Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Diferite mentalitati

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018
Salut!
Credeti ca in secolul XXI mai e valabila ideea cum ca femeia trebuie sa fac curat si sa gateasca iar barbatul sa se ocupe de treburile mai *grele*?
Eu sunt de parere ca femeia ar trebui sa gateasca iar barbatul sa munceasca mai mult, aducand mai multi bani, contribuind la curatenie cand ii permite timpul,Totusi, mi s-a spus ca am o mentalitate invechita.
Voi cum credeti ca ar fi mai ok?

#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
Adica barbatul sa munceasca mai mult si femeia sa fie casnica? Esti constient ca si in situatia in care ar munci mai mult tot nu ar putea echivala 2 salarii? Adica al lui si a sotiei la un loc?
Muncesc impreuna cot la cot de la adus bani, la curatenie si mancare. Bine, acu n-ai s-o pui sa care saci de 50 de kg cu tine Posted Image.

PS: Intre noi fie vorba cunosc multi barbati care lesina doar daca ridica sacul de jos si si-l pun pe umar :))). Sa-l mai si duca undeva, deja dau in hernie.

Edited by Serafim606, 01 July 2018 - 12:21.


#3
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010

View PostSerafim606, on 01 iulie 2018 - 12:20, said:

Muncesc impreuna cot la cot de la adus bani, la curatenie si mancare. Bine, acu n-ai s-o pui sa care saci de 50 de kg cu tine Posted Image.
Raspunsul corect :)

#4
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018

View PostSerafim606, on 01 iulie 2018 - 12:20, said:

Adica barbatul sa munceasca mai mult si femeia sa fie casnica? Esti constient ca si in situatia in care ar munci mai mult tot nu ar putea echivala 2 salarii? Adica al lui si a sotiei la un loc?
Muncesc impreuna cot la cot de la adus bani, la curatenie si mancare. Bine, acu n-ai s-o pui sa care saci de 50 de kg cu tine Posted Image.

PS: Intre noi fie vorba cunosc multi barbati care lesina doar daca ridica sacul de jos si si-l pun pe umar Posted Image)). Sa-l mai si duca undeva, deja dau in hernie.
Nu zic sa fie casnica, ma refer la un job de 8 ore pe zi in cel mai rau caz.
Barbatul lucrand mai mult, castiga mai mult .Femeia compenseaza gatind.

#5
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
Cum adica 8 ore pe zi in cel mai rau caz :lol:?
Cel mai fericit care e? 2 ore cu 400 de lei pe luna :lol:? De ce sa nu munceasca 8 ore si sa aduca minim 2000 in casa?
Si tu ca barbat cum propui sa muncesti mai mult? Ca depinde ce calificare ai, pe ce post lucrezi. Sau crezi ca avansezi pe  post de conducere ca asa ti se scoala tie :lol:? Si sa zicem ca muncesti mai mult aka mai multe ore. Ce familie e asta care petrece timp doar in weekend? Nici de f*tut nu mai ai chef dupa atata munca :lol:. Si dupa sa vad daca te mai intelegi cu ea care are mai mult timp liber ca tine si o mai si mananca seara, iar tu vrei sa dormi Posted Image . Sau crezi ca vrea ca la curve? Hai treci, 5 minute, finish, baga somn. Vezi ca daca are timp liber, vrea preludiu, nebunii vorbe de dupa, ca doar e odihnita, nu ca tine :lol:.

#6
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View PostSerafim606, on 01 iulie 2018 - 12:20, said:

Adica barbatul sa munceasca mai mult si femeia sa fie casnica? Esti constient ca si in situatia in care ar munci mai mult tot nu ar putea echivala 2 salarii? Adica al lui si a sotiei la un loc?
Muncesc impreuna cot la cot de la adus bani, la curatenie si mancare. Bine, acu n-ai s-o pui sa care saci de 50 de kg cu tine Posted Image.

PS: Intre noi fie vorba cunosc multi barbati care lesina doar daca ridica sacul de jos si si-l pun pe umar Posted Image)). Sa-l mai si duca undeva, deja dau in hernie.
De ce presupui ca toti barbatii muncesc pe margele? Sunt si tipi care iau dublu salariului mediu pe economie, ca sa nu zic mai mult.
Strict la subiect nu se poate generaliza. Stiu tipi care castiga bine peste dublu salariului mediu pe economie carora le place sa gateasca. Totul se poate negocia in functie de preferintele si aptitudinile fiecaruia. Ca sa nu zic ca se poate angaja si o menajera...

Edited by ccdsah, 01 July 2018 - 12:33.


#7
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014

View Postccdsah, on 01 iulie 2018 - 12:32, said:

De ce presupui ca toti barbatii muncesc pe margele? Sunt si tipi care iau dublu salariului mediu pe economie, ca sa nu zic mai mult.
Strict la subiect nu se poate generaliza. Stiu tipi care castiga bine peste dublu salariului mediu pe economie carora le place sa gateasca. Totul se poate negocia in functie de preferintele si aptitudinile fiecaruia. Ca sa nu zic ca se poate angaja si o menajera...

Eu nu vorbesc de margele. Vorbesc ca daca iei 1000 de euro pe luna, strica sa aduca si ea tot atat in casa? Sau ce? Esti super gelos si femeia ta tre sa stea nevazuta in casa doar ca sa stii ca la munca nu socializeaza cu nimeni?

Stati calmi ca nu va f*te nimeni femeile daca ies din casa si se duc la job. Daca ai panarama la usa oricum se arde cand vrea ea ca tu oricum este plecat la munca :lol:.

Edited by Serafim606, 01 July 2018 - 12:37.


#8
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018

View PostSerafim606, on 01 iulie 2018 - 12:31, said:

Cum adica 8 ore pe zi in cel mai rau caz Posted Image?
Cel mai fericit care e? 2 ore cu 400 de lei pe luna Posted Image? De ce sa nu munceasca 8 ore si sa aduca minim 2000 in casa?
Si tu ca barbat cum propui sa muncesti mai mult? Ca depinde ce calificare ai, pe ce post lucrezi. Sau crezi ca avansezi pe  post de conducere ca asa ti se scoala tie Posted Image? Si sa zicem ca muncesti mai mult aka mai multe ore. Ce familie e asta care petrece timp doar in weekend? Nici de f*tut nu mai ai chef dupa atata munca Posted Image. Si dupa sa vad daca te mai intelegi cu ea care are mai mult timp liber ca tine si o mai si mananca seara, iar tu vrei sa dormi Posted Image . Sau crezi ca vrea ca la curve? Hai treci, 5 minute, finish, baga somn. Vezi ca daca are timp liber, vrea preludiu, nebunii vorbe de dupa, ca doar e odihnita, nu ca tine Posted Image.
Sa presupunem ca tu lucrezi 8 ore, nevasta ta 8 ore.Ai avea pretentia sa gateasca ea, fiind femeie, sau ai contribui si tu la asta?

#9
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014

View Postcarturarulobosit, on 01 iulie 2018 - 12:37, said:

Sa presupunem ca tu lucrezi 8 ore, nevasta ta 8 ore.Ai avea pretentia sa gateasca ea, fiind femeie, sau ai contribui si tu la asta?

Asta e intrebare de barbat care stie sa faca doar cartofi prajiti, ii e frica de cratita si crede ca mancarea necesita cine stie ce efort draconic si de lunga durata :lol:. Focul sub oala arde singur :lol:.

La mine in casa treaba sta in felul urmator. Gatim ori impreuna, ori care cum apuca in functie de zi si program. Nu ii impun sa-mi gateasca doar ea, cum nici ea nu are pretentia sa ii gatesc doar eu. Dar in cea mai mare parte, gatim si facem curat impreuna.

#10
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017
Nevasta-mea n-a fost o zi la serviciu in cei 45 de ani ai ei. Pe de alta parte, eu n-am "gatit" nici macar un ceai la viata mea, sau sa ridic o scama de jos cand sunt acasa.

#11
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Ar fi ok pentru fiecarea asa cum isi doreste el/ea la varsta aia, dar nu se poate.
Femeia la varsta adolescentei si tineretii are mintea pe moate stilizata de modernismul office. Dupa 35 de ani ii vine mintea la cap si vrea la cratita, dar trompele, uterul, sistemul reproductiv e deja cu bigudiuri si da rateuri majore; service la Bogdan Marinescu.

#12
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018

View PostOnan_Barbaru, on 01 iulie 2018 - 12:44, said:

Nevasta-mea n-a fost o zi la serviciu in cei 45 de ani ai ei. Pe de alta parte, eu n-am "gatit" nici macar un ceai la viata mea, sau sa ridic o scama de jos cand sunt acasa.
Nici chiar asa.Eu daca as fi femeie nu as putea sa stau pe banii sotului.

#13
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postcarturarulobosit, on 01 iulie 2018 - 12:14, said:

......
Credeti ca in secolul XXI mai e valabila ideea cum ca femeia trebuie sa fac curat si sa gateasca iar barbatul sa se ocupe de treburile mai *grele*?
...
Poti incerca si invers , daca vrei sa ajungi femeie in casa . Acum ...totul este posibil !

#14
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018

View PostSerafim606, on 01 iulie 2018 - 12:20, said:

Adica barbatul sa munceasca mai mult si femeia sa fie casnica? Esti constient ca si in situatia in care ar munci mai mult tot nu ar putea echivala 2 salarii? Adica al lui si a sotiei la un loc?
Tu esti constient ca pe vremuri un barbat castiga de doua ori mai mult ca acum, pentru ca doar el era cel ce muncea in familie si din salariul lui ii intretinea pe toti...
Marile corporatii au incurajat intrarea femeilor in campul muncii, pentru ca in felul asta au redus salariile la jumate, iar acum intr-o familie muncesc si barbatul si femeia, pentru aceiasi bani ca inainte.

#15
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014

View PostAldulescu, on 01 iulie 2018 - 12:57, said:


Tu esti constient ca pe vremuri un barbat castiga de doua ori mai mult ca acum, pentru ca doar el era cel ce muncea in familie si din salariul lui ii intretinea pe toti...
Marile corporatii au incurajat intrarea femeilor in campul muncii, pentru ca in felul asta au redus salariile la jumate, iar acum intr-o familie muncesc si barbatul si femeia, pentru aceiasi bani ca inainte.
Pe vremuri......
Nu va e scârbă sa trăiți în trecut?

Pe vremuri problema cu femeile ce stăteau acasă e ca erau și proaste și inferioare bărbatului din lipsa de cunoastere, educație, principiul nu ai nevoie să știi asta ca stai la cratiță. Nu mersi. Nu vreau o femeie de genul.

#16
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007

View PostAldulescu, on 01 iulie 2018 - 12:57, said:

Marile corporatii au incurajat intrarea femeilor in campul muncii, pentru ca in felul asta au redus salariile la jumate, iar acum intr-o familie muncesc si barbatul si femeia, pentru aceiasi bani ca inainte.
:lol:
E aceeasi logica ca si aia folosita de domn' ministru care zice ca nu facem drumuri bune ca pleaca corporatiile?


View PostOnan_Barbaru, on 01 iulie 2018 - 12:44, said:

Nevasta-mea n-a fost o zi la serviciu in cei 45 de ani ai ei. Pe de alta parte, eu n-am "gatit" nici macar un ceai la viata mea, sau sa ridic o scama de jos cand sunt acasa.
Si dup-aia ajungem la topicul asta: https://forum.softpe...ere-dupa-divor/

#17
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012
la noi fiecare face ambele chestii .. si mancare (+curatenie)  si munca ... vorba aia Posted Image cum iti asterni, asa dormi Posted Image
daca ambii lucreaza = mai multi bani in casa
daca ambii gatesc = mancarea e gata mai repede
daca ambii fac curatenie = treaba e terminata mai repede Posted Image

faptul ca fiecare trebuie sa faca doar anumite sarcini mi se pare o prostie. Unii inca traiesc in trecut si sunt limitati din cauza acestei idei

Edited by Andreysc7, 01 July 2018 - 13:25.


#18
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View PostAndreysc7, on 01 iulie 2018 - 13:23, said:

la noi fiecare face ambele chestii .. si mancare (+curatenie)  si munca ... vorba aia Posted Image cum iti asterni, asa dormi Posted Image
daca ambii lucreaza = mai multi bani in casa
daca ambii gatesc = mancarea e gata mai repede
daca ambii fac curatenie = treaba e terminata mai repede Posted Image

faptul ca fiecare trebuie sa faca doar anumite sarcini mi se pare o prostie. Unii inca traiesc in trecut si sunt limitati din cauza acestei idei
Nu-i chiar o prostie. Daca eu lucrez 90 de ore/saptamana, crede-ma ca nu-mi mai arde de facut curatenie si/sau mancare. Prefer sa angajez o menajera si sa comande meniul zilei daca mandra nu vrea/nu poate sa faca treaba in locul meu.

Edited by ccdsah, 01 July 2018 - 13:55.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate