Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sennheiser HD 600

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#1
visadi

visadi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 17.07.2010
Buna seara, sunt in cautarea unor casti de audiție, la inceput eram axat pe hd 599, dar am vazut HD 600 ca sunt la un pret destul de ok la avstore. Problema este ca momentan nu dispun de. buget si pt. un amplificator de casti. Am un DAC Matrix Mini i Pro care are si amplificator de casti. Ar fi ok sa folosesc acea amplificare? As vrea sa dau comanda si nu stiu ce sa fac. Mulțumesc.

#2
UlrichVans

UlrichVans

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 28.06.2018
Da comanda si vezi tu dupa aia... poti sa le returnezi in caz ca nu te satisfac...

#3
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Vezi ca partea cu returnatul nu e sigura. Depinde de magazin. Castile fac parte dintr-o categorie de produse care nu se pot returna odata ce au fost desigilate. Ieri a deschis cineva un topic in care se plangea ca Altex a refuzat returul unei perechi de casti.

Edited by Petrecristi, 19 August 2018 - 20:22.


#4
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,495
  • Înscris: 13.11.2011

View PostPetrecristi, on 19 august 2018 - 20:21, said:

Vezi ca partea cu returnatul nu e sigura. Depinde de magazin. Castile fac parte dintr-o categorie de produse care nu se pot returna odata ce au fost desigilate. Ieri a deschis cineva un topic in care se plangea ca Altex a refuzat returul unei perechi de casti.
Stiam ca e valabil doar la castile de tip in-ear deoarece fac parte din categoria produselor sensibile igienic.

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postmissionnad, on 19 august 2018 - 20:40, said:

Stiam ca e valabil doar la castile de tip in-ear deoarece fac parte din categoria produselor sensibile igienic.

Eu am returnat la Flanco niste casti de ureche, care n-au functionat din prima pe una din casti, desi le-am luat sigilate.  Au comentat initial dar dupa aia mi-au dat banii inapoi.

#6
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Avstore are la vanzari personal cu experienta asadar cere-le parerea si cu siguranta iti vor spune cum se comporta.

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postvisadi, on 19 august 2018 - 20:03, said:

Buna seara, sunt in cautarea unor casti de audiție, la inceput eram axat pe hd 599, dar am vazut HD 600 ca sunt la un pret destul de ok la avstore. Problema este ca momentan nu dispun de. buget si pt. un amplificator de casti. Am un DAC Matrix Mini i Pro care are si amplificator de casti. Ar fi ok sa folosesc acea amplificare? As vrea sa dau comanda si nu stiu ce sa fac. Mulțumesc.

Daca esti din Bucuresti, du-te la Avstore si probeaza-le.

#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Mă bag și eu aiurea.
Am HD200 de prin 2008, super căști, singurul reproș e că după vreo 7-8 ani a început să moară îmbrăcămintea aia sintetică a căștilor.
Aveam crestii negre pe cap vreo 2 luni.
Dar merg și acum ca în prima zi, nu mă așteptam.

#9
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011

View Postrosix, on 19 august 2018 - 20:46, said:


Eu am returnat la Flanco niste casti de ureche, care n-au functionat din prima pe una din casti, desi le-am luat sigilate.  Au comentat initial dar dupa aia mi-au dat banii inapoi.


Pai aia nu e returnare, e "dead on arrival" si e un caz special, nu au ce comenta.

#10
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
La castile high end depinde mult sursa + urechea. Daca nu iti plac...ar fi bine sa faci auditie inainte. Intra pe forumuri de audifili, mai ales daca esti din Bucuresti. Gasesti sigur pe cineva cu HD 600 sa ti le imprumute cateva ore.

#11
visadi

visadi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 17.07.2010
Problema e ca as vrea sa le comand urgent, azi-maine. Nu pot ajunge la showroom-ul lor pentru ca am o problema medicala momentan si nu ma pot deplasa. Oricum, ar insemna sa ma duc cu DAC-ul, dar avand in vedere recenziile absolut pozitive ale castilor, nu are ce sa fie in neregula.

#12
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
HD-600 nu au 300 ohmi impedanta ? Vezi in primul rand daca amplificatorul tau de casti poate conduce castile astea.

#13
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Eu sunt oarecum optimist în privința combinației alese de tine, și chiar dacă nu face fată amplificatorul intern din acel DAC ( deși mă cam îndoiesc), poți cumpăra un amplificator când mai strângi bani.
Sennheiser HD600 la ~1200 de lei sunt oricum un chilipir, timbral și tonal sunt niște căsti aproape perfecte, foarte greu de egalat într-un buget de ~2000 de lei la acest aspect.

Sennheiser HD600 nu sunt chiar atât de greu de condus, sunt destule căști care au doar 50~60 de Ohmi multicel mai ineficiente. Și oricum, din câte văd, DAC Matrix Mini i Pro are o impedanță de ieșire de 12 Ohmi, deci pentru un damping factor mai bun cu amplificatorul chiar este recomandabil să folosești niște căști cu impedanță ceva mai mare.

P.S:
Darku se juca prin 2014 cu Matrix New Mini-i cuplat la Audeze LCD-3, căști mult mai pretențioase la amplificare ( https://soundnews.ro...ni-i-imbatabil/ ). Posted Image

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
E foarte posibil ca sa aiba DAC-ul la AVStore - tot ei comercializeaza Matrix. Deci nu e cazul sa il cari cu tine.
Si in mod cert va duce HD600. Ampliful din Matrix e destul de potent ptr casti de 300 ohmi.

Singura problema ar putea fi daca iti va place cum suna - nu au un bas prea patrunzator cum prefera tinerii din ziua de azi. Calitatea lor cea mai mare e redarea vocilor.

#15
visadi

visadi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 17.07.2010
Am comandat pana la urma castile, astept sa le primesc.Fix modelul meu de DAC nu il mai au, dar oricum nu puteam ajunge la ei. Cat despre basul patrunzator, as vrea sa ascult mai mult jazz, instrumental, dar mai ascult si diverse din fiecare gen, poate la hip-hop sa simt un pic lipsa basului. Mama a vrut sa imi faca o pereche de Beats by Dre Wireless cadou, dar i-am spus ca sunt niste casti proaste, chiar daca au basul ala mai puternic, desi fara detalii. In orice caz, sper sa fiu multumit de alegerea facuta. Revin cu impresii. Multumesc.

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Ptr Jazz - instrumente clasice si voce - ar trebui sa sune bine.
Bass ceva mai bun au 650-urile.

#17
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Daca o sa fie singura casca folosita recomand si eu tot HD 650. Sunt mai versatile, au bass putin mai bun si soundstage simtitor mai mare decat HD 600. Sacrifica putin din rezolutie, dar este posibil sa gasesti sunetul lor mai placut pentru muzica decat cel oferit de HD 600.

#18
visadi

visadi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 17.07.2010
Oricum, am suplimentat bugetul aproape la dublu, prima oara am vrut HD 599, eu zic ca e ok si 600,la 1350 lei cat am dat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate