Se poate un preț mai bun de atât?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate