Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...

Aplicatii stress test RAM

Asigurare auto hibrid
 

Sennheiser HD 600

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#19
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Ele sunt casti absolut fenomenale, ti-am spus doar ca pentru folosire generala, sunt mai potrivite HD 650. Spre exemplu daca vrei sa te joci, soundstage-ul mai bun al acestora o sa ajute mult.

#20
visadi

visadi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 17.07.2010
Pentru joacă am o pereche de Hyperx Cloud, sunt mulțumit de ele in CS:Go, adica aud ce am nevoie. Eventual doar sa le incerc de curiozitate.

#21
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Găsesti HD600 la un preț mai bun pe Muziker, 1280 noi, sau 1216 lei resigilate...

Edited by alexx20alexx, 20 August 2018 - 19:06.


#22
visadi

visadi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 17.07.2010
Stiu ca era cu 70 lei mai ieftin, dar prefer sa iau din Romania, muziker e din Slovacia, iar resigiliate prefer sa nu ma complic pentru cateva zeci de lei. Mersi de sfat!

#23
visadi

visadi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 17.07.2010
Castile au venit, am ascultat doar cateva melodii, mai dureaza pana imi fac o parere in ansamblu. Momentan pot spune ca bass-ul e foarte bun, nu simt nevoia de mai mult.

#24
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 29.11.2008
Multumit de alegerea facuta?

#25
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 29.11.2008
Am avut si eu posibilitatea sa ascult castile HD600 la playerul meu, chiar era curios de cum se aud.
Am ascultat 10/15 minute la ele si nu am fost dat pe spate, eu am crezut ca sunt un upgrade la akg k7xx.

Avand in vedere sunetul perceput de mine, akg k7xx sunt superioare si melodioase.
Acum cred si eu ca depinde de gusturi si recomand, daca exista posibilitatea, sa ascultati castile inainte sa le cumparati.

Eu ii multumesc din nou pe aceasta cale lui alexx20alexx pentru indrumare. :D

Akg k7xx are urmatoarele plusuri:

1. mai confortabile, atat presiunea care se pune pe cap cat si urechea care sta in interiorul cupei (cupa de la akg este mult mai mare si aia urechiosi stau lejer...);
2. putin mai basoase, melodioase-sunetul pare mai cald/melodios (asa am perceput eu sunetul);
3. scena este vizibil mai mare;

#26
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Depinde de gusturi, HD600 sunt complet neutre, motiv pentru care este posibil sa nu te impresioneze la fel de repede ca alte casti mai ,,calde''. Conteaza, de asemenea si ce gen de muzica ai ascultat. HD600 sunt puse intr-o lumina cu adevarat stralucitoare de muzica clasica.

Preturile din Europa pentru AKG sunt foarte bune. De exemplu cu 550 lei cumperi K702. Intrebarea este, merita sa dai dublu pe K7XX (cu tot cu TVA la vama si transport) doar pentru a avea pad-urile de pe K 712 PRO?

Edited by razor01, 04 September 2018 - 11:31.


#27
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 29.11.2008
Akg K7xx le folosesc de ceva timp.
HD 600 le-am ascultat in masina pentru a avea o izolare buna (nu era circuatie).
Am pus melodii lente, melodii actuale si rock.

Scena si confortul este net superior pe akg k7xx, aici nu am nevoie de acomodare. Posted Image
Nu stiu cum suna  k702 dar din ce am inteles de la Alex astea nu au nevoie de modare, vin ok pe joase din fabrica.
K7xx suna foarte bine, posibil sa fie mai tehnice hd600 dar sunetul perceput de mine era mai placut pe akg k7xx si la asta contribuia si scena mai aerisita.
K7xx se preteaza pe mai multe genuri mai bine.

HD 600 pareau mai ~premium~ dar pad-urile nu mi-au placut asa mult (probabil eram obisnuit cu cele de la akg, mai mari si mai moi).
La Akg nu simti ca ai casti pe urechi, dar trebuie tinute cu grija pentru a tine cat hd600. (ma refer la sistemul automat de reglare). Posted Image

Concluzie: in gama asta medie trebuie ascultate castile, gusturile difera mult.
Din ce am citit pe net eu cumparam 100% hd600, noroc ca s-a ivit si am luat akg sh. Posted Image

PS: akg sunt ineficiente, hd 600 nu au fost conduse usor de player (pot sa zic la fel ca akg) si diferenta de impedanta este foarte mare intre cele 2.

Edited by cilibiu, 04 September 2018 - 11:49.


#28
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Impedanta poate sa induca foarte usor in eroare. Exista destule casti cu impedanta mica ce necesita mult curent.

Daca ai vreodata ocazia, sa asculti si HD650, macar de curiozitate, sa faci o comparatie. Sunt mai muzicale decat HD600.

Edited by razor01, 04 September 2018 - 13:31.


#29
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 29.11.2008
Da.
Posibil sa-mi placa mai mult ca hd 600, am inteles ca sunt mai basoase.
Sunetul de pe akg k7xx seamna putin cu HD 600 dar este si diferit, nu stiu cum sa ma exprim. :)
Trebuie ascultate.

#30
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postcilibiu, on 04 septembrie 2018 - 10:58, said:

putin mai basoase, melodioase-sunetul pare mai cald/melodios
Cică astea ar fi un fel de HD600 cu un pic mai mult bas, dar fără să te întinzi până la preţuri de HD650/6XX:
https://www.massdrop...ilee-headphones

#31
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Vad ca review-urile descriu sunetul acestor 58X drept ,,bright'', ceea ce inseamna ca suna destul de diferit de HD600/650, casti care numai bright nu sunt.

Edited by razor01, 08 September 2018 - 20:54.


#32
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Poate n-au "vălul Sennheiser" peste înalte, ceea ce ar fi un bonus. :P

#33
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Eu nu simt deloc acel veil despre care se tot vorbeste, in schimb ma deranejaza castile cu inalte scoase in evidenta. Posibil sa tina de sensibilitatea urechilor fiecaruia. La fel sunt unii innebuniti dupa bass-ul Sony, pe care eu personal il gasesc exagerat.

In orice caz, HD650 sunt printre putinele casti cu care pot sa ascult metale mai mult de 15 minute fara sa ma doara urechile.

Edited by razor01, 08 September 2018 - 22:20.


#34
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Treaba asta cu ''veil-lu'' pe frecvențele înalte, eu cred că este o exagerare făcută de cei care au luat vorba și au dus-o mai departe, fără să testeze măcar căștile.

Acel ''veil'' apare foarte puțin la HD650, și apare în zonă mediilor. Că au și înaltele puțin reduse, asta este altă mâncare de peste...

Acel veil se referă la un sunet mai puțin transparent ( logic, este un sunet parcă trecut prin văl ), chiar dacă căștile au un sunet mai bright, asta nu ne garantează un sunet fara veil.


Cât despre HD600, dacă ne interesează timbrul și balansul tonal, eu cred că este încă o variantă foarte solidă într-un buget sub 2000 de lei. Iar daca vrem ceva putin mai warm, atunci HD650 este de asemenea o variantă foarte bună.

Edited by alexx20alexx, 09 September 2018 - 09:52.


#35
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 29.11.2008
Mi-am adus aminte ca am niste albume cu Gigi D`Agostino si pot sa zic un lucru: akg k7xx suna extrem de bine pe muzica house (nu am ascultat house la ele pana acum). Au bass din belsug, probabil sunt multumiti si cei care doresc un bass evidentiat. Posted Image
Nu ai bubuieli de subwoofer dar parca simti puterea difuzorului si melodiile nu sunt suparatoare/obositoare.
Am deja 8 melodii ascultate si aud ce nu am mia auzit pana acum. Posted Image

Nu ma asteptam sa am un bass de o asa amploare la niste casti deschise. :D

Edited by cilibiu, 27 September 2018 - 18:00.


#36
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postcilibiu, on 27 septembrie 2018 - 17:53, said:

Nu ma asteptam sa am un bass de o asa amploare la niste casti deschise. Posted Image

Sa vezi cum se aude bass-ul din Fostex MK3 20 RP, daca ai cu ce sa le amplifici calumea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate