Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Diferite mentalitati

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,756
  • Înscris: 21.06.2016
Scuza cu nu stiu si nu pot e absolut aberanta.
Nu vorbim aici de stele michelin. Sa stii sa faci ceva mincare de baza e obligatoriu de pe la 8-10 ani. Carti "de bucate" exista de cind lumea, cum e totul pe youtube, nu e nici o filozofie sa faci niste chestii bucatele si sa le pui in oala sau pe gratar sau in castron, indiferent de sex si gen.
Iar pretentii nu poti sa ai peste propriile abilitati.

#38
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Exact, nu vorbim de a pregati o masa cu trei feluri pentru 10 persoane, e vorba de a pune ceva intr-o tigaie pentru diseara. Mie comparativ cu a tine casa curata (cu adevarat curata, nu sa dai un pic cu aspiratorul si sa freci o chiuveta - ma refer la toate colturile alea greu accesibile in care se aduna jeg de nici nu stii de unde a aparut), gatitul mi se pare o plimbare in parc.

#39
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,015
  • Înscris: 18.12.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 02 septembrie 2018 - 02:58, said:


Sa stii sa faci ceva mincare de baza e obligatoriu de pe la 8-10 ani.

Poate era pe vremea ta. Nu e obligatoriu sa stii sa faci mancare la nicio varsta.

Uite ca nici eu nu prea fac mancare, nu ca nu stiu dar nu ma incanta in mod special activitatea, nu am chef si am de unde sa iau mancare gata facuta si buna, inclusiv ciorbe/supe, nu fast food.
Imi permit sa fac asta si financiar si prin prisma faptului ca nu avem copii.

#40
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,756
  • Înscris: 21.06.2016
Nu e obligatoriu sa stii sa scrii si sa citesti, dar nu de "obligatoriu" discutam aici.
Una e sa nu ai chef sau sa nu ai timp sa faci mincare, chestii normale, si alta e sa folosesti ca scuza faptul ca "nu stiu" "nu pot". Mie mi se pare un handicap major.
Cit despre mincatul din supermarket, sigur ca se poate, dar e evident ca are niste consecinte pe termen lung. Scopul alora din supermarket nu e sa-ti faca mincare santaoase ci cea mai ieftina posibil si imbibata cu sare si grasime si zahar ca sa fie gustoasa.

#41
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,015
  • Înscris: 18.12.2007
Nu am zis nimic despre mancatul din supermarket si, pentru mine, nu asta e sursa de mancare gata facuta.
Unii chiar nu stiu sau nu pot sa faca mancare, nu e scuza si nu e nici handicap daca se descurca altfel.

#42
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
"Nu pot" mi se pare o exagerare deosebita. Atat timp cat nu ai vreun handicap, nu exista niciun motiv sa nu poti sa faci mancare. Exista doar n-am chef (sa fac sau sa invat sa fac, dupa caz).

#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nici eu nu gătesc. Nu mă pricep și nu am răbdare. Și cred că nici timp n aș avea.

#44
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,756
  • Înscris: 21.06.2016
Si ce maninci? copilul ce maninca?
Timp sigur ai, ai 31000 de mesaje. Faceai mii de ciorbe :)

#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Low carb. Aia mănânc . Arunc o carne pe grătar sau la cuptor și cu salate. Ciorbe nu știu să fac, dar știe Sotz

#46
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,756
  • Înscris: 21.06.2016
Pai aia e gatit. Eu n-am zis ca gatitul insemna mincaruri proaste si complicate de 6 ore.
Prin "stiut sa gatesti" ma refer la: esti in stare sa te hranesti singur - si eventual un dependent - de calitate rezonabila din materii prime de baza (adica ce se gaseste in natura, nu inghetat in cutii). Nu trebuie sa fie ciorbe si sarmale, pot fi salate...

Edited by vrajitoruldinoz, 06 September 2018 - 22:58.


#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ei, da. Nu mai moare nimeni de foame in prezent dacă nu știe sau n are chef să gătească, să fim serioși!

Revenind la ideea topicului, nu prea mai există roluri bine definite azi. Din cauza lipsei de timp. Fiecare face când poate, ce poate.

#48
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcarturarulobosit, on 01 iulie 2018 - 12:14, said:

Salut!
Credeti ca in secolul XXI mai e valabila ideea cum ca femeia trebuie sa fac curat si sa gateasca iar barbatul sa se ocupe de treburile mai *grele*?
Eu sunt de parere ca femeia ar trebui sa gateasca iar barbatul sa munceasca mai mult, aducand mai multi bani, contribuind la curatenie cand ii permite timpul,Totusi, mi s-a spus ca am o mentalitate invechita.
Voi cum credeti ca ar fi mai ok?

Evident invechita, de vreme ce nici barbatul nu mai trebuie sa munceasca direct cu carca, nici curatenia nu se mai face doar de catre femeie ca ea e specializata in asa ceva. Tehnologia a mai schimbat din lucruri, desi mentalitatile intr-adevar se schimba mai greu, mai ales in culturi care au fost pur agrare pana acum 100 de ani.

#49
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,008
  • Înscris: 15.04.2011
Mie nu imi place sa gatesc, doar de nevoie fac asta. Sunt de acord ca treburile se impart la amandoi, nu doar ea sa se ocupe de gatit si curatenie.

#50
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,868
  • Înscris: 06.10.2003
deci cum se împart muncile casnice dacă femeia aduce salar de 3 ori mai mare ca soțu'? Întreb pentru o prietenă...

#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postshiva, on 07 septembrie 2018 - 18:52, said:

deci cum se împart muncile casnice dacă femeia aduce salar de 3 ori mai mare ca soțu'? Întreb pentru o prietenă...

Multi i-ar recomanda sotului sa divorteze, sau sa nu-si ia femeie care castiga mai bine decat el, ca echivaleaza cu castrarea.
La sfarsitul liceului mi se spunea ca daca eu merg la facultate si o sa castig mai mult decat el, care nu mergea, sa imi iau gandul de la relatie ca nu o sa tina.
Nu a tinut din alte motive.

#52
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,008
  • Înscris: 15.04.2011
Mi se pare o aroganță, o comparație puerilă, cu cine câștigă mai mult, in genul cine oare mai "mare". Am un coleg care lucrează în IT și câștigă de 5 ori mai mult ca sotia și care și-a luat concediu de maternitate de doua ori... Importanta e comunicarea și respectul nu cine are un ordin de plata mai generos in fiecare lună.

Edited by Papillon_, 07 September 2018 - 20:30.


#53
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostMembruAnonim, on 07 septembrie 2018 - 18:54, said:


Multi i-ar recomanda sotului sa divorteze, sau sa nu-si ia femeie care castiga mai bine decat el, ca echivaleaza cu castrarea.
La sfarsitul liceului mi se spunea ca daca eu merg la facultate si o sa castig mai mult decat el, care nu mergea, sa imi iau gandul de la relatie ca nu o sa tina.
Nu a tinut din alte motive.

In Romania inca se vorbeste despre un job doar dpdv al banilor pe care ii castigi. Pana la urma degeaba castigi de x ori mai mult ca celalalt daca nu stii / nu vrei sa schimbi un scutec, sa ii faci copilului ceva de mancare atunci cand nu gasesti nimic din frigider sau  alte chestii de-astea absolut banale.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate