Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

Sennheiser HD 600

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#55
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postmartonica, on 30 octombrie 2018 - 21:52, said:

Ancercati si audeze lcd 3 cu chord hugo2 sau mojo,si ve ti avea o experienta audiofila serioasa...

Postul asta suna diferit de ceea ce spui acum. De aici reiese ca niste casti de genul HD 600 nu ofera o experienta audiofila serioasa, ceea ce este complet fals.

De la acest nivel in sus, raportul dintre cat platesti si cat primesti incepe sa se modifice drastic in defavoarea ta. Pentru 5% in plus la calitatea sunetului platesti si de 3 ori mai mult.

Nu este o problema faptul in sine ca ai sugerat incercarea unor produse de top, ci mai degraba modul in care ai spus-o.

#56
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009

View Postmartonica, on 31 octombrie 2018 - 11:44, said:

Ca sa ti raspund la intrebare: o viziune te poate scoate din ceata in care te afli,ca de exemplu:i ti poti forma o parere ascultand produse mid low ca sa poti alege ceva care sa sune cat mai aproape de respectivul produs...

Pentru a-ți forma o părere despre muzică, și pentru a avea o experiență audiofilă serioasă, te duci frumos la Sala Radio, de mai multe ori ( biletele sunt rușinos de ieftine ), alegi cel mai bun loc, după care poți evalua cam orice sistem audio de pe piață... Posted Image

Edited by alexx20alexx, 31 October 2018 - 12:58.


#57
martonica

martonica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 12.02.2018
Da ...ai dreptate, m am exprimat eu gresit...
Eu ma opresc aici,scuzati ipocrizia,pe acelea le detin eu, si ma gandeam ca  sugerandu-le si altora se vor bucura de o calitate a sunetului foarte buna(tot parerea mea este)...

alexx20alexx...si tu ai dreptate.

#58
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Felicitari pentru achizitie, sa le utilizezi cat mai des!

Nu a contestat nimeni calitatea acestor scule, dar nu poti sa le recomanzi unor oameni care poate ca nu si-au pus niciodata problema ca este posibil sa dea atatia bani pentru auditii muzicale, in special daca nu a solicitat nimeni un asemenea sfat.

Atentie la exprimare ca poate fi interpretata foarte usor drept aroganta si snobism, chiar daca nu este cazul aici.

Asteptam, daca ai timp si bunavointa, sa ne faci un scurt review si fotografii ale sculelor respective aici  https://forum.softpe...oze-comentarii/

Edited by razor01, 31 October 2018 - 19:25.


#59
martonica

martonica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 12.02.2018
Pun o poza aici...sper sa nu se supere nimeni...
După cum se vede eu nu mai am loc....

Attached Files



#60
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu cred ca se supara nimeni, dar topicul indicat de mine este cel mai potrivit pentru prezentarea jucariilor din dotare.

Edited by razor01, 31 October 2018 - 20:56.


#61
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 19.06.2018
Eu imi mentin punctul de vedere referitor la lipsa de pertinenta si concludenta a unei asemenea experiente audiofile sau automobilistice. Sa nu uitam in ce tara traim, pe al doilea loc la saracie si pe primul al inegalitatilor de venit din uie. Lumea celor care isi permit sistem de casti de 4000 euro este extrem de rarefiata si exemplul lor nu este repetabil.Chiar daca unii ar face niste  eforturi sa se doteze, asta nu inseamna ca si le permit in sensul propriu al termenului. La fel cu masinile, ce poate o masina adevarata e total irelevant, experienta aceasta nu aduce nimic nou.

Biletele la Sala Radio nu sunt chiar rusinos de ieftine, democratizarea societatii inseamna si democratizarea culturii. Daca pretul este prohibitiv si accesul la cultura devine problematic. Cine merge la Sala Radio a observat , in ciuda odorizantelor cu care e dotata sala, mirosul de haine statute care provine de la persoanele melomane varstnice. Cu un pret mai putin rusinos se scapa de miros dar si acesti batrani  sunt privati de o bucurie. Sau cei foarte tineri cu posibilitati reduse(studenti).  In rest da, experienta intr o sala de concerte este folositoare si pentru evaluarea echipamentului audio.

#62
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postcilibiu, on 29 octombrie 2018 - 08:36, said:

Crdeti ca daca schimb cablul castilor am un castig pe sunet?
Si acestea, ca si castile senn m2, au un cablu firav.
Am văzut caz de cablu de căşti cu 1-2 ohmi rezistenţa pe unul dintre fire, la un coleg de la lucru care a auzit imediat bas mai bun când i-am dat cablul meu (care are tot apariţie de firav, dar pur şi simplu n-avea probleme de rezistenţă - nu poţi să judeci aşa ceva ochiometric). :) De la faza asta şi de când am păţit inclusiv cu USB să mi se încarce un telefon mult mai greu cu anumite cabluri, oricând am cea mai mică suspiciune pun multimetrul pe cablu, pe el şi pe mama lui. :)

#63
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Sunt novice in asa ceva dar am multimetru acasa.
Ma puteti ajuta cum pot sa ii masor rezistenta, sa nu stau sa mai caut pe internet.
Multumesc. :)

#64
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Mi-a explicat Alex si am gasit si pe un site.

Pe bornele aparatului se stabilizeaza la 00.4 (daca le strang tare si le tin mai mult mai scade si la 00.3).

Pe bornele firului de la castile ess se stabilizeaza la: 1.4 (am incercat pe toate contactele de pe fir si asa am la toate);

Pe firul castilor de la castile akg k7xx, care este mult mai lung: 00.7 sau 00.8 (este mai greu sa le tin nemiscate dar acolo se stabilizeaza).

Vad ca sunt diferente mari intre cele 2 cabluri, mai ales ca cel de la akg este si mult mai lung (dublu).
Ma ajuta cu ceva schimbarea cablului la castile ess?
Avea dreptate ala de pe forumul strain?

Cum sunt valorile?

Edited by cilibiu, 03 November 2018 - 12:13.


#65
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Am testat pe cablul hama de 5 stele de la amplificator, jack-2 rca, si daca scad abaterea am 00.0

Alex, nu ai dorit sa intri in polemici in legatura cu sunetul dar poate ma ajutati si pe mine cu un sfat.
Un cablu care are rezistenta 0 ajuta cu ceva la sunet (exceptand puterea)?

Cablu de la castile ess are 01.0, daca scad abaterea, iar cele de la akg 00.3, daca scad abaterea (are 3m).

PS: poate puteti sa-mi recomandati si un cablu bun. :)

Edited by cilibiu, 03 November 2018 - 14:22.


#66
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Nu există cablu cu rezistentă 0, toate au rezistentă, doar că nu o poți măsura cu acel multimetru...

Orice cablu în plus este de fapt ''un minus'' pentru sistem, nu există cablu care să imbunătătească sunetul, poate să aibă și ulei de dinozaur ( știu, probabil o să îmi iau mult hate pentru asta de la iubitorii de sârme) un cablu bun doar va afecta semnalul mai puțin. Ideal este să avem cât mai puține cabluri și cât mai scurte.

La cablurile interconect pentru semnal de nivel mic, o rezistentă mai mică ne ajută să ne facem o idee cam câtă sârmă avem în cablu, în special pe traseul de masă ( nu poți face o izolare bună cu 3 lițe, eu cred că are sens...).

La cablurile pentru căști dacă avem o impedanță scăzută ( pe care, din păcate, nu putem să o măsurăm ), o să avem un factor de amortizare mai bun cu amplificatorul, cu atât mai mult dacă avem și căsti cu impedantă mică, unde efectul este mai accentuat.

Nu îți poate spune nimeni dacă o să simți ceva și ''la urechie'' îţi pot spune doar că, cel puțin teoretic, este mai bine dacă avem o impedanță mai mică pe cablu.

Edited by alexx20alexx, 03 November 2018 - 15:23.


#67
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Multumesc pentru raspuns.
Nu o sa-mi cumpar alt cablu.
O sa incerc sa gasesc pe cineva care are un cablu cu o impedanta mai mica si sa fac o proba.

#68
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Parca topicul era despre HD600...

#69
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Eh, şi ăla de DAC-uri externe e jum'ate despre sfaturi aleatorii şi troubleshooting, csf. :)

#70
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Probabil asta se întâmplă pentru că nu există un topic pentru discuții diverse ''cu și despre casti'', sau mai bine spus, nu mai există...

Nu este aiurea să deschidă fiecare câte un topic nou pentru orice căcățiș?  Posted Image

#71
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
De acord cu Alex. Era mai bine sa deschis eu un topic cu castile actuale, care au fost recomandate aici?
Am rezultate diferite cu multimetrul acum.
akg 00.2 si ess 00.7, am scazut si abaterea multimetrului (a scazut si ea).

Daca un moderator considera ca este ok, sa mute aceste posturi in alt topic sa sa faca unul nou si sa faca curat.
Multumesc.

Edited by cilibiu, 04 November 2018 - 10:33.


#72
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 19.06.2018
Off topic

Sper sa nu si bage nasul niciun "un moderator" pe aici sa faca ordine, cum e tampitul ala din poiana care sterge postarile care nu i convin. Am inteles de la moderatorul eiffel ca aici doar bibiaudiofil e jupan, ceea ce e foarte bine.

Nu merge curatenia la noi, nu am reusit pe topicul de prezentare echipament, mai devreme sau mai tarziu tot se incarca, sa spunem bogdaproste cand nu iese circ.

Edited by audiofidell, 04 November 2018 - 11:13.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate