Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Diferite mentalitati

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011
de unde vin bai nene, ideile astea ca "daca e femeie e obligatia ei sa faca mancare si curatenie, eu ca barbat pot eventual sa o ajut daca am chef. Daca nu, nu, ca nu e sarcina mea."

Baaaaaa...ce legatura are tipul de organe genitale posedate cu facutul de mancare/curatenie? eu n-am vazut vreodata o femeie folosindu-si vaginul la gatit/curatenie ci mainile. Iar maini are si barbatul => nimic nu-l impiedica sa faca si el mancare/curatenie decat lenea.

#20
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,061
  • Înscris: 30.07.2006

 carturarulobosit, on 01 iulie 2018 - 12:37, said:

Sa presupunem ca tu lucrezi 8 ore, nevasta ta 8 ore.Ai avea pretentia sa gateasca ea, fiind femeie, sau ai contribui si tu la asta?

Mancati micul dejun acasa, asta il poate face oricine, ia 10 minute.

Masa de pranz la munca, o fac altii.Sunt N variante, doar nu veniti cu sufertasul dupa voi ca bugetarii sau ca ceferistii.

Seara nu mancati decat un iaurt si fructe, asta daca nu vreti sa fiti familia tipica de romani cu gusa si burta dupa 30 de ani.

Edited by marius.bunu, 01 July 2018 - 14:02.


#21
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012
@ccdsah
Chill, nici noi nu ne omoram daca unu nu vrea :lol: ... nu am mers niciodata pe ideea ca "trebuie facut acuma". Nu ai chef, nu faci. De multe ori comandam de mancare sau mancam in oras pentru ca e mai comod si uneori chiar mai ieftin decat gatitul acasa pentru 2 persoane : pana mergi la cumparaturi, pana gatesti , pana manci, pana cureti si speli vasele , vezi ca trec 3 ore ... si noi lucram mult. Plecam dimineata la 8-9 si ajungem seara la 6-7.
Avem posibilitatea de a angaja o menajera dar nu e batuta in cuie chestia asta

#22
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 casablanca1000, on 01 iulie 2018 - 13:52, said:

de unde vin bai nene, ideile astea ca "daca e femeie e obligatia ei sa faca mancare si curatenie, eu ca barbat pot eventual sa o ajut daca am chef. Daca nu, nu, ca nu e sarcina mea."

Baaaaaa...ce legatura are tipul de organe genitale posedate cu facutul de mancare/curatenie? eu n-am vazut vreodata o femeie folosindu-si vaginul la gatit/curatenie ci mainile. Iar maini are si barbatul => nimic nu-l impiedica sa faca si el mancare/curatenie decat lenea.
Ideea era ca nu vrem sa va incurcam in timp ce va jucati in bucatarie.  Posted Image

#23
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,988
  • Înscris: 18.12.2007

 marius.bunu, on 01 iulie 2018 - 14:01, said:

Mancati micul dejun acasa, asta il poate face oricine, ia 10 minute.

Masa de pranz la munca, o fac altii.Sunt N variante, doar nu veniti cu sufertasul dupa voi ca bugetarii sau ca ceferistii.

Seara nu mancati decat un iaurt si fructe, asta daca nu vreti sa fiti familia tipica de romani cu gusa si burta dupa 30 de ani.

Uite ca noi lucram fiecare 8 ore, la privat, si tot venim cu sufertasul dupa noi la pranz. Care e problema?
iar fructele nu sunt indicate seara. Sa stii ca sunt nenumarate variante intre mancat un iaurt+fructe si bagat in tine pana crapi.

#24
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

 AlexEn, on 01 iulie 2018 - 13:20, said:

Si dup-aia ajungem la topicul asta: https://forum.softpe...ere-dupa-divor/
N-am eu "norocul" ala. Mai degraba apar la "Stirile de la ora 5", decat sa vada "pensie" de la mine.Posted Image

#25
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 Serafim606, on 01 iulie 2018 - 13:10, said:

Pe vremuri......
Nu va e scârbă sa trăiți în trecut?
Pe vremuri problema cu femeile ce stăteau acasă e ca erau și proaste și inferioare bărbatului din lipsa de cunoastere, educație, principiul nu ai nevoie să știi asta ca stai la cratiță. Nu mersi. Nu vreau o femeie de genul.
Pai uite ca exact cu minciuni din astea au pacalit corporatiile pe femei, le-au amagit cu feminismul si emanciparea, cu faptul ca or sa fie puternice si egale cu barbatii, dar nu au facut asta decat ca sa le exploateze, sa le angajeze pe urma si sa scada salariile la jumatate, din moment ce forta de lucru disponibila s-a dublat.
Toate astea nu au facut femeile mai fericite insa, toate sondajele arata ca femeile casnice, care stau acasa si au grija de copii si gospodarie se declara mult mai fericite si multumite,  decat cele care au urmat calea carierei si au lasat familia pe locul doi.

#26
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 Onan_Barbaru, on 01 iulie 2018 - 15:49, said:

N-am eu "norocul" ala. Mai degraba apar la "Stirile de la ora 5", decat sa vada "pensie" de la mine.Posted Image
Asta spune multe despre tine , din pacate .
Spune ca nu esti dispus sa respecti legile si ca ai o totala desconsiderare fata de femei .

#27
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 carturarulobosit, on 01 iulie 2018 - 12:27, said:

Barbatul lucrand mai mult, castiga mai mult .Femeia compenseaza gatind.

Nu mai este nimic de comentat.

A,ba da.Tu esti casatorit?Poti rezuma pe scurt o saptamana din viata ta de familist?Adica ce faci tu,ce face ea,ce fac copiii.Ma intereseaza DOAR intervalul orar 06-22 Posted Image

#28
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,683
  • Înscris: 21.06.2016

 Onan_Barbaru, on 01 iulie 2018 - 12:44, said:

Nevasta-mea n-a fost o zi la serviciu in cei 45 de ani ai ei. Pe de alta parte, eu n-am "gatit" nici macar un ceai la viata mea, sau sa ridic o scama de jos cand sunt acasa.

A, pai tu ți-ai luat servitoare nu soție. Era mai ieftin sa plătești femeie in casa.
Ce naiba discuți cu ea? Care e nivelul intelectual al unui om care face munca de servitoare și - mai ales - care accepta asta?
Cum e nivelul ei psihic știind ca dacă mîine divorțați ca majoritatea e complet dependentă de tine și ajunge pe drumuri?
Eu nu as suporta o femeie de genul asta nu pentru ca nu face bani, ci pentru cele de mai sus. Orice munca e necesară chiar dacă sa zicem e profesoara și nu face cine știe ce bani.

PS: nevastă-mea lucrează mult mai mult de 8 ore. Face bani aproape cit mine deși muncește mai mult pentru ei. Treburile in casa si grija de copil se împart după necesitați.

#29
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

 vrajitoruldinoz, on 02 iulie 2018 - 09:37, said:

Cum e nivelul ei psihic știind ca dacă mîine divorțați ca majoritatea e complet dependentă de tine și ajunge pe drumuri?
Dar de ce nu intrebi de nivelul meu psihic? Avem o casa, cateva apartamente si cateva masini scumpe, toate cumparate din salariul meu si din care imi ia jumatate in caz de divort. Noroc ca nu tin banii in banci, ca mi-ar fi luat si din ei jumatate.

#30
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,988
  • Înscris: 18.12.2007

 Onan_Barbaru, on 02 iulie 2018 - 09:55, said:

Dar de ce nu intrebi de nivelul meu psihic?
Pentru ca nu e cazul, l-ai expus singur prin postarile de pana acum.

#31
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 carturarulobosit, on 01 iulie 2018 - 12:14, said:

Salut!
Credeti ca in secolul XXI mai e valabila ideea cum ca femeia trebuie sa fac curat si sa gateasca iar barbatul sa se ocupe de treburile mai *grele*?
Eu sunt de parere ca femeia ar trebui sa gateasca iar barbatul sa munceasca mai mult, aducand mai multi bani, contribuind la curatenie cand ii permite timpul,Totusi, mi s-a spus ca am o mentalitate invechita.
Voi cum credeti ca ar fi mai ok?
Nu cred ca in secolul XXI mai e valabila ideea cum ca femeia trebuie sa faca curat si sa gateasca iar barbatul sa se ocupe de treburile mai grele.
Ci opusul ! barbatul trebuie sa faca curat si sa gateasca iar femeia sa munceasca:
- sa sape in mine dupa zăcăminte (diamente, aur, argint, platina, fier, carbune etc.);
- sa construiasca autostrazi, poduri, zgarie-nori, automobile etc.;
- sa fie CEO in companii, corporatii, diferite industrii alimentare si non-alimentare etc.

Asa e normal ! femeia sa nu mai fie tinuta in casa considerata o sclava a barbatului care doar ii gateste, spala si-l satisface in pat.
Doar pt. asta lupta feminismul ! emanciparea femeilor *si incurajarea lesbianismului.


Ma rog, *ultima parte cred ca am inteles eu gresit; dar cine stie ce vor cu adevarat feministele ?

#32
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,683
  • Înscris: 21.06.2016

 Onan_Barbaru, on 02 iulie 2018 - 09:55, said:


Dar de ce nu intrebi de nivelul meu psihic? Avem o casa, cateva apartamente si cateva masini scumpe, toate cumparate din salariul meu si din care imi ia jumatate in caz de divort. Noroc ca nu tin banii in banci, ca mi-ar fi luat si din ei jumatate.

Cazul asta e și mai prost, as avea probleme mari sa am lingă mine o persoana care se complace intr-o situație cel puțin îndoielnică din pdv moral.

#33
Alexandru_B90

Alexandru_B90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.08.2018
Mno e un subiect interesant. Eu scap mai repede acasa, si o astept cu masa gata. Am invatat sa gatesc datorita fratelui meu mai mic, si parintii la munca. La 6 ani am inceput. Acum a devenit o o pasiune si ma injura toti ca se ingrasa, ca nu se pot abtine sa nu manance ca e prea bun :)) am dezavantajat partea asta femeia. La curatenie idem, eu sunt foarte perfectionist. Ea castiga mai bine, dar asta nu o opreste sa nu faca ea de mancare sau sa spele haine, curat etc cand are timp. Atributiile se impart intr-o casa. Opinia mea, femeia nu mai e sclava, trebuie impartite atributiile. De ce sa nu faci tu mancare, ea se odihneste, si tu apoi mergi sa te satisfaci? :D Zic si eu asa, pentru un prieten, vorba aia. Respectati-va femeia iubita, si o sa va respecte si ea. Nu e greu. Si credeti-ma, cum face un barbat mancare, o femeie nu poate. Ca noi nu ne zgarcim la carne si la cantitati. Posted Image

#34
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
Noi, in familie, impartim treburile casei. Eu gatestesc cam in 75% din cazuri, ea face curat in 75% din cazuri.

#35
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Mie gatitul mi se pare cea mai usoara treaba din gospodarie, nu stiu de ce se impiedica toata lumea in asta.

#36
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,988
  • Înscris: 18.12.2007
Depinde ce gatesti, ce pretentii ai si cat de priceput esti.
Unii nu stiu, nu pot sau nu au timp sa gateasca. Atat de simplu...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate