Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

TESLA se privatizeaza

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
222 replies to this topic

#181
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Si e oficial, Tesla nu se privatizeaza. Nu a existat nici,un deal pt fonduri, nu a fost nimic secured.

#182
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Pai si nenea Musk scapa basma curata? Sau investigatiile inca nu s-au terminat?

Edit:
https://abcnews.go.c...ory?id=57393677

Se cam impiedica in declaratii mititelul, parca cea mai buna cale era "going private".

Edited by dan78rom, 25 August 2018 - 08:07.


#183
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,659
  • Înscris: 07.02.2003

View PostTorquemada-666, on 24 august 2018 - 08:00, said:

Investigatia SEC a privatizarii teslei ii da batai de cap lui musk. Justitia trebuie sa se faca.
Titlurile astea boombastice... ii da batai de cap... aiurea, isi vede de treaba, aia investigheaza si se calmeaza, mare chestie...

View PostTorquemada-666, on 24 august 2018 - 12:48, said:

Musk a spus minciuni mereu. Munchausen e mic copil.
Sa vezi ce minciuni spun aia cu softurile pentru emisii poluante Posted Image

View Postargentum, on 25 august 2018 - 07:29, said:

Si e oficial, Tesla nu se privatizeaza. Nu a existat nici,un deal pt fonduri, nu a fost nimic secured.
https://money.cnn.co...blic/index.html

Au fost discutii si planuri doar ca "Musk said his change of heart came after talking to Tesla investors and realizing that taking the company private would be harder than he originally thought."... simplu, mai asteapta.

Edited by andreic, 25 August 2018 - 12:39.


#184
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postdan78rom, on 25 august 2018 - 08:03, said:

Pai si nenea Musk scapa basma curata? Sau investigatiile inca nu s-au terminat?

Eu am citit ca nu fondurile au fost problema, ci fondurile de investitii care au deja actiuni la Tesla si care ar fi trebuit sa vanda cantitati insemnate din ele pentru ca normele nu le permit

#185
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postandreic, on 25 august 2018 - 08:49, said:


Titlurile astea boombastice... ii da batai de cap... aiurea, isi vede de treaba, aia investigheaza si se calmeaza, mare chestie...


Sa vezi ce minciuni spun aia cu softurile pentru emisii poluante Posted Image


https://money.cnn.co...blic/index.html

Au fost discutii si planuri doar ca "Musk said his change of heart came after talking to Tesla investors and realizing that taking the company private would be harder than he originally thought."... simplu, mai asteapta.

Adica, chair si acum, tu inca crezi ca musk a fost serios cand a trimis twitteru ala?
Hai mai, ce naiba...

#186
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View Postargentum, on 25 august 2018 - 07:29, said:

Si e oficial, Tesla nu se privatizeaza. Nu a existat nici,un deal pt fonduri, nu a fost nimic secured.
am spus inca de la deschiderea topicului ca titlul e doar o dezinformare si macar un semn de intrebare dupa el era necesar.

View Postfigo1988, on 25 august 2018 - 09:18, said:


Eu am citit ca nu fondurile au fost problema, ci fondurile de investitii care au deja actiuni la Tesla si care ar fi trebuit sa vanda cantitati insemnate din ele pentru ca normele nu le permit
problema a fost ca nu a existat niciodata nimeni interesat sau cu puterea financiara sa preia compania la 420/actiune, un pret departe de pretul actual.

Musk ne-a aburit cu sauditii, apoi cu apple, apoi cu alte zvonuri. "funding secured" inseamna ca stii cine e, nu ca tot schimbi zilnic posibilul investitor

Asta tre sa fie inca o lectie despre cat pret se poate pune pe declaratiile lui Musk, termenele inainte de el etc

#187
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Musk nu te-a aburit cu nimic in privinta surselor de finantare pentru ca in afara de sauditi nu a mentionat pe nimeni altcineva. Faptul ca a revenit asupra deciziei nu e din cauze finantarii si stii asta dar continui sa dezinformezi.
Poate trebuia sa pun un semn de intrebare in titlu sau un "intentioneaza", dar dezinformare din partea mea nu a fost.

#188
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Argentum isi cumpara un rolls
Banii sunt.

Doua saptamani mai tarziu. In urma unor serioase discutii cu nefasta, facaltetzu involved, am ajuns la concluzia ca nu putem cheltui toate economiile, vinde casa si doi copii ca sa,mi indeplinesc visul sa am rolls
Prin urmare, cu regret, trebe sa renunt la acest vis. Temporar

#189
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Musk a fost infrant de adevaratii magnati, care conteaza la Tesla, adica cei cu banii. Oare a ababdonat planurile, ca sa nu afle SEC.ul ceva ilegalitati?

https://money.cnn.co...blic/index.html

#190
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View Postinuendo0, on 26 august 2018 - 13:32, said:

Poate trebuia sa pun un semn de intrebare in titlu sau un "intentioneaza", dar dezinformare din partea mea nu a fost.
si de ce nu ai cerut sa se puna? Am tot zis de asta inca de la deschiderea topicului
ai manipulat cum ai vrut un tweet, dar ma acuzi peste tot pe mine de manipulare si dezinformare.
asa ca da-mi voie sa te acuz si eu cand am ocazia.

View Postargentum, on 26 august 2018 - 15:04, said:

Argentum isi cumpara un rolls
Banii sunt.

Doua saptamani mai tarziu. In urma unor serioase discutii cu nefasta, facaltetzu involved, am ajuns la concluzia ca nu putem cheltui toate economiile, vinde casa si doi copii ca sa,mi indeplinesc visul sa am rolls
Prin urmare, cu regret, trebe sa renunt la acest vis. Temporar
mai este si altceva: cand ai avut visul, erai tripped, la o ora tarzie, pe diverse substante.

Ai admis asta intr-un interviu, ai oameni care au vazut asta la tine in casa, chiar ai si plans putin.

In final, dupa o indelunga chibzuinta de 2 sapt, ai anuntat ce stia toata lumea.

#191
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Prima intentie a fost ca o privatizeaza. Cand nu mai are ce spune in apararea unui mitoman, fanii se leaga de titlul care e perfect.
Acuma ca a fost tras de lesa sa renunte la privatizare, asta e. Sponsorii dicteaza.

#192
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,659
  • Înscris: 07.02.2003

View PostTorquemada-666, on 26 august 2018 - 16:24, said:

Musk a fost infrant de adevaratii magnati, care conteaza la Tesla, adica cei cu banii.
Ce e tampenia asta telenovelistica... a spus clar Musk: "Musk said his change of heart came after talking to Tesla investors and realizing that taking the company private would be harder than he originally thought."
Dupa care a adaugat: "Although the majority of shareholders I spoke to said they would remain with Tesla if we went private, the sentiment, in a nutshell, was 'please don't do this,'

Ce fantasme cu magnati vezi tu aici... majoritatea erau oki in sensul ca n-ar pleca.

Edited by andreic, 26 August 2018 - 23:08.


#193
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007
Nu se stie cat e speculatie si cat nu: https://www.wsj.com/...eled-1535326249
Taking Tesla private was an idea he mulled for years, and Wall Street was offering him the chance to try. Despite a meteoric stock-price rise—up 78% since the end of 2016—Mr. Musk was obsessed with short-selling investors who bet on Tesla’s price declining. He complained about the scrutiny aimed at public companies, once chiding Wall Street analysts for asking “boring, bonehead” questions. Ever the optimist, he viewed Tesla as a revolutionary business with its best days ahead.
Then on Thursday, he told the board he wouldn’t be pursuing the deal.

He hired a conventional set of deal advisers, including bankers from Goldman, and lawyers from Wachtell, Lipton, Rosen & Katz.
Fund managers including Fidelity Investments, a longtime booster of Mr. Musk’s tech empire, wouldn’t be able to roll their entire stakes into a private Tesla, because of regulatory constraints, said people familiar with the matter.

On Monday and Tuesday, advisers from Goldman and Silver Lake plowed ahead on a deal that might work.
By Wednesday evening, they had a presentation for Mr. Musk, proposing a roster of deep-pocketed investors, including Volkswagen and Silver Lake itself, that had agreed to contribute as much as $30 billion, people familiar with the matter said.
They weren’t the kind of investors Mr. Musk had in mind. He was deeply suspicious of rival car companies, believing they wanted to piggyback on what he called the “Tesla halo.” He also was lamenting a loss of small investors, who had been his most vocal champions.
Finally, the deal team advised him, the money would likely come with strings attached: The new investors would want a lot of say in the company, and each would likely want to hammer out terms of their own.

Edited by Hansolo, 27 August 2018 - 14:51.


#194
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postandreic, on 26 august 2018 - 22:20, said:

Ce e tampenia asta telenovelistica... a spus clar Musk: "Musk said his change of heart came after talking to Tesla investors and realizing that taking the company private would be harder than he originally thought."
Dupa care a adaugat: "Although the majority of shareholders I spoke to said they would remain with Tesla if we went private, the sentiment, in a nutshell, was 'please don't do this,'

Ce fantasme cu magnati vezi tu aici... majoritatea erau oki in sensul ca n-ar pleca.


si asta oare nu se bate cap in cap cu declaratiile de la inceput cand a afirmat dca s'a discutat si acceptat si ca amu o gasit si banii?

ce naiba mai, a fost totul o manareala, inclusiv chestia asta, ca a avut musk a change of heart. cand vorbim bani la nivelul asta nu te razgandesti de pe azi pe maine, dupa cum nici nu iei decizii stand pe canapea cu telefonul in mana si trimitand mesaje

View PostHansolo, on 27 august 2018 - 14:50, said:

Nu se stie cat e speculatie si cat nu: https://www.wsj.com/...eled-1535326249
Taking Tesla private was an idea he mulled for years, and Wall Street was offering him the chance to try. Despite a meteoric stock-price rise—up 78% since the end of 2016—Mr. Musk was obsessed with short-selling investors who bet on Tesla’s price declining. He complained about the scrutiny aimed at public companies, once chiding Wall Street analysts for asking “boring, bonehead” questions. Ever the optimist, he viewed Tesla as a revolutionary business with its best days ahead.
Then on Thursday, he told the board he wouldn’t be pursuing the deal.

He hired a conventional set of deal advisers, including bankers from Goldman, and lawyers from Wachtell, Lipton, Rosen & Katz.
Fund managers including Fidelity Investments, a longtime booster of Mr. Musk’s tech empire, wouldn’t be able to roll their entire stakes into a private Tesla, because of regulatory constraints, said people familiar with the matter.

On Monday and Tuesday, advisers from Goldman and Silver Lake plowed ahead on a deal that might work.
By Wednesday evening, they had a presentation for Mr. Musk, proposing a roster of deep-pocketed investors, including Volkswagen and Silver Lake itself, that had agreed to contribute as much as $30 billion, people familiar with the matter said.
They weren’t the kind of investors Mr. Musk had in mind. He was deeply suspicious of rival car companies, believing they wanted to piggyback on what he called the “Tesla halo.” He also was lamenting a loss of small investors, who had been his most vocal champions.
Finally, the deal team advised him, the money would likely come with strings attached: The new investors would want a lot of say in the company, and each would likely want to hammer out terms of their own.

cam asa a si fost. dar trebe sa vezi, ca dincolo de dorinta lui musk, nu a fost nimic batut in cuie inainte sa trimita mesaju'. a trimis mesaju', avocatii au intrat pe fir si au spus stop, stai ca ai facuyt o nefacuta si apoi s'a chinuit sa inventeze dovezi. una e sa ia dorinta. alta e sa ai putirinta. si el s'a laudata ca le are pe amandoua. funds secured parca a zis, nu?
aha... secured...

#195
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Tu spui ca totul a fost premeditat, ok, dar ce avea de castigat din asta?

#196
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
el se razboia cu short selerii si trimitand acel mesaj, un prim efect era cresterea preturilor la actiuni. si asta ii ustura pe short selleri. eu cred ca asta a fost scopul lui, dar nu a realizat celelalte implicatii.

o a doua teorie, ce nu stiu cat de adevarat e, dar e o teorie, tine de nivelul de indatorare al companiei vs pretul actiunilor si cum se paropie termenul ca musk sa iasa pe piata sa ceara iarasi bani, i'ar fi convenit ca pretul actiunilor sa fie la 360+. iar atunci era 340... in fine, daca luam in considerare acest lucru, totul e premeditat si eu zic ca s'ar fi cunoscut implicatiile legale si efectele.

nu cred ca a fost asa. eu cred ca a fost un impuls, o chestie de s'a basicat si a spus le arat eu lor. poate a crezut ca e o gluma buna. reactiile avocatilor, timing-ul actiunilor ulterioare, imi arata un fel de actiune damage control, hai sa vedem cum o reparam. de asta ma cam indoiesc, nu zic ca nu e posibiul, dar am ceva rezerve ca s'a facut avand in vedere pretuyl actiunilor vs finantare.
a fost o chestie cu short sellerii si de tinea faza (adica de nu erau probleme legale), acestia se ardeau rau. dar se pare ca nu a tinut. dupa cxateva zile stockul a scazut (ceea ce am prezis din prima secunda cand am aflat ce a facut) si va cadea si mai mult pe masura ce sec va mai anunta una alata.

oricat chibitez aici, de fapt, incerc si eu o analiza a lu peste, eu sper ca Tesla sa isi revina. doar ca musk a facut o chestie proasta si orgoliul lui nemasurat poate sa il piarda

#197
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postargentum, on 27 august 2018 - 16:55, said:

el se razboia cu short selerii si trimitand acel mesaj, un prim efect era cresterea preturilor la actiuni. si asta ii ustura pe short selleri. eu cred ca asta a fost scopul lui, dar nu a realizat celelalte implicatii.

Doar ca, neputand sa sustina povestea, doar i-a ajutat pe short-selleri. Deci asta nu prea i-a iesit...

View Postargentum, on 27 august 2018 - 16:55, said:

o a doua teorie, ce nu stiu cat de adevarat e, dar e o teorie, tine de nivelul de indatorare al companiei vs pretul actiunilor si cum se paropie termenul ca musk sa iasa pe piata sa ceara iarasi bani, i'ar fi convenit ca pretul actiunilor sa fie la 360+. iar atunci era 340... in fine, daca luam in considerare acest lucru, totul e premeditat si eu zic ca s'ar fi cunoscut implicatiile legale si efectele.

Din nou, neputand sa susinta povestea nici nu l-a ajutat cu ceva. Plus ca trebuia sa faca ceva cu variata de pret, sa anunte o majorare de capital prin emitere de actiuni, orice.

View Postargentum, on 27 august 2018 - 16:55, said:

nu cred ca a fost asa. eu cred ca a fost un impuls, o chestie de s'a basicat si a spus le arat eu lor. poate a crezut ca e o gluma buna. reactiile avocatilor, timing-ul actiunilor ulterioare, imi arata un fel de actiune damage control, hai sa vedem cum o reparam. de asta ma cam indoiesc, nu zic ca nu e posibiul, dar am ceva rezerve ca s'a facut avand in vedere pretuyl actiunilor vs finantare.

Da, cam pe aici sunt si eu. A avut o idee, a analizat-o fundamental si i s-a parut buna. Bani s-au strans, doar ca s-au strans cu niste conditii, la care el nu se astepta.

#198
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
banii s'au strans ulterior. cand au vrut sa arate ca a existat ceva. daca erau stransi dinainte, se cunosteau conditiile, el nu le accepta, prin urmare nu exista acel mesaj.

el a gresit mult cand a spus funds secured. si stia bine ce face din acest punct de vedere, stia ca un astfel de mesaj va trimite pretul in aer. doar ca nu se astepta sa fie nevoit sa dovedeasca existenta unui acord. credea, probabil, speculez, ca simpla lui dorinta si faptul ca si'a manifestat aceasta dorinta si ca poate o fi discutat cu cativa investirori deva detalii legate de finantare si aia or fi spus, da e posibil, e suficient. ei bine, nu e suficient, nu e secured. secured a cand pune ala de la banca stampila pe cec si zice ca'i certified.

nu cred ca a realizat ce implicatii mari poate sa aiba acel mesaj, el credea ca e la genul trump, hai sa'i mai intarat un pic, sa mai bag un misto... (ceea ce a mai facut in trecut, dar nu la nivelul asta)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate